Jump to content
elbais

Senaristler greve gidiyor!

Tavsiye Edilen İletiler

elbais    1.690
elbais
Alıntı

wga-logo.png

ABD’li sinema, televizyon ve radyo yazarlarını temsil eden Writers Guild of America (WGA) sendikası bir mektup yayınlayarak 2 Mayıs’tan itibaren greve gidebileceklerini duyurdu. Grev çağrısının nedeni olarak yazarların son 2 yılda gelirlerinin yüzde 23 oranında azalması gösterildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre greve çıkılmasındaki bir diğer neden dizi sürelerinin kısalmasına rağmen yazarların kontratlarının aynı süreye tabi kalması ve başka prodüksiyonlarda çalışamaması.

WGA’nın mektubunda greve gidildiği takdirde televizyon ve dijital ortamdaki diziler ile filmlerin senaryo yazımlarının duracağı belirtildi.

Sendika 2007 yılında da 100 gün süreyle greve çıkmış ve sektör çok ağır bır darbe almıştı. Televizyon ve film stüdyolarını ciddi sorunlar bekliyor olabilir.

Sendikanın mektubuna göre beş gün sürecek müzakereler Pazartesi günü bağlayacak.

GREV HANGİ YAPIMLARI ETKİLEYECEK?

Jimmy Kimmel Live, Saturday Night Live ve The Tonight Show with Jimmy Fallon gibi talk showlar grevden en çok etkilenen yapımlar olacak.

Öte yandan ‘Modern Family’, Empire’, ‘Fear The Walking Dead’, ‘Orange Is The New Black’ ve ‘Veep’ gibi diziler de risk altında.

Johnny Depp’in macera-drama türündeki filmi Shantaram da yazarların eylemi nedeniyle beklemeye alındı.

Nicole Kidman, Daniel Day-Lewis Black Eyed Peas grubundan Fergie’nin oynadığı Nine filmi de ertelenen filmlerden.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
timoti    187
timoti

Gene mi:oleyo: Ben de bizim dizi yazarları yakınlarda grev yapacağını duyurmuştu, başlık onunla mı ilgili diyecektim. 10 yıl aradan sonra gene Amerikalı yazarların yaptığını duyunca şaşırdım. Sorunlarını halletmemiş miydi bunlar?:whistle: Aslında takip etmesi ilginç bir dönem olmuştu, mesela Conan O'Brien şovunu doğaçlama yapmıştı o dönem, plansız programsız, güzel olmuştu:oleyo: Böyle ilginç sonuçlar da çıkabiliyor. Ama Heroes gibi dizilere de ağır zararlar verebiliyor.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
H5N1    253
H5N1

Yapımcılarda pintilik etmesin, biraz açsınlar kesenin ağzını.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
alpalp84    502
alpalp84

Ne senaryosu ? Doğru dürüst film çıkmıyor son senelerde. Dizilerdede kalite iyice düştü. Hiç beğenmiyorum son zamanlardaki gidişatı.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
H5N1    253
H5N1

Öyle paraya öyle senaryo demek ki. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    999
zarat

Gene mi diyecektim @timoti erken davranmış :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Coilbone    551
Coilbone

Hayda. 2007 yılındaki grevi hayal meyal hatırlıyorum, çok büyük diziler bile çok sıkıntı çekmişti, şu an yapılırsa bir çok orta seviye dizinin fişi çekilir diye düşünüyorum ben. Büyük yapımlar ne derece etkilenir bilinmez ama "çerezlik" diye tabir ettiğimiz eli yüzü bir nebze düzgün diziler ve büyük izleyicisi kitlesine sahip olmasa da çok kaliteli olan diziler kötü etkilenir bu grevden.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zapp brannigan    189
zapp brannigan

Bu sefer çabuk anlaşılır bence. 2007-2008 sezonu çok büyük darbe almıştı dizilerden talk showlara kadar. Yoksa Abd dışında ki yapımlar daha çok söz sahibi olur piyasada. İngiliz yapımları bana göre zaten 1 numara.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.