Jump to content
hasangdr

En kärlekshistoria (1970) - İsveççe Aşk Hikayesi

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.156
hasangdr
A Swedish Love Story
  7.6/10
  0/10
 • Ülke
  İsveç
 • Tür
  Dram, Romantik
 • Dil
  İsveççe, İspanyolca
 • Süre
  115 dk
 • Vizyon Trh
  24 Nisan 1970

IMDb ID tt0065955

A Swedish Love Story (1970)

Son güncelleme

 

Yönetmen & Senaryo: Roy Anderson
Ülke: İsveç

 

Kariyeri boyunca çok az film çekmiş olsa da hayli bilinen Roy Andersonun ortalıklarda dolaşan filmlerinden biri. İskandinavların pek sevdiği "Coming of Age" tarzı gençlik filmlerinden biri oluyor; 15 yaşındaki Par büyükbabasını ziyarete gidince gözü yine onun yaşlarında olan Annikaya takılıyor. Uzun süreli kesişmelerden sonra şehirde Annikayı arıyor bütün gün. Güç bela tanışıyorlar, falan filan (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Bu sırada tipik gençlik aşkı durumlarıyla karşılaşıyoruz, Roy Anderson hem duygusal olarak yeni gelişmeye başlayan "teenager"ları inceliyor, hem de gençleri İsveçi ayakta tutmaya çalışan, hayli milliyetçi (daha doğrusu vatansever) ve gelişmekte zorlanan orta sınıfla karşılaştırmayı deniyor.

 

Bu kadar güzel laftan sonra film cidden müthiş mi? Aslında tam olarak değil. Bunun ilk sebebi filmin zamana yenik düşmüş olması, zira IMDBde bir yorum filmi "outdated" yani zamanı geçmiş olarak değerlendiriyor. Bu zaman aşımına uğrama durumu da zaten gerçek klasiklerle zamanın filmleri arasındaki ayrımı yapmaya yarayan en iyi şey bence. İkinci sebep ise Andersonun karakterlere fazla içtenlik katamaması, aslında temelde ilginç bir konu olsa da senaryo kısmında bazı bölümlerde zayıf kalması. Film boyunca çok az konuşma var, kamera hareketleri ve görsellik de fazla aşırı olmayınca yükün çoğunluğu oyuncuların üstüne biniyor. Oyuncular da bu yüke genel olarak cevap veremeyince çoğu şey (özellikle o absürd final) biraz havada kalıyor.

 

Bu arada filmdeki kadınların hepsi çok çok çok güzel; en azından 2 saat boyunca güzel, şirin sarışın insanlar izlemek isteyenler buyurabilirler (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (Resimden anlaşılacağı gibi sadece güzel demek de yetmiyor). Bunun dışında 70ler Avrupa sinemasına meraklı olanların da ilgisini çekebilir, ama maalesef hafif bir seyirlik dışında fazla birşey vaad etmeyen bir film.

 

sevgiler, saygılar..

 

------------------------

 

Eski sitede aguirre'ın 20 Temmuz 2004'te yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi
 • Beğeni 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×