Jump to content
Mickey

Garip bir problem!?

Tavsiye Edilen İletiler

Mickey    917
Mickey

Bilgisayarın C sürücüsünde 30 GBlık boş alan mevcut. Ancak bilgisayarı açtıktan sonra bu boş alan ilerleyen dakikalarda küçülüyor.

 

Ne var bunda? Bazı programlar temp dosyaları falan oluşturuyor, normal bu durum diyecekseniz.

 

Ancak yarım saat önce boş alanın 240 MB'a kadar düştüğünü gördüm. Yaklaşık 30 GBlık boş alanın yok olması anormal göründü. Bir şey falan mı indirmiş dedim. Herhangi bir şeye rastlayamadım. Windows veya oyun güncellemesi olabilir mi? diye kontrol ettim. O da değil! 

 

Aklıma herhangi bir uygulama bulk dosya üretiyor olabilir mi? sorusu geldi. Ancak herhangi bir şey tespit edemedim. 

 

Bu arada bilgisayarı restart yapınca boş alanım geri geldi. Doğal olarak problemin donanımsal mı? yazılımsal mı? olduğunu anlayamadım. 

 

Benzer durumla karşılaşan oldu mu, hiç? 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate    214
Mr.Hate

Sanal bellek ile alakalı olabilir mi? Sisteminizde ram miktarı yüksek ise yüklü ram miktarı kadar bir alanı windows kullanıyor. Atıyorum bilgisayarınızda 16 gb ram yüklü ise, 16 gb alanı önyükleme alanı diye diskten ayırıyor.  

 

IDM ve benzeri uygulamalar kullanıyorsanız temp dizinlerini kontrol edin, bazen indirme bittikten sonra silmesi gereken dosyaların temp dosyalarını silmiyor.

 

Antivürüsler de bazen böyle saçmalayabiliyor, onu da kontrol edin. 

 

Aklıma şimdilik bunlar geliyor. :good:

 

Ek: Donanımsal olarak da aklıma sadece ramlarda sorun olabilir diye düşünüyorum. Çok düşük bir ihtimal ile de C: sürücüsünü bir tarama yapmayı deneyin, bazen bozuk sistem dosyaları da böyle sorunlara yol açabiliyor.

tarihinde Mr.Hate tarafından düzenlendi
 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mickey    917
Mickey

Biri 8 diğeri 4 toplam 12 GB ram mevcut. 12 GB boş alanı önyükleme olarak kullansa bile, o alanı kullanan uygulamadan çıkınca W10'un o alanı boşaltması gerekmez mi? Ayrıca 30 GB alan yok oldu. Matematik tutmuyor sanki! 

 

Herhangi bir downloader kullanmıyorum. Ama PC'yi reset edince boş alanın geri gelmesi, temp dosya olasılığını akla getiriyor.

 

Bir de HD Tune ile diski taratayım bakalım. 

  

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ledzep    127
ledzep

Utorrent kullanıyorsan eğer bazı sürümlerinde "memory leak" sorunu var ve Görev Yöneticisinden bakıldığında programın RAM kullanımı normal görünür. Ancak belleği sömürdüğü için Windows Pagefile'a yüklenip boş alanın azalmasına neden olabilir.

 

Eğer bilgiayar zararlı yazılım içermiyorsa ve Memory Leak'e sebep olan bir şey yoksa Pagefile boyutunu manuel olarak girip dene, misal 12 GB'a sınırla ve ram kullanımını takip et. Eğer RAM kullanımında anormal bir artış olmadan devam ederse ve diskin boş alan boyutu küçülmezse Winows'tan kaynaklı bir sorun var denebilir. RAM kullanımı sınıra dayanırsa Memory Leak'e neden olan bir uygulama var demektir, diskin boş alanı azalmaya başlarsa zararlı yazılımdan şüphelenilebilir.

 

Bir ihtimal de diskin bouzluyor olması, bozuk bölüm kullanılmaya başladığında buna benzer sorunlara sebep olabilir Windows.

 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    264
AasgaarDvoLuNDagR

30GB'ın azalmaya başladığı anda dosyaları silme, registry düzeltme ve defrag yapan programlardan birisi yardımıyla(örneğin ccleaner) o dizindeki en büyük dosyaları arayıp bulmaya yarayan özelliğini çalıştırarak program veya dosyaları gözden geçirebilirsiniz. Birkaç sene önce benzer şekilde yaşadığım problemi bu yolla aştım. Ancak sıkıntı neydi kendimi ne kadar zorlasam da malesef hatırlayamadım. Bir yazılım windows'un açılması ile birlikte bir ya da birkaç dosyayı şişiriyordu, windows klasöründe mi yoksa başka bir yerde mi, neydi nasıldı hiç aklıma gelmiyor. :33:

 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nht.ctn    280
nht.ctn

SpaceSniffer diye diskteki dosya ve klasörleri boyutlarına göre görsele döken ufak ama kullanışlı bir program var. Bu gariplik bir daha yaşanırsa onunla sorunun ne olduğunu tespit edilebilirsiniz belki.

Ek: En sağlıklı sonuç için programı yönetici olarak çalıştırarak kullanmak gerek.

tarihinde nht.ctn tarafından düzenlendi
 • Beğeni 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
umitkaraogl    16
umitkaraogl

Windows 7'ye dönme sebeplerim bunun gibi abu sabuk hataların çok olması idi, çok yaşa Win7 :)

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mickey    917
Mickey

Edit: HD Tune ile disk taraması yaptığımda herhangi bir problemle karşılaşmadım.

SpaceSniffer'da Pagefile, hiberfil dosyalarının çok yüksek boyutlarda olmadığını gördüm. (Yaklaşık 4GB+2GB)

 

Ancak bu problemle birlikte herhangi bir exe dosyası çalıştırdığımda, ShellExecuteEx Code 50 hatası almaya başladım. 

 

Yabancı bir forumda Wise Registry Cleaner ile "Deep Scan" yapılması önerilmiş. Çıkan hataları düzelt dedim ve işe yaradı! Artık exe dosyası çalıştırdığımda hata almıyorum. C sürücüsünün boyutunun küçülmesi problemi de çözülmüş görünüyor. :good:

 

tarihinde Mickey tarafından düzenlendi
 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×