SABRE

Formula 1 2017 Sezonu

Tavsiye Edilen İletiler

SABRE

Mercedes, Ferrari'nin performansına şaşırmış

f1-australian-gp-2017-lewis-hamilton-mer

Mercedes takım patronu Toto Wolff, Ferrari'nin yarış boyunca gösterdiği performansın kendisini şaşırttığını söyledi.

Hamilton ve Vettel, birinci ve ikinci sıradan başladıkları yarışta sürekli 2 saniye içerisinde yer aldılar ve birbirlerinden kopmadılar.

Zaman zaman fark 1 saniyenin altına inse de galibiyet Hamilton'ın oldu.

Yarışın ardından konuşan Wolff, "Yeni set ultra yumuşak lastiğimiz yoktu, hepsini sıralama turlarında kullanmıştık ve Ferrari'nin bir set yeni lastiği vardı."

"Teknik direktörümüz James Allsion son 13 veya 14 tur için en iyi seçeneğin yumuşak lastik olduğunu söylüyordu ve yarış yeniden başladığında avantajlı olacağımızdan emindi. Öyle de oldu."

"Ferrari'nin bu hafta sonu gösterdiği performans bizi şaşırttı. Bu pist, tıpkı Silverstone gibi onlara uygun değil. Ama onlar çok yakınlardı. Beklediğimizden daha yakınlardı."

"Aracı geliştirmek için çok çalışmalıyız. Daha hızlı olabilmek için sürekli yeni parçalar getirmemiz gerekiyor. Yüksek downforce pistleri bize uygun değil, bunu geliştirmek zorundayız. Kolay bir sezon olmayacağı ortada." dedi.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE

Ciddi bir yağış var sıralama turları iptal şimdilik. Yarın yarışta da yağarsa efsane bir yarış izleriz. :) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE

Ferrari yağmurda sınıfta kaldı resmen. Skandal sıralama. Ham büyük ihtimal şampiyona liderliğini geri alacak. Ferrari için berbat bir pazar olacak. Onu geçtim bir de yarın da yağmurlu olursa o zaman iş var. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR

Geride bıraktığımız haftasonunda Ferrari'nin evi İtalya'da Monza GP yapıldı. Buraya gelirken gerek Ferrari gerekse Mercedes takımlarının patronlarından pilotlarına kadar birbirlerinin gazını almalar, gaz vermeler şeklinde demeçleri ile haftasonuna başlamıştık.

Her ne kadar Mercedes favori olarak gösterilse bile Ferrarinin yeni motora geçeceği beklentisi, ingiltere hezimetinden sonra Ferrari'nin gerek macaristan gerekse belçikada gösterdiği performans ile beklentiler artış göstermişti. İlk olarak sıralama günü yağışlı havada SF70H orta sıra hatta ortanın arka bölümündeki takımlardan bile daha zayıf bir performans göstermiş oldu. Bunun bir nedeni de aracın kuru hava DF modu nedeniyle olduğu söylenirken, yarış günü de SF70H'ın Redbull karşısında bile şansını zora sokacağını görmüş olduk ki; Mercedes kabusu İngiltere'de kaldığı yerden aynen devam etti. Ham podyum sırasında gezindim sadece derken, sallanan Mercedes pilotları pistte gerçekten aracı zorlasalardı Ferrari'yi ne kadar zor duruma sokabileceklerini tahmin bile edemiyorum.

Ham şampiyonada Monza sonrasında öne geçmiş oldu. Kendinden emin bir takım, kendine güvenen bir pilot ve spa'ya getirilen yeni motor ile ekstradan yağ yakma avantajına sahip en güçlü araç ile Ferrari'de kronikleşmiş sezoniçi gelişim şavaşında -şimdilik- geri düşmeye başladı. Redbull yine gelişmeye devam ediyor. Ferrari, bir sonraki yarışın yani Singapurun favorisi olarak giderken yeni motoru burada devreye sokup Monza'da yaşadığı hezimete acilen son vermek isteyecektir.

Ayrıca Ferrari tarafında yaşanılan hezimeti somut verilerle neden kaybedildiği değil de aynen önceki senelerde olduğu gibi içi, içeriği boş asıp kesme şeklinde demeçleri de trajikomik bir durum oluşturuyor. Sezonun geri kalanında öncesinde olduğu gibi daha akıllıca ve az-öz yorumlarla bir Mercedes dominasyonuna göz yummazlar diye ümit etmekten başka çare yok heralde.. Singapur demişken, her ne kadar Ferrari favori olarak görülse de, bu yarış da bize artık Ferrari'nin savaş verdiği takım Mercedes olmakla birlikte Redbull'un da ciddi bir tehlike olabileceğini gösterdi...

Son olarak Monza sonrası oluşan tablo ve puan tablosu ile yarışın önemli anlarının olduğu videoyu da ekleyelim...

italy-2.jpg İtalya GP sonucu

Pilot Takım Fark Puan
01 united_kingdom-2.jpg L. Hamilton Mercedes.pngMercedes 53 tur 25
02 finland-2.jpg V. Bottas Mercedes.pngMercedes +4.4  18 
03 germany-4.jpg S. Vettel Ferrari.pngFerrari +36.3  15 
04  australia-2.jpg D. Ricciardo RedBull.pngRed Bull +40.3  12 
05  finland-2.jpg K. Räikkönen Ferrari.pngFerrari +60.0  10 
06 france-2.jpg E. Ocon ForceIndiaPink.pngForce India +71.5 
07  canada-2.jpg L. Stroll Williams.pngWilliams +74.1 
08 brazil-2.jpg F. Massa Williams.pngWilliams +74.8 
09 mexico-2.jpg S. Pérez ForceIndiaPink.pngForce India +75.2 
10  netherlands-2.jpg M. Verstappen RedBull.pngRed Bull + 1 tur
11  denmark-2.jpg K. Magnussen Haas2.pngHaas + 1 tur  
12 russia-2.jpg D. Kvyat ToroRosso.pngToro Rosso + 1 tur  
13  germany-4.jpg N. Hülkenberg Renault.pngRenault + 1 tur  
14  spain-2.jpg C. Sainz ToroRosso.pngToro Rosso + 1 tur  
15  france-2.jpg R. Grosjean Haas2.pngHaas + 1 tur  
16 germany-4.jpg P. Wehrlein Sauber.pngSauber + 2 tur  
  spain-2.jpg F. Alonso McLaren.pngMcLaren    
  sweden-2.jpg M. Ericsson Sauber.pngSauber    
  belgium-2.jpg S. Vandoorne McLaren.pngMcLaren    
  united_kingdom-2.jpg J. Palmer Renault.pngRenault    

italy-2.jpg İtalya GP Sonrası Pilotlar Puan Tablosu :

monz1.thumb.png.893f3c02be75f4e1092c56caad019f86.png

italy-2.jpg İtalya GP Önemli anlarına ait özeti :

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE

Yahu Spa'da o kadar yakındı araba, güya yeni motor vs. gelecekti fark daha çok açıldı. Araba hiçbir şekilde rekabet edemedi, halbuki Spa'dan sonra bayağı ümitlenmiştik. Yağmur yağmaması için dua edeceğiz herhalde bu rezil yağmur performansından sonra. 

Önümüzdeki yarışta şampiyona liderliğini geri almak lazım psikolojik faktörlerden ötürü. Gerçi Ham bu güçlü arabasıyla bu tarz görece Ferrari'nin pistlerinde 2. lik çıkarmayı başarır. Ham yarışta enfes bir start aldı mesela, Vettel hiç anlamıyor kalkış işinden. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Abdulhamid

Bu da ferrari cilere ve kimi cilere gelsin

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Abdulhamid

Singapur GP dört yıl daha F1 takviminde yer alacak ...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Abdulhamid

İlginç gelişmeler yaşanıyor :-]

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Abdulhamid

Heyecanlıydı sıralama turları. Kimi son sektörde hata yapmasaydı Ferrari den duble gelebilirdi. Redbull un Monza daki aldığı cezalar ve yeni tasarım işe yaramış gibi duruyor. Yarın neler olacak bakalım. Heyecanlı bir yarış olur ve umarım Ferrari den bir duble görürüz.

tarihinde Abdulhamid tarafından düzenlendi
İmla

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR

Yarış şuan devam ediyor ama yarışın ilk turu hatta ilk düzlükte Ferrariden double geldi malesef... :51: Ve yarış heyecandan uzak boş boş devam ediyor şimdilik... :33:

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE

Vettel kendi amatörlüğünden dolayı bu yarışta kaybedecek şampiyonluğu. Attığı spinde darbeye dayalı bir şey var mıydı bilmiyorum ama Verstappen oradayken ve yağmurlu pistteyken sola kırması olayı bitirdi. Ve her zaman olduğu gibi yine kötü bir start aldı. Hadi erken kalkarsın öne geçersin o zaman kırarsın adamın önüne. Hem Rai hem de Vers seni geçmiş adamların önüne kırmaya çalışıyorsun. Bu kazada en hatalı Vettel ve tüm sene gitti o hatası yüzünden. 

Ham tamemen tecrübeli bir start aldı. Adamın şansı yavaş oldukları pistte yağmurun gelmesi ama bunun dışında startta gitti geçti en sağa izledi olayları resmen. Vettel de aynı şeyi yapabilseydi yarışa devam ediyor olurdu. Resmen hayal kırıklı başka bir şey değil. 

Yalnız bu Verstappenin de devamlı bizim kırmızıları yarış dışı bırakıyor, ya da bu kazaların içinde yer alıyor olması da ayrı ilginç yani! 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TamerÇ.

Ben bu Vers i seviyorum galiba yaa :D 

Ama şu startta hiçbir şuçu yok adamın. Tamamen Vettelin hatası. Spin atması da darbeye dayalı Orion abi :)

Yarış devam ediyor ne olacağı belli olmaz ama Ham işi götürdü gibi artık. Şampiyonada da büyük avantaj. 

Çok mutluyum yaaaaaaaa :oleyo::dansaleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR

Yarış başladığı anda ilk olay gerçekleştiği zaman heralde kesintisiz 1 dk boyunca Vers veledine dolu dolu küfür ettim. :oleyo: İlk izlediğimde Rai'yi köşeye sıkıştırdı yanından geçip arka lastiği kurtaracak dediğim anda Vers biraz açılmadığı için olay gerçekleşti gibi görünmüştü. Sonraki tekrarlarda olay daha farklı gözüktü gözüme ama olayı en az 20 - 30 kez daha detaylı izlemem lazım. :tara: Şuan benim düşünceme göre, Rai Vers'ten daha iyi çıkıp yapıp sol taraftan pistin kalan kısmı ile geçiş yapmaya çalıştı. Vers'in hedefi Vetteldi ve ona odaklanmış şekilde aracını ona yakınlaştırmaya çalıştı. Bu arada Rai'nin gelişini gözden kaçırdı. Vettel'de Vers'e odaklanarak aracı kaldırdığı gibi onun aracını kesmeye çalıştı. Bu üçlüde en iyi tutuşu ve en iyi çıkışı Rai yaptı. İlerleyen metrelerde Rai, Vettel'i; Vettel, Rai'yi görebilmesi çok mümkün olmadığı için Vettel aracını olabildiğince Vers'e yer bırakmamak için köşeye sıkıştırmaya yönelik harekette bulunurken, Rai'de Vettel'in bu hareketinden bağımsız olarak geçişi bitirmeye çalışıyordu. Rai bu grup içinde en temkimli hareket eden pilot olarak bunu fark etmiş olsaydı gazdan ayağını ilk çekecek isim olduğunu da biliyorum. Vers veledi ilk Vettel'i kesmeye çalıştı baktı yapamadı, ardından Vettel kendini kesiyor ve yanından Rai geçiyor Vet'in de zorlamasıyla 3 araç pistin sol tarafında yan yana gelmiş oldular. Ben görüntülerin tekrarını izlerken ilk başta Rai'ye kızdım bir teker boyu hala sol tarafta yer varmış keşke arka tekerini kurtarsaymış dedim ama olay gerçekleşirken diğer 2 aracın bulunduğu pozisyonu aracın bulunduğu konumdan görmesi teknik olarak mümkün değilmiş. Vers çıban başı olarak gerçekleşip bitti. Her iki aracı da görebilen tek pilottu. Vettel'in amatörlük değil de hırsının kurbanı olduğu bir olay bence... Rai'den bu kadar iyi bir çıkış beklese Vers tehditini daha minimize ederek bir pozisyon belirlerdi ki Rai ilk virajı 1. dönse bile ilerleyen turlarda kendisine takımla birlikte yardım edeceğini bilirdi. Vettel'in burada Vers'i engelleyebilecek tek pilotun kendi olduğu düşüncesi kaybettirdi sanırım... Vettel'in radyotör hasarından bağımsız olarak araçta aerosuna etki eden bir hasardı ve attığı spine bunun etkisi de vardır büyük ihtimal... Zaten radyotörü kaybettiği için spinle ön kanadı parçalamasa da yarışı bırakacakmış... Vettel aldığı riskle günün en büyük kaybedeni...

"Vers veledi yapabileceğim hiçbirşey yoktu. Vettel beni sıkıştırdı. Üçümüzün yarış dışı kalmasından dolayı mutluyum" diye demeç vermiş. :72:  Böyle bir pilotun şuan pistte olması ve takdir görmesini kabul edemiyorum. Bundan önce ve sonra hangi aracı kullanırsa kullansın, hangi başarıları elde ederse etsin gözümde beş para etmez.. Karaktersiz bir pilot daha... :91:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR

f1-singapore-gp-2017-kimi-raikkonen-ferr

Yarışın %99 özeti yukarıdaki fotoğrafta / anlık karede malesef... :)  Çok kötü bir yarıştı... Bomboş, heyecandan, çekişmeden uzak... Böyle pistleri de sevmiyorum zaten...

Yukarıdaki karede sağ üst tarafta Ham ile Ric görünüyor. Kasklarından öndeki 3lüye bakıyorlar. Ne yapıyor bu manyaklar edasıyla! :oleyo:

tarihinde AasgaarDvoLuNDagR tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE

Vettel'in ne kadar dengesiz olaya yaklaştığını net olarak görüyoruz. Yoluna düz devam etseydi orada olacak potansiyel bir çarpışmadan kurtulacaktı. Hayır en kötü her ikisine de geçilirdin. Ulan zaten Ferrari bir şekilde seni Rai'nin önüne alıyor dert ettiğin nedir? Zaten kazanın nedeni Verstappen'in ortada sıkışması. 2 ferrari gaz keser sandılar ama belli ki bu kazmayı hala tanıyamamışlar. :oleyo: Vettel Rai gibi erken start alıp kopup gidecekti ama yine beceremedi. Zaten sezon başından beri kötü start alıyor neden böyle anlamış değilim. 

Mercedes için şahane bir gün oldu resmen. Yavaş oldukları pistte zaten yağmurun gelmesinden belliydi böyle bir şey olacağı. :) Ferrari artık benzer bir şeyin olmasını bekleyecek Hamilton için. Hamilton'ın artık mutlaka bir yerde 0 çekmesi lazım. Diğer pistlerde zaten hızlılar, çok büyük fırsat kaçtı kırmızılar adına. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR

Yukarıda olayın üzerine yanlı da olsa kritik yapılmış. Ama ilk gördüğüm anda edindiğim izlenim de çok yanlış değilmiş. 16. saniye sonu 17. saniye başında Vers veledi pislik hareketini yapıyor. Nedir bu hareket? 5 kırmızı ışık sonunda kalkış performansı olarak sıralam yaparsak Rai > Vers > Vet şeklinde oluyor. Vers veledi Vet'den iyi kalksa da sonraki saniyelerde Vet'in altındaki Ferrari kendini toplayıp daha iyi hızlandığını görüyoruz. Vers veledi bakıyor Vet'i geçemeyecek ama diğer tarafından kırmızı bir turbo jet :superman: geçiyor, zaten Loser'ım daha fazla Loser olmayayım diye bu sefer Rai'ye odaklanıyor. Hem F1'e her kolunu sallayanı pilot yapmıyorlar. Refleksleri ve dikkatleri zirvede olan insanlar bunlar. Rai'nin geldiğini de görüyor. Pislik velet 1.likten oldum 2.liği de kaptırıcam diye Rai'nin geldiği tarafa yönlendiriyor aracını... :punish:

Hayır bir de anlamadığım zaten pist ıslak, yağışlı havadasın... Pirellinin berbat durumdaki lastiklerini de biliyorsun... Zaten Ham ile aranda 3 araç daha var, yani sorun yaşamazsan yarışı Ham'in önünde bitirmen de garanti gibi birşey... Vers veledinin de pisliklerini, gerzekçe hareketlerini, sürüşünü de biliyorsun...  Ne diye bu kadar agresif bir çıkış yaparsın... O zeminde, o kadar büyük riski nasıl alabiliyorsun... Cadde pisti, pist ıslak, seni yolda tutamayan bir lastik kombinasyonu içinde en ufak hata ile yarışın bitiyor ki sen bunların hepsini geçip tüm karışıklığı üstüne çekiyorsun...:91: Vers veledinin üzerine gitmek yerine kaçmak hatta yer varsa pist dışına çıkıp kendini ve aracı sağ salim kurtarmak lazımdı... :72:

Ah Rai ahh, en kısa zamanda gel şu ülkeye hamamlarımızın nimetlerinden faydalan, hatta gel keseni ben atıcam sana... :guclu:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR

Bu haftasonu F1 Malezya'da Kuala Lumpur'u ziyaret edecek... Geride bıraktığımız gün sıralama turları gerçekleşti. Sıralama turlarında en dikkat çekici haber Ferrari aracında turbo sorunu yaşayarak ilk seansta zaman turu atamayan Vettel'in sonuncu olarak günü tamamlamasıydı. Vettel ile birlikte Ferrarinin çöküşü bu haftada bulunduğumuz noktada devam ediyor. Hamilton polü alsa da ensesinde soluğunu hissettiği diğer Ferrari pilotu Rai ile Redbull'un 2 pilotu var. Ham'in takım arkadaşı Bottas her ne kadar bir varlık gösteremese de Mercedes araçları arasında 3 farklı pilotun olması Ham'i ve takımı bir nebze rahatsız etmiştir. Ayrıca Rai'nin son virajdaki blokajı olmasa Ham'den polü alacak durumda olması ile Mercedes'in sıralama için motor modunun bile polü alabilmesinde kıl payı fark oluşturabilmesi yarın yarışın ne kadar yakın geçebileceğinin de bir göstergesi olabilir. Ham, yarışa başlarken şampiyonada da bu kadar rahatlamışken çok fazla risk almayacaktır büyük ihtimal ancak bu durum geçen yarışın sabıkalıları Rai ile Vers veledinin kucağına itecek gibi görünüyor... Her start süprizlere gebedir ancak en azından bu yarışta geçen yarış gibi yıldırım gibi fırlayan Rai ile Vers veledinin o dişini bir nebze olsun Ham'e karşı göstermesi de fena olmaz.. Ric her zaman bir süpriz yapacak bir potansiyele sahip  ama ne kadar başarı sağlar yarın belli olacak... En arkadan başlayan Vettel'in de yükselme savaşı verecek olması da yarışa ayrı bir tat katacaktır..

Sıralama turları sonrasında ortaya çıkan tablo aşağıdaki gibi gerçekleşti :

Poz.  Pilot        Takım         Motor     Derece     Fark
1 united_kingdom Lewis Hamilton  Mercedes Mercedes 1'30.076  
2 finland Kimi Raikkonen  Ferrari Ferrari 1'30.121 0.045
3 netherlands Max Verstappen  Red Bull TAG 1'30.541 0.465
4 australia Daniel Ricciardo  Red Bull TAG 1'30.595 0.519
5 finland Valtteri Bottas  Mercedes Mercedes 1'30.758 0.682
6 france Esteban Ocon  Force India Mercedes 1'31.478 1.402
7 belgium Stoffel Vandoorne  McLaren Honda 1'31.582 1.506
8 germany Nico Hulkenberg  Renault Renault 1'31.607 1.531
9 mexico Sergio Perez  Force India Mercedes 1'31.658 1.582
10 spain Fernando Alonso  McLaren Honda 1'31.704 1.628
11 brazil Felipe Massa  Williams Mercedes 1'32.034 1.958
12 united_kingdom Jolyon Palmer  Renault Renault 1'32.100 2.024
13 canada Lance Stroll  Williams Mercedes 1'32.307 2.231
14 spain Carlos Sainz  Toro Rosso Renault 1'32.402 2.326
15 france Pierre Gasly  Toro Rosso Renault 1'32.558 2.482
16 france Romain Grosjean  Haas Ferrari 1'33.308 3.232
17 denmark Kevin Magnussen  Haas Ferrari 1'33.434 3.358
18 germany Pascal Wehrlein  Sauber Ferrari 1'33.483 3.407
19 sweden Marcus Ericsson  Sauber Ferrari 1'33.970 3.894
20 germany Sebastian Vettel  Ferrari Ferrari  

Sıralama turlarının seans durumları ise aşağıdaki gibi :

DK9uZhQW4AAnlYa.jpg

https://twitter.com/F1/status/91407083198210457

Malezya GP öncesi lastik durumları :

DK-nSOJXoAAinHe.jpg

Lastik durumları göz önüne alındığında polün sahibi Ham'in hemen ardındaki Rai ile Vers veledinin sıfır set yumşak ve süper yumşak lastiklerinin olması bu durumun Ham'e karşı ufak da olsa takımların belirleyeceği strateji ile bir tehdit oluşturabilir umarım...

Son olarak yarış bugün sabah saat 10:00'da olduğunu da hatırlatalım...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR

Yarışı 20 dk geriden:tesbihleyo: takip ediyorum da Ferrari'ye Redbull'un  Mercedes'i pistten sallayıp attığını gördükçe ne sallıyorum ne sallıyorum... Rai start alsaydı nasıl bir yarış izlerdik tahmin bile edemiyorum...:tara: Vet  de arkadan geliyor... :superman: Yılın yarışı olacakken, bu yarışa Ferrari imzasını attı... :72:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler

Başlığı görünce açayım dedim. Bayağı uzun bir süredirde izlemiyordum. Herhalde heyecanlı bir son 13 tur izleyeceğim.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.