Jump to content
  • Duyurular

• Mickey

Tarih Kulübü Hakkında   16-11-2017

Tarih Kulübü, bir süre için tüm üyelerimizin katılımına açıktır. "Kulüpler" sekmesi üzerinden Tarih Kulübü'ne ulaşabilirsiniz.    
byesiler

Adil Kullanım Kotasında yeni gelişmeler.

Tavsiye Edilen İletiler

byesiler    422
byesiler

http://shiftdelete.net/adil-kullanim-kotasi-kalkiyor-78166

akk.jpg

Adil Kullanım Kotası kalkıyor!
Adil Kullanım Kotası veya diğer adıyla Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının yıllardır en çok şikayetçi olduğu konuydu. İnternet sağlayacıları bu konuda belirli ölçüde çalışmalar yapsa da kullanıcıları tatmin etmiyordu. Gündeme bomba gibi düşen bu gelişme ise yüz binlerce internet kullanıcısını mutlu edecek. 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Adil Kullanım Kotası'nın tamamen kaldırılacağını resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Sayan'ın paylaştığı görsel ile bu sürecin nasıl ilerleyeceği de açıklandı. 

Adil Kullanım Kotası uygulaması 2018 yılı sonu ile tamamen kaldırılacak. Belirtilen bu tarihe kadar geçecek olan süreçte ise kullanıcılara bazı esneklikler sunulacak. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası saatlerde AKK (AKN) geçerli olmayacak. Yani kullanıcıların bu saatler aralığında yapacağı internet kullanımları AKK kotasını etkilemeyecek. 

Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkıyor?
Mobil internet kullanıcıları için de AKN sonrasında veri indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlendi. Sabit internet kullanıcılarında ise AKN hız sonrası uygulaması, kullanıcının sahip olduğu tarifeye ve pakete uygun olarak belirlenecek. Bu önemli bir gelişme zira 100 Mbps internet paketi kullanan ile 25 Mbps pakete sahip olan kullanıcılar AKN sonrası aynı hızları kullanmayacak. 

Adil Kullanım Kotası hız limitleri nasıl olacak?
8 - 16Mbps arası AKK'den sonra 5Mbps,
16 - 24Mbps arası AKK'den sonra 8Mbps,
24 - 50Mbps arası AKK'den sonra 16Mbps,
50 - 100Mbps arası AKK'den sonra 24Mbps,
100 - 500Mbps arası AKK'den sonra 32Mbps,
500 - 1000Mbps arası AKK'den sonra 64Mbps

Bu çalışma mobil ağlar için 1 Mart 2017 tarihinden itibaren, sabit genişbant kullanımında ise 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Adil Kullanım Kotası ise 2018 yılı sonunda tarihe karışacak.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    708
zarat

O zaman isteyen istediği tarifeye bütçesine göre geçer artık. Hadi hayırlısıB|

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
srtsnl    152
srtsnl

Fiyatlar artmasın da.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    708
zarat

Fiyatlara gömerlerse o zaman durumlar yaş:(

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    422
byesiler
1 minute ago, srtsnl said:

Fiyatlar artmasın da.

Olabilir.

Bu sayede benim hız 24 Mbps olacak.  Bunlar bir çakallık yapıp başka kurallar çıkartmasın. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
caglayan sel    33
caglayan sel

İnternet sağlayıcıları her zaman bir çakallık bulur.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    17
Ninja Boy

Şöyle söyleyeyim; fiyatlar ne kadar yüksek olursa devlet o kadar fazla vergi alır. Hala bunların vatandaşa iyilik yapacağını düşünenler var. 

Alien vs Predator gibi düşünün, kim kazanırsa kazansın kaybeden insanlar olacaktır.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    708
zarat

Yahu içim karardı be. Ogün gelsin o zaman düşünürüz. B|

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Uçan Pide    0
Uçan Pide

Bunlar da yetmez ama ölümü gösterip sıtmaya razı ediyolar işte... Yakında evime internet bağlatacağım ama yaşadığım yerde fazla seçeneğim yok. TTnet gene kalitesiz hizmetini fahiş fiyattan satacak...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
vordach    76
vordach

Akk kalkar ama bizimkiler gene atıyorum bkk diye birşey bulur ya da fiyatı arttırırlar.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Ninja Boy    17
Ninja Boy

Hemen fikir veriyorum Günlük kullanım kotası, GKK. Gün içerisinde   X  GB'tan fazla veri indiren kullanıcıların interneti kesilecek evine icra memurları gönderilecektir. :)

tarihinde Ninja Boy tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
harbist    0
harbist

Bizzat şirketlerden duyduğumu yazayım buraya

Bu karar evet alındı ve uygulamaya geçirelecek

Ama sadece altyapı uygun olan bölgeler için geçerli olacak.

Mevcut durumda altyapıların %20 civarı bu uygulamaya müsade ediyor.

Yani belirtilen tarihe ulaşılsa bile altyapı uygun değil ise bu prosedür abone için geçerli olmayacak.

Hükümet yetkilileri ile şirketler arasındaki son anlaşma bu şekilde

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Jarndyce    24
Jarndyce

Gece AKK'nın geçerli olmaması bile güzel bir yenilik bence. Gece pc açık bırakılır. İndirilmesi gereken dosyalar indirilir.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    422
byesiler
1 hour ago, Ninja Boy said:

Hemen fikir veriyorum Günlük kullanım kotası, GKK. Gün içerisinde   X  GB'tan fazla veri indiren kullanıcıların interneti kesilecek evine icra memurları gönderilecektir. :)

Kısacası öperler diyorsun,😀

56 minutes ago, harbist said:

Bizzat şirketlerden duyduğumu yazayım buraya

Bu karar evet alındı ve uygulamaya geçirelecek

Ama sadece altyapı uygun olan bölgeler için geçerli olacak.

Yani belirtilen tarihe ulaşılsa bile altyapı uygun değil ise bu prosedür abone için geçerli olmayacak.

Hükümet yetkilileri ile şirketler arasındaki son anlaşma bu şekilde

Bu daha saçmalık. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Prequel    55
Prequel

Zaten AKK'nin komple kalkmasına daha 2 sene var. Apaçık "size 2 yıl mühlet, altyapınızı ayarlayın ona göre" demiş devlet baba. :oleyo: Mayıs'ta olan olayda da sadece bizim gibi kullanıcılar kullanacağı için yük oluşmaz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
C@T    0
C@T

Mayıs'ı iple çekiyorum şahsen.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
feraset    6
feraset

BluTV, netflix, puhut.tv vb yerlerden izlediğimiz diziler de keşke kota dışı kalsa.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ercu.tr    7
ercu.tr

Yeni 34bit sözleşmesi yaptım ( 2 yıllık ) telekom acaba mayıs ta yeni uygulamayı yapacak mı acaba yoksa eskisi gibi devam mı edecek. ?

mecburen sözleşme yaptım eskisi bitince bir şey yapmazsan en kazık tarife geliyor " 5 gün boşta kaldı 59 tl öderken 70 tl ye yakın fatura geldi ".

tarihinde ercu.tr tarafından düzenlendi
açıklama ilave ettim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Cokerhan    4
Cokerhan

Telekom VDSL tarifem var 200GB 50mbit, genelde 720p indiriyorum dizi ve filmleri bu şekilde ay sonuna kadar yetiyordu. Gece saatlerinde kota kalkacak ise çok iyi bu şekilde 1080'e geçebiliriz artık demektir.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Coilbone    419
Coilbone

Bu durumu ilk açıklandığında tasarı halindeyken okumuştum, o zamandan BTK yapılacak "iyileştirmelerin" ücretlendirmesini tamamen internet sağlayıcısına bırakmıştı gibi bir madde hatırlıyorum. Aynı hızı farklı kotalar halinde farklı ücretlendirmeler ile "paket" olarak satan bu adamlar AKN'nin kalkmasını zarar etmeden nasıl karşılayacaklar ki?

Tamamen kullanıcı yararına bir sonuç çıkması bana çok ütopik geliyor, fiyat konusunda yine sıkıntı çekeceğiz gibi.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk