Jump to content
  • Duyurular

• kocakafa

Yeni Üyelik   11-02-2017

Merhaba, herkes foruma yeniden üye olmalı. Üye olduktan sonra lütfen posta kutunuzun spam - gereksiz klasörünü kontrol ediniz. Hala sorun yaşıyorsanız mail adresinizi veya kullanıcı adınızı: infoplanetdp@gmail.com'a mail atınız.
NeC

Site Portalı için Görüş ve Öneriler

Recommended Posts

NeC    164
NeC

Sitenin portal bölümü için görüş ve önerilerinizi bu başlık altından yapabilirsiniz. Portalda neler olmalı? Neler olmamalı? Daha kullanışlı hale nasıl getirilebilir?

, darkness_age düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
NeC    164
NeC

Altyazı yükleme ve indirme sistemi hakkındaki görüşlerinizi bu başlık altından yapabilirsiniz? Malum sıfırdan bir sistem kuruluyor. Temelleri baştan sağlam atılırsa ileride çok problem çıkmaz. Eski sistemde beğendiğiniz ve beğenmediğiniz kısımları belirtebilirsiniz. Ayrıyeten yeni ne gibi özellikler olabileceği hakkında fikir beyan edebilirsiniz.

Naçizane görüşlerim:

• Her ne kadar kabul görmeyecek olsa da RAR sistemine karşıyım. Özellikle mobil kullanıcılar için altyazıyı RAR'dan çıkartmak ek bir işlem gerektiriyor ve gereksiz vakit kaybına sebep oluyor. Not ya da font eklenmesi gereken altyazılar için ek olarak bölümler oluşturulması kanaatindeyim.
  • Toplu altyazı indirebilmemiz için checkbox sistemi getirilmeli. (Özellikle diziler için) Sistem seçtiğimiz altyazıları zipleyip indirmemize sunabilir.
  • Dizilerin sezon paketi altyazılarında çevirmenlerin isimleri kaybolmamalı. Dizi paketlerinde de olsa çevirmenlerin bütün altyazılarını listeleyebilmeliyiz. Etiket sistemi gibi bir şey getirilebilir.
  • Yine dizilerin sezon paketi altyazılarında onaysız çeviriler mevcutsa bütün paket onaysız durumuna düşmemeli. En azından hangi bölümlerin onaylı hangilerinin onaysız olduğunu belirten bir sistem geliştirilmeli.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Başka aklıma gelen olursa yazacağım.

, NeC düzenlendi
  • Like 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TRueS    10
TRueS

Altyazı indirirken eğer üstte belirttiğiniz gibi dizilere bir kolaylık sağlanacaksa güzel olur. Mâlum dizilerin sezonu bitmeden paket olarak indiremiyoruz ve bazen 12 bölüm altyazısı birden indirmemiz gerekebiliyor. Dolayısıyla 10 saniye kuralı biraz esnetilebilir.

Bir de çoğu dizide belli başlı çevirmenler olduğu gibi belli başlı senkroncular da olmalı. Çoğu dizinin senkronunu önce gönderenler olduğu için senkron yapılmıyor (Ben kendi adıma, birisi göndermişse pek yapmaya çalışmıyorum tekrar) bu yüzden altyazılarda bazen ciddi sıkıntılar olabiliyor.

Filmlerde bu pek işlemeyebilir ama dizilerde çevirmenler gibi bir de web-dl için senkroncular olursa ve o senkronculardan hariç altyazı gönderilmezse daha iyi olacağı kanaatindeyim. Diğer sitelere düşen senkron yanlış bile olsa buraya da ekleniyor bunun da izlerken farkına varıyoruz ki senkron bozuk. Sonra tekrar senkron yapmaya çalışıyoruz.

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ozgun14    323
ozgun14
16 minutes ago, NeC said:
  • Toplu altyazı indirebilmemiz için checkbox sistemi getirilmeli. (Özellikle diziler için) Sistem seçtiğimiz altyazıları zipleyip indirmemize sunabilir.
  • Dizilerin sezon paketi altyazılarında çevirmenlerin isimleri kaybolmamalı. Dizi paketlerinde de olsa çevirmenlerin bütün altyazılarını listeleyebilmeliyiz. Etiket sistemi gibi bir şey getirilebilir.
  • Yine dizilerin sezon paketi altyazılarında onaysız çeviriler mevcutsa bütün paket onaysız durumuna düşmemeli. En azından hangi bölümlerin onaylı hangilerinin onaysız olduğunu belirten bir sistem geliştirilmeli.

bu üçüne katılıyorum. rar kısmı ise benim için önemsiz, sorun teşkil etmiyor.

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ozgun14    323
ozgun14

altyazı sayfasındaki yorum kısmı ile forumdaki yorum kısmı bir şekilde entegre çalışmalı. iki farklı tarafta yorum olması çok saçma.

altyazı sayfalarında forum sayfasına götüren kısayollar olmalı. yani altyazı çeken ve yorum yapmak isteyen kişi dizi başlığını aramak zorunda kalmamalı. bir tıkla forumdaki sayfasına erişebilmeli. forum trafiğini artıracaktır.

• Like 15

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
NeC    164
NeC

Ayrıyeten:

• @TRueS'in belirttiği gibi iki altyazı arasındaki indirme süresi düşürülmeli. 5 saniye yeterli olacaktır bence.
  • IDM ile indirememe gibi bir sorun olmamalı. Sırf bu yüzden diğer sitelere kaçan ciddi bir topluluk var.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
NeC    164
NeC

Portal ve forum üyeliği farklı olmamalı.

• Like 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ismail0100    61
ismail0100

Idm konusuna bende katılıyorum o sorun çözülmeli.

Görüş ekle kısmına bişi yazılarsa gönderen kişiye bildirim gitmesi güzel olur.

Mesela ripte karışıklıklar varsa yerini söyleriz o da düzeltir. Zaten en fazla I-L sorunu yada senkron sorunu oluyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
kym    54
kym

Sunucuya RAR/ZIP haline getirme özelliği eklenebilir sanıyorum.
Çevirmen ASS/SRT/SSA (vs) ekler, sunucu onu sıkıştırıp saklar...

26 minutes ago, NeC said:

Ayrıyeten:

• @TRueS'in belirttiği gibi iki altyazı arasındaki indirme süresi düşürülmeli. 5 saniye yeterli olacaktır bence.
  • IDM ile indirememe gibi bir sorun olmamalı. Sırf bu yüzden diğer sitelere kaçan ciddi bir topluluk var.

IDM gibi toplu indirme yazılımları sunucuya çok gereksiz yük bindirebiliyor. Sen ve senin gibi düşünen arkadaşlar daha pozitif yaklaşıyor tabii ki ama sırf her şey iniyor diye sunucuya yüklenecek bir kitle de var...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SunGod    167
SunGod

Sadece zip olması daha iyi. Neredeyse tüm cihazlara ek bir uygulama kurmadan açılabiliyor

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aguila    2
aguila

Toplu altyazı indirilmesi çok güzel olur.

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dino22    52
dino22
ozgun14, Bir saat önce tarihinde yazdı:

altyazı sayfasındaki yorum kısmı ile forumdaki yorum kısmı bir şekilde entegre çalışmalı. iki farklı tarafta yorum olması çok saçma.

altyazı sayfalarında forum sayfasına götüren kısayollar olmalı. yani altyazı çeken ve yorum yapmak isteyen kişi dizi başlığını aramak zorunda kalmamalı. bir tıkla forumdaki sayfasına erişebilmeli. forum trafiğini artıracaktır.

"Altyazı sayfasındaki" derken film yorumlarını mı kastediyorsunuz yoksa altyazı indirme sayfasındaki yorumları mı? Son dediğimse ben ayrı olmasının daha iyi olduğunu düşünüyorum. Altyazının hangi sunumlarla uyumlu olduğunun hemen kullanıcılar tarafından belirtiliyor oluşu sıkça kullandığım özelliklerdendi.

İkinci dediğinize ise tamamen katılıyorum. En kötü, film sayfasına konulacak bir bağlantıyla forumda IMDb Id ile arama yapılması sağlanmalı.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ozgun14    323
ozgun14

altyazı sayfasındaki diziyle filmle ilgili yorum yapılan kısımdan bahsediyorum. sunum özelliklerinin paylaşıldığı kısım değil.

dino22, 12 dakika önce tarihinde yazdı:

"Altyazı sayfasındaki" derken film yorumlarını mı kastediyorsunuz yoksa altyazı indirme sayfasındaki yorumları mı? Son dediğimse ben ayrı olmasının daha iyi olduğunu düşünüyorum. Altyazının hangi sunumlarla uyumlu olduğunun hemen kullanıcılar tarafından belirtiliyor oluşu sıkça kullandığım özelliklerdendi.

İkinci dediğinize ise tamamen katılıyorum. En kötü, film sayfasına konulacak bir bağlantıyla forumda IMDb Id ile arama yapılması sağlanmalı.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dino22    52
dino22
ozgun14, 1 dakika önce tarihinde yazdı:

altyazı sayfasındaki diziyle filmle ilgili yorum yapılan kısımdan bahsediyorum. sunum özelliklerinin paylaşıldığı kısım değil.

Anladım. :good: Yalnız o kısma ve foruma yazılan yorumların profilinin farklı olduğunu düşünüyorum. Film sayfasındaki yorumlar bazen çok sığ olabiliyor. Bence ayrı kalmalı.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
The Machinist    23
The Machinist

Altyazı sayfasındaki görüşler sekmesi çok faydalıydı. Yapılabiliyorsa bu portala da eklenebilir. Senkron uyumlarının takip edilebilmesi için çok işimize yarıyordu.

, The Machinist düzenlendi
  • Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VdtGnl    3
VdtGnl

Şimdilik sadece;

- Yapımlar için sayfa oluştururken çeviri duyurusu açmak zorunda kalmadığımız,
- Açılan bu sayfaların otomatik olarak belli aralıklarla güncellendiği bir sistem olur umarım. :good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dino22    52
dino22

Aklıma gelmişken yazayım unutmadan. Önceki sitede vardı ve yine yapılacağına eminim ama IMDb'de puanladığımız yapımların siteye aktarılabilmesi özelliği kesinlikle olmalı. :good:

• Like 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
WhiteJAWS    212
WhiteJAWS

Altyazı sayfasında o filmi çeviren çevirmenin forumda açtığı "Çeviri duyuru" sayfasına bağlantı olmalı bunu

o filmi / diziyi çeviren çevirmen arkadaşımız, 1 sn'de forumda ki konunu linkini eklerek altyazı sayfasına kaydetmeli,

altyazı sayfasındaki bir buton ile direkt forumdaki o konuya girip çevirmene kolay gelsin / ellerine sağlık gibi teşekkür edebilmeliyiz,

eksi sistemde foruma giricen çeviri duyurusu olan sayfaya giricen oradan arayıp bulucan

ya da forumda arama yapıp çıkan istatisklerden hangisi ise öyle bulup sayfaya giricen,

bu dediğim yapılırsa, çevirmen film / dizi altyazı sayfasına basit bir link ekleyicek (açılmış olan çeviri duyuru sayfasının)

sonra o link bir butona dönüşecek, tıkladığımız gibi forumda o konuya girip hemen teşekkür edebileceğiz.

Ben bunun olmasını çok siterim... Teşekkürler.

, WhiteJAWS düzenlendi
  • Like 12

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ssniper    177
ssniper

Addicted'taki gibi dizilerde sezon içinden istenilen altyazıyı seçerek indirme özellği olursa iyi olur. Böylelikle sadece 1 bölüm için tüm sezonu indirmemize gerek kalmaz. Bir de birden fazla bölüm indirme kolaylaşır. Addicted'ta yanlış hatırlamıyorsam belli sayıdan fazla toplu indirmelerde "üyelik" istiyordu. Bizde de aynı sistemi getirip, çoklu indirmelerde üyelik isteyebiliriz.

• Like 5

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
doctor_jivago    95
doctor_jivago

En son eklenen altyazı en üstte olsa iyi olur.

• Like 8

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.