Jump to content
hasangdr

Being John Malkovich (1999) - John Malkovich Olmak

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.151
hasangdr

BU YAZI BAŞTAN AŞAĞI SPOILER KAYNAMAKTADIR. DİKKAT :)

 

Being John Malkovich
  7.8/10
  6/10
 • Ülke
  ABD
 • Tür
  Komedi, Dram, Fantastik
 • Dil
  İngilizce
 • Süre
  112 dk
 • Vizyon Trh
  2 Eylül 1999

IMDb ID tt0120601

Being John Malkovich (1999)

Craig yolun sonundadır. Yetenekli bir sokak kuklacısı olmasına rağmen, para kazanamamaktadır. Bir evcil hayvan dükkanında çalışıp işini özel hayatına taşıyan karısı Lotte ile Craig arasındaki ilişki de pek iç açıcı değildir.Acil ihtiyaçtan dolayı bir firmada dosyalama memuru olarak işe başlayan Craig, burada Maxine adlı bir kadına gönül koyar. Maxine'in pek te ciddiye almadığı Craig odasında çalışırken dolabın arkasına düşen bir dosyayı almak için dolabı çektiğinde küçük bir gizli kapıyla karşılaşır. Merakla kapıdan içeri giren Craig, John Malkovich olur.
Son güncelleme

 

large.591c61fcc578c_BeingJohnMalkovich_incleme(1).jpg

 

 • Yönetmen Spike Jonze
 • Yapımcı Steve Golin , Vincent Landay, Sandy Stern, Michael Stipe
 • Yazan Charlie Kaufman
 • Oynayanlar 

John Cusack 

Cameron Diaz

Catherine Keener

John Malkovich

 • Müzik Carter Burwell
 • Süre 112 dakika

 

 

güzel trailer ama izleyin derim ben :) 

 

Film zaten adından bile nasıl bir şey olabileceğini izleyiciye anlatan bir açıklıkta. Başka biri olmak, ama vücudunu kullandığınız kişi sıradan basit biri değil. Başkalarının hayatlarını canlandıran yetenekli bir aktör. Tüm dünyaya başka başka yüzler gösteren biri. Böyle bir insanın içinde 15 dakikalık bir misafirlik nasıl olur? 

 

Filmde Malkovich i tanıtmaktan çok içine giren insanları tanıyoruz. Zira başka birinin içine giren misafirler kendi dünyalarınıda John Malkovich in içine taşımış oluyorlar. Kimileri sadece bir gözlemci olup geçip gidiyorlar. Kimileride buldukları bedende kendi hırsları ile hareket edip açgözlülükle Malkovich e hükmediyorlar.

 

Bir kaç güzel ayrıntı var filmde. Çeyrek kat, sonra kelimeleri sürekli yanlış anlayan sekreter gibi. Hoş detaylar var.
Filmin başlangıç noktası Cameron Diaz gibi bir güzelin oynadığına inanmayacağınız Craig in karısı Lottenin geçinmek için kocası Craig e ek iş yapmasını önermesi ile başlıyor. Craig çok yetenekli bir kukla oynatıcısı. Ama Tv çağında hergün zahmetsizce evlerimize konuk ettiğimiz canlı oyuncuların yanında bu meslekte tarihin karanlıklarına gömülmeye yüz tutmuş bir meslek. Craig işinde cidden çok iyi. Çünkü kuklalarını tutkuyla seviyor. Zira olamadığı her şeyi kuklalarla gerçekleştiriyor. İçindekileri insanlara yansıtmak için kuklalarını kullanıyor. ,
Örneğin iş arkadaşı Maxime karşı hissettiklerini gösterdiğinde, onun için karısını bile gözden çıkardığında da karşılık bulamıyor. Silik bir karakter. Belki o da bunun farkında ki kuklacı olmak onun için en önemli şey. Tam üne ve şöhrete kavuştuğunda, ne kadar yetenekli bir kuklacı olduğunu tüm insanlara gösterdiğinde bile başkası. Kendi değil. Kuklasından vazgeçmesi için Maxime i kaçırdıklarında herşeyi geride bırakıp eski yaşamına dönmekle aşkı arasında kaldığındaysa aşktan vazgeçiyor. Varsa yoksa kuklaları. Ta ki bir barda kendi değilde sadece başkalarının gözünde olduğu John Malkovich le varolduğunu görene dek. Evet herşeye sahip olmak isteyen sonunda hiç bir şeye sahip olamaz. Bu kural gene işliyor ve hem karısını hemde karısın aşkı Maxime i kaybediyor. 

 

large.591c65792b656_BeingJohnMalkovich_incleme(2).jpglarge.591c657b6fd55_BeingJohnMalkovich_incleme(3).jpglarge.591c657f0b14c_BeingJohnMalkovich_incleme(4).jpg

 

Konuyu çok dağıttım. Başa geri dönelim. 11 katlı bir binada işe başlamak için çalışacağı şirkete giden John Cusack ın oynadığı Craig daha ilk başta garip şeylerle karşılaşıyor. Asansör de 7 1/2 katta inmek istediğinde ne yapacağını bilemiyor ama bu bina garip içindekilerde. Kadının biri levyeyle asansörü kat arasında durdurup kapıları açıp inmesine yardım ediyor. Her şey bir acaip gitmeye devam ediyor. Eğilerek yürümek zorunda çünkü kat yarım bir kat. Tasarruf etmek için kısa tutmuşlar yüksekliği ve kimsede bunu gariplemiyor. Herkes harıl harıl çalışmakta. İş için görüşmeye geldiğini söylediği sekreter her söylediğini bambaşka anlıyor ve düzeltmek istediğinde başka bir dünyadan gelmişçesine davranıyor. En nihayetinde daha da garip bir ön görüşmeyle dosya düzeltmek göreviyle işe alınıyor.
 

large.591c665a429ea_BeingJohnMalkovich_incleme(5).jpg

 

Bu sıkıcı mı sıkıcı işte karşısına çıkan iş arkadaşı, kendinden ve çıkarlarından başka bir şeyi düşünmeyen pervasız, Maxime e vuruluyor. Karısının tam tersi biri. Tuttuğunu koparan, sevecenlikten uzak bir kadın. Ama Craig in başı dönüyor bir kere. Karısını kandırıyor. Ve bunun için bir an bile üzüntü duymuyor. Lotte ise hayvanlarla yaşayan, sevecenmi sevecen bir kadın. Ama anlaşılan Craig in aradığı o değil. Daha sonra şans eseri dolabın arkasındaki kapıyı keşfettiğinde John Malkovich in herkes gibi yaşadığı, gayet normal bir yaşamın içine gizlice göz gezdiriyor. Onun gözleriyle, gördüklerini görüp, hayatını röntgenliyor. Ve başarılı bir kuklacının er geç farkedeceği şeyi sonunda o da farkediyor. Malkovich i kukla gibi yönetebilir.

 

large.591c66f685469_BeingJohnMalkovich_incleme(6).jpg

 

Bu arada Maxime in başka planları var ama. Öncelikle geceleri 200 usd karşılığı 15 dakikalığına insanlara bir seyahat satıyor. Malkovich in beyninde onun yaşamına bir gezi. Çok da popüler oluyor bu iş. Craig zaten Maxime in yörüngesinde o ne derse onu yapıyor. Karısıda bu geziden yararlanmak isitiyor ve 15 dakikalık bir gezinin ardından erkek olması gerektiğine karar veriyor. Malkovich in bedeninde olmak ona inanılmaz geliyor. Maxime e ise Lotte onun içindeyken Malkovich i baştan çıkarmak inanılmaz geliyor. 

 

Malkovich garipliği farkedip şirketi basıyor. Kendi bedenine girdiğinde ise tüm dünyanın kendinden oluştuğu bambaşka bir dünyada izleyici oluyor. Gariplikler silsilesi olduğu kadar John Malkovich in oyunculuk kumaşını görmek için güzel bir fırsat. O kadar çok karaktere aynı anda can veriyor ki. Bu kısımdan sonra Craig in değil John Malkovich in sahneleri ile filmi izlemeye devam ediyoruz. Başrol sahibine geri döndü.

 

large.591c68782b392_BeingJohnMalkovich_incleme(7).jpg

 

Lotte ve Maxime arasındaki aşkı kıskanan Craig iyice raydan çıkıyor ve karısını hapsedip hiç ayrılmamak üzere Malkovich in bedenine geçiyor. Maxime de bir kukla olan Malkovich in yanında yer alıyor.

 

Filmin senaryosunu yazan Chalire Kaufmannı imdb top 250de 45 inci olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) filmi senaryosu ile kazandığı En iyi Orjinal Senaryo ödülünü kazanmadan önce bu filme adaylığı var. İki filmi kıyasladığımda pek çok benzerlikleri olmasına rağmen Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmi daha bir akılda kalıcı cezbedici. Belki bunda Jim Carey in kariyerindeki en farklı filmle yer almış olmase ve benimde ona karşı önlemenez sevgim :) olduğu kadar Kate Winslet ı bana ilk defa sevdirten film olmasınında etkisi vardır.
Gene her iki filmde ortak nokta nelerdir dersek zihin üzerine etkiler diye genel bir çatı altında toplayabiliriz. Being John Malkovich olmak filminde hayatlarını beğenmeyen insanların ekranda gördükleri bir yüzün aslında gayet sıradan olan yaşamına olan merakı, kendi benliklerinden uzaklaşma istekleri olarak özetlenebilir. Eternal... Mind filminde ise geçmişlerinde yaşadıkları aşklarından kurtulmak isteyen iki aşığın sildirdikleri hafızalarına rağmen geçmişlerininden ayrılamamaları üzerine bir film.
 

r3rQlM.jpg

 

Bu adam olmak ister misiniz ? :) Filmi izleyenlerin tek düşünmesi gereken bu işte. Fazla kalem oyunları yapıp izleyiciyi farklı farklı sonlara yada seçimlere götürecek handikaplar yaratmak yerine basitçe bir soru ve tek bir cevap var.

 

Değişik bir film. Ama aradığınız herşeye karşılık gelecek bir devrim filmi mi derseniz hayır derim. Ona daha çok var. Geneden Charlie Kaufman ın sıradan Holywood senaristleri gibi düşünmemesi, farklı dünyalar araması takdire şayan ve takip edilmesi gereken biri olduğunu gösteren işaretler kanımca. Hayranlarının Charli Kaufmana küçükde bir sürprizleri var elbette :)http://www.beingcharliekaufman.com/ Bu da yetmez ben filmin orjinal senaryosunuda okumak istiyorum derseniz burayı tıklamanız yeterli. Sizi bilmem ama ben o, bu, şu olmak istemem. Herşeyimle kendim olmaktan memnunum. Her zaman hayatım güllük gülüstanlık geçmesede sanırım narsistim kendimi seviyorum :) 

 

Ek not: film için resim ararken gözüme çarptı. John Malkovich Fareler ve İnsanlar adlı Steinbeck in ölümsüz kitabının film çevriminde oynamış. Üstelik Milton rolünde Gary Sinise varmış. Buna Eeee bize ne diyebilirsiniz ama filmde bir dialog var. Orada neden Malkovich neden şunlar şunlar diye isimler sayılırken Gary Sinise in de ismi geçiyor :) Hoş bir gönderme doğrusu. İlginenler için filmin linki burada

 

yazan: kendi gibi olan pirpir

 

---------------

 

Eski sitede @Pirpir'in 30 Eylül 2007'de yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi
 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

Haberler

FACEBOOK

TWITTER

×