superlative

Plex Media Server

Tavsiye Edilen İletiler

kimberk

daha iyisini veya alternatif arayan arkadaşlara tavsiye ederim, https://emby.media/

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth
kimberk, 5 saat önce tarihinde yazdı:

daha iyisini veya alternatif arayan arkadaşlara tavsiye ederim, https://emby.media/

Transcoding de Plex kadar başarılı değil maalesef...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative
kimberk, 10 saat önce tarihinde yazdı:

@kimberk Plex'deki uygulama desteği ne yazık ki yok .Ayrıca arayüzüde bana çok güzel gelmedi. Plex son güncelemesi ile aldı başını gidiyor. En yakın rakibi Kodi. Emby LG TV desteği yok. iOS'tada bir türlü bağlanamamıştım portlar açık olduğu halde. 

mnth, 12 saat önce tarihinde yazdı:

@superlative

evet şu anlık Türkçe karakter sorunumu çözdü...

Dün gece sunucum neredeyse bitti. Radarr istediğim filmleri indirmede,Sonarr takip ettiğim dizileri yayınlandığında bana yardımcı oluyor. Herhangi bir dizi yada istediğim film çıktığında, indirmeye başladığında notify my android aracılıyla cep telefonuma bildim gönderiyor. Plex ise yeni bir medya geldiğinde kütüphanemi güncelleyip altyazıları varsa indiriyor. Bana da turup seyretmek kalıyor :)

Plexpass almayı düşünüyorum şimdi yıllık...

@mnth Hayırlı olsun yeni serverın.  Radarr ve Sonarr konularına vakıf olmasamda Seedboxlarla ilgili yazılımlar sanırım. Aslında php tabanlı bir torrent sistemi varsa işime yarayabilirdi. Yani Kotam dolmaya yakın webserıma indirirdi sonra istediğim zaman indirebilirdim. Böyle birşey var mı acaba.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth

@superlative

evet var ama kurulumu biraz zahmetli...

1. vsftpd - ftp server

2. libtorrent/rtorrent

3. rutorrent

4. Nginx

kısaca bunları kurman lazım işin en zoru tabii ki yapılandırmada...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth

1 yıllık plexpass da aldım bugun

benim sunucum tamamlandı artık :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative
mnth, 14 saat önce tarihinde yazdı:

1 yıllık plexpass da aldım bugun

@mnth Hayırlı olsun. Sana şimdi bu da gerekir :) trakt / Plex-Trakt-Scrobbler

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth
superlative, 41 dakika önce tarihinde yazdı:

@mnth Hayırlı olsun. Sana şimdi bu da gerekir :) trakt / Plex-Trakt-Scrobbler

ilk onu kurdum zaten :oleyoel:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth

Bu arada şunu farkettim.

Plexin kendi media oynatıcısı sunucu ile çok iyi çalışıyor. Web den izlediğim zaman kalite bariz şekilde düşüyor. 

Yani plex uygulamalarını kullanmakta yarar var. 

Bu arada plex in offical olarak sonlandırdığı plex media theater uygulamasını raspi için rasplex işletim sistemini yazan ekip tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. İster işletim sistemine gömülü olarak, isterseniz sadece program olarak indirip kurabiliyorsunuz.

Yeni aldığım Gigabyte Bace 3150 Nuc pc me gömülü olarak gelen sistemi kurdum. Tema dışında herşey gayet stabil olarak çalışıyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
superlative
mnth, 5 saat önce tarihinde yazdı:

Bu arada şunu farkettim.

Plexin kendi media oynatıcısı sunucu ile çok iyi çalışıyor. Web den izlediğim zaman kalite bariz şekilde düşüyor. 

Yani plex uygulamalarını kullanmakta yarar var. 

Bu arada plex in offical olarak sonlandırdığı plex media theater uygulamasını raspi için rasplex işletim sistemini yazan ekip tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. İster işletim sistemine gömülü olarak, isterseniz sadece program olarak indirip kurabiliyorsunuz.

Yeni aldığım Gigabyte Bace 3150 Nuc pc me gömülü olarak gelen sistemi kurdum. Tema dışında herşey gayet stabil olarak çalışıyor.

Ben PC'den izleyeceksem chrome üzerinden izliyorum. TV'den izleyeceksem XPlay orjinal uygulamasından daha iyi ve daha güncel (LG için konuşuyorum) tablet telefonda ise orjinal uygulaması ile izliyorum. Remote kaliteyi ayarlayabiliyorsun.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth

Ben online izlediğim için plex in kendi media player ı web playerdan daha iyi

o yüzden artık hepsini plex media playerdan seyretmeye başladım :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
jazzer

selam

uzak erişim de sıkıntı yaşıyorum. uydunet kullanıyorum. netmaster modemim var. bazı ayarlar yaptım uzak bağlantıyı en son dolaylı bağlantı şeklinde ayarlayabildim. daha önce sorunsuz bağlanıyordum. ne oldu da bozuldu bilemiyorum. nasıl düzeltebileceğim konusunda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte

Denemek için benim plex e bağlandım bir sorun yok aşağıda görüldüğü üzere.

Clipboard01.jpg

Bence ayarlarınızda bir problem var.

Yakın zamanda modem değiştirdiniz ya da sıfırladınız mı? Ya da ISP nizi değiştirdiniz mi?

Önce bunu yanıtlayın adım adım ilerleyelim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
jazzer

evde değilim bende akşam bakabilirim sanırım. ama xiaomi nin wifi repeater ı vardı onu bağlamıştım ondan sonra gitti sanırım. onu devre dışı bıraktım yine düzelmedi. modem ayarlarını fabrika ayarlarına sıfırlasam düzelir mi acaba?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte

Önemli olan şey şudur: NAT da plex için gelen datayı yönlendirmen lazım.

Misal plex server hangi makina üzerinde adres olarak? Onun sabit ip si olmalı misal: 192.168.1.30 (DHCP) dışında bir adres olmalı.

Sonra NAT da gelen port 32400 ü host 192.168.1.30 a yönlendirmeyi işlemelisin. O vakit plexden gelen her data doğru yere ulaşır ve plex server çalışır. 

NAT ayarlamasını ise modem adresinden yapacaksın. Genelde 192.168.1.1 de olur. Ayarlarla ilgili bir örnek akşam yollarım. 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth

nat.png.354bc759fde8333d59197f47b4e92ef6.png

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
better

Bu ne zorluk böyle, adam bir Plex'e dışarıdan bağlanmak için çekmediği çile yok, açıkcası detaylı incelemedim ama ilk bakışta basit bir işleme benzemiyor, bence herkes başaramaz bu basamakları, daha basit olması gerekirdi sanki

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth

işin içine NAT girince olay değişiyor. NAT ve DHCP hayatın olmazsa olmazlarındandır. :ole8:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte

Plex e özel bir zorluk yok orada. 

Herhangi bir porttan çalışan bir servisin sizde kurulu olduğu bilgisayara ulaşması için NAT ayarını yapmak zorundasınız. Modemin müneccim değil ki paketi nereye broadcast edeceğini bilsin. Bu yara olmazsa olmazdır. Modeme WAN dan gelen bilgi LAN da uygun adrese yönlendirilmezse servis çalışmaz. Bunun ayarı da hiç zor bir şey değil. Akşam bir örnek koyarım inşallah. 

Sonuç olarak Plex Media Server adı üstünde bir server sunucu. Bunu bir Hosta kurduğunuzda server hangi portlar ve paket tipleriyle çalışıyorsa bunu Nat da ayarlamalı ve yönlendirmeyi yapmalısınız. Eğer Firewall kuruluysa modeminizde orada da bu portları enable tmeniz icap eder. Yoksa Firewall blokajı nedeniyle yine adrese varamaz. İşin içine server paketleri girdiğinde her zaman olay budur. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte

Benim modemimdeki durumu örnek olarak koyuyorum:

1- Modeminize adresinden tarayınızda girin. Genelde 192.168.1.1 adresindedir. Bazen 192.168.2.1 de olabiliyor. Buna bilgisayarınzıdaki ipye bakarak kolayca karar verebilirsiniz. O adresin en sonunu 1 yapın tarayıcı da gateway yani modemişnizdir o.

2- Ayarlardan NAT ı bulun. Genelde bu isim kullanılır. Benim modemde ise forwarding ismi kullanılmış. Girdiğimde içine gördYönlendirme listem aşağıda:

Clipboard01.jpg

PlexTv ismini verdiğim yönlendirme ise en aşağıda eklenmiş. Edit ten girersek içine ayarları göreceğiz aşağıda:

Clipboard02.jpg

Kırmızı çerçeve içine aldığım yerde ayarlar görünüyor:

Burada 32400 port PlexTv tarafından kullanılan port no. 192.168.1.40 ise bende Plex Media serverin kurulu olduğu host yani bilgisayar. Bu yönlendirme ile iletişim kurulduğunda PLEX çalışır sıkıntı olmaz.

Dikkat edeceğiniz husus ise Plex Media server kurulu bilgisayarınızın ip sini DHCP den almayın. IP adresi sabit olsun. Onu bir defa elle girin ki adres hep aynı olsun değişmesin. Yoksa adres değişip başka bir adres olduğunda yönlendirme çalışmaz. çünkü farklı adrese yayın yapar.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth

@Putte

Upload hızınız nedir Sayın Yöneticim ? :floleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.