technoson

Eğitimdeki Kalitesizliğin Nedenleri

Tavsiye Edilen İletiler

technoson

Eğitimdeki kalitesizliğin tek nedeni politikadır! Daha doğrusu politakasızlıktır!

Biz her şeyi dinden ve siyasetten soyutlamaya çalışırız, insanlar düşünmesin isteriz, "Onunla ne alakası var, komşunun çocuğu çalıştı yaptı,

sen 10 kere sınava girdin, yapamadın." deyip hep çağdışı fikirlerle aşağı görmeye gideriz... Ve gençlere anca boş fikirlerle doldurup diploma dağıtırız. 

Bunun temelinde ise geri kalmışlık yatar. Genç nüfus demek çok büyük potansiyel demek, ancak onu iyi yönlendirebilirseniz.

Her yeni fikir bir öncekine göre daha naiftir, daha kurallara aykırıdır. Orta çağda "Dünya yuvarlıktır" fikri, sonrasında sekülerleşme, asosyalleşme vs...

Şu an çok açık söylüyorum, bu gençler -benim zamanımda da öyleydi- büyük bir felakete sürükleniyor. Gelecekten umut duymayan bir nesilden siz faydalı işler bekleyemezsiniz!

Bu o neslin ömrü tükenmiş demektir! Sizi yok etmeye çalışıyorlar, haberiniz yok! Bunun birçok nedeni var... 

Bizdeki şarkılara bak, hep dert, keder, hüzün... Hayata negatif bakan insan hiçbir konuda başarılı olamaz ki... Ve böyle karanlığa bir mum yakacağına anca ona küfür eder...

Alıntı

-Yeni cehalet dönemi-
Köklü bir cehalet döneminde yaşadığımızı ifade eden Proctor, bilginin ‘erişilebilir’ olmasının o bilgiye ulaşıldığı anlamına gelmediğini hatırlatıyor.
.
“İklim değişikliği konusundaki tartışmada sorun sadece böyle bir olgunun var olup olmadığıyla ilgili değildir. <<Tanrının Dünya’yı insan üzerinde yaşasın diye yaratıp yaratmadığı, hükümetin sanayileri düzenleme hakkı olup olmadığı, çevrecilere güç verilip verilmemesi vb. konuları da içerir.>> Yani sadece olgular değil, bu olgulardan doğduğu düşünülen daha geniş konular söz konusudur.”

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/01/160107_vert_fut_agnotoloji_bilgisizlik_bilimi

tarihinde technoson tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames

Plansızlık ,tembellik. Eğitimli dediğimiz insanların aslında en büyük cahiller olması.Eğitim fakültelerinin durumu ortada. Kimse kusura bakmasın ama çoğu öğrenci öğretmenlik yapabilecek vasıfla mezun olamıyor.Öyle her şehre üniversite açmakla olmuyor o işler. Ben çocuğum olsa herhalde okulda öğrendiğin her şeyi unut derdim .Tabi ki bunlar senelerdir eğitim sistemini sadece siyasi malzeme olarak görenlerin sayesinde oldu. Ama durum vahim. Umarım kısa zamanda olumlu gelişmeler olur. Eğitimde yol alamadığımız sürece de geri kalmaya mecburuz.Eğitim-öğretim de bilimsel disipline dayanan iyi planlanmış bir sisteme ihtiyacımız olduğu çok açık.Eğitimin kalitesizliği bizim en temel problemimizdir.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnfc
DeanJames, 2 saat önce tarihinde yazdı:

Umarım kısa zamanda olumlu gelişmeler olur. 

Eğitimde kısa vadede olumlu gelişmeler beklemek mümkün değildir, bir eğitim politikasının sonucunu görebilmek için en az 2 nesli yetişmeli ki bu da 10-15 yıla tekabül eder, 10-15 yıl içinde ülkede eğitim anlamında neler değiştiğine bir bakalım önce, hangisinin sonucu gözlemlendi ve sonuca göre işlem yapıldı? En basitinden geçtiğimiz günlerde kaldırılan "El yazısı ile yazma zorunluluğu" hangi gerekçe ile getirilmişti ve hangi sonuca istinaden kaldırıldı, bunlara cevap aramak gerekiyor öncelikle.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames
mnfc, 44 dakika önce tarihinde yazdı:

Eğitimde kısa vadede olumlu gelişmeler beklemek mümkün değildir, bir eğitim politikasının sonucunu görebilmek için en az 2 nesli yetişmeli ki bu da 10-15 yıla tekabül eder, 10-15 yıl içinde ülkede eğitim anlamında neler değiştiğine bir bakalım önce, hangisinin sonucu gözlemlendi ve sonuca göre işlem yapıldı? En basitinden geçtiğimiz günlerde kaldırılan "El yazısı ile yazma zorunluluğu" hangi gerekçe ile getirilmişti ve hangi sonuca istinaden kaldırıldı, bunlara cevap aramak gerekiyor öncelikle.

O sadece bir temenni. En azından olumlu adımlar atıldığını görme isteği. Herhangi bir beklentim yok.Yani iletinin tamamında belirttim aslında. Sadece o cümle absurd durmuş.Bizim ülke olarak herhangi bir politikanın 10-15 yıl sonraki sonuçlarını bekleme lüksümüz yok.En azından mikro hedefler belirlenmeli. Aslında yazılacak çok şey var ama ülke olarak ne yazabiliyoruz ne konuşabiliyoruz.El yazısı konusuna kesinlikle katılıyorum.Ama benim asıl dikkat çekmek istediğim konu eğitim politikasından ziyade onu uygulayacak kadroların yetersizliği.Ve her geçen gün geriye giden kalite. En azından geriye gitmese o da olumlu.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
technoson

Şu an okullarda evrim teorisini öğretmeye kalksanız ne olur biliyor musunuz? Bugün Ortadoğu'da yaşanan dramın kat be kat fazlası yaşanır.

300-500 kişiden bahsetmiyoruz, bütün bir toplumdan bahsediyoruz... İşin politik kısmına girdiğimiz zaman bu: ideolojik savaşlar, çatışmalardır!

İşte insanlar bundan korkuyor! Bedel ödemekten... O yüzden "armut piş, ağzıma düş" yapıyorlar. 

Diplomanı al, işe gir, evlen, çoluğa çocuğa karış... Hiç bedel ödemeden, zorluk çekmeden umarsızca yaşa... Bunun için bedel ödeyenlere de "sen delisin, suçlusun, kötüsün..." de!

Güzel bir söz var: We Don't Know, Therefore We Do Know (Bilmeyiz, bu yüzden kesin biliriz)

Hiçbir şeyi bilmiyoruz ve bilmemeye de devam edeceğiz...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
technoson

Ulusun güvenliği ve bekası bazı temel şartlara bağlıdır. Bizler Anadolu coğrafyasında yaşamaktayız.

Bu topraklar ilk tohumlar atıldığı günden beri savaşlarla yoğruluyor. Nice büyük imparatorluklar yıkıldı.

Nice yenilmez ordular alaşağı edildi. Nice halkların mezarı oldu. Nice hesaplaşmalara tanıklık etti.

Ancak, hiçbir millet bizim kadar gayretli olamadı. Yeri geldi devlet değişti, yeri geldi devlet adamları...

Ancak Türkler hep baki kaldı.

İster "Kimmerler"e dayandırın, ister çok daha eskiye gidip "Bir Oy Bil" hükümdarlığına inanın.

İster Sultan Alparslan'ı kabul edin...

Bizler bu coğrafyada bu kadar kalabildiysek bunu gücümüze borçluyuz. Güç demek Ortaçağ'da

kılıç, süvari, uzun mevzilli oklar demekti. Daha sonra güç, "büyük toprak ve sağlam devlet yapısı" demek oldu. 

Bugün bu gücü kaybettik, yüzyıllar boyunca birkaç kez bu kadar kötü duruma düşmüştük.

Eskiden olsa, millet toplanırdı, silaha sarılırdı, güçlü bir liderin arkasına sığınırdı ve tehlikeyi defederdi.

Fakat günümüzde iş, o kadar basit değil. Günümüzde güç demek, BİLİM demektir!

Aşık attığımız güçler uzun mevzilli balistik füzelere (ABD-Rusya), Dünya'yı kasıp kavuracak

makineler yapmak üzere hazır bekleyen endüstrilere ve birçok değerli teknolojiye sahip.

Aşık attığımız güçlerden birisi "Mars'ı ve asteroid kuşağını nasıl kolonize ederiz"i tartışırken
bir diğeri "füzyon reaktörü" denemeye kalkıyor. Bir diğeri "nanoteknoloji"de dünya lideriyken

bir diğeri "üç boyutlu yazıcılarda" yapay organlar üretiyor! Yerin altında kurulu dev tesislerde

"Tanrı parçacığı ve anti-maddeler" keşfediyor!

Biz Türkler yüzyıllar boyu tarihe yön verdik. Savaştık; kimi zaman can aldık, kimi zaman can verdik.

Sıkışınca kılıcımıza davrandık, savaşlara girdik, Ancak bunlar eskide kaldı...

Sabahtan akşama kadar bozkırlarda koşturan at resimleri paylaşarak, Tanrı Dağları'nın göbeğine

çadır kurma hayalleri kurarak, benim atalarım "şöyleydi, böyle harikaydı" diye övünerek,

tarafgir olduğunuz ataları diğerleri ile kıyaslayarak, oturduğunuz yerden herkesi, her şeyi eleştirerek...

hiçbir yere varamazsınız!

Ey Türk gençliği!

Yapmanız gereken şey, hemen şu anda kendinize bir program hazırlamaktır. Kendinize tavizsiz

bir şekilde zaman ayırmaktır. Tasarım programları, fizik, kimya ve dil öğrenmektir.

Bilimsel gelişmeleri takip edip kendinize şu soruyu soracaksınız:

"Hangi bilim dalında daha başarılı olurum?"

Hayatınız boyunca uğraşsanız bile sadece tek bir buluş yapsanız bu olağanüstüdür.

Her Türk, hayatı boyunca sadece bir tek bilimsel gelişme ortaya koysa bu yüzyılda 80 milyon ürün elde etmiş oluruz.

80 milyondan sadece 400 tane bilim insanı çıkabilmiş! Bunların yaklaşık 370 tanesi yabancı

ülkelerde yaşayıp onlara hizmet ediyor! Mevcudiyetinizin yegane temeli bu sayıyı artırmanıza bağlıdır.

Gerçekleri görün ve hayatınıza yön verin!

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.