Jump to content
RosenCruz

Dev Kanı (1984)

Tavsiye Edilen İletiler

RosenCruz    7
RosenCruz
Dev kani
  3.9/10
  /10
 • Ülke
  Türkiye
 • Tür
 • Dil
  Türkçe
 • Süre
  dk
 • Vizyon Trh
  1984

IMDb ID tt0182974

Dev kani (1984)

Son güncelleme

 

Bu yazı, ekşi sözlük’te ve rosencruz.com'da  ilgili film ile ilgili yazdığım yazının genişletilmiş ve elden geçirilmiş bir versiyonudur.

 

*Yönetmen: Çetin İnanç
Senaryo yazarı: Çetin İnanç
Yapımcı: Mehmet Karahafız
Görüntü yönetmeni: Sedat Ülker

 

Oyuncular: Cüneyt Arkın, Leyla Somer, Erol Taş, Hüseyin Peyda, Baykal Kent

 

Çetin İnanç ve Cüneyt Arkın‘ın 1980’ler boyunca çektikleri ve senaryosu genelde farklı Hollywood filmlerinden esintiler içeren filmleri, kendi fanlarına ve takipçilerine sahiptir. Bu filmler, bir kesim tarafından ziyadesiyle komik ve kaliteden uzak bulunurken, bir diğer kesim tarafındanda oldukça sevilir ve takip edilir. Senarist ve yönetmenliğini Çetin İnanç’ın yaptığı, başrollerinde Cüneyt Arkın, Erol taş, Leyla Somer ve Hüseyin Peyda’yı izlediğimiz, 1984 yapımı İnanç-Arkın birlikteliği olan Dev Kanı da bu serinin filmlerinden biri. İkilinin diğer filmlerinin aksine, filmin finaline kadar adam akıllı bir aksiyondan söz etmek güç.

 

7597895cae.jpg

 

Cüneyt Arkın’ın (murat), Kıbrıs çıkarması olduğunu düşündüğüm (Fanatik Film Kore Savaşı demiş açıklamasında) bir savaşta foto muhabirlik yaparken balataları sıyırması ve akabinde bir ayyaşa dönüşmesi ile başlayan film, narkotik komiseri bulunmaz deha Erol Taş’ın yüzünü bile tespit edemediği eroin-esrar çetesi liderinin fotoğrafı için Arkın’ı (murat) kullanması ve onu mafya lideri olarak tüm Türkiye’nin önüne atması ile devam ediyor. Namının başkası tarafından kullanılmasını gururuna yediremeyen mafya lideri sarışın abi (mekanı cennet olsun büyük figüranlardan Aydın Haberdar) Murat’ın peşine düşüyor ve olaylar gelişiyor. Erol Taş’ın planı ise Murat’ın peşine düşen mafya liderinin saklandığı inden çıkması ve yakalanması.

 

Spoiler

Bu sırada 18 yaşından küçük bir kız ile dostluk kurarak babalık özlemini gideren Arkın (murat), bir yandan da güzeller güzeli Leyla Somer’e göz kırpıyor. Fakat filmde Murat’ın etrafındaki herkes gerçek mafya lideri tarafından bir bir öldürülüyor ve Murat’ın etrafındaki çember mafya tarafından daraltılıyor. Bu esnada narkotik komiseri Erol Taş içmekle ve mafya liderinin sahaya inmesini beklemekle meşgul. Finalde sevdiği sarışın güzel (Leyla Somer) de öldürülünce iyice saykoya bağlayan Murat, bir çifteliyi mp-5 kıvamında kullanarak gerilla harbinde öğrendiği taktiklerle tüm mafyayı iç sahada yok ediyor. Mafya tam bir deplasman şoku yaşayarak hezimete uğruyor. Olay yerine yine geç gelen narkotik komiseri Erol Taş, tüm olayı bok ederek filmi noktalıyor.

 

Daha önce de söylediğim gibi, film diğer İnanç-Arkın birlikteliklerinin de kalite olarak altında bir seyirlik. “Kedi bar”, neden filmde olduğunu anlaması güç anne ve eroinman manevi kızı, Cüneyt Arkın’ın polis ile gereksiz dalaşları, milyonerlere borç veren ayyaş, polisten başka herşeye benzeyen Erol Taş gibi bir sürü gereksiz ayrıntı ve klişe ile dolu film. Hafiften ptsd konularına da değinmek istemişler sanki ama o zamanlar kavramın mevcut olduğundan bile emin değilim. Onu da kotaramamışlar. Aksiyon bekleyenler için de film finale kadar bir şey sunmuyor. Fakat ikilinin sinemasını seviyorsanız, izlememek olmaz. Ekibin zayıf işlerinden biri olmuş bu. Bir “Vahşi Kan” değil.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

Haberler

FACEBOOK

TWITTER

×