Jump to content
hasangdr

Zombieland (2009)

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.151
hasangdr

large.591c5ea072aef_Zombieland_inceleme(1).jpg

 

Zombieland
  7.7/10
  6,8/10
 • Ülke
  ABD
 • Tür
  Macera, Komedi, Korku, Bilim Kurgu
 • Dil
  İngilizce
 • Süre
  88 dk
 • Vizyon Trh
  25 Eylül 2009

IMDb ID tt1156398

Zombieland (2009)

Ruben Fleischer’ın yönetmenliğini üstlendiği korku komedi türünde bir zombi filmi. Bir grup bozulmamış insan, zombilerin ele geçirdiği dünyada hayatta kalmaya çalışıyor. Zombieland, vizyona girdiği ilk hafta Box Office US’te 1. sırada yerini aldı * Film çok eğlenceli. Klişe zombi filmlerinden çok farklı, eğlenceli bir bakış açısı ile anlatılmış bir senaryo
Son güncelleme

 

İlk yapılan Zombie filmleri neredeyse sinema tarihi ile aynı yastadır. Ancak Zombilerin ciddi anlamda korku ögesi olarak kullanılması William Burchinalin Zombie ( Night Of The Living Dead ) filmine dayanır. Bu dönemden sonra gerek taklit filmlerle gerekse farklı hikayelerle Zombi ögesi birçok yönetmenin korku dalında en çok kullandığı öğe haline geldi, tabi doğal olarak aradan yıllar geçtikçe gelişen sinema teknolojisi ile daha gelişmiş zombi filmleri çekildi ancak kalıp olarak hepsinde aynı sıradan olayları izlemeye alışan sinema seyircisi, 2000'li yıllara geldiğimizde film,ne kadar kaliteli olursa olsun içinde zombi bulunan korku filmlerine ilgi göstermemeye başladı, birde bunun üstüne sinemada yaşanan senaryo sıkıntıları eklenince yönetmenler daha yaratıcı olmaya zorlandı ve 2004 yılında İngiliz yapımı komedi korku dalında Shaun Of The Dead gösterime girdi. Filmde yine klasik Zombiler vardı ama bu kez insan yiyen yaratıklar izleyici güldürmek için kamera karşısına geçmişti ve film 2004 yılına tam anlamı ile damga vurmuştu, ancak Zombi kavramı hala aynıydı buna rağmen film IMDb'de ortalama 120 bin kişinin oyunu alarak 8 gibi gayet başarılı bir puan elde etti. Bu başarı, Amerikalı yapımcı ve yönetmenleri harekete geçirdi ve 5 yıllık aradan sonra en az Shaun Of The Dead kadar başarılı olan Zombieland 2009 yılında gösterime girdi.

 

large.591c5ea267dae_Zombieland_inceleme(2).jpg

 

Zombieland, zombi merkezli korku, komedi turunun ilk örneği olmadığı için filmde ve zombi kavramında ciddi değişiklik yapılması gerekiyordu ve bu değişiklik normal insanlar gibi hızlı koşan zombilerin filmde boy göstermesi ile aşıldı. Belkide sırf bu başarılı düşünce sebebi ile film her kesimden büyük takdir topladı, bunun yani sıra öylesine karışık bir ortamda hem komediye, hem duygusallığa hem de aşka vurgular yapması, filmin çok yönlü bir film olma özelliğini de ortaya çıkardı ki buna birde filmin görsel efektleri de eklenince 93 milyon dolarlık bir gişe başarısı kaçınılmaz oldu.
 

Filmin yönetmenliğini yapan Ruben Fleischer bu film ile sinema dünyasına oldukça sağlam bir adım attı. Oyuncular Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin birbirini tamamlayan bir aile görünümünde filmin başından sonuna kadar güzel oyuncularla filmi süslediler ve zaten filmden de aile olarak ayrıldılar.

 

large.591c5ea41fa1e_Zombieland_inceleme(3).jpg

 

Film ne olduğu belli olmayan bir sebebten dolayı tüm dünyanın zombilere dönüşmesini ve kahramanlarımızın bu zombilerden kaçarak kendilerine yaşayabilecekleri bir yer aramalarını konu almakta. ilk bakışta birbirinden oldukça zıt gibi görünen bu insanlar sorunlarının ortak olması nedeniyle birbirlerine güvenirler ve insansız dünyanın ilk ailesini kurarlar. Ancak filmde özellikle vurgu yapılan aşk konusuna değinmeden edemeyeceğim, insanlar aşk ile o kadar iç içe yaşıyor ki koskoca dünyada dört kişi dahi kalsa yine de birbirlerine aşık olabiliyorlar, işleniş açısından böyle karışık bir ortamda da aşık olmayı başarabilen insanoğlu yine her türlü zorluğa ve engele rağmen bazı şeyleri göze alabiliyor iste filmin güzelliği de bir anlamda buradan kaynaklanıyor. Hazır oyunculardan söz açılmışken Jesse Adam Eisenberg'e bir parantez açmak istiyorum. Özellikle izleyenler bilirler sanki Eisenberg için Zombieland filmi, Adventureland filminin devamı gibiydi çünkü, Adventureland'de oynadığı karakter ile tıpatıp örtüşen bir başka karakter ile Zombieland'de karşımıza çıktı.

 

large.591c5ea51f619_Zombieland_inceleme(4).jpg

 

Filmin, özellikle başı ( insanların nasıl o hale geldiği ) ve sonu ( bu dört insanın hayatlarını nasıl sürdüreceği ) muamma olduğu için Zombieland filminin 2. sinin çekilmesi zorunlu bir hal aldı, hem iştah kabartan gişesi, hem zombilere getirdiği yeni tarzı hem de heavymetal soundtrackerları ile yapımcılar da izleyicinin kirmayip filmin devamının 2011 yılında gösterime gireceğini duyurdular, şimdi izleyicinin tek isteği en az Zombieland 1 kadar başarılı bir film izlemek, umarım bu beklenti boşa çıkmaz ve bize 1. filmi aratmazlar.
 

 

--------------------

 

Eski sitede Movie mania'nın 11 Ocak 2010'da yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

Haberler

FACEBOOK

TWITTER

×