Jump to content
hasangdr

Mulholland Dr. (2001) - Mulholland Çıkmazı

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.156
hasangdr
Mulholland Drive
  8.0/10
  6,3/10
 • Ülke
  Fransa, ABD
 • Tür
  Dram, Gizem, Gerilim
 • Dil
  İngilizce, İspanyolca
 • Süre
  147 dk
 • Vizyon Trh
  16 Mayıs 2001

IMDb ID tt0166924

Mulholland Drive (2001)

Mulholland Otoyolu boyunca hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Mulholland Otoyolu, Hollywood'un gerçeküstü evreninde geçen karmaşık bir hikayedir.Bu öyküde şehrin şizofrenik doğasını keşfederek, masumiyet ve ahlaksızlığın, iyilik ve kötünün, iffet ve namussuzluğun, eşine kolay rastlanmayan karışımına tanık olacaksınız.Duygusal deneyimlerin labirentinde dolaştıran, kabuslar ve rüyalarınızı aynı uykuda buluşturan bir psikolojik hikaye...
Son güncelleme

 

Mulholland Çıkmazı..

 

Kimine göre başyapıt, kimine göre deli saçması.. Kimine göre aslında içinde olağanüstü bir anlatım bütünlüğü olan, kimine göreyse ne anlattığı, sonunda neyin nereye bağlandığı belli olmayan izlemenin ızdırap geldiği bir film.. Tabii ki, insanların zevkleri farklılık gösterecektir.. Ama Mulholland Çıkmazının Hollywood filmlerinden çok çok farklı bir çizgiyi sahip olduğu ortak fikir. Buna kimsenin itirazı yok. Belki de bu yüzden olacak ki, film Hollywoodda hak ettiği ilgiyi hiç bir zaman göremedi. Malum Hollywood yeniliklere pek açık bir camia değil.. Ama gerçek sinemaseverler için Mulholland Çıkmazı hep ayrı bir yere sahip..

 

David Lynch imzalı 2001 yapımı bu filmde Naomi Watts, Laura Harring, Ann Miller ve Justin Theroux gibi oyuncular yer alıyor.
 

Film için bir sinema sitesi Duygusal deneyimlerin labirentinde dolaştıran, kabuslar ve rüyalarınızı aynı uykuda buluşturan bir psikolojik hikaye.. demiş. Evet, filmde aşkı, kini, korkuyu, gerilimi, heyecanı iç içe bulabilirsiniz. Film sonuna dek pür dikkat izlenecek, sizi yerinizden kımıldatmayacak bir kurguya sahip. Zaten bu filmi sadece 1 kez izleyen sayısı oldukça az.. Bir bilmece gibi.. Taşları yavaş yavaş yerine koyacaksınız. Çözüme yaklaştıkça filme olan merakınız artacak. Kopmalar olduğunda herşeye yeniden başlamak isteyeceksiniz. Belki de David Lynch bunu hedeflemiştir filmi çekerken.. Başta da bahsettiğim gibi, kimi insanlar filmin bu mistik havasından son derece hoşnutken, kimi insanlar her düğümün bir çözümü olmalı görüşünde. Film hakkında fazla kafa patlatmak istemeyenler, filmi pür dikkat izlemek yerine filmin sonunda (Amerikan filmlerinde alışıla geldiği gibi) herşeyin teker teker açığa çıkarılmasını istiyorlar.. Ama David Lynch şöyle diyor..

 

Herşeyin ne anlama geldiğini ya da nasıl yorumlanacağını bilmemek daha iyidir, aksi takdirde olayları kendi akışına bırakmaya korkarsınız. Psikoloji, gizemi ve büyü niteliğini yok eder. Anlamlardan konuşmak beni çok rahatsız ediyor. Çünkü anlam çok kişisel birşeydir ve herkese göre değişir... Hollywoodda hep geleneksel tarzda filmler yapılıyor. Öyküleri herkes anlıyor ve herkesin anlamadığı küçük bir nokta bile olsa telaş başlıyor. Ama işin asıl ilginç yanı, daha soyut kavramlarla uğraşmaya başlayınca ortaya çıkıyor. Sinemanın asıl büyüsü, gücü; içgüdülerle hissetmekte, insanların tuhaf ve unutmayacakları bir hisle filmden ayrılmalarını sağlamakta yatıyor... Bence insanlar hayatın anlamsız olduğunu kabul etmiyorlar. Bu insanları çok huzursuz ediyor. Dinler ve mitolojiler de zaten sadece hayatı anlamlı kılmak için icat edilmiş şeyler... Zihniniz birçok harika ve güzel şeyi dizginleyebilir. Mantık ve sebep aramaksızın her zaman başka birşey, görünmeyen birşey mevcuttur. Dünya sonlu olmaktan çok, sonsuz bir yerdir. Gizemi ve bilinmeyeni severim; neler olup bittiğini bilemediğim için karanlık ortamları da Dış görünüşün altında bir şeyler saklı olduğu fikrinden hoşlanıyorum ve sanırım insanlar bilmedikleri bir şeyi veya daha önce hiç
bulunmadıkları bir yeri seyretmeyi seviyorlar. Öykülerin ortaya çıkış aşaması hakkında: Bazen yürürken, bazen otururken. Genellikle kafelerde Bu güvenli yerlerde kendimi mekandan soyutlayarak her yönde düşünülebilir ve eğer durum kötüye giderse tekrar kafe ortamına geri dönebilirim. Tıpkı sinemada olduğu gibi. Orada en korkunç şeyleri izleyebilirsiniz, ama aynı zamanda sinemanın emniyetli ortamındasınızdır. Karanlıkta kaldığınızda, düşüncelerinizi bulup çıkarmaya başlıyorsunuz. Eğer korkularınız harekete geçerse, bir bilim adamı bileolabilirsiniz. 

 

Filmin konusu hakkında yazılabilecek çok şey yok. Çünkü konu izleyicinin bakış açısına göre değişiyor. Bunu izleyince siz de anlayacaksınız. Ama Lynch filmle ilgili 10 ipucu vermiş, bu bölümü izledikten sonra okumanızı tavsiye ederim.. 

->İşte ipuçları:
1- Filmin başını çok dikkatli izleyin çünkü iki önemli ipucu, daha filmin giriş yazıları bile tamamlanmadan veriliyor. 
2- Kırmızı lamba süslerinin ortaya çıktığı yerlere ve zamana çok dikkat edin. 
3- Adam Keshnerın oyuncu seçtiği filmin adına dikkat edin ve ne zaman tekrar kullanıldığını takip edin. 
4- Kazanın meydana geldiği yere çok dikkat edin. 
5- Kim, kime neden anahtar veriyor ? 
6- Kıyafetlere, kül tablasına ve kahve dolu fincana çok dikkat edin. 
7- "Silencio" isimli klüpte kim dikkat çekmeye uğraşıyor ? burada ne hissedilebiliyor, ne gözlemleniyor ve ne kazanılabiliyor ? 
8- Camilla için sadece yeteneği yeterli mi ? 
9- "Winkies"in arkasında bulunan adamın çevresinde olanlara dikkat edin. 
10- Ruth yenge nerde?
---
Film şu an IMDBde 7.9 ortalama puanla 188. sırada yer alıyor.
Filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. izleyen arkadaşlarla da filmin kritiğini yapmak isterim..
Keyifli seyirler.. 
Sevgi ve saygılarımla
Murat

 

--------------

 

Eski sitede Rebellious'ın 28 Mart 2004'te yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi
 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×