• Duyurular

• kocakafa

Yeni Üyelik   11-02-2017

Merhaba, herkes foruma yeniden üye olmalı. Üye olduktan sonra lütfen posta kutunuzun spam - gereksiz klasörünü kontrol ediniz. Hala sorun yaşıyorsanız mail adresinizi veya kullanıcı adınızı: infoplanetdp@gmail.com'a mail atınız.
    • SABRE

Yeni Spor Odamız Faaliyete Geçti   23-06-2017

Divxplanet döneminden beri süre gelen sporla ilgili uygulamamız kısmen de olsa geride kalıyor. Bundan böyle Süper Lig dışındaki tüm spor organizasyonları hakkında paylaşımda bulunabileceğimiz yepyeni bir odamız var. Sitenin genel kurallarının aynen işlediği oda için en önemli kuralımız Süper Lig'i konu dışında bırakacak olmamız.   Herkese iyi paylaşımlar dilerim.    http://forum.planetdp.org/index.php?/forum/174-spor/
Mickey

Garip bir problem!?

Bu konuda 8 ileti var

Bilgisayarın C sürücüsünde 30 GBlık boş alan mevcut. Ancak bilgisayarı açtıktan sonra bu boş alan ilerleyen dakikalarda küçülüyor.

Ne var bunda? Bazı programlar temp dosyaları falan oluşturuyor, normal bu durum diyecekseniz.

Ancak yarım saat önce boş alanın 240 MB'a kadar düştüğünü gördüm. Yaklaşık 30 GBlık boş alanın yok olması anormal göründü. Bir şey falan mı indirmiş dedim. Herhangi bir şeye rastlayamadım. Windows veya oyun güncellemesi olabilir mi? diye kontrol ettim. O da değil! 

Aklıma herhangi bir uygulama bulk dosya üretiyor olabilir mi? sorusu geldi. Ancak herhangi bir şey tespit edemedim. 

Bu arada bilgisayarı restart yapınca boş alanım geri geldi. Doğal olarak problemin donanımsal mı? yazılımsal mı? olduğunu anlayamadım. 

Benzer durumla karşılaşan oldu mu, hiç? 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Sanal bellek ile alakalı olabilir mi? Sisteminizde ram miktarı yüksek ise yüklü ram miktarı kadar bir alanı windows kullanıyor. Atıyorum bilgisayarınızda 16 gb ram yüklü ise, 16 gb alanı önyükleme alanı diye diskten ayırıyor.  

IDM ve benzeri uygulamalar kullanıyorsanız temp dizinlerini kontrol edin, bazen indirme bittikten sonra silmesi gereken dosyaların temp dosyalarını silmiyor.

Antivürüsler de bazen böyle saçmalayabiliyor, onu da kontrol edin. 

Aklıma şimdilik bunlar geliyor. :good:

Ek: Donanımsal olarak da aklıma sadece ramlarda sorun olabilir diye düşünüyorum. Çok düşük bir ihtimal ile de C: sürücüsünü bir tarama yapmayı deneyin, bazen bozuk sistem dosyaları da böyle sorunlara yol açabiliyor.

, Mr.Hate düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Biri 8 diğeri 4 toplam 12 GB ram mevcut. 12 GB boş alanı önyükleme olarak kullansa bile, o alanı kullanan uygulamadan çıkınca W10'un o alanı boşaltması gerekmez mi? Ayrıca 30 GB alan yok oldu. Matematik tutmuyor sanki! 

Herhangi bir downloader kullanmıyorum. Ama PC'yi reset edince boş alanın geri gelmesi, temp dosya olasılığını akla getiriyor.

Bir de HD Tune ile diski taratayım bakalım. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Utorrent kullanıyorsan eğer bazı sürümlerinde "memory leak" sorunu var ve Görev Yöneticisinden bakıldığında programın RAM kullanımı normal görünür. Ancak belleği sömürdüğü için Windows Pagefile'a yüklenip boş alanın azalmasına neden olabilir.

Eğer bilgiayar zararlı yazılım içermiyorsa ve Memory Leak'e sebep olan bir şey yoksa Pagefile boyutunu manuel olarak girip dene, misal 12 GB'a sınırla ve ram kullanımını takip et. Eğer RAM kullanımında anormal bir artış olmadan devam ederse ve diskin boş alan boyutu küçülmezse Winows'tan kaynaklı bir sorun var denebilir. RAM kullanımı sınıra dayanırsa Memory Leak'e neden olan bir uygulama var demektir, diskin boş alanı azalmaya başlarsa zararlı yazılımdan şüphelenilebilir.

Bir ihtimal de diskin bouzluyor olması, bozuk bölüm kullanılmaya başladığında buna benzer sorunlara sebep olabilir Windows.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

30GB'ın azalmaya başladığı anda dosyaları silme, registry düzeltme ve defrag yapan programlardan birisi yardımıyla(örneğin ccleaner) o dizindeki en büyük dosyaları arayıp bulmaya yarayan özelliğini çalıştırarak program veya dosyaları gözden geçirebilirsiniz. Birkaç sene önce benzer şekilde yaşadığım problemi bu yolla aştım. Ancak sıkıntı neydi kendimi ne kadar zorlasam da malesef hatırlayamadım. Bir yazılım windows'un açılması ile birlikte bir ya da birkaç dosyayı şişiriyordu, windows klasöründe mi yoksa başka bir yerde mi, neydi nasıldı hiç aklıma gelmiyor. :33:

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

SpaceSniffer diye diskteki dosya ve klasörleri boyutlarına göre görsele döken ufak ama kullanışlı bir program var. Bu gariplik bir daha yaşanırsa onunla sorunun ne olduğunu tespit edilebilirsiniz belki.

Ek: En sağlıklı sonuç için programı yönetici olarak çalıştırarak kullanmak gerek.

, nht.ctn düzenlendi
2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Windows 7'ye dönme sebeplerim bunun gibi abu sabuk hataların çok olması idi, çok yaşa Win7 :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Edit: HD Tune ile disk taraması yaptığımda herhangi bir problemle karşılaşmadım.

SpaceSniffer'da Pagefile, hiberfil dosyalarının çok yüksek boyutlarda olmadığını gördüm. (Yaklaşık 4GB+2GB)

Ancak bu problemle birlikte herhangi bir exe dosyası çalıştırdığımda, ShellExecuteEx Code 50 hatası almaya başladım. 

Yabancı bir forumda Wise Registry Cleaner ile "Deep Scan" yapılması önerilmiş. Çıkan hataları düzelt dedim ve işe yaradı! Artık exe dosyası çalıştırdığımda hata almıyorum. C sürücüsünün boyutunun küçülmesi problemi de çözülmüş görünüyor. :good:

, Mickey düzenlendi
1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.