Jump to content
byesiler

Adil Kullanım Kotasında yeni gelişmeler.

Tavsiye Edilen İletiler

TamerÇ.    83
TamerÇ.

24 Mbit hız akk aşımı sonrası 8 Mbit e düşer..

Kullandığınız hızları üst sınırdan baz alarak değerlendirmek gerek :good: 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nikoteen    255
Nikoteen

Evet haklısınız bu tabloya göre 24'ün 16 değil 8mb yani gerçekte 800kb/sn olması gerekiyor. Kötü bir durum... Alt yapı destekliyorsa 5-6tl fazla verip 35Mbps almak en makulü gibi geldi artık.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Cihan Ünlü    5
Cihan Ünlü

TTNET roketin Ekim ayında uçup gitmesi ve teknik güncelleme adı altında bir yalanla kullanıcıların oyalanması bardağı taşıran son damlaydı. Taahhütümün bitmesini bekliyorum. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
pckolog    482
pckolog

Bizim burada SuperOnline ve Smile altyapısı yeterli değil. Uydunet falan yok, onlara değinmeye bile gerek yok. Sözümona Sakarya büyükşehir. Lokasyonum da Sakarya'nın öyle izbe dağbaşı falan bir yeri de değil. Neyse, Telekom en fazla Hipernet getirebiliyormuş bulunduğum yere.

Sanırım 1 Mayıs'tan sonrasında uygulanacak bu yeni BTK kararı gereği stratejik bir hamle yapacağım. Hipernet Limitsiz 100 Mbps (AKK: 50 GB) olan paketi 101 TL'ye alsam hız AKK sonrası 24 Mbps'e düşecek. Açıkçası ben bu düşecek hıza ve fiyata şu an razıyım. Malum, Hipernet (AKK'siz) Full Limitsiz 24 Mbps paketi 235 TL. Yarısından daha azı fiyatına aynı hızı kullanabileceğim gibi bir sanrım var. Bilmiyorum hesaba katmadığım bir şey var mı... :) Ama Mayıs'tan sonra bu BTK kararı uygulanmazsa ayvayı yerim. :D 

Ne yapsam bilemedim a dostlar... Bu kararı kesin uygularlar değil mi... Patlamayayım sonra. :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Prequel    55
Prequel

Hızın 3'te 1'ine düşeceği türde bir kaide yok. Ben mesela 35 Mbit kullanıyorum, hızım 16'ya düşecek, yarısına çok yakın bir hız oluyor yani.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TamerÇ.    83
TamerÇ.
Prequel, 16 saat önce tarihinde yazdı:

Hızın 3'te 1'ine düşeceği türde bir kaide yok. Ben mesela 35 Mbit kullanıyorum, hızım 16'ya düşecek, yarısına çok yakın bir hız oluyor yani.

Ben 25 Mbit kullanıyorum. Benim neredeyse aynı :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
RyK    393
RyK

Açıkçası 50 mbit den 3 mbite düşmek kadar saçma birşey yok ama bizim ülkede var. Bu uygulama hayatta yürürlüğe falan girmez. Ne zaman şikayet için telefona sarılsanız sizin muhitte altyapı yetersiz diyecekler. 2018 sonuna daha 2 yıl var. Bu ücret aralığında 2 yıl daha kullanır, akk bitince paşalar gibi 3 mbite gerileriz. 2 yıl sonra da fiyatlar faiş olur. Bu ülkede kimseye ucuz ve iyi hizmet vermezler, işin kötüsü pahalıya da iyi hizmet yok.:butwhy:

tarihinde RyK tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
akar1m    12
akar1m

süper haber. elinize sağlık @byesiler

02:00 ~ 08:00 tarafında biraz daha esneklik olsa çok daha iyi olurdu ama bunada razıyız :) daha önceden SOL kullanıyordum gece kuşu diye bir tarife vardı. 00:00-06:00 aralığında indiriklerim kotamı etkilemiyordu. 50 Mbps'den aşağıya düştüğümü hiç hatırlamıyorum.

Şimdi TT'un 100Mbps'lik fiberi var, genelde her ayın 20-23'ü arası AKK'ye takılıyorum hız 3Mbps'e kadar iniyor. Rezalet.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    446
byesiler

Birde şunu unutuyoruz. Çoğumuz tek kişi yaşamıyoruz. İnternet evde paylaşılıyor. Babam evde sürekli maç izliyor, bir nevi Güntekin Onay'ın bizim evdeki şubesi gibi :oleyo:  

Bu gibi durumlarda hızda çok sorun oluyor. Normal standart bir adama 8 mbit rahat yeter. Buda paylaşılınca standartların çok çok altında kalıyor. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
devilcrysis    1
devilcrysis

Eskiden ayda 1 tb indiriyordum. kota çıktıktan sonra 400 gb düştük mayıs ayında bilgisayar hiç kapanmayacak gibi.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
kym    54
kym
devilcrysis, 36 dakika önce tarihinde yazdı:

Eskiden ayda 1 tb indiriyordum. kota çıktıktan sonra 400 gb düştük mayıs ayında bilgisayar hiç kapanmayacak gibi.

Benim aylık ortalamam 3 TB civarında idi. şimdilerde 10 TB civarına gelecek muhtemelen ama bu ülkede bu zihinler varken önce "sen ne indiriyorsun" diye gelirler eve, sonra da "indirdiklerini neden indirdin" diye dava açarlar. Yeter ki hattı boş bırakabilelim.

Merak edenler için;

10 Mbit sınırsız (AKK falan olmayan) Uydunet bağlantımı apartman yönetimi yapılması gereken tamire izin vermediği için 25 Mbit sınırsız (AKK falan olmayan) Turkcell'e taşıdım...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    446
byesiler

https://turk.net/aknsiz-internet/

TurkNet AKN’siz Paketler ve Aktif Altyapı "YAPA"

Alıntı

17 Mart Cuma günü kendi aktif altyapımız dahilinde hizmet verdiğimiz TurkNet'lilere aldıkları hizmeti fiyat farkı eklemeden AKN'siz olarak kullanmak isteyip istemediklerini sormaya başladık. AKN'siz interneti tercih eden müşterilerimizin AKN limitlerini hemen kaldırdık. Amacımız, santrallerde kurduğumuz aktif altyapımızın sağladığı avantajları öncelikle mevcut müşterilerimizle paylaşmaktı.

Bu işi sessiz sedasız yapalım, önce mevcut müşterilerimizin internet deneyimini iyileştirelim derken, beklemediğimiz düzeyde bir ilgiyle karşılaştık. AKN'siz internet isteyen çok insan var diye düşünürdük ama doğrusu bu kadarını tahmin etmemiştik. Açıkçası bu ilgiye biraz hazırlıksız yakalandık. Bu yüzden yaptığımız ve yapacağımız şeyleri biraz daha detaylı paylaşmak istiyoruz.

Aktif Altyapı Ne Demek?

Türkiye'deki alternatif operatörler, kablo TV ve fiber ağ üzerinden verilen hizmetleri bir kenara bırakırsak, müşterilerine iki şekilde hizmet verebilir: Veri Akışı Erişimi (VAE) denilen yöntemle ya da Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) denilen yöntemle. Her iki yöntemde de evlerden santrale giden bakır kabloların kontrolü yerleşik operatördedir (Türk Telekom). Bu kablolar yıllardır devletin yatırım yaptığı, her operatörün yeniden çekmesi anlamsız olan, mülkiyet hakkı olmadan yerleşik operatörün kontrol ettiği kablolardır.

VAE yönteminde, bu kablolar yerel santrallerde yerleşik operatöre ait cihazlarda (DSLAM) sonlanırlar. Veri oradan yine yerleşik operatörün altyapısını kullanarak bölgesel trafik teslim noktalarına iletilir. Bazı alternatif operatörler trafik teslim noktalarında bu trafiği teslim alıp kendi ağları üzerinden yönlendirirler. Biz de VAE yöntemiyle hizmet verdiğimiz noktalarda böyle yapıyoruz.

YAPA yönteminde ise hizmet verdiğimiz noktalarda bakır kabloların uçları, yerleşik operatöre ait santral binalarında bulunan TurkNet'e ait cihazlarda sonlanırlar. Ondan sonra da tamamen TurkNet ağı içinde hareket ederler. TurkNet ağı, kapasitesini başka operatörlerle paylaşmaz, yedeklidir ve ihtiyaç oldukça kapasitesi kolayca artırılabilir. YAPA yöntemiyle hizmet verdiğimiz müşteriler bizim aktif altyapımız kapsamındadır.

Alıntı

AKN’siz Hayat 

Mevcut müşterilerimizin AKN limitlerini kaldırmaya başlayınca tebrik ve sevinç mesajlarının yanı sıra bu işin mümkün olamayacağı, altyapımızın bunu kaldırmayacağı, birilerinin buna izin vermeyeceği, bunun bir "pazarlama hilesi" olduğu gibi çeşitli yorumlar aldık. Bunların hiçbiri doğru değil. 

TurkNet Altyapısı Çok Sayıda AKN’siz Aboneyi Kaldırabilir mi? 

Kesinlikle Evet. Bu hizmeti sadece aktif altyapımız üzerinden vermemizin sebebi zaten bu. Aktif altyapımızdan hizmet verdiğimiz müşteri sayısıyla ilgili kısıtımız ağ kapasitemiz ya da altyapımız değil, TurkNet'e ait cihazların olduğu santral sayısıdır. 

TurkNet AKN'siz Hizmet Verdiği TurkNet'lilerden Zarar Etmez mi? 

Hayır etmez. Her ne kadar müşterilerimizi çok sevsek de bir şirket olarak zararına iş yapmamız mümkün değil. Yukarıda anlattığımız VAE yönteminde, biz yerleşik operatöre hem bakır kabloları kullanmak için, hem de onların cihazları üzerinden geçen trafik için para veririz. TurkNet kullanıcılarının kullanımı arttıkça, bizim maliyetimiz artar. Trafik teslim noktaları ve yurtdışı çıkışlarının maliyeti, bu yerelde oluşan trafik için oluşan maliyetin yanında çok küçüktür. YAPA yöntemiyle hizmet verdiğimiz noktalarda bu yerelde oluşan trafik bizim için ekstra maliyet oluşturmaz, bu yüzden trafik teslim noktaları ve yurtdışı çıkışlarında artacak trafiğin maliyetini karşılayabiliriz ve YAPA yatırımlarımızı yapabiliriz. Dolayısıyla, aktif altyapımızı genişletmemizin önünde finansal bir engel yok. 

Birileri TurkNet'e Dur Demez mi? 

Hayır demez. Telekomünikasyon piyasasını düzenleyici kurum olan BTK, zaten bir süredir AKN ile ilgili uygulamaların tüketici açısından iyileştirilmesini istiyor. Biz de aynı fikirdeyiz. Zarar etmeden müşterilerimize elimizden gelen en iyi internet deneyimini yaşatmak istiyoruz. Bunu engelleyen herhangi bir yönetmelik ya da kanun yok. Tersine, devlet de bu konuda bizimle aynı fikirde. 

Bu Bir "Pazarlama Hilesi" Olabilir mi? 

Bizi en çok üzen soru bu oluyor. Telekomünikasyon sektörü olarak müşterilerimizi o kadar çok üzmüşüz ki, iyi niyetli uygulamalar bile şüpheyle karşılanıyor. Amacımız, en azından TurkNet özelinde, bu algıyı değiştirmek ve TurkNet'in güvenilir olduğunu herkese kanıtlamak. 

Tamamen şeffaf olmak adına sayıları sizinle paylaşıyoruz. Şu anda 150.000 civarında bireysel TurkNet'li var ve bunların %20'sine YAPA yöntemiyle hizmet veriyoruz. Önümüzdeki sene bu oranı iki katına çıkartmayı hedefliyoruz. YAPA yöntemiyle şu anda 200 santralde hizmet veriyoruz. Bu 200 santrale bağlı her aboneye de bu hizmeti veremiyoruz. Abonenin santrala yakınlık, bağlantı türü gibi bazı kriterlere de uyması gerekiyor. Yine de tahminlerimize göre, bugün bu 200 santralden YAPA yöntemiyle hizmet verebileceğimiz en az bir milyon hane var. Yani sadece birkaç kişiye verebildiğimiz bir hizmeti herkese sunabiliyormuşuz gibi yapmıyoruz. Kısacası biz "pazarlama hilesi" sevmiyoruz. 

AKN'siz hizmeti ilk defa yaygın olarak sunma çabamıza gelen destek mesajları için hepinize teşekkür ediyoruz. Biz olması gerekeni yapıyoruz. Her gün, daha da iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. 

Keyifli internetler. 

Forumda geçen arkadaş var. İyi haberler geliyor.

tarihinde byesiler tarafından düzenlendi
  • Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
The Black    122
The Black

Umarım büyük bir müşteri kitlesi geçiş yapar ve bu yaptıklarının karşılığını büyük ölcüde alarak diğer firmalara göz dağı vermeyi başarır Türknet. Teşekkürler haber için.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
HakanGil    165
HakanGil

Turk.Net'in az önce talebime verdiği cevap:

Bulunduğunuz adres üzerinde şu an için AKN'siz paketi veremiyoruz. TurkNet altyapı yatırımı yaparak, sistemin kendi kontrolü altında daha hızlı çalışmasını ve daha kaliteli hizmet verilmesini sağlamaktadır. Şimdilik sadece bu altyapı yatırımı yaptığımız yerel santraldeki müşterilerimize AKN'siz hizmeti sunabiliyoruz.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
trhn    36
trhn

3 yildir Almanya dayim, 120 MB netim var ve burada AKK diye birsey yok daha dogrusu sinirli internet yok. Güzel ülkem Türkiye ninde böyle olmasini cani gönülden isterim.

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    446
byesiler
HakanGil, 16 dakika önce tarihinde yazdı:

Turk.Net'in az önce talebime verdiği cevap:

Bulunduğunuz adres üzerinde şu an için AKN'siz paketi veremiyoruz. TurkNet altyapı yatırımı yaparak, sistemin kendi kontrolü altında daha hızlı çalışmasını ve daha kaliteli hizmet verilmesini sağlamaktadır. Şimdilik sadece bu altyapı yatırımı yaptığımız yerel santraldeki müşterilerimize AKN'siz hizmeti sunabiliyoruz.

Bana daha bir yanıt gelmedi. VDSL için olmaz diyorlar. Mahallede de bir değişim var ama etkilermi bilemiyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
HakanGil    165
HakanGil
byesiler, 31 dakika önce tarihinde yazdı:

Bana daha bir yanıt gelmedi. VDSL için olmaz diyorlar. Mahallede de bir değişim var ama etkilermi bilemiyorum.

On-line işlemlere giriş yapıp ardından canlı desteğe tıklayın. Bir dakika içinde yanıt geliyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    446
byesiler
HakanGil, 4 dakika önce tarihinde yazdı:

On-line işlemlere giriş yapıp ardından canlı desteğe tıklayın. Bir dakika içinde yanıt geliyor.

Teşekkürler.

Oradan bilgi aldım.

Alıntı

Bulunduğunuz adreste şu an için AKN'siz paketi veremiyoruz. TurkNet altyapı yatırımı yaparak, sistemin kendi kontrolü altında daha hızlı çalışmasını ve daha kaliteli hizmet verilmesini sağlamaktadır. Şimdilik sadece bu alt yapı yatırımı yaptığımız yerel santraldeki müşterilerimize AKN'siz hizmeti sunabiliyoruz. burcu - En kısa zamanda geçiş yapabileceksiniz. Sektörde 150 GB AKN'li ve taahhütsüz Özgür Paketimizde olduğu gibi, ezber bozmaya devam ediyoruz. Şimdi de aktif altyapımızla hizmet verdiğimiz müşterilerimiz için kotayı tamamen kaldırmaya başladık. Aktif altyapımız, tıpkı fiber internette olduğu gibi, şimdilik her bölgede mevcut değil. Ama yatırımlarımız devam ediyor ve her gün altyapımızı genişletiyoruz. Altyapımız geliştikçe AKN'siz hizmet vereceğimiz bölgeler de artacak. Ancak altyapı genişletme çalışmalarımızı etkileyen çok faktör olduğu için size şu anda kesin bir tarih söyleyemiyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
HakanGil    165
HakanGil

Rica ederim.

Kotanın da 142gb'ını doldurmuştum. Olsa iyi olacaktı. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
HakanGil    165
HakanGil

Yeni başlık açmak istemedim. Merak ettiğim konu şu: Türk Telekom uzaktan modemime erişip modem ayarlarımı değiştirebilir mi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk