Jump to content
  • Duyurular

• kocakafa

Yeni Üyelik   11-02-2017

Merhaba, herkes foruma yeniden üye olmalı. Üye olduktan sonra lütfen posta kutunuzun spam - gereksiz klasörünü kontrol ediniz. Hala sorun yaşıyorsanız mail adresinizi veya kullanıcı adınızı: infoplanetdp@gmail.com'a mail atınız.
hasangdr

Léon (1994) - Sevginin Gücü

Recommended Posts

hasangdr    712
hasangdr
Léon: The Professional
  8.6/10
  7/10
  • Ülke
    Fransa
  • Tür
    Suç, Dram, Gerilim
  • Dil
    İngilizce, Endonezce, Fransızca
  • Süre
    110 dk
  • Vizyon Trh
    14 Eylül 1994

IMDb ID tt0110413

Léon: The Professional (1994)

Mathilda, New York'ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon'un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda'ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.
Last update:

Bir akşam üstü köklerinden koparılıp sürgün edilmiş bir adamın öyküsü... Nereden düştü dün gece yarısı bilgisayarımın ekranına bilmiyorum. Sıcak bir yandan, içimdeki sıkıntı bir yandan, evin dağınıklığı diğer taraftan beni boğuk bir geceye iteklerken; önce elime "Ejderha Mızrağı" geçti. Çok sevdiğim bir dostumun hediye ettiği 3 kitaptan "Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları" isimli birinci kitabı karıştırmaya başladım. Altınayın saçlarını okşadım biraz... Raistline gıcık oldum yine her zamanki gibi. Yine kardeşine acıdım, biraz da kızdım. Bir geyiğin peşine düşen Gül Şovelyesini okuyunca aklıma bizim LoRdArChEr geldi, kulaklarını çınlattım az biraz... Ama yine de sıkıldım, bu geceye göre değildi ejderhalar, şovelyeler, yarım elfler... 
Belki dedim Sadi kurtarır beni bu geceden, memlekete gittiğimde dedemin kitaplığından arakladığım -kabul ediyorum, utanılacak birşey yaptığım :P  - eski basım "Bostan ve Gülistan" ının yıpranmış sayfalarında dolaşmaya başladım. Daha kitabı açar açmaz yayılan o yıpranmışlığın kokusu yok mu... Aldı gitti bütün yorgunluğumu, başından sonundan ortasından, o hikayeden bu hikayeye "Bostan"da gezinirken; Gülistanın önünde kalakaldım. Sol yanımı bir sızı kapladı, anladım ki takatim kalmamış "Gülistan" ın sayfalarını çevirmeye, oysa ne de çok severdim ben bu kitabı okumayı... Neyse ben kendimi daha fazla yanlış bir başlıkta hissetmeden konu dışından konu içine döneyim. 
Esasında çok da konu içi denemez yazdıklarıma. Filmden, kameradan, oyunculuklardan veya ışıktan yönetmenin o zekice ördüğü, işlediği konudan, senaryodan bahsetmeyeceğim. Sinema konusundaki bilgim zaten bu kadar detaya inmeme musait değil. Onu bu işin erbabı olan dostlara bırakıp ben sadece hissettiklerimi bir nebze olsun size aktarmak istiyorum. Aslında Leon ile ilgili bir inceleme yazısının bulunmamasına çok üzüldüm. Buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum.
Neyse efendim, can sıkıntım geçmedi ya bir türlü, başladım ben de dvdleri karıştırmaya. Bir de baktım odanın heryeri dvd kutusuyla dolmuş. Onu seyrettik, bu bizi bayar, şu gecenin bir vakti hiç çekilmez falan derken arkadaşım Leonu gördü ve ben bu filmi tam seyretmedim hadi bunu izleyelim, dedi. Eh bana da dvd kutusunun tozunu üflemek kaldı tabi ha bir de birer bardak süt koymak :P 

Aşağıdaki kısım filme iligili az da olsa spoiler içermektedir.

Leon, kökünden koparılan masumiyetini, gençliğini, hayallerini ve sevdiğini bir saksıya dikip terkeder İtalyayı 19 yaşındayken. Hergün yapraklarını siler sıkılmadan. Her sabah evden çıkmadan önce kuşku dolu penceresinin önüne koyar birgün belki tekrar toprağa kök salar ümidiyle. Eve gelirken aldığı 2 kutu sütü, sanki kendi yaşamı ona bağlıymış gibi üzerine titrediği çiceği, silahları ve sandalyeye emanet ettiği uykusuyla ve hatta profesyonelce yaptığı temizlik işleriyle Leonun normal() bir hayatı vardır.

Ta ki bir gün keşmekeşin ortasında küçük bir kızın ağlayarak zilini çalmasına kadar. O anda yüzündeki tereddüt görülmeye değer. Hayatındaki herşeyin değişeceğini hissediyor sanki... Öyle insanlar vardır ki hayatınıza sinsice sokulup sizi büsbütün değiştiriverir. Bir suikastçi olabilirsiniz, avınız daha tetiği çekmeyi düşünmeden siz onun aklından geçenleri okuyabilirsiniz belki. Hatta hisleriniz o kadar keskinleşmişdir ki en ufak bir pusunun dahi kokusunu 1 km den alabilirsiniz. Hergün eve gediğinizde köşe bucak herşeyi kontrol edip bütün bir geceyi sandelyede geçirecek kadar teyakkuzda olabilirsiniz. Ama bir bakmışssınız küçük bir kızın karşısında kendinizi John Wayne taklidi yaparken bulursunuz. 

large.591c714750ced_Leon_inceleme(2).gif

Artık Leonun hayatında üzerine titreyeceği bir başka çicek daha vardır. Fakat bu sefer onun bir saksıda solup gitmesine izin vermeyecektir. Mathilda...

large.591c710161d0d_Leon_inceleme(1).jpg

Önceleri kurtulmaya çalışsada hatta bir gece yarısı silahının ucuna susturucuyu takıp Onun başına dayayacak kadar korksa da Leon, bu sinsice huruç hareketinden kurtulamayacaktır. Bir kere kapıyı açmıştır çünkü.. Bir kere değişmeye başlamıştır. Onun toprağa kök salması için herşeyi yapacaktır. Filmde Leonun Mathildaya aşkından söz edemeyiz bence. Kendi ümitlerini yükleyebileceği birini bulmuştur Leon aşktan çok sevgi ve sorumluluk... 
Filmin sonundaki o karanlik holdeki yürüyüş ve silah sesiyle birden aydınlanan ekran bence harikaydı. Ve köklerin toprağa kavuştuğu an... 

Galiba 3. seyredişim oldu filmi. Birşeyler karalamak istedim... 

Muhabbetlerimle.

--------------------

Eski sitede @yoruk'un 28 Ağustos 2008'de yazdığı incelemedir.

, hasangdr düzenlendi
  • Like 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
yoruk    131
yoruk

Eyvallah dostum :fl:

• Like 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    30
TheodoreDogg

Defalarca izlesem sıkılmayacağım filmlerden. Mükemmel.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    537
zarat

Luc Besson 'u yönetmen olarak dimağıma işleyen filmlerden biridir :good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.