Jump to content

Kulüp Hakkında

Uzay temalı bilim kurgu fanatikleri.

 1. Kulüpteki son hareketler
 2. Genel Sohbet

  Sadece görünüm olarak değil zihniyet ve tutum olarak insansı davranışlar sergileniyor. Gerek uzay filmlerinde gerekse diğer insan dışı varlıklarda. Şu an aklıma gelen bunlar. Yani hayal gücü ile oluşturulan insan dışı varlıkların benim izlediğim filmlerin hepsinde insana benzer zihniyet ve davranışları vardı. Uğruna verdikleri mücadelelerde hep insanlarınkine benzer şekildeydi. Bu yüzden Putte'ye katılıyorum. Çünkü; Einstein'ın zamanın izafi olduğunu düşünmesi, çeşitli bilim adamlarının atom modellemeri yapmaları, Tesla'nın keşifleri, Newton'un yerçekimini bulması, Faraday'ın elektrikli motoru icat etmesi, Arşimet'in suyun kaldırma kuvvetini bulması vs. hepsi keşif ve/veya matematiksel hesaplamalar sonucunda ortaya çıkmış. Hatta bir iddiaya göre daha önce görmediğimiz birini rüyamızda görmemizin mümkün olmadığı söyleniyor. Televizyonda veya dışarıda kalabalıkta bir anlık görüp unuttuğumuz ama bilinçaltına kaydolan yüzleri görebiliyormuşuz. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.
 3. Genel Sohbet

  Şimdi şöyle bir durum var. Önce orayı halledelim. Benim dediğim şu.Evet bir şeyler görüyoruz sonra hayal ediyoruz,sonra hayal ettiklerimizin ötesini merak ediyoruz sonra keşfediyoruz ve sonra keşfettiklerimizle daha ötesini hayal ediyoruz ve böyle gidiyor bu.Böylece hayal gücünün sonsuzluğu kavramı irdelenebilir.Burada bahsedilen bireysel ve anlık hayal gücü değil. Diğer türlü olsaydı her şeyin binlerce yıl önce hayal edilip,keşfedilmesi gerekirdi. Bu kısma benim bir itirazım yok.Fakat bu bir süreç,herkesin her şeyi bildiği değil kolektif bilincin esas olduğu bir durum.Ve değişimle gelen gelişim durumu. Ya da daha farklı ifade edilebilir. Benim aklıma bu geliyor şimdi. Aksi konusunda örnek verildi aslında yukarıda. Mesela The Orville dizisinde iki boyutlu uzaylı tasviri ve belki daha farklı boyutlu varlıkların bulunabileceği iması. Ya da Stargate, Star Trek gibi dizilerde ima edilen uzaylı tiplerinden bazıları,mesela bizim göremediğimiz varlıklar.K-Pax var mesela böyle bir çıkarım yapılabilecek.Aklıma gelmiyor ama örnekler arttırılabilir.Fakat burada ben bunun resmedilmesinden bahsetmiyorum. Hayal gücünün sınırlarını zorlamayı ,algıyı kastediyorum.Zaten sanırım o yüzden son çıkan yapımlarda dünya dışı varlıkların resmedilmesi değilde iletişim kurulması üzerinde duruluyor. Contact ,Arrival,örneğin.Kastettiğim olay bilmediğimiz şeyi 0 bilgiyle yaratıp bir şeyler çıkarmak değil zaten. Olasılıklar üzerinden yaklaşıyorum.Özellikle zaman ve mekan algısının çeşitlenmesinden bahsediyorum.Sanatın işi sınırları zorlamak ve genişletmek. Ya da en azından sadece humanoid olmak zorunda değil tasvirler.Farklı yaklaşımlar denenebilir. Diğer türlü kısır bir döngü içine giriliyor. Bence bilimsel gelişmeler bu türün önünü oldukça açtı son yıllarda.
 4. Genel Sohbet

  Son paragraf aksi mümkün değil kısmı maalesef doğrudur. Örnek ver ki sana onu da aslında senin bilmediğin ama yaşadığımız evrende başkma birinin bildiği bir şeyden esinlenme olduğunu bulalım. Belirlediğim fillerle artırma eksiltme mix etme ve makyaj. Bilmediğimiz görmediğimiz bir şeyi hayal edemeyiz. Sadece bildiklerimziden gördüklerimizden türetiriz. Bu benim savım değil Bilimsel gerçek.
 5. Genel Sohbet

  @Putte Kısmen katılıyorum ama bu bakış açısı insanları sanattan uzaklaştırır.Evet beynimiz etrafımızda olanları algılıyor ve hayal gücümüze bir kapı aralıyor fakat bilinç dediğimiz kısım tam olarak neyi ne kadar algıladığını kestiremiyor, sanatçının da farkı biraz burada ortaya çıkıyor. Tabii ki aynı zamanda hayal gücünün sunduğu şeyleri aktarma üslubunda da aynı şekilde. İnsanın hayal gücü sınırsız mıdır ? Önce sınırsızdan kastımız ne onu belirlememiz gerekir.Evet kişilerin belirli giriler olmadan bazı şeyleri tasarlamaları neredeyse imkansızdır(en azından bildiğimiz kadarıyla) fakat verilerinde sürekli değiştiğini unutmamak gerekiyor.Hem dünya ve evren hakkında öğrendiğimiz şeyler değişiyor hem de bilimin imkanları gelişiyor. Doğal olarak dün tasavvur edilenle bugünkü ve yarınki birbirinden farklı oluyor.Bende bunun ışında sinemanın gelişen dünya ile birlikte bakış açısını geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Orta çağ insanından Star Wars,Star Trek gibi yapımlarda geçen şeyleri hayal etmelerini beklememiz oldukça iyimser bir yaklaşım olurdu.Fakat son on yılda bile evrenle ilgili oldukça ilginç bilgiler öğrendik.Bu bağlamda da hayal gücünün sınırları genişleyecektir. Belki de hayal gücünü sınırları genişleyen sonsuz bir deniz gibi düşünmek gerekir,eğer zihnimizin verilerle çalıştığını kabul ediyorsak.Bu da gelişimi sürekli kılan unsurların başında geliyor bana göre.Anlayabilmemiz için önce hayal etmemiz gerekiyor.Belki o yüzden gelip tanışmıyorlardır bizimle . Şu kısıma ise kesinlikle katılıyorum.Evet bu şekilde oluyor ve o yüzden sürekli ve sınırsız bir hale geliyor. Kolektif bir katılım söz konusu eğer hayal gücü ve üretim ilişkisi olarak bakarsak. Aslında aksinin mümkün olduğunu bazı yapımlarda gördük. Diğer arkadaşlarda bazı örnekler vermişler,bende aklıma gelenleri yazdım. Ama sanırım burada hayal gücünden ziyade, ne satar ona bakılıyor. Kimsenin derdinin o anlamda yaratıcılık olduğunu sanmıyorum burada. İnsanlar sinemada hayal gücünün sınırlarından çok kendilerini anlatan hikaye görmek istiyorlar. Kendileri gibi seven,sevilen,aldatılan,terk edilen insanlar görmek istiyorlar. Kendileri gibi olanların hayatta kalmak ve ölüm arasında nasıl tercihlerde bulunacağını merak ediyorlar.Doğal olarak her ne kadar arka planda bir çok tür görsek de bunları yaşayabilecek insan benzeri türlerin hikayelerini izliyoruz. Empati kurmak istiyoruz.Diğer türlü zaten sınırlı hayal gücümüzle bile dünya üzerinde var olan türler bile daha uzaylı duruyor.Ama onlara hikaye yazmak kısmı imkansıza yakın olabilir çünkü biz sadece insan duygularını biliyoruz.
 6. Genel Sohbet

  İnsanın hayal gücü sanıldığı gibi sınırsız değildir. Çok keskin bir sınıra sahiptir tersine. Yaşadığımız çevrenin bize gösterdikleriyle sınırlıdır. Bundan ötesi insan hayal gücünün sınırları dışındadır. Yapabileceğimiz tek şey bize gösterilmiş olanları mix etmek eksiltmek arttırmak ve makyajlamaktır. Yaratıcılığımız bilinenler üzerine bu eylemlerimizle sınırlıdır. Ancak bu da gelişmenin değişimin yaratıcılık bağlamında en primitif şeklidir. Zamanla sizin tasarladıklarınıza birileri başka şeyler uygular. Çok sayıda insanın katıldığı ve tasarladıkları değiştirdikleri şeyler zamanla o kadar çok sayıda alternatif değişiklik ve olasılıktan geçer ki görece bunlardan sonra ortaya çıkan şey tasarımın ilkini yapan kimse için YENİ dir, Orjinaldir ve muaazzam acayip bir şeydir. Aslında olmayanı bilmediğimiz şeyleri böyle üretiyoruz işte. Yaratıcılık mı? Hayır! basit matematik aslında zaman burada sonuç ürün bağlamında yenilikçi oluyor. O nedenle Uzaylıların b ize benzer ya da Dünyamızdaki başka şeylere benzer olmasını yadırgamayın. Aksi mümkün değil. Ancak yeterince insan yeterince çok zamanda aynı tasarımı editlerse size göre YENİ bir şey görmeniz mümkündür. Aslında o da yeni değildir. Sizin takibinizden çıkmış bir evrimdir ve kök tasarım sizin bildiğiniz bir şeydir.
 7. Astronomi ile alakalı yerli site
 8. NASA

  Uzay deyince akla ilk gelen kurum
 9. Genel Sohbet

  Ya benim açımdan uzaylıların insanımsı olması daha cazip geliyor Allah muhafaza olurda arızalı uzaylılara denk gelirsek sanırım karşımda duran dünya dışı canlıyla mücadele etmek daha kolayıma gelir başka türlü olmasını düşünmek istemiyorum Evet sonuçta dediğiniz gibi yeni bir uzaylı formatına ihtiyaç var daha zekice çekilen bilim kurgu film ve dizilerine açız ....Ancak ''telepat'' lardan tutunda ''simbiyotik '' uzaylılara kadar bir çoğunu tasvir ettiler sanırım.. Başka nasıl uzaylı tasviri yapabilirler ki ...!!! Bu işin sonunda motoru yakmayalımda
 10. Genel Sohbet

  Bence biraz iletişim mevzusu da devreye giriyor burda. Sonuç olarak bu türleri insanla etkileşime sokmak lazım ki bize bir şeyler anlatan bir hikaye olsun.Örneğin Stargate'de insanları host olarak kullanan Goa'uld'lar. Diğer türlü bize bir şey ifade etmezdi.Ya da iletişim olmadan hayatta kalma konulu farklı türler barındıran filmler The Thing gibi ortaya çıkıyor . İlginç bir konu.Önümüzdeki yıllarda daha farklı şeyler göreceğimize inanıyorum.
 11. Genel Sohbet

  "Uzaylı" varlıkların karakter olarak yer aldığı yapımlarda empati kurulmasının kolay olması ve karakterin daha kolay "kabul" görmesinden dolayı insan formuna yakın tasvirler kullanıldığını düşünüyorum. Avatar - District 9 - Predator - Prometheus gibi filmleri buna örnek olarak verebiliriz. Hatta Transformers bile buna örnek olabilir. Öte yandan "uzaylı" varlıkların yaşam formu olarak ele alındığı yapımlarda bambaşka tasvirler görüyoruz. The Thing - Life - The Astronaut's Wife gibi. Tüm bu farklı tasvirler bizim tüketici olarak hayal gücümüzü şekillendiriyor. Bu yüzden nasıl olmalı-nasıl görünmeli? soruları da bu tasvirlerin etrafında döner. Tek bir tür üstünden giden yapımlardan ziyade çok çeşitli türlerin tasvirlerinin olduğu yapımları daha çok beğeniyorum. Doctor Who - Star Wars ilk 6 film favorilerimden.
 12. Genel Sohbet

  Ya da hayal edemedikleri şeyleri göremiyorlar . Yok mesela The Orville'ın bir bölümünde iki boyutlu bir medeniyetin bahsi geçti.Aynı şekilde belki boyut olarak bizim üzerimizde de medeniyetler olabilir. Tabii ki bunlar varsayım ,şu an için böyle şeyleri gözlemleyip ,ölçmemiz mümkün değil. Yine de bilim kurgu bunun için ,hayal edebilmek için değil mi ? Ben insanların her şeyi önce hayal ettiğini ve sonra gerçekleştirdiğini düşünüyorum.Zaten bugün hayatımızda olan bir çok teknoloji bir şekilde bilim kurgu eserlerinden hayatımıza geçmiş.Neyse meseleye dönersek bence "uzaylı " tasviri çok değişik şekillerde yapılabilir,zamanında bunun örneklerini de gördük fakat bu aralar bir tıkanma var gibi.
 13. Genel Sohbet

  Zamanında bir yerde okumuştum insanlar görmedikleri şeyin hayalini kuramaz yada kendilerine bir şekilde empoze edilen şeyleri zihinlerinde şekillendiremez diye ne kadar doğrudur bilinmez...! bu günümüzde bilgiye ulaşmanın onlarca çeşit teknolojik açıdan imkanı varken muhtemelen internette gördüklerimiz yada gördüğünü iddia eden kişilerin anlattıkları tek dünya dışı varlıkların dış görünüşlerinin '' insanımsı '' olmasının nedeni belkide gerçektende öyle olmalarından kaynaklanıyor olmaları mümkündür. Sonuçta bugüne kadar kanada savunma bakanından tutunda ingiliz devletinin yayınladığı ve / veya bu gizli üslerde çalışıp sonrasında emekli olmuş personelin yapmış olduğu röportaj ve söyleşilerinde sürekli tasvir ettiği dünya dışı canlıların dış görünümlerinin hep aynı olması muhtemel olarak öyle olduklarındandır diye düşündürüyor insanı..!!
 14. Genel Sohbet

  Uzay temalı bilim kurgu filmlerinde tasvir edilen uzaylı(artık adına ne derseniz) nasıl olmalı,nasıl görünmeli. Her ne kadar arada değişik türler görsek de genelde bize sunulan insan benzeri varlıklar oluyor.İnsan DNA'sının büyük oranda benzediği ve dünya üzerinde bulunan canlılardan bile görünüş olarak bu kadar farklıyken, tamamen farklı bir sistemde yaşayan varlıklar ne derecede insana benzemelidir. Tabii ki işin gerçekçiliğinin yanında insana benzer olan canlılarla kurduğumuz empati ve bu tür hikayelere duyduğumuz ilgi de bu konunun yadsınamaz bir tarafı. Madem böyle bir kulüp var bu konuda biraz kafa yorulabilir diye düşünüyorum. Mesela bazı film ve dizilerde bazen bizim algımızın ötesindeki varlıklardan bahsediliyor.Bunların içinde var mı başarılı bulduğunuz tasvirler?Yine aynı şekilde yaşanan dünyanın çevresel koşulları da değerlendirilebilir. Biraz daha ileri gidersek basında ve çeşitli popüler kaynaklarda uzaylı diye gösterilen varlıklar neden insana bu kadar benziyor ? İnsanın hayal gücü mü bu şekilde işliyor yoksa başka açıklamaları da var mı bu durumun ?
 15. Genel Sohbet

  Selam galaskidaşlar @RyK 'nın dediği kadar var kulüp binasını resmen naftalin kokutmuşsunuz.
 16. Genel Sohbet

  O yıllardan Benim hatıramda kalan tek uzay dizis Admiral Adama ve oğlu Cpt. Lee Apollo gerçi 2004-2009 da çekilen yeni versiyonu da fena sayılmaz Grace Park ı sevdiğim dizi sonrasında SG1 ve devamındaki SG Atlantis en iyileri diye düşünüyorum. Belkide günümüzdeki bir çok teknolijinin bu dizilerden sonra hayatımıza girmiş olmasının yarattığı bir etkide etken olmuş olabilir [imdb=tt0076984]
 17. Genel Sohbet

  Videonun yaratıcılarından biri Türk ile evliymiş. Eşi de çocuğuna "Kuşlar" şarkısını söylüyormuş. Ancak kardeş, şarkıyı çok yanlış yorumlamış! Osmanlı kısmı için ne desem gg! https://trekmovie.com/2009/10/31/exclusive-creator-of-klingon-propaganda-revealed/
 18. Genel Sohbet

  Klingonlar meğersem Türk'müş! Oysa orijinal seride Klingonlar, bayağı Vikingler kültüründen esintiler taşıyordu.
 19. Genel Sohbet

  The Orville izliyor musunuz? ST Discovery'e başlamıştım sonrasında bir tavsiye ile bunu da gördüm. İşin komedi tarafına biraz yüklenilmiş ama böyle cıvık bir komedi de değil. Hele ki 3-4 bölümden sonra bildiğin Star Trek gibi ciddi ciddi konular işler hale geldi. Belki haberi olmayan vardır da buradan görür izler. Tavsiye olunur. [imdb=tt5691552] Evren 2 de yıllarca oynadım desem yalan olmaz. Gecenin bir yarısına saat kurup filo kaldırmanın ne demek olduğunu çok iyi bilenlerdenim.
 20. Uzayda Etik Problemi

  Çok geniş bir seridir, oyunu ben getirmiştim Türkiye'ye. International beta tester takımındaydım ayrıca, geliştirme aşamasında pek çok Warhammer oyununu yüzlerce saat oynadım. PC oyunları için çok kötü bir dönemdi lakin Carrefour'da bile kopya oyun satılırdı. Bu yüzden 9600 serisi ilk Playstationlarda kopya oyun olmadığı için genelde Playstation versiyonlarını getiriyordum. Warhammer: Shadow of the Horned Rat'ten TR'de satış rakamımız 10k. üstünü bulmuştu. Güzel paralar kazanmıştık Anılarımı canlandırdın, teşekkür ederim. Bak o dönemden kalan betalar arasında neler buldum
 21. Uzayda Etik Problemi

  Bu işin birde oyun boyutu var. Warhammer 40.000, Star Craft en ünlüleri arasında. Evreni elegeçirmeye çalışan güçler istilacı topluluklar yaşam savaşı verenler... Aslına bakarsanız konu olarak birbirine yakın seriler. WarCraft da portallarla boyutlar arası geçişe örnek olarak verilebilir. HomeWorld ise evini arayan koloni olarak oyun dünyasında yer bulur. Aslında bu oyun tam bir Galaktica gibidir gemilerle seyahat edip uzayda çarpışırsın. SC ve WH 40k ise çeşitli uzaylı ırkların savaşını konu alır. Bu iki oyunda da insan ırkı ikiye bölünmüştür. SC'da hepimizin bildiği üzere Karrigan'a yamuk yapılmıştır Jim Raynor da isyan etmiş yeni bir insan birliği kurmuştur. İhaneti hatırlayalım. Akabinde Karrigan Queen of Blade olmuştur. WH 40k'da ise "fight fire whit fire" diyen karanlık güçleri karanlıkla savaşmak için kullanan Chaos Marine lerle, karanlığı hepten red eden tapınak şövalyesi kıvamında Marine olarak insanlık ikiye bölünmüş. Zerk ve Protosların karşılıkları burada da mevcuttur. Tam hakim değilim bu evrene ama WH 40k evreni çok geniş ve baya karışık diye okumuştum zamanında ama benim yetiştiğim zamanda fazlaca oyununu göremedim. Oynayabildiklerim az. Bilgimde az ama baya geniş bir uzay evreni çizer.
 22. Genel Sohbet

  Arkadaş uzay zaman üzerine derin sohbetler... Uzayda hayat var mı? Kimler ufo gördü? Kimler uzaylı taşladı? Uzaylılar üzerinizde deney yaptı mı? Yaptıysa ne deneyi yaptılar? Gördüğümüz her beyaz ışık ufo mudur? Beyaz ışığı görünce gitmeli miyiz? gibi derin sorulara yanıt bulabileceğimizi sanmıştım ama olay Kaptan Kirk mü yoksa Spark mı döverden öteye gitmemiş.Zaten buram buram naftalin kokuyor burası. Ne nostalji yapmışsınız yaşlılar sizi.
 23. Genel Sohbet

  Selam kulüp, uzay zaman ne de güzel bir kelime dizini so say we all!
 24. Genel Sohbet

  Bir kaç hafta oynamışlığım var fakat arkadaşlarım gibi gece saat başı alarmla uyanıp oyuna bakmış değilim.
 25. Genel Sohbet

  Ogame ci de çıkar bu kulüpten şimdi bir kaç tane.
 26. Genel Sohbet

  Biz de Ay üssü Alfa'ya Kartal-1'i az indirip kaldırmadık.
 27.  

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

Haberler

FACEBOOK

TWITTER

×