Jump to content
hasangdr

Ki-duk Kim (1960-)

Tavsiye Edilen İletiler

hasangdr    1.241
hasangdr
Ki-duk Kim
  • Doğum Günü
    20 Aralık 1960
  • Doğum Yeri
    Bonghwa, South Korea

IMDb ID nm1104118

Ki-duk Kim

Array
Son güncelleme

large.591ee258a50e3_Ki-dukKim_inceleme(1).jpg

Kim Ki-Duk ve filmleri, ve sinema Üzerine...

Girizgâh...

Galiba ömrümü yalnızlığımı dolduracak beyhude şeylerin peşinde koşarken ziyan edeceğim. yazdıklarımın bir çoğu, bu yüzden, hep hayatımın mutlu anların anmak özelliğine sahip boş şeylerle dolu olacak. çek kılıçların gökyüzü, yalnız geldim; elimde kılıcım, meydan okuyorum sana. ne kadar uğraşsam ne kadar ulu anlamlar yüklemeye çalışsam yaptıklarımla kendimi kandıracak kadar daha alçalmadım.

Yalnızlığın zavallılık, ya da kendine yetme bakımından ilahi bir tarafı mı var. iki kişilik bir tiyatroda mıyım? sahnenin önünde boş koltuklar bana zevk mi veriyor. Kaç defa bu sualleri içimde bir siz, yahut bir kabahatin üstüne kendine haklılık pay biçen bir ruh halini yaşayarak buldum. ne varsa yarım kalan kaderimde, geleceği kuşatan bir parıltı olarak uzakta şifrelerini sadece benim bildiğim bir sır olarak gizli hazinelerini bana uzatacakmış gibi göründü. acaba bencilliğim bütün ganimeti kendime istememde mi..? Hayır diyordum aslında buna, ve hayır diyen başkalarının da olduğuna kendimi inandırmak istiyordum.

Artık Kim Ki-duk hakkında yaz yazmak (ya da Bin-jip, ve Spring...) bir nevi sinema kültürü içinde amln bir imgesi olmuşsa da internette rastladığım Türkçe kaynakların çoğunda tatminkâr bir yazıya rastlayamadım. Aslında daha iki ay öncesine kadar Türkçe sitelerde onunla alakal doru düzgün bir yaz bulamazken, bugün vay be dedirtecek kadar yaz bulabilmek mümkün. Bu da bir ey ama bunlar ya İngilizce bir yazının çevirisi olma görüntüsünden kurtulamam, ya da pazar eklerinde rastladığımız absürt tanıtma yazısı niteliğinde. Son zamanlardaki yazı yazma kanıtım (ki 4-5 aydır neredeyse bir paragraf bile yazamıyorum..) da beni bu tür bir yaz yazmaya sevk etti. Ee hayırlısı

Sinema ve sanat...

Ben her zaman sinemanın insanda 1-2 saatini ekranın/perdenin karşısında harcamaktan daha derin izler bıraktığı inancındayım. Elbette bu demek olmamalı ki 7/24 entel/dantel filmler izlemek gerekir. Benim yarısında sıkılıp bıraktığım böyle nice film vardır. Hani bu cümle ile öyle entel/dantel bir sınıfa dahil edilmek istemediğimi vurgulamak isterim. Fakat bir tarafımızda onca gürültü ve koşuşturmanın içinde kuruyan ya da sıradanlaşan hayatımızın arln geçmişimizin, geçmiş hasletlerimizin üzerine istiflemiş ve bu yükün altından kalkabilme ura içinde hayatımızın bir yön eyle dolmuş olduğu gerçeğinin bir şekilde ezikliğini yaşıyoruz. Nefes almak... sanat sinemasıyla ya da başka araçlar ile işte bu işe yarıyor bence.

Uzatmayalım...

Yönetmenimiz mâlum Koreli... Herhangi bir sinema eğitimi yok, 1960 doğumlu, genç yaşlarda fabrikalarda çalışmış, deniz kuvvetlerinde bir süre kalmış, iki sene murakabe/rahiplik geçmişi var. sonrasında ver elini Paris demiş, yaban ellerde resme merak salıp iki sene sokak ressamlığı yapmış, resimlerini sokaklarda satmış. Ve unutmadan ilk kez(?) Paris'te sinemaya gitmiş; bu sırada izlediği Silence of the Lamps ve Les Amants du Pont-Neuf (nikoya selam çakıyor) filmlerinden oldukça etkilenmiş. Ve gerisin geri Koreye dönüp, her bir merdiveninde bizi geride bıraktıkları ile selamlayacağı, kimi için büyüleyici-etkileyici/kimi için sorularla dolu/kimi için absürt-gereksiz-anlaşılmaz/ama hep şiirimsi-resimsi sinema kariyerine adım atmış.

Aslında filmlerini birer birer sıralayıp, bize söylemek istediği şeyleri taşıyan trenin yolunun belki hayat çizgisinin aktığı duraklardan geçtiğini söyleyebiliriz. Anlamadığı bir şeyle karşılaşırsa, onu anlamak için üzerine bir film yapma gibi bir huyu da var yani. Sene de iki film, sırrı bu imiş galiba. Fakat bu kadar üretken olmayı başarabilmenin bir sırrı da ki duyunca epey şaşırdım, Bin-jip ve Samaritan Girl gibi filmleri sadece iki haftalık bir sürede çekebiliyor olması. Yönetmen olana değin epey de soru biriktirmiş olmalı ki bu sorular onu hani "peri" ziyarete geldiğinde balkavuğunu hazır edebilmeyi akıl ettirebilmiş.

Nedense kendi vatandaşlarına bir türlü kendini sevdirememiş, Koreli izleyicilerle arasında bir iletişim sorunu gibi bir şey var. Feministler Bad Guy filmi dolayısıyla onu sevmiyor. Filmleri ki en kötü filmin bile milyon seyirci çekebildiği Kore sinema endüstrisinde yüz bin rakamını zor buluyor. Enteresan bir durum; bunun altında yatan gerçekleri de iyi irdelemek lazım gelir mi bilemem, fakat yabancı izleyicileri onu ödüllerle karşılıyor. Gittiği hemen her festivalde bir şeylerle geri dönüyor. En son Antalya film festivaline de katıldığı ve Antalya'ya gidememiş olmanın üzüntüsünü bana yaşattığı da vâkidir. Teessüflerimi buradan ey edeyim artık...

Yavaş yavaş bitirelim...

Aslında bütün hikayeler hem birbirine benziyor, hem benzemiyor. Kavgalar yine hem ayn kavga, hem de değil. Yarlar, yakarlar, sorular, cevaplar... hep öyle. Dünya karşısında biçareliğimiz her zaman aynı kalacak, farklılığı yaratan içimizde bulduklarımız, dünyadan çaldıklarımıza uydurduğumuz ciciler. Böyle mi düşünüyor yönetmenimiz, yoksa her filminde bize cevabının sadece kendimizde saklı olduğu sorularla yüz yüze bırakmayı neden denesin ve herkesin bir cevabının olduğuna da emin bir halde niçin karşımıza çıkıp "yaşadığımız dünya hayal mi, gerçek mi..?" deyip bizi yeni serüvenlerine hazurlasun.

Hangi Kim Ki-duk karakteri olmayı isterdim diye öyle bir iç geçirdim: cevabım henüz yok. Hikâyeleri ve kahramanlarımız düşündüm. Okuduğum, etkisini aylarca içimde duyduğum şiirle geldi aklıma, filmlerinden sonra resme olan ilgim arttı mı diye düşünüyorum şimdi de. içe açılan bir pencere gibi, ya da rüya içinde rüya gibi güneşin bütün hallerinden bir demeti kabul ettiriyor oyunlarla karşımızda; bu diyaloğu az görsel olarak zengin imgeler büyüyor, büyüyor içine aldı keskin hayat kareleri ile bizi kendi açık denizlerinde bir yolculuğa çıkartıp yolculuk boyunca bizi kendi başımıza, yapayalnız bırakıyor. biz ya rüzgarın yardımını istiyoruz kıyıyı görmek için ya da hiç bitmesin istiyoruz yolculuğumuz. Bu sessizliğin sebebi ne? Her ikisi de aynı şeye çıkarıyor bizi, kelimelere dökemediğimiz şeyleri buluyoruz içimizde. 

beklentiler, adalet-eşitlik-eşitsizlik, yalnızlık, nefret, şiddet, tutku, sevgi.. ve illa ki ak... yanımızca bir nehir akıyor gerçekten, bize sadece kenarında durup bu nehirin sesini dinlemek kalıyor desem...

m3BQVV.jpg

Kaynakça:

1- http://www.sensesofcinema.com/contents/01/19/kim_ki-duk.html
2- http://www.koreanfilm.org/kimkiduk.html
3- http://www.imdb.com/name/nm1104118/

-----------------------

Eski sitede a-z-i-z'in 20 Ekim 2005'de yazdığı incelemedir.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
HakanGil    165
HakanGil

Kaç tane Koreliyle tanıştıysam hep lafı 5 dakika içinde Kim Ki Duk'a gatirdim. Hepsi de yüzünü ekşitip o adamı sevmem dedi. Sonuncusu hatta şöyle dedi: Kore'de onu kimse sevmez! Nedeni de abimizin karakteriymiş dediklerine göre. Neyse ki bizim karakteriyle işimiz yok. :)      

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
bonafide    130
bonafide

Son filmi olan Ağ ( Geumul ) 'ın Türkçe altyazılı DVD si çıkmış. :yahoo:

D&R

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk