Jump to content
  • Duyurular

• kocakafa

Yeni Üyelik   11-02-2017

Merhaba, herkes foruma yeniden üye olmalı. Üye olduktan sonra lütfen posta kutunuzun spam - gereksiz klasörünü kontrol ediniz. Hala sorun yaşıyorsanız mail adresinizi veya kullanıcı adınızı: infoplanetdp@gmail.com'a mail atınız.
100000

Size Hitap Eden?

Beyaz perdemi, Çizgi Romanmı?  

33 oy

1. 1. Çizgi Roman karekterleri için Beyaz perde yeterlimi?

• Çizgi Romandan takip etmek kesinlikle gerekli
      22
    • Bana sinema yeter.
      8
    • İkisinide sevmem
      2

Recommended Posts

100000    73
100000

, 100000 düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CnBkrtl    73
CnBkrtl

Kişiye bağlı bir tercih ama sadece sinemada izlenen karakter beğeniliyorsa çizgi roman ile o karakterin derinliklerine inerek tanımak daha çok eğlenceli yapacaktır devam filmlerini.

• Like 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    537
zarat
1 hour ago, CnBkrtl said:

Kişiye bağlı bir tercih ama sadece sinemada izlenen karakter beğeniliyorsa çizgi roman ile o karakterin derinliklerine inerek tanımak daha çok eğlenceli yapacaktır devam filmlerini.

Aklın yolu bir imiş. Doğru söze ne hacet:)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ryu Hayabusa    73
Ryu Hayabusa

Karakteri hakkıyla tanımak adına bence tartışmasız çizgi roman okunmalı. Yani bana göre her zaman çizgi roman ya da kitap > film/dizi. Çünkü baktığımızda popüler birçok karakterin bugüne gelene kadar bir ton kendi adına çizgi romanı çıkmıştır. Örneğin Superman ve Batman 1930'lu yıllardan beri, Captain America 1940'lı yıllar, Spider-Man ve Iron-Man 1960'lı yıllardan beri yazılıyor. Tabii arada orijinleri değiştirilmiş, retcon yemişlerdir falan ama her gelen yazar o karakterin gelişimi için bir tuğla koymuş. Örneğin son dönem Superman filmlerini ele alalım. Sadece filmlerden karakteri tanımaya kalksak ve size ''Superman'i nasıl bilirdiniz ey ahali diye sorsam?'' Biraz kafası karışık (alıp başını gitmeler falan) mizaç olarak biraz sert(Batman yöntemlerine falan sinirlenmesi), sürekli neredeyse Batman kadar ciddi halleri (Superman ciddi bir karakterdir ancak Batman kadarda değildir) sanki Yeşilçam jönüymüşçesine yüzüne sinmiş bir acı/dram/keder ifadesi, irade yönünden zayıf ve kendini sorgular halleri (senato patlaması)... Bana sorulsa ben filmlere göre bunları söylerim. Halbuki Superman böyle bir karakter midir? Alakası yok. Superman en temel özelliği UMUDU temsil etmesidir. Superman iradeli, erdemli, adil, düşmanına bile yeri geldiğinde merhamet gösterebilecek kadar koca yürekli, arada birde olsa gülümserken görebileceğiniz, hata yaptığında alıp başını giden değil bununla yüzleşen bunun sorumluluğunu alan adamdır Superman. Batman'in dediği gibi '' o hepimizden daha insandır''. Şu ana kadar ki hiçbir filmde ben bunları göremedim. Tamam bu tecrübesiz Superman diyelim. Yukarıda saydığım şeyleri Superboy haliyle yerim (yemem ya) ama sen benim karşıma ergenlikten çıkamamış bir Superman çıkarırsan bunu yemem işte. Önce umudun sembolü haline getirip sonra karakter gelişimini istediğin gibi dizayn edebilirsin istersen sonradan bize kötü Superman göster. Ama öncesinde doğrusunu göster. Başka bir örneğe geçelim. - Hayır Nolan'ın Batman'inden bahsetmeyeceğim.  İçinde Batman olmayan filmin neyinden bahsedeyim :fool:Neyse karakter gelişimi... Buna en iyi örnek olarak Cyclops'u verebiliriz. Filmlerden Cyclops'u birine anlatmaya kalksanız vasat, iki boyutlu, ilgi çekici olmayan, kolej bebesi bir karakter tablosu çizersiniz. Hani etkilenip ben bunun çizgi romanını da okuyayım demezsiniz. Ama çizgi romanda öyle midir? Destansı bir karakter gelişimi vardır. Charles Xavier Lisesi okul takımı kaptanlığından 9_9 mutant devriminin gözü pek liderliğine (hasta siempre comandante) ilerleyen bir karakter gelişimi vardır. Hani en Wolverinci, en Magnetocu çizgi roman okuru saygı duyar bu abiye. İşte bu verdiğim örneklerden yola çıkarak bence beyaz perde bir çizgi roman karakterini tanımak için yeterli değildir.

, ferio düzenlendi
  • Like 5

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
100000    73
100000
1 hour ago, Ryu Hayabusa said:

Karakteri hakkıyla tanımak adına bence tartışmasız çizgi roman okunmalı.

Kısa ve öz olmuş. ÇR kültürü olan Demir Adamın perdedeki gibi olmadığını ve Civil War,ın gerçekte ne olduğunu bilir.

Zaten ÇR,ye hakim olan Filmini de daha iyi anlar. Yalnız ÇR ile perde arasındaki farklılaşma giderek artmakta. Neredeyse ayrı evrenler olacaklar.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    17
Ninja Boy

Beyazperde, Tv dizileri, uzun ve kısa metrajlı animasyonlar,  Youtube kanallarından yayınlanan içerikler ve çizgi romanlar ancak yeterli olur. :)

Sadece Beyazperde ve Çizgi romanlardan takip etmek yetmez. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Splash    53
Splash
22 hours ago, Ryu Hayabusa said:

Karakteri hakkıyla tanımak adına bence tartışmasız çizgi roman okunmalı.

Bu kısım yeterlidir bana görede. Bu durum kişiyi göre değişebilir ben okumayı sevmem sinemadan izler karar veririm diyorsanız bana göre eksik bilgi alabileceğiniz yöndedir. Çünkü sinema sektörü bir çizgi roman karakterini birebir maalesef uyarlayamamakta sadece yaklaşmaktadır. O hikayeyi ve karaketerin kim olduğunu gerçekten tanımak isteniyorsa çizgi roman okunmalıdır. Kısa ve öz oku ama mutlaka oku. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

Adı üstünde..çizgi roman karakteri...yani sinema ondan esinlenmiş...rateinglere göre sahne değişmiş..biri daha ucuz diğeri maliyetli...sonuçta yazarın dediği değil , seyircinin isteğine göre evrilir...

, aex1 düzenlendi
m harfi ekledim

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
haziran00    0
haziran00

Çizgi roman sayfalarındaki derinliği her zaman sinemaya aktarmak mümkün olmayabiliyor, bunun dışında sinematik evrenle çizgi romandaki hikayeler arasında keskin farklılıklar olabiliyor. Çizgi romanın şu anda Türkiye'deki yükselişi ise filmlerin ve dizilerin tüm dünyadaki popülerliğine bağlı olarak paralel ilerliyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
kerberos    34
kerberos

mister no neden film yapılmadı içimde bir yaradır,umarım bir gün olur.

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
fjallraven    24
fjallraven
kerberos, 2/24/2017 - 05:04 tarihinde yazdı:

mister no neden film yapılmadı içimde bir yaradır,umarım bir gün olur.

filmi yapılanların çoğunluğu Amerikan kökenli çizgi roman yayınevlerinin ürünleri, oysa Mister No italyan kökenli yayınevinin ürünü... sanırım aynı seviyelerde ilgi çekmeyeceğini düşünüyorlar... ki, filmlerin yüksek bütçelerine bakarsak bu riske girmemeleri haksız sayılmaz...

bu arada, ben de fanatik Mister No hayranıyım :D

• Like 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.