Jump to content
hasangdr

Salinui chueok (2003) - Cinayet Anıları

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.156
hasangdr
Memories of Murder
  8.1/10
  7/10
  • Ülke
    Güney Kore
  • Tür
    Aksiyon, Suç, Dram, Gizem, Gerilim
  • Dil
    Korece, İngilizce
  • Süre
    131 dk
  • Vizyon Trh
    2 Mayıs 2003

IMDb ID tt0353969

Memories of Murder (2003)

1986 yılında Güney Kore, askeri bir diktatörlük altındadır. Ülkede yasaklar ve baskılar tüm sıkılığı ile devam ederken bir gün, tecavüze uğrayarak vahşice bir cinayete kurban giden bir kadın bulunur. Hemen başlayan soruşturmanın başına, yerel polis dedektifi Park Doo-man getirilir. Fakat olayı çözmek için kullandığı yöntemler, herşeyi berbat etmekten başka bir işe yaramayacaktır.Başarısızlıkla sonuçlanan soruşturma yöntemleri nedeni ile bir çok tanığın zarar görmesi sonucu, Seul’dan yeni bir dedektif olan Seo göreve atanır. Zeki, kurnaz ve işini bilir tavırlarına rağmen Seo’nun da soruşturmada son derece başarısız olması, olayları iyice sarpa sardıracaktır.Fetişist özellikler taşıyan gizemli bir cinayet hikayesini gerilim, mizah ve dramatik öğelerle birlikte etkili bir şekilde anlatan yönetmen Joon-ho Bong, Cinayet Günlüğü ile pek çok festivelden ödüllerle döndü.
Son güncelleme

Balamadan önce:

Film için sevgili Chujunun emeklerine şahit olunca (sanat için çeviri işine soyunmuş, promosyonu ile ilgilenmiş, torrent linkleri ile bile uğraşmış) bir şeyler yapma ihtiyacı duydum. Aklıma film hakkında daha önce yazdığım eleştirileri derleme fikri geldi. Ve birkaç güzel eleştiri-yorum bulabildim. Aşağıda okuyacağınız eleştiriler Odesa, Dave Mustaine, sermiyan ve Dr.Seoma ait. Kendilerine teşekkür etmek isterim.

Aslında yönetmenimizin o meşhur The Host adlı filmini beğenmemiitim ve bunun nedenlerini kendime soruyordum. Zirâ The Host Türkiye'de epey bir meşhur oldu, pek çoklar da beğendi bu yapımı. Sonunda fark ettim ki işin aslı, The Host filmini Memories of Murder filminden sonra izlememde saklı. Zaten aşağıda sevgili sermiyan da bu karmaşaya dikkat çekiyor.

Fakat ben Memories of Murder filmini gerçekten ayrı tutmak gerektiğini düşünüyorum. 2003 senesi Kore sineması için önemliydi. Silmido, Oldboy, A Tale of Two Sisters, Untold Scandal, ..ing, "Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring" gibi filmler bu seneye ait. Her bir filmin kendine has bir özelliği olan her biri gerçekten önemli yapıtlar, ve Kore sinemasının yeşermesine büyük katkı sağladıkları kesin.

Memories of Murderin yeri:

Film yaşanmış olaylar anlatması bakımından tamamıyla yerel olaca ve yerel motifleri taşıyacağı yerde, belki yönetmenimizin de maharetiyle kendisi ile muasır yapımların gerek kurgu, gerek hikayedeki katmanlar ve görsellik, gerekse olayın psikolojik tahlili ve gelişmesi yönünden modern bir yapıdadır. Bunu yönetmenimizin gençliğine ve muhtemel holivud yapımların iyi bilmesine bağlayabiliriz. Bir nedenini de Kore'nin modernleme sürecinde batıya yakınlaşması olarak görebiliriz.

2003 senesinin baka bir özelliği ise filmlerin gerçekten hatırı sayılır gişe başarıları yakalaması, ve kore sinemasının endüstrileşme yoluna adım atması olarak görülebilir. Memories of Murder bu süreçte farklı kılan şey ise teknik, yönetmenlik ve oyunculuk anlamında kore sinemasına kattığı, özgün ve modern olabilirken koreli kalabilme. Yani bu modern ve özgün yapısıyla birlikte tamamıyla bir Kore filmi. 

Yani kahramanımız sonunda dünyayı kurtarmıyor, güzel kızı kapmıyor. Biz kiralık katil namında 80'li yılların Kore gerçeği ile karşı karşıya buluyoruz kendimizi. Biz "Yaşasın realizm, ya da sürrealizm" diyoruz.

Eleştiriler:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uzun zamandr izlediim en iyi filmdi gerçekten. Özellikle çekimler gerçekten iyiydi. Çok fazla uzak dou sinemasi takip edenlerden deilim. Zaten film konusu itibariyle bat filmlerini andrdndan olsa gerek bu filmi izledim. Ancak batl benzerlerine göre pek çok üstünlüü bulunduunu belirtmek yerinde olur. Özellikle final açsndan takdirimi kazand.

Kore sinemasn takdir ediyorum, umarm bu tip filmlerin says artar ve uluslararas baarlar benim gibi kiilerin bu filmleri göz ard etmelerine olanak tanmaz.

Odessa.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Genelde dedektiflik filmlerinden haz etmeyen bir insan olarak, Memories of Murder beni inanlmaz etkiledi Klasik yapmlardaki; "aa katil kesin u bak, kamera onu gösteriyor" gibi klielerden kurtulup, sizi hem güldürecek hem düündürecek hem de inanlmaz seyir zevki ile koltuklarnza yaptracak.

Filmin konusu; 1986 ylnda G.Korede bir kasabada, kadnlara tecavüz eden ve öldüren bir seri katilin "yaanm öyküsünü" anlatyor... En son filmi The Hostdan da hatrlayacamz Kang-ho Song kaba kuvveti seven, ve kasabann en iyi dedekifi rolünü üstleniyor. Ksa bir süre sonra Seulden transfer edilen, iddeti sevmeyen, hereyi nedenleriyle çözmeye çalan Sang-kyung Kim ile birlikte "4" kii seri katili yakalamaya çalyorlar. Belirtmekte fayda var, dedektiflerin gerçek hayattaki seri katili yakalamaya çalan kiilerle bir ilgisi yok...

Gerçekten film hakknda anlatlmas gereken çok ey var, oyunculuklar harika ve insan "dumura" uratan bir sonu var. Film hakknda fazla yorum okumadan indirin ve izleyin

Dave Mustaine

Bir futbol takm bir önceki önemli bir karlamada zafer ile ayrlmsa eer, maç balamadan yarm saat önce gelen kadrolar inceleyip, objektiflere bakan futbol yorumcular, u klasik cümleyi kurmaktan alamazlar kendilerini. "Kazanan takm deitirilmez, elbette ayn kadroyu sahaya sürecekti antranör."

te tam bu noktada mikrofon yorumcudan bize döndüünde, aslnda bir üsteki örnei niçin verdiimizi aksetmeye çalacaz.

Memories of Murder filmini izlerken aklmn bir köesinde sürekli The Host filmi vard. Tabiki ben önce The Host sonra Memories of Murder izlediim için, terside kiiler üzerinde ayn etkiyi yapacaktr. Bunun sebebi, her iki film de vizyona girdii yl seyircinin en çok beenisini kazanan filmler olmas yansra, her iki filmin yönetmeni olan Joon-ho Bongun hikaye uslubunu ayn tutmas ve elbetteki Joon-ho Bongun bu anlatm dilini belkide en iyi oynayan Kang-ho Songun her iki filmde bulunuu. Bu bizim sinemamzdaki, Osman Snav/Kenan mirzaliolu elemesine benziyor.

Joon-ho Bongun inanlmaz keyifli olan bu anlatm dilini süreside uzun olan bu filmde doya doya yayorsunuz.

Film polisiye/gizem diyebileceimiz, ard ardna yaanan cinayetler ve katili aray serüveni anlatrken ciddi bir hikeye örgüsünden, komediye geçilerde kendinizi gülmeten alamyorsunuz.

Aslnda Polisiye/Gizem filmlerini hikaye içerisinde dört ana bölüme ayrrm kendimce; (üç olsayd, giri/gelime/sonuç der iin içinden çkardm. )

Yem--Sürpriz---Dönü---Final

Film içerisinde bu dört öeden üçü var biri yok Lakin filmin sonlarnda küçük kzn Detective Park Doo-Mana söyledii söz düündürücüydü.
Son olarak The Host (Gwoemul) 2006 film incelemesinde Funkstere ait bit söz ile bitirmek gerekirse.

Alıntı

Joon-ho Bongun klieleri alt üst etme giriimleri bununla kalmyor. Memories Of Murderda nasl göremediimiz ey bizi ürkütür prensibini kurcaladysa, The Hostda da ayn prensiple, farkl biçimde hareket ediyor.

Mikrofonu tekrar spor yorumcusuna verip kazanan takmn kadrosu deitirilmez diyor ve notumuzu ekleyip sekerek uzaklayoruz. 

sermiyan.

Film tek kelimeyle muhteem. Böyle bir polisiye izlememitim hiç. Bildiimiz polisiye hikayelerden daha farkl bir yaps vard filmin. Yalnz filmin sonundaki gizemi çözemedim. Ve hala merak ediyorum acaba katil kimdi diye. zleyen arkadalar bana PM atarsa sevinirim katili hala merak ediyom.

Kesinlikle izlenmesi gerekir...

Dr.Seom 

--------------------

Eski sitede a-z-i-z'in 19 Ağustos 2007'de yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk