Jump to content
  • Duyurular

• Mickey

Tarih Kulübü Hakkında   16-11-2017

Tarih Kulübü, bir süre için tüm üyelerimizin katılımına açıktır. "Kulüpler" sekmesi üzerinden Tarih Kulübü'ne ulaşabilirsiniz.    
    • Mickey

Kitap Kulübü Hakkında.   20-11-2017

Edebiyat Başlığı altındaki tüm konular, Kitap Kulübü'ne taşınmıştır. Kitap Kulübü tüm üyelerimizin kullanımına açık olup, "Kulüpler" sekmesi altından ulaşabilirsiniz. 
elbais

Ekonomi Haberleri

Tavsiye Edilen İletiler

elbais    1.572
elbais
cpx, 22.10.2017 - 07:46 tarihinde yazdı:

ABD, Yaptırımları İhlal Eden Türk Bankalarına Ceza Kesecek

https://www.sondakika.com/haber/haber-abd-den-bankaralara-santaj-gibi-kiskac-10155852/

Kaptan bir cisim yaklaşıyor....

Kalkanlara güç ver, 23 geliyor :whistle:

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.572
elbais

Eylül ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.544 TL., yoksulluk sınırı 5.030 TL. olarak hesaplandı.

Eylül/2017: Dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" 1.544 TL.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 5.030 TL.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kobalamin    107
Kobalamin

Kasım ayı enflasyonu açıklandı. Enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.98 artarak son yılların en yüksek artışlarından birini kaydetti.

Kaynak: Sözcü

Ben cebimde daha sert hissediyorum fakat ne hikmetse TÜİK hiçbir zaman benimle aynı fikirde değil.

Alıntı

EN AZ ARTIŞ ALKOL VE TÜTÜN

Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Kasım ayında endekste düşüş gösteren grup olmadı. Ana harcama gruplarından alkollü içecekler ve tütün %0,01 ile en az artış gösteren grup oldu.

Bu da yılbaşında okkalı bir tütün & alkol zammı gelecek demek oluyor sanırım.Tanıdığım birkaç tekel bayii elinde ne var ne yok kullanıp sigara alıyor.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
steg    54
steg
Kobalamin, 10 sa önce tarihinde yazdı:

Kasım ayı enflasyonu açıklandı. Enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.98 artarak son yılların en yüksek artışlarından birini kaydetti.

Kaynak: Sözcü

Ben cebimde daha sert hissediyorum fakat ne hikmetse TÜİK hiçbir zaman benimle aynı fikirde değil.

Bu da yılbaşında okkalı bir tütün & alkol zammı gelecek demek oluyor sanırım.Tanıdığım birkaç tekel bayii elinde ne var ne yok kullanıp sigara alıyor.

Kesinlikle ben de aynı şekilde hissediyorum. Hep derler ya şu pazarın enflasyonuna baksalar ya biraz, acaba nasıl çıkar?

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.572
elbais
steg, 16 sa önce tarihinde yazdı:

Kesinlikle ben de aynı şekilde hissediyorum. Hep derler ya şu pazarın enflasyonuna baksalar ya biraz, acaba nasıl çıkar?

Enflasyon hesabının gerçeği siyasetin elinde olmaz, finans kuruluşlarının elinde olur. Siyaset enflasyon ve diğer etmenleri kullanarak ekonomiyi yürütmeye çalışır, genelde beceremezler ülke ha babam krizden krize girer. 

Enflasyon hesabında bizde ki ana hile baz yılıdır. Bugün enflasyon hesabında 2003=100 alıyorlar, başka bir hesapta 2009=100 yani kafalarına göre. Uluslararası teamüller ise 5 yıllık almanın doğru olduğu yönündedir. 

İkinci olarak ta sepet ile hesabı istediğin gibi ayarlarsın. 

Gerçek enflasyon hesabı bizim GSMH deflatörü dediğimiz şeyle yapılır,  Lakin ekonomi siyasetin kontrolünde olduğu sürece, erk tarafından siyasi kazanıma yönelik olarak her zaman manipüle edilecektir ;) 

Cari durumda herkes TÜFE'ye kitlenmiş halde, yine ve bıkmadan aynı yanlışı yapmaya devam ediyor insanlar. Bence şu ortamda ÜFE'ye bakmak ve oradaki sorunu tespit edip üzerine gitmek lazım. Neden? Üretici üzerindeki maliyetlerden özellikle kur, finansman-faiz, mal maliyetlerini aşırılaşmış vaziyette. Piyasada ki likidite sıkışıklığı ve tüketicinin satın alma kararlarını ertelemesinden dolayı yaşanan durgunluk, üreticinin artan maliyetlerini fiyatlarına yansıtamamasına yol açıyor. Buna Business Cycle aşaması diyoruz. Basit bir istatistik vereyim, şu anda 100 TL. lik ihracat yapabilmek için 82 TL. lik ithalata ihtiyacın var. Arada kalan 18 TL ile ticaret ne kadar sürdürülebilir? Sürdürülemeyeceği için firmalar sürekli krediye ihtiyaç duyuyor lakin borç kârla ödenir ;) Marj olarak gördüğünüz o 18 TL, şu gün itibari ile işletme, personel, finansal maliyetler, yasal yükümlülükler vs düşündüğünüzde aslında çoktan negatife dönmüş haldedir. Bu nereye kadar böyle gider... Gitmez, faiz arttırsanız patlar arttırmayıp kurun yükselmesine müsaade etseniz yine patlar... Buna da Credit Cycle diyoruz ;) 

Sonuçları ne olur?

Hiç sormayın :oleyo:

P.S

GSMH Deflatörü: Enflasyonun Gayri Safi Milli Hasıla verilerinden çıkartılmasıdır. Genellikle oran olarak bir endeksle gösterilir. Baz yıla oranla mal ve hizmetlerin fiyat seviyesini (price level) ölçmektedir ve fiyat değişimlerini ölçen bir endekstir. Bir yıldan diğerine, deflatördeki değişim enflasyonunu vermektedir. Başka bir enflasyon ölçme yönteminde tüketici fiyatları endeksi kullanılmaktadır. GSMH Deflatörü, Tüketici fiyatları endeksinde olduğu gibi sadece belirli ürünler üzerinden değil de tüm ürünler yani toplam GSYİH üzerinden fiyat endeksindeki değişimi gösterir. Bu yüzden enflasyonu belirlemede tüketici fiyat endeksinden daha hassas ve gerçeğe yakındır.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk