Jump to content
Kill Master

Askerlikten Muafiyet

Tavsiye Edilen İletiler

Kill Master    879
Kill Master

Muayenede özel poliklinik/hastane raporu kabul edilir mi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
otoban    15
otoban

15 Temmuz öncesi, özel hastaneler hatta devlet hastaneleri de kabul edilmezdi. Sadece belli askeri hastanelerde heyetin verdiği sağlık rapor kabul ediliyordu.

Ama 15 Temmuzdan sonra değişmiş. Askerlik şubesine sorun.

http://www.diyabetimben.com/15-temmuz-sonrasi-diyabetlilerin-askerlik-muafiyet-islemleri-nasil-oldu/

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master

@otoban teşekkürler.

Yeni yönetmeliği okudum, anlayamadım ama. :) TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nin 55'inci sayfasındaki 9 maddelik "Göz Hastalıkları" kısmı beni ilgilendiriyor. Ama hiç anlamadığım şeyler kullanılmış. Ben yine gidip şubeyle konuşacağım (veya bir göz doktoru ile). O zamana kadar da bilgisi olan, bu terimlerden anlayan varsa, aydınlatırsa çok iyi olur. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
otoban    15
otoban

Gözlük derecelerinizi, görme oranlarınızı veya varsa başka göz rahatsızlıklarınızı yazın ona göre bir şey söylemeye çalışayım.

Doktor değilim ama ben de keratokonus sebebiyle birliğe katılıp sonra muaf olmuştum.

Çoğu doktor da bu konuyu tam olarak bilmez ne yazık ki.

tarihinde otoban tarafından düzenlendi
imla ve ilave

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Coilbone    551
Coilbone

Yaklaşık 1 ay önce bir arkadaşım sağolsun her adımında bana veryansın ettiğinden güncel olarak bilgi verebilirim sanırım :oleyo:

Tecil için önce şubeye, sonra aile hekimine klasik muayene için gönderilmişti, biraz kilo fazlası çıkınca aile hekimi hastaneye sevk için şubeye geri gönderdi. Tekrar şubeye gidip oradan evraklarla birlikte hastaneye sevk edilmişti arkadaş. Sevk edildiği hastane önceden askeri hastaneydi(İstanbul-GATA) ama sonradan ismi falan değişmiş, normal hastane olmuş. Yine de askerlik işlemleri için ayrı bir kayıt bölümü falan varmış.

İşlemlerin başı şubeden başladığı için yine onların sevk ettiği hastaneden rapor almanız gerekecektir diye düşünüyorum ben.

tarihinde Coilbone tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master
otoban, 19 saat önce tarihinde yazdı:

Gözlük derecelerinizi, görme oranlarınızı veya varsa başka göz rahatsızlıklarınızı yazın ona göre bir şey söylemeye çalışayım.

Doktor değilim ama ben de keratokonus sebebiyle birliğe katılıp sonra muaf olmuştum.

Çoğu doktor da bu konuyu tam olarak bilmez ne yazık ki.

Sol: 1,50 - Sağ: 3,75 (%10 görüyor) Göz tembelliği.
Sol gözün oranını hatırlamıyorum. :) 

Coilbone, 11 saat önce tarihinde yazdı:

Yaklaşık 1 ay önce bir arkadaşım sağolsun her adımında bana veryansın ettiğinden güncel olarak bilgi verebilirim sanırım :oleyo:

Tecil için önce şubeye, sonra aile hekimine klasik muayene için gönderilmişti, biraz kilo fazlası çıkınca aile hekimi hastaneye sevk için şubeye geri gönderdi. Tekrar şubeye gidip oradan evraklarla birlikte hastaneye sevk edilmişti arkadaş. Sevk edildiği hastane önceden askeri hastaneydi(İstanbul-GATA) ama sonradan ismi falan değişmiş, normal hastane olmuş. Yine de askerlik işlemleri için ayrı bir kayıt bölümü falan varmış.

İşlemlerin başı şubeden başladığı için yine onların sevk ettiği hastaneden rapor almanız gerekecektir diye düşünüyorum ben.

En iyisi şubeye gitmek yani :D 

tarihinde Kill Master tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
otoban    15
otoban

İki gözde de görme oranlarına bakılıyor.

Şubeye gidin. Onlar yönlendirirler sizi.

Devlet hastanelerinde de heyete giren göz doktorlarını bulup sorun, her doktor bilemiyor.

Geçmiş olsun.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master

Bugün gittim şubeye. Muayeneue girersem, alma ihtimallerinin de yüksek olduğu söyledi. Ayrıca tecilli olduğum için tecilimi iptal ettirmem gerekiyor. Göz numaralarımı sordular, daha muayeneye girmeden, söyleyince de "8 numarayı bile alıyorlar" dedi. O yüzden bir şekilde heyetten birini bulup, danışmayı düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
otoban    15
otoban

Aynı şey benim de başıma gelmişti. Normalde birliğe teslim olmadan muafiyet almam gerekirken, askeri hastane doktorları bana zorluk çıkarmışlardı. Ben de birliğe gidip öyle muafiyet almıştım. Birliğe varınca zaten muayene var.

Askeri hastanedeki tabip yüzbaşı bana özel hastanedeki yerine gelirsem yardımcı olabileceğini söylemişti. O zamanlar mesai dışı zamanlarda özelde çalışmaları serbesti.

Ben de sana para vereceğime gider askerlik yapar gelirim dedim. Ama birlikteki doktorlar daha insancıl çıktı.

Birlikte astsubayın biri, ne var gözünde diye sordu. Ben de "keratokonus" yani kornea dikleşmesi dedim. Baktı gözüme, gözün normal görünüyor, yaparsın dedi. :)

Bir sürü böyle iş bilmez insanla karşılaşacaksın. Yani bürokrasi zor iş.

Allah yardımcın olsun.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master

Eyvallah. Görevli kadın, muayeneye girersen dönüşü yok demeye getirdi. Ben de o yüzden bırakıp döndüm. Daha okul devam ediyor çünkü. Doktoru bulursam en azından ihtimali öğrenme şansım var. Bakalım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais

@Kill Master Orduda iki farklı sağlık yaklaşımı vardır.

Askere alımda belirli kıstaslara uymayanları muaf tutar. Bunlar nedir? Tıbbi hastalık, eksiklik vs çok ayrıntılı ve onları buraya yazmaya gerek yok. Temel mantık şudur, barış zamanında birlik içindeki eğitim ve diğer görevlerini yapabilir mi? Savaş zamanında, kıta ağırlıkları yada sahra ağırlıklarında görev alabilir mi? Bazen ASAL şöyle işlem yapar, sağlık raporunda komando, avcı vs. yapamaz ibaresi olanları muharip sınıflar yerine destek-lojistik sınıfına gönderir. Mesela Levazıma gönderir ;)

Kıtaya geçtiğinde ise şöyle bir şey vardır, askerin rahatsızlığı tedavi edilebiliyorsa bunu yapar. Tedaviden sonra ki nekahet döneminin uzunluğuna göre, bu dönemin bitiminde terhis de edebilir. Yada kıtaya geri çeker. 

Mesela sol elini kullanıyorsan, sağ gözündeki görme kaybını önemsemeyecek bir doktora denk gelebilirsin. Onun operasyon yada sıcak çatışma deneyimi yoktur, gece intikalinin ne olduğunu bilmez. Sağ elini kullanıyorsan, geri hizmete verirler, nöbet tutturmazlar hatta silah bile zimmetlemezler. 

Ben KOAH hastası komando, 6 numara miyop uçaksavarcı gördüm. Biri kantinci, diğeri depo çavuşu olarak askerliklerini bitirdiler ;) 

Sonuç olarak şunu söyleyeyim, okulun bitince sen her halükarda şubeye askerlik işlemleri için gideceksin. O zamana kadar bunları fazla kafana takma, planlarını da gidecekmişsin gibi yap.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master

İşte dedim ya "8 numarayı bile alıyorlar dediler" diye. :D

Benim aklımda böyle bir fikir yoktu zaten. "Sen sağlaksın ama sağ göz görmüyor, seni almaz. Muafiyet al da işe gir" diyerek fikri soktular kafama. Ben de birkaç yere başvurup, askerlik sebebiyle alınmayınca belgeyi almayı deneyeyim dedim.

Görevli de "komando, keskin nişancı falan" olamazsın dedi. Hayırlısı...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais
Kill Master, 9 dakika önce tarihinde yazdı:

İşte dedim ya "8 numarayı bile alıyorlar dediler" diye. :D

Benim aklımda böyle bir fikir yoktu zaten. "Sen sağlaksın ama sağ göz görmüyor, seni almaz. Muafiyet al da işe gir" diyerek fikri soktular kafama. Ben de birkaç yere başvurup, askerlik sebebiyle alınmayınca belgeyi almayı deneyeyim dedim.

Görevli de "komando, keskin nişancı falan" olamazsın dedi. Hayırlısı...

Senin okuduğun bölüm neydi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master

@elbais coğrafi bilgi sistemleri 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais
Kill Master, 6 dakika önce tarihinde yazdı:

@elbais coğrafi bilgi sistemleri 

Bir iki bonservis falan ayarla, Harita Genel Komutanlığında fıstık (aslında askeri jargonda boru gibi denir) gibi askerlik yaparsın... Tam EMASYA planları da geri döndü, tekrar çalışacaklar mecburen.. 4 yıllık değil mi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master
elbais, 1 dakika önce tarihinde yazdı:

Bir iki bonservis falan ayarla, Harita Genel Komutanlığında fıstık (aslında askeri jargonda boru gibi denir) gibi askerlik yaparsın... Tam EMASYA planları da geri döndü, tekrar çalışacaklar mecburen.. 4 yıllık değil mi?

Hayır, 2.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais
Kill Master, 16 saat önce tarihinde yazdı:

Hayır, 2.

Size kısa dönem hakkı yok değil mi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    879
Kill Master

@elbais yok diye biliyorum. Ama bu bittikten sonra 4 yıllık, asıl mesleğim (bil. programcılığı) ile ilgili bir bölüme gitme düşüncem var.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais
Kill Master, 6 dakika önce tarihinde yazdı:

@elbais yok diye biliyorum. Ama bu bittikten sonra 4 yıllık, asıl mesleğim (bil. programcılığı) ile ilgili bir bölüme gitme düşüncem var.

En iyisini yaparsın bro :good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
x-files    11
x-files

Klasik muayeneyi olduktan sonra veya o an bir hastalık olursa veya orada tespit edilemeyen, edilmeyen, unutulan bir rahatsızlığınız var ise temel anlamda 2 hakkınız var.

1. Sevk evrağı (halk arasında sülus diye geçen şey) alıp askere gitmeden önce Şubede rahatsızlığınızı beyan edebilirsiniz. Memurların yorum dışında bir etkisi yoktur. Sizi en uygun şarta göre hastaneye sevk etmek zorundadır. Hastanede rahatsızlığınızla ilgili uygun teşhis konmayabilir veya siz bu durumun yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. Gitmeden şartlar dahilinde birden fala deneyebilirsiniz. Pek değişmez bu durumda 2. hakkınız devreye girer.

2. Birliğinize teslim olunca rahatsızlığınızı beyan edebilirsiniz. Yine hastaneye sevk edilirsiniz. 

Kararı hekimler verir. Sizin durumunuz biraz farklı. Benim görev yaptığım dönemde böyle bir tecrübem yok ama arattığım kadarı ile "miyoplar toplanıyor ve astigmatların yarısı alınıp miyoplara ekleniyor eğer 14 ve üstündeyse askerliğe elverişsizsiniz demek oluyor" diye pek çok bilgi var kesinliğinden emin değilim :)

Bu yazdıklarım temel haklar ancak fiiliyatta işgüzarlık vb. sebeplerle farklı şeyler yapmaya kalkanlar olabiliyor. Örneğin bir gün şubeye boyu oldukça kısa olan bir arkadaş gelmişti. O gün Askerliğe elverişli değil raporunu almıştı. 5 yıldır uğraşıyormuş adam. Bana dönüp dedi ki artık boyumun uzamayacağını anladılar :) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.