Jump to content
hasangdr

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.156
hasangdr
Batman v Superman: Dawn of Justice
  6.6/10
  5,7/10
 • Ülke
  ABD
 • Tür
  Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Dil
  İngilizce
 • Süre
  151 dk
 • Vizyon Trh
  12 Mart 2016

IMDb ID tt2975590

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

Dünya gerçekte ne tür bir kahramana ihitiyaç duyduğuna karar vermek için çabalarken, Tanrı gibi kontrolsüz hareket eden Süper Kahraman’ın eylemlerinden duyulan endişe, Gotham Şehri’nin sahip olduğu, zorlu ve güçlü, ama yasa dışı, gönüllü koruma görevlisini, Metropol’ün modern zamanlardaki en saygı değer kurtarıcısı yapmıştır. Böylece Batman ve Superman’in arasındaki savaşla, yeni bir tehdit yükselir; insanlık şimdiye kadar görülmemiş büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır.
Son güncelleme

 

large.591b5bb076952_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(1).jpg

 

Batman v Supermanin olmayan mücadelesi.

Batman v Superman filmi aslında Batman v Superman filmi değil. Ortaya çıktığı andan fragmanları etrafı doldurduğu ana kadar aslında düşünülen şey, filmin bu güne kadarki daha sıcak olan bekleyiş sürecindeki daha çok Batman v Superman eksenine kayan bekleyiş aslında ilk haline döndü. Evet, gerçekten de bu bir Batman v Superman filmi değil. "Justice League Begins: Doomsday" gibi bir isim daha uygun olurmuş. Batman v Superman markası (evet markası) aslında TEK BİR sahneden ibaret. Onun dışında Supermanin Batmani "uyardığı", dövüşsüz bir sahne bulunuyor.

 

BU NOKTADAN SONRASI FİLMDEN KEYİF KAÇIRICI BİLGİLER İÇEREBİLİR.

 

large.591b5bb152c71_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(2).jpg

 

Batman, milyon birinci kez hikayesi anlatılan Batman.

Şunu aşağı yukarı söyleyeyim; Batmanin doğuşunun anlatıldığı hiçbir senaryoda bu film başarılı olamazdı. Çünkü bu direkt minimum bir saate ambargo koymak demektir. Aslında filme bakıldığında Batmanin doğuşu (yani burada Supermanle beraber doğuşu) hiç de fena değil. Mavi yelek-gölmek kombinasyonuyla yıkılan gökdelenler arasında koşuşturan, iki insan genişliğindeki Ben Affleck. Ama Supermane kin gütmeye başlaması da bitirmesi de aynı hızda oluyor. Bir çalışanı ortadan ikiye ayrılan gökdelenle beraber devriliyor, bir elemanı binadan düşen metal ile bacaklarını kaybediyor, annesi artık yarısı olmayan bir binada hayatını kaybetmiş bir küçük kızın da neredeyse canından olması ile Batmani "ben sana sormaz mıyım?" dercesine göklere yan baktırıyor. Alfred, Batmanin Supermanin kapısına dayanacağını öğrendiğinde "sen ne yapıyorsun çocuğum" diyor (tam da diyemiyor, ömrü uzun olsun, tüm dünyanın "Baba"sı ikonik Rodrigo Borgiaya hayat vermiş Jeremy Irons burada Alfred rolüyle pek bir dinamik) ama Alfredin Bruce Waynele o baş belası olma noktasına varan derecede inatlaşması, başarısız olursa çekip gitmesi bu filmde yok. E olmazdı da. Sonra Batman nasıl Supermanin kapısına dayanıp "Sen kimsin, Eyy Superman, senden büyük Allah var" diyecekti? Alfred burada "Alfred + Lucius Fox" dopinginde bir karakter. Hatta o da yetmemiş bir de Iron Man solüsyonu almış çünkü Lucius Fox dahi Batmane "hop, orada dur bakalım" diyordu.

 

large.591b5bb3630f4_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(3).jpg

 

Ve daha sonra Batman v Superman olayı. Batman önce Supermanin Batmobileine tekme atmasıyla bir afallıyor ve ne olduğunu anlayana kadar Superman arabanın kapısını sırtlıyor, Batman kabak gibi açıkta ve savunmasız durumda, Supermanle karşı karşıya kalıveriyor. Batman o an yer yarılsaydı da içine girseydim der gibi bir yüz ifadesiyle voltasını alıp evine kızgın kızgın dönmeyi hayal ederken Supermanin "bu uyarım olsun" demesi ve basıp gitmek şeklinde değil de yerde hafif bir deformasyon yaratarak yüz metre çevreden duyulacak bir ses efektiyle göz kırpma süresinde gözden kaybolarak uçmayla Batmanin ne denli insan olduğu gözler önüne seriliyor. Ancak o hayali voltayı gerçekte çok da göremiyoruz. Evet mağarasına (bilerek olmadı) takırdayan patlayan egzozlu oyuncağıyla dönüyor ama Batmanin bu travmatik karşılaşmaya dair yeterli bir tepkisini görmüyoruz. Evet daha sonra öcünü yeterince alacak, her ne kadar pek de inandırıcı başlamayan ters düşme yine pek de inandırıcı olmayan bitiş şekliyle yarıda kalacaksa da, ama Batmanin ezilmesi yetmediği gibi Batman başarısını ve başarısızlıklarını bile ifade etmesini göremememiz Batmani belki sinirlenip bir şeyleri kırarken görmemizden onu daha zayıf gösteriyor bize. Çünkü her birey varıyla yoğuyla bireydir, zayıflıklar olmazsa güçlerin de anlamı kalmaz. Ve nihayet bitmek bilmez sıkıcı Superman nedir ne değildir polemiklerinden sonra geliyoruz "biraz dakika" süren Batman v Superman filmine. Zaten göklere, popüler çocuğa bakakalan ve hükmen yenilgiyle sonuçlanan ilk "karşılaşma"larının ardından Batman buraya en derisi kalın haliyle geliyor. "Gene rezil olacağız ama haydi bakalım" düşüncelerinin aklından geçiyor olması muhtemel olan ağır zırhlı Batman, Supermane başlıyor numaralarını göstermeye. Ancak hala Batman Supermanin sağa sola fırlattığı ölü ağırlıktan fazlası olamıyor. Üstelik Superman dövüşe sadece Lex Luthorun zorlamasıyla geliyor. Fakat Batman bunu bilmiyor.
 

large.591b5bb4efd93_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(4).jpg

 

Ve Batman topu eline alıp kaleye koşan adamın ben de karnına tekmeyi indiririm diyor ve Kriptonit silahını çıkarıyor ortaya. Ancak burada bir virgül koymak istiyorum çünkü Batman de Supermanin insan öldürmesi gibi insan öldüren bir Batman artık. Batmanin pek de bir etik anlayışı kalmamış ve bu ana kadar Supermani bir daha hareket etmemecesine öldürmemesi için görünen sebep yok. Alfredle konuşurken "yıllarca bu şehirde neler gördük Alfred, iyiler kötüye döndü" diyor ve Supermani sırf ihtimal var diye öldürmek zorunda hissediyor. Ve geliyoruz Kriptonit anına. Batman Supermane Kriptonit gazı veriyor ve Supermanin sıradan bir insan kadar güçsüz birisi olmasını sağlıyor. Ve bundan sonra Superman bir süre dirense de belki de kısıtlı Batman v Superman dakikalarını yaşıyoruz. Batman Supermani acımasızca yumrukluyor. Tüm o aşağılanmanın intikamını alırcasına pelerininden tutuyor sürüklüyor ve duvar ardına duvarın içinden geçiriyor. Ve Kriptoniti saplayıp Supermani öldürebilecek ana geliyoruz ki "Martha" adı her şeyi değiştiren şey oluyor. Tesadüf budur ki iki "süper" kahramanın da annesinin adı Martha -- Martha Kent ve Martha Wayne. Ve Batman duruyor, “o ismi nereden biliyorsun?” diyor ve Lois yetişiyor, Superman’in “Martha’yı kurtar” sözü üzerine Batman duruyor, Lois Martha Kent’i anlatıyor ama Batman’in psikolojisi eksiklerle anlatılmaktan kurtulamıyor. Batman elbette ki kendi annesini hayal ediyor ama mesela kendisini annesini öldüren hırsızın yerine koyarak kendini katil gibi, o adam gibi bir hale dönüştürdüğünü fark edip “ne yapıyorum ben” gibi bir dönüşüm geçirmiyor, onun yerine Martha ismiyle birden duruyor. Elbette Martha ismini duyması da durması için yeterli bir sebep, ama bu olay sonucunda Batman kendini suçlu hissetmediği için dramatizasyonda bir başarısızlık olmuş oluyor. Onun yerine son dakika golüyle her şey rayına giriveriyor. Eldeki fırsat çöpe gidiyor.
 

large.591b5bb6c15d8_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(5).jpg

 

Lex Luthor sorunu.

Lex Luthor kötü bir Joker kopyası. Filmde Lex Luthorun tarzı son derece hatalı. Şimdiye kadarki izlediğim hiçbir Lex Luthor tasvirinde anlamsızca psikopatlıklar yapan bir Lex Luthor hatırlamıyorum. Lex Luthorun bu tarzı filmi "B-film" seviyesine çeken başlıca şeylerden. Lex Luthor tamamen bir nihilist edasında davranıyor, saf kötü olmak için hiçbir sebebi yok. Aslında bu filmde Batmanle beraber o da tanıtılıyor. Ancak tıpkı Batmanin doğuşuna vakit olmaması gibi Lex Luthorunkine de yok. Jokerin çok sevdiği "saatler" onun da odağı olmuş. Batmanle Supermanin dövüşmesini istiyor. Peki ya neden? İblislerin cehennemden değil gökyüzünden geldiğine inanıyor. Supermani mutlak bir güç olarak tehlikeli buluyor. Lex babasını kaybetmiş şirket sahibi zengin biri ama neden böyle psikopat olması gerektiğine dair hiçbir bilgi filmde yok. Evet Lex Luthor Supermanin baş düşmanı ama sırf Supermani öldürmek adına Doomsday gibi bir şeyi dünyaya salmak gerekli bir motivasyon mudur? Doomsday Supermani öldürseydi Doomsdayi kim öldürecekti? Doomsdayi kontrol edebileceğini düşünmüş olabilir belki ama yaşananlardan sonra Lexin en ufak bir pişmanlığı da yok. Benim bildiğim Lex Luthor Supermani biraz da kıskandığı için ondan nefret eder. Supermani öldürmek için bu kıskançlığı mantığını gölgeleseydi biraz anlayabilirdim ama Supermani hem tehlikeli bulduğu için hem de psikopatlığından ötürü öldürmeye çalışıyor. Çünkü Lex Luthor sadece Supermane karşı değil başkalarına karşı da psikopat tavırlar içerisinde. Sanki her an bir insanı öldürebilecekmiş gibi. Lex Luthor kesinlikle fazlaca Heath Ledgerın Joker performansından etkilenilerek hem yazılmış hem de oynanmış bir karakter olmuş, Lex Luthor neredeyse sadece kaostan hoşlanan bir manyak olarak resmediliyor. İşte filmin düştüğü en büyük hatalardan biri bu. Ve Lex Luthor Joker gibi bir karakter olmadığı, kendi canını hiçe sayan bir numaralı palyaço, bir numaralı kötü adam, olmaktan son derece uzak olduğu için hele hele nasıl iyi bir fikir olarak görülmüş de Heath Ledgerın tarihi performansı kopyalanmaya çalışılmış bilmiyorum, ortaya çoğu zaman absürtleşen bir durum çıkıyor.
 

large.591b5bbbc4e1f_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(6).png

large.591b5bbc90b7c_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(7).jpg

 

Flashbacklerin, Lois Lanein, Perry Whiteın ve Superman nedir ne değildir açık oturumlarının ikide bir hikayeye müdahil olup olay akışını kesmesi ve Neil deGrasse Tyson.

Superman tanrı mı? Superman iyi mi, güvenilir mi? Superman yarardan çok zarar mı? Filmde insanların Supermani tartışması hiç bitmeyen bir kaşıntı durumunda. Filmin ön gösterimine giden eleştirmenlerin çoğunun söylediği şey filmin sıkıcı olduğuydu. Ve evet Batman v Superman adında bir film inanılır gibi değildir ki sıkıcı. (Tam sıkıcı olmamaya başladığı an da absürtleşiyor: bakınız; Doomsday sekansı.) Sürekli açık oturumlarda konuşan insanları ara ara dinliyoruz, sürekli Superman tartışılıyor. Bu durum tıpkı sıradaki merakla en beklediğimiz film olan Captain America: Civil Wardaki "astım kestim olmaz, siz şöyle bir gelin hesap verin bakalım" durumu gibi. Onda da ne tür bir durum izleyeceğimizi bilmiyoruz ama buradaki durum Civil Warın fragmanlarındaki durumun sinir bozan bir kaşıntı olan hali. Çünkü Batman v Supermande Supermane karşı atılan bir adımın başlangıcı, bu adımın sonu, aynı şekilde Supermanin bu adıma karşılığı, bu adımın sonu yok. Atılan pek bir adım da yok. Atılan tek adım Batmanin mahkemeye çağrılması ancak bunun da Lex Luthor tarafından sabote edilmesi. Garip olan, Supermanin varlığının tartışması da aslında doğru düzgün olmuyor. Belki de bu konuda en büyük hata açık oturumlarda laflayan adamların sözleriyle konunun geçiştirilmesi. Bu tartışmaya dair somut şeyler az. Ve olan somut şeyler de Zack Snyderin Man of Steelda fazlaca yaptığı, belli şeyleri ispatlamak için sekanslar izletme inadı. Mesela Superman Clark Kent olarak bir yerde bulunuyor ve o an Meksikalı bir küçük kız televizyonda yangında ölmek üzere gösteriliyor, Clark hemen Superman oluyor ve kızı kurtarmaya gidiyor ve fragmanlarda gördüğümüz Supermane tanrı gibi ellerini uzatan insanlar sahnesi giriyor. Ancak bu durum doğal olarak işlemiyor. Bu olaya o andaki o tepki haricinde global bir tepkiyi yeterince görmüyoruz. Superman hakkındaki pozitif şeyler de, negatif şeyler de yeterince vurgulanmıyor. Dolayısıyla Superman kendi gibi olarak ve kendini savunarak, inandığı şeyleri yaparak bir şeyleri sonuçlandırmak yerine Supermani haklı çıkarmayı gerektiren sekans geldiyse gerekli sahne giriyor, Supermani eleştirmek gereken sekans geldiyse gerekli sahne giriyor. Yine belki aynı kapıya çıkıyor ama izleyici bunun doğal olduğu hissine kapılmıyor.

 

large.591b5bbdecfc9_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(8).jpg

 

Supermanin çıkıp kendini ifade etme derdi, çabası (hala) yok.

Gel deniyor gidiyor ama izci çocuk gibi hafif gülümseyen yüzünü göstermekten başka bir şey yaptığı yok. Superman bol bol da üzülüyor. Adeta dertli bir tanrı, çarmıha gerilmiş bir İsa gibi davranıyor. Ama farkı; sinir bozucu derecede nötr. Diyebilirsiniz ki tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu biri böyle davranmalı. Ama Superman bir defa dahi dünyaya seslenmiyor. Buna ihtiyacı yok kesinlikle, ama sürekli insanları kurtarmanın derdine düşen bir Superman dünyaya kendini açıklama ihtiyacı da duymalı. Belki de Supermanin duruşu "ne diyorlarsa yapayım, karşı çıkmayayım, insanları kendi tarafıma çekmek de buna dahil farklı algılanabilecek şeylerden de kaçınayım, ve haklı olduğum, ihtiyaç duyulduğum, ve tanrısal bir güce sahip olduğum için de yok edilemez de olduğum için biraz vakit de alsa sonucunda herkes şüphe duymaksızın beni kabullensin" şeklinde olabilir. Ama işte tüm bunlar Supermani izci çocuk sıfatına sokuyor. Superman Lex Luthoru çok geç olana kadar durdurmuyor da. Supermanin belli şeyleri yapmaması kabul edilebilir ama kendisinin de bir şahıs, birey olduğunu unutan derecede teslimiyet içerisinde. Superman tıpkı Man of Steelda olduğu gibi pek konuşmayan bir tip olduğundan aslında pek de bir karakteri yok. İşte zaman zaman bol bol insanlara üzülüyor, ara sıra Loisi kucaklıyor. Superman Clark Kentken daha bir karakter sahibi. Superman olduğunda bu tavrını değiştirmesinin normal olmayan yanı; benliğini silen yanı. Eğer yine hümanist ama şahsiyet sahibi olsaydı "dertli tanrı" imajından kurtulurdu. Aslında hiçbir şey değil, bu tavrı Supermani daha da tanrılaştırıyor ve daha da soruna yol açıyor olabilir. Belki de Superman bundan hoşlanıyordur. Tabii senaristin bile kendine itiraf etmeyeceği şekilde eğer Superman gizli gizli kibir sahibi biri değilse böyle bir şey olamaz, ama adeta sus pus bir yerlerden belirip gökten yavaşça yere inmekten tatmin olan bir Superman izliyoruz hissine kapılıyoruz. Supermanin bu kadar sessiz ve bu kadar kimlik eksiği bir karakter olması gerçekten biraz sıkıcı. Bu durum Man of Steelda da vardı ancak orada Superman yeni doğduğu için bu durum anlaşılabiliyordu, burada ise bu durumun bir açıklaması yok. Tamam, tahmin etmek için uğraşmayın, ben size söyleyeyim: Bence Supermanin böyle olmasının sebebi Supermani kimlik sahibi bir birey olarak göstermekteki olası komplikeliğin altından kalkamamaktır. Belki bu durum Supermanin asıl kimliğini ifşa etmesine yol açacak. Hatta belki de konu "gizlenmenin ustası"na parmak ısırttıracak o gözlükte patlayacak. -- Superman 78 yıl önce pekala "boş vakitlerinde bir gazetede çalışan haberci, yardıma ihtiyaç olduğunda da pelerinini kapıp kurşundan hızlı uçup mağdura yetişen süper insan" olarak doğmuş olabilir ama hazır Superman artık insan da öldürüyorken (şehircikleri de düzlüyorken) o gözlükten artık kurtulsak olmaz mıydı? Zack Snyder "ben bir çizgi-roman severim ve yaptığım filmleri de ona göre yapıyorum, başka türlü film nasıl yapılır tam emin değilim" derken aslında işte bu kendi iradesini kullanarak yapmayı bilmediği şeyleri kastediyordu.

 

large.591b5bbed01ae_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(9).jpg

 

Züccaciyedeki fil: Doomsday.

Doomsday, Lex Luthorun General Zodu ve kendi kanını karıştırarak meydana getirdiği bir "garabet". Lex Luthor filmin girişinden, demir parmaklıklar ardına tıkılana kadar bir şeyler peşinde olan, babasının şirketini devralmış genç bir psikopat. Lex Luthorun şüphesiz en kaydadeğer başarısı Zodun bedenini kullanarak bir şeyler elde edebileceğini düşünmesi. Ancak ayak üstü bir adamı ikna etmesi ve Zodun parmak izlerini kullanabileceğini fark etmesi haricinde Lex Luthor ne zekasını, ne parasını, ne de ikna kabiliyetini kullanarak bir şeyler yapıyor. Yaptığı şey bunların sade bir karışımı ama başarısız bir Heath Ledger Jokeri olmaya çalışarak zeki, kalleş Lex Luthoru portre etmeye çalışıyor. Oysa yapılmak istenen şeye bu şekilde ulaşmak mümkün değil. Sonuç olarak sinsi ve bodur, saçları bol bol yüzüne doğru gelen, göründüğü anların en az yüzde ellisinde can sıkan Lex Luthor, General Zodun tutulduğu yere sızıveriyor, kriptoniti test ediyor, sonra kriptonitle Zodun parmak izlerini kesiyor, ve sonra Zodun cesedini alarak onun Doomsdaye dönüşeceği süreci başlatıyor. Ancak Lex Luthor daha önce tam olarak erişmek istediği şeylerle Supermane karşı bir silah yapabileceğine emin mi, yoksa bilgiler elde edip daha sonra bu bilgilerden bir şeyler sentezleyebileceğini mi düşünüyor belli değil. Lex Luthorun bu ikisine de emin olmadığına dair bir resmedilişi de yok. Lex Luthor bir yerlere giriyor, daha sonra Zodu bir sıvı içerisine koyup bir şeyler elde etmek fikrinin icra edilişini görüyoruz. Bu arada Lex Kripton gemisinden büyük bir bilgi elde ediyor ancak binlerce gezegen hakkında öğrendiği veriden tam olarak ne tür veriler elde ettiğini ve sonuç olarak ortaya çıkan Doomsdayin bu bilgilerden elde edilip edilmediğini bilmiyoruz. Lexin bu bilgileri özümsemesinin gösterilmemesi gibi Lex Zodu Doomsdaye dönüştürdüğünde Supermanle konuşurken bu bilgileri kullanarak bir şeyler yaptığını da söylemiyor. Dolayısıyla Doomsday 5 dakikada ayaküstü oluşturulmuş ve tıpkı var olmayan Batman v Superman olayı gibi o da garabet olarak doğup biraz terletip, Supermanin sonradan -elbette- küllerinden doğacağı fedakarlığıyla - öldürülmesi - ile görevini tamamlayan evinizin standart yaratığı. Ve Doomsdayin olduğu bazı sahneler de filmin bana göre öne çıkan kötü sahnelerinden. Yeri göğü elektrik enerjisiyle doldurduğu bazı kareler adı Batman v Superman olan bir film için bile "fazla"ydı. Efektler bitsin de gözlerimin kamaşması geçsin diye bekledim. Evet bu bir yaratık, filme koyulmasını kabul ettiysek pek bir şey beklemeyeceğiz diyebiliriz ama bir garabet dahi bu şekilde ve bu abartıyla böyle bir filmde yer almak zorunda değildi. Adeta film bitmiş de yapım ekibini kesmemişçesine, bir adım geri atılıp sonuca çenenin el ile tutulup "hmm" denerek bakıldığı ve biraz düşünüldükten sonra "bir tane de bölüm sonu canavarı" yerleştirelim denilmesiyle ortaya çıkmış gibi. Belki bu Justice Leaguei meydana getirmek için bir bahaneydi, belki Lex Luthor göze alındığında bu kaçınılmazdı, ancak olmayan Batman v Superman karşılaşmasının, olmayan Lex Luthor psikopatisinin, olmayan Doomsdayi çıkarıp, olmayan Justice Leaguei doğurması evet hepsi birden olduğunda, biraz, "olmuyor". Elbette Justice League filmlerinin çıkacağı gerçeğini kimse reddetmiyor, ancak Justice Leaguein doğuşu, "Adaletin Şafağı", daha ustaca, daha şık şekilde yapılabilirdi. Ortaya karışık trajikomik Aquaman ve Flash kareleriyle de gerçekten sınırları zorlayan bir giriş olmuş. Bir anlığına "Arrow" kalitesini() görür gibi oldum.

 

large.591b5bbfc4ccd_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(10).jpg

 

Wonder Womanın yersiz olmaktan çıkamayan varlığı ve Justice League temelleri.

 

Wonder Woman bence Selina Kyle/Catwomandan esinlenilen bir karakter olmuş. Wonder Woman Lex Luthorun partisine katılan gizemli kadın olarak ortaya çıkıyor, Batmanin Lex Luthorun verilerine sızmaya çalıştığı sırada Batman Lex Luthorla ve Supermanle meşgulken Wonder Woman Batmanin oyuncağını alıp arabasıyla kaçıyor (tanıdık geldi mi?). Ancak tüm bu karmaşa olurken Wonder Woman kaybolup gidiyor ve arada sırada "aramızdaki süper insanlar" sloganıyla filmde kendine yer ediyor. Haksızlık etmeyeyim bu giriş filmin başından planlanmış ve uygulamaya konmuş ancak sorun şu ki Wonder Woman filmde kendine öyle az yer buluyor ki bu bilgiye rağmen sanki "aramızdaki süper insanlar" konusu Justice League için bir baheneymiş gibi hissediyoruz. Elbette öyle, bir bahane. Ancak bunu hissetmemiz ciddi bir sorun. Lex Luthor Supermanin ve Zodun dünyaya gelişine odaklanmışken nasıl bu araştırmayı yapabildi, yapma fikri aklına geldi, ve madem iş ciddiye biniyor, uzaylı bir çocuğun ortaya çıktığı anda Kriptonlu olmayan süper insanların peydahlanması "fazla güzel" bir tesadüf değil mi? Maalesef Justice League Supermanin doğuşu üzerine kurgulandığı için her şey dağılmaya meyilli durumda. Bu kadar sallantılı olmayan Batmanin doğuşu bile Supermanin doğuşundan kaynaklanmasıyla gölgeleniyor. Aynı sorunlardan Marvel tarafında da söz edilebilir ancak Avengers (2012) çıktığında tüm kahramanların solo filmi vardı ve Avengers daha doğal, daha pürüzsüz, daha sancısız şekilde gerçekleşti. Adeta Marvelın "The First Avenger"ı, DCnin "Man of Steel + Batman v Superman"i oldu. Maalesef önce bir karakterin filminin yapılıp sonra Batman v Superman adından yürüyen "bir miktar" karakterin filmini yaparak DC tökezleyen bir giriş yaptı. Bir miktar diyorum, çünkü Flash ve Aquaman, hatta Wonder Woman ve Batman burada son ana kadar grup olamayan bir şekilde doğdu. Avengers (2012)ta daha fazla karakter yer almış olabilir ama Avengers (2012)a gelmeden önce pek çok sorun çözüldüğünden Avengers filminde karakterlerin zaten derinliği vardı ve karakterler birlik içerisinde de olduğundan karakterler bir grup olarak tek bir karakter gibi işlenebildi ve dolayısıyla her karaktere zaman ayırmaya çalışıp hiçbir karaktere zaman ayıramama sorunu yaşanmadı. Evet Marvelın solu filmleri berbat, ama Man of Steelın da pek de matah bir şey olmadığı bir ortamda güçlü bir grup filmi izlemeyi tercih ederdim. Çünkü bu şekilde gelecek Justice League filmleri de tam olarak güvende sayılmaz her ne kadar DCnin solo filmleri de yolda olsa da.

 

large.591b5bc2b23bc_BatmanvSupermanDawnofJustice_inceleme(11).png

 

Sonsöz.

Batman v Superman: Dawn of Justice, Avengersın "New York Olayı"nın sonuçlarına benzer statüsüyle, Man of Steelın tam olarak kaldığı yerden hatta biraz da olayların finalinin olduğu andan başlayıp ("devamlılığın" böyle ciddiye alınmaya devam etmesi dileğiyle) "aslında o anda neler oluyormuş" dedirten şekilde olayların Bruce Waynein gözünden bir süre anlatıldığı ve saman alevi gibi olan Batman v Supermanin temellerini atan ve sonra Batmanin doğuşuna geçen ve Lex Luthorla ve Wonder Womanla Supermanin dünya hususlarına tavrı ve dünyanın ona tavrı ile devam eden, bu sırada Batmanin yavaş yavaş Supermane doğru yol almaya başladığı, yer yer vasat şekilde Justice League ayak seslerinin gelmesi ve akabinde belki de çıkışından önce tarihin en çok konuşulan filmi olmayı başarmış ve hayatımda DivXPLANETta ilk defa 10.000inci mesajımda bana bir İnceleme başlığı açtırmayı başarmış kısa süren Batman v Superman hadisesi ve son olarak kenarından köşesinden Wonder Womanla birlikte "filmin B-film olayı" olan Lex Luthorun Doomsday yumurtlaması ile beraber gayri resmi Justice League ekibinin "farklılıklarını bir kenara bırakarak" Doomsdaye (ne de olsa kıyamet günü gelmiş) giriştikleri ve Justice Leaguein temellerinin atıldığı bir film. Evet, tarifinden de anlayacağınız üzere biraz çorba. Bolca da Zack Snyder. Bir yanda sözümü bir şeyler söyler şekilde bitirme dürtüsü ile, bir yanda adil (ehem, ekipte boş yer var mı?) olmaya çalışarak Batman v Supermanin, iyi bekleyenin beklediğinden de, kötü bekleyenin beklediğinden de -- herkesin beklediğinden biraz farklı, ama kesinlikle azımsanmayacak problemleri olan bir film olduğunu söyleyebilirim. Daha kötüsü olabilir miydi? Kesinlikle çok daha kötüsü olabilirdi. Daha iyisi olabilir miydi? Kesinlikle çok daha iyisi olabilirdi. Karşımızda hemen hemen Man of Steella aynı seviyede bir film var. Yer yer ondan iyi, yer yer ondan kötü anları olan bir film. İncelemelerde puan verilir mi bilmem ama zaten bir daha 10.000 mesaj sonra yazacağımdan, elimin yerine göre bol olduğu bir puanlama kriteri üzerinden, notum bir adet 7/10dir. Sinemanız bol olsun.

 

----------------

 

Eski sitede @Prequel'in 26 Mart 2016'da yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×