Jump to content
Franz_K

Remember (2015)

Tavsiye Edilen İletiler

Franz_K    353
Franz_K
Remember
  7.4/10
  5,4/10
 • Ülke
  Kanada, Meksika, Almanya, Güney Afrika
 • Tür
  Dram, Gerilim
 • Dil
  İngilizce, Almanca
 • Süre
  94 dk
 • Vizyon Trh
  10 Eylül 2015

IMDb ID tt3704050

Remember (2015)

Hafızası ile ilgili sorunlar yaşayan yaşlı Zev’in acıklı hikayesini anlatan film bir dramı temel alıyor. Zev, 70 yıl önce Amerika’da sahte bir kimlikle yaşayan Nazi bekçisinin, ailesini katlettiğini keşfediyor. Tüm zorluklara rağmen Zev, bakım evindeki yaşlı arkadaşı Max’in de yardımıyla çok gecikmiş olan adaletin sağlanmasını görev ediniyor. Bu olayları ise şaşırtıcı tesadüflerle dolu kıtalararası bir yolculuk takip ediyor. Zira Zev bu süreçte en büyük düşmanının kendi hasarlı hafızası olduğunu öğreniyor.
Son güncelleme

 

2015 yapımı Remember, filmin yönetmeni Atom Egoyan’ın deyimiyle “Hem yürek burkan, hem de gülünç” (Evrim Kaya.”Hatırla.” Altyazı July & aug.2016) bir hikaye sunuyor seyirciye.  Remember, senaryosuyla zaman zaman gerçeklikten uzaklaşsa da Egoyan, Remember’ı gerçekçilik testine sokmanın anlamsızlığını verdiği röportajlarda belirtiyor. Zira Egoyan bu hikayenin zaman zaman metaforik özellik gösterdiğini söylüyor. Bu sebeple hikâyenin inandırıcılığını sorgulamayı bir yana bırakmak daha anlamlı oluyor. Bu noktada belirtmemiz gerekir ki Remember’ın hikâyesi oldukça sürükleyici ve sağduyuya hitap eden cinsten. Sadece birkaç noktada hikâyenin inandırıcılığı kaybettiğini görüyoruz:

Christopher Plummer’in canlandırdığı Zev, Auschwitz’den kurtulmayı başarmış bir demans hastasıdır. Eşi Ruth’un ölümüyle Zev arkadaşı Max’ın ona uzun zamandır vermeyi arzuladığı görevi kabul eder. Max, Zev’den ailelerini katleden ve Auschwitz’de Blockführer olarak görev yapmış eski bir Nazi’yi öldürmesini ister. Hitler’in III. Reich’inin yıkılışının ardından  gerçek ismi Otto Wallisch olan  bu eski Nazi, Rudy Kurlander adı ile Amerika’ya sığınmıştır. Fakat sorun şudur ki Amerika’ya aynı dönemde iltica eden dört Rudy Kurlander vardır. Max tekerli sandalyeye mahkûm olduğundan, bakımevinden kaçıp bu dört Rudy Kurlander’i sorguya çekmek ve  aralarındaki Otto Wallisch’i öldürmek Zev’in görevi haline gelir. Demans hastası Zev yolculuğu esnasında zaman zaman görevini ve eşi Ruth’un ölümünü hastalığı nedeniyle unutur, hafızasını Max’in ona yazdığı mektubu okuyarak geri kazanır. İşin en dramatik yanıysa filmin başından sonuna kadar her kriz sonrası yaşadığını sandığı eşinin öldüğü gerçeğiyle defalarca yüzleşir.

Zev’in her Rudy Kurlander’i ziyaret edişi, ayrı bir maceradır aslında. Ziyaret ettiği ilk  “Rudy Kurlander” bir Nazi’dir. Fakat Auschwitz‘te görev yapmamış, Afrika’da Genral Rommel komutasında  görev yapmıştır bu Nazi. Hatta ilk Rudy Kurlander savaşın sonucuna kadar Auschwitz’in varlığından dahi haberdar olmadığını söyler. Eski Nazi’nin Afrika Armasını görünce Zev, onun Otto Wallisch olmadığına ikna olur. 

Zev’in ikinci Rudy Kurlander ziyareti ise hikâyenin sonu düşünüldüğünde diğerlerine kıyasla daha anlamlı bir hal alır. İkinci Rudy Kurlander bir bakım evinde kalmaktadır. Zev sorduğu sorular ile ikinci Rudy Kurlander’in hem Alman olduğunu hem de Auschwitz’de bulunduğunu öğrenir. Lakin ikinci  Rudy Kurlander bir eşcinseldir ve bu sebeple Alman olmasına rağmen Auschwitz’de bulunmuştur. Bunun üzerine Zev başını ikinci Rudy Kurlander’in göğsüne dayar ve özür dilemeye başlar. Bu sahne filmin sonunda Zev’in ile ilgili gizem ortadan kalktığında daha da anlam kazanacaktır.

Üçüncü Rudy Kurlander ise hayatta değildir. Zev onun yerine üçüncü Rudy Kurlander’in Nazi hayranı Polis oğlu ile karşılaşır. Fakat işler ters gider, Zev üçüncü Rudy Kurlander’i ve köpeğini öldürmek zorunda kalır.

Son Rudy Kurlander ziyareti ile hikâye sonuçlanır. Film bu sahnede başından beri sakladığı sırrını, yine bu sahnede çizdiği ağır eleştirisi ile ortaya koyar. Zev öldürmek için ziyaret ettiği son Rudy Kurlander’in sesini hemen tanıyıverir. Zira ziyaret ettiği yaşlı adam aslında yakın dostu olan bir Auschwitz müdürüdür. İşte bu noktada Zev , kendisinden dahi sakladığı gizemin açığa çıktığını görür ve şöyle der: Hatırlıyorum. Evet, Zev’in bu kadar önemli bir ayrıntıyı hafızasının derinliklerine gömmesi ve ısrarla hatırlayamaması seyirciye absürt bir durum gibi görününebilir. Ancak aslında Zev’in asıl unutmak istediği, hatırlamaktan korktuğu nokta tam da budur. Zev kendisinin bir “Blockführer” olduğu gerçeğini zihninden silme gayreti içerisindedir.     

Remember her ne kadar Holocoust temalı bir film olsa da, aslında başta Ermeni halkı olmak üzere “unutulan” tüm ezilmiş ve zulüm edilmiş topluluklara gönderme yapıyor. Yönetmen Egoyan’ın Batı tarafından pek içselleştirilememiş Ermeni Soykırımı temalı Ararat filminin de yönetmeni oluşu bu analizi kanıtlar niteliktedir. Ermeni kökenli Egoyan, Remember ile tarihte katledilen ve ardından erdemsizce unutulan tüm toplulukların hatırlanmasını umut ediyor. Egoyan filmiyle adeta tüm zulüm edenleri Zev gibi yaptıklarını hatırlamaya davet ediyor. Filmin bu mesajı, bir tartışma konusu olmaktan çıkmış ve özellikle batılı seyirci açısından içselleştirmesi daha kolay bir tarihi hadise olan Holocoust üzerinden verme çabası, bizce de mantıklı bir tercih olarak gözüküyor.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi
 • Beğeni 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE    887
SABRE

Merak uyandıran bir yaklaşım olmuş. Puanı da iyi, aldım listeye. :fl:

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

Haberler

FACEBOOK

TWITTER

×