Jump to content
hasangdr

In the Land of Blood and Honey (2011) - Kan ve Aşk

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.156
hasangdr
In the Land of Blood and Honey
  4.4/10
  6/10
 • Ülke
  ABD
 • Tür
  Dram, Romantik, Savaş
 • Dil
  Bosnian, Sırpça, Croatian, İngilizce
 • Süre
  127 dk
 • Vizyon Trh
  22 Aralık 2011

IMDb ID tt1714209

In the Land of Blood and Honey (2011)

1990'lı yılların başında Balkanlarda Bosna Savaşı sürerken, Sırbistan için savaşan asker Danijel, esir kampında tutulan ve savaştan da önce tanıdığı Bosnalı Ajla ile yeniden karşılaşır. Farklı etnik kökenlerden gelen ve aslında düşman olması gereken bu iki insan, geçmişten gelen duyguları ile içinde yaşadıkları zorunlu savaş koşulları arasında kalırlar. Bir zamanlar birbirleri için çok değerli olan bu iki insanın hislerini, savaşın zalimliği köreltmiştir...
Son güncelleme

 

Savaştan önce kardeşçe yaşayan Bosnak, Sırp ve Hırvat halklarına adanmış bir film...

 

Filmin, Angelina Jolienin ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olması açısından sinema tarihinde önemli bir yer edeceği kesin. Yönetmenlik koltuğunda oturmaya tamam mı, yoksa devam mı deme kriteri olacağı gibi, sinema severler için de bir kıyaslama noktası olacağı apaçık.

 

Angelina Jolienin ilk yönetmenliğinde bu kadar hassas bir konuyu incelemiş olması ise benim gözümde bir cesaret işi. Filmin, Sırplar tarafından taraflı bulunarak boykot edildiği ve sırf bu yüzden imdbde 4,4 gibi hiç de haketmediği bir puana sahip olduğunu da belirtmem gerekir. Lâkin, filmi izlemeden taraflı olduğunu söylemek pek akıl işi değil.
 

large.591c6d2183b5d_IntheLandofBloodandHoney_inceleme(1).jpg

 

İzlediğim savaş temalı filmlerin hemen hemen hepsinde taraf tutma, taraflardan birini alçaltma, yerin dibine sokma politikasıyla karşılaşmış ve yapımcıların bu tavrından oldukça iğrenen birisi olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki, bu film her şeyi tarafsız, iki tarafa da eşit mesafeden yaklaşarak anlatmayı başarmış nadir savaş filmlerinden birisi. Filmi izlerken ne Müslüman Boşnaklar için fazlaca yapılmış bir duygu sömürüsüyle karşılaşıyorsunuz, ne de Sırpların haddini aşan gaddarlıklarıyla. Hafızamızı biraz zorlayıp nice Yahudi ve Amerika yanlısı 2. Dünya Savaşı filmini izlediğimizi düşünürsek, bu filme de bir şans vermemiz gerektiğini söyleyebilirim. Sırplar örgütlenip imdbde 1 puan vermiş olmasaydı, imdb puanı da sizi cezbedebilirdi.

 

Filmin dram yönü, savaş ve romantizm yönlerinden daha ağır basıyor. Savaştan önce birbirini seven Müslüman Boşnak bir kadın ile bir Sırp polisin, savaş çıkması ile değişen hayatlarında birbirlerine yer açma mücadelesini izliyoruz.
Dün iki sevgiliyken, sabah uyandıklarında artık bir asker ve savaş esiri olmaları, tüm zorluklara rağmen birbirlerini sevmeleri ve zamanla bu sevgiyi halklarına ve vatanlarına ihanet olarak görmeye başlamaları sinemada pek sık rastlanılan konulardan biri değil. Birbirlerinden şüphe eden, şüphelerine ve firar etmelerine rağmen tekrar bir araya gelen bu iki zıt kutbun ilişkisi bir yana, tarihsel bir kin besleyen bir baba ile, savaş kavramına inanmayan bir oğlun ast-üst ilişkisi içinde yaşadıkları da görülmeye değer.

 

large.591c6d2370310_IntheLandofBloodandHoney_inceleme(2).jpg

 

Filmin, Avrupa kıtasında 2. Dünya Savaşından sonra yaşanan en kanlı savaşı konu aldığı düşünüldüğünde, oyuncuların da işlerinin kolay olmadığını belirtmek gerekir. Lâkin, başrol oyuncusu Zana Marjanovici, Bosnalı kadınların yaşadıkları acıları yansıtmakta ben başarılı buldum. Rolüne uygun, aşırıya kaçmayan ve rolünün altında da ezilmeyen bir tercih olmuş.

 

large.591c6d25b867c_IntheLandofBloodandHoney_inceleme(3).jpg

 

-------------------------

 

Eski sitede  @Noi'nin 7 Haziran 2012'de yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×