Jump to content
Tuğrul Akça

[Game of Thrones] #7x01 "Dragonstone"

Tavsiye Edilen İletiler

SirRonyon    73
SirRonyon

Diziye özlem tarifsiz tabii ama açıkçası sezonun bölüm sayısının düşürüldüğünü de göz önünde bulundurunca beni hiç tatmin etmedi bu açılış bölümü, çok daha dolu dolu geçmeliydi. 

Bölüme dair en güzel sahneler Dany'nin Dragonstone'a gelişi, White Walker ordusunun gelişi ve beraberinde getirdikleri soğuk ve azıcık ucundan da Arya'nın sahnesi. Ya diziyi hala eşsiz ve rakipsiz görüyorum ama eskiye göre çok kaybı var gibi hissediyorum. Gerçekten nerede o her bir lafın altında yatan derin manalar, kaliteli diyaloglar, ağırdan pişen senaryolar nerede dizinin şimdiki hali. Sırf şu sebepten Arya'nın sahnesinden bir gram keyif alamadım ben. Benzer bir sahne olan Joffrey'nin ölüm sahnesini ele alalım mesela, koca bir bölüm onun düğününe ayrılmıştı ve etkisi inanılmazdı, internette insanlar çıldırmıştı resmen. Ve o yaşanan olay dizideki her şeyi ama her şeyi etkilemişti, neredeyse her karakteri. Şimdi Arya bu kadar büyük bir eylemi yapıyor, 5 dakika sürmüyor bile sahne. Pat diye başlıyor ve bitiyor, sadece seyirciye anlık, tadımlık bir şok veriliyor o kadar. Koskoca Frey hanesini yok ediyor 5 dakikadı, etkisi ne? Jamie ve Cersei üstüne birkaç kelam ediyor işte, o kadar.

Çok eleştirir gibi oldum ama dost acı söylermiş diyelim, bu kadar çok sevdiğimden diziyi her şeyi mükemmel olsun istiyorum. Daha iyi bölümler görürüz umarım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SirRonyon    73
SirRonyon

ŞU yazıyı okumanızı öneririm, birebir örtüşüyor görüşlerim diyebilirim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
injustice    2
injustice

Benim açımdan güzel bir bölümdü. Denildiği gibi yavaş tempoyla ilerledi. Geçtiğimiz sezonun sonunda herkes bir yola çıkmıştı, bu bölümle birlikte o yolda nasıl ilerleyecekleri gösterilen bir geçiş anlatıldı. Tahminimce diğer bölümleri karakterler özelinde izleyeceğiz.

Jon Snow'un dik duruşu gerçekten iyiydi. Sansa'nın ileriki bölümlerde soyadını kullanarak, Jon'u geri plana atmaya çalışacağını düşünüyorum. 

3 tane büyük savaş izleyeceğiz gibi duruyor: 1) Greyjoy'ların deniz savaşı 2) Khaleesi ile Lannisterlar 3) Kuzeyde whitewalkerlar  ve Jon Snow tayfası.

Umarım hareketli ve heyecanlı bir sezon izleriz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aga    7
aga

İlk bölüm için zaten söylenen söylenmiş. Giriş sahnesi çok iyiydi söz etmeye gerek yok. Yavaştan bir şeyler dikkatimi çekmeye başladı. Sezon fragmanında da bir sahne vardı; alevli kılıç ile ilgili. Bu bölümde de ışığın tanrısına epey bir vurgu yapıldı gibi... Tazının tekrar eden neden başkaları değil de o kişinin bir çok kez diriltildiği ile ilgili olan sorular. Ve tabi ışığın tanrısının bir amacı olduğu şeklinde yapılan yorumlar. "Azor Ahai" ile ilgili olarak acaba mı dedirtiyor insana... 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Prequel    55
Prequel

Dizi içinde söylenen kış geliyor sözü kış geldi'ye döndü ama kış falan hala gelmedi. Her yerde kar görmeden kış gelmez siz bizi mi yiyorsunuz. Kış dizi bitince gelecek ama sabır. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mcake±    9
mcake±

Güzel bir girişti. Herkesten birazcık gösterdiler. Malum 1 sene bekledik. Hafızaları tazelemek ve kim nerede kaldı hatırlamak için şarttı. Ben bölümün her saniyesinden zevk aldım. Eksikti, Sam'ın sahneleri çok pislikti ama idare ettik. (Sam'in sahnelerininde önce gözucuyla baktım sonra kafamı çevirdim ama mecburen ileri aldım. Allah belanıız versin :oleyo: )

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ismuta    213
ismuta

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Cane®    44
Cane®

Güzel bir giriş bölümüydü, Arya'nın sahnesi iyiydi, maske olayını görünce aklıma görevimiz tehlike filmi geldi orada baya kullanılmıştı bu maske işi. Sam filozof olacam diye ne çektin be. Arya bir de kraliçeyi öldürecem demiyor mu bana bir şey oluyor inşallah denize düşüp boğulursunda kurtuluruz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ritel    365
ritel

83 bölümden geriye son 12 bölüm kaldı. Sadece ilk sezonda jenerik öncesi sahne vardı. Yeniden böyle birşey yapmaları hoş olmuş.

Sansa, Daenerys Targaryen'den daha da çok sinir bozucu olmaya başladı. 

Peter Dinklage adını artık jenerikte en baştan almalılar. Dizinin en önemli karakterlerinden biri Tyrion, Daenerys Targaryen'nın peşinde yok oldu gitti.

Sansa, birşey diyeceksen toplantı bittikten sonra dersin. Jon'un otoritesini sarstığı hiç aklına gelmiyor mu? Jon'a öğüt veriyor bir de, babası gibi aptallık yapmayaymış. Sen değil misin zaten son gece para pul şöhret için babanı gizlice Cersei'ye ispiyonlayan. İleride Serçeparmak'ı kullanıp Jon'un işlerine engel olursa şaşırmam. 

Tyrion gibi yok olan diğer iki karakterden biri de Serçeparmak. İlk 4 sezonda Serçeparmak'ın diyarın kralını seçecek kadar güçlü olduğunu gördük. Her repliği dizinin en iyilerinden arasına giriyordu. Şimdi ne oldu. Sansa'nın yanında konuşamıyor. Sansa, tamam kaybol diyor ve Serçeparmak kayboluyor. Adam, kralın kim olacağına hükmeden birinden, aşkı için her şeyi yapacak liseli gence dönüştü.

Sonuncusu da Varys ki o da Serçeparmak gibi en gizemli karakterlerden biriydi. Biz bu üçü konuşurken mest olurduk. Şimdi üçü de figuran gibi duruyor.

Arya gönlümüzü ferahlatan intikam aldı da bu Faceless Men denilen grup (tarikat ya da neyse) bunun farkına varmayacak mı? Sonuçta onlardan biri değil ama onların yeteneğini istediği gibi kullanıyor. Geçen sezon Jacgen H’ghar'a tripler attı o da kabul etti mi yani.

Bran, Sur'a geldi. Efkarlı Edd bir heyecanlansana en sevdiğin arkadaşın Jon'un kardeşi gelmiş. 

Kitt Harrington, Jon Snow kral oluncaya kadar iyiydi ama şimdi garip geliyor. Kral rolünü Richard Madden (Robb Stark karakterinin sonu kötü olsa da) daha iyi yapıyordu. 

Cersei'nin durumu belli değil. Kafa hepten mi gitmiş yoksa kendini öyle mi göstermek istiyor. Onun da kendi çapında fikirleri var. Euron Greyjoy'un en iyi hediye dediği şeyin Tyrion değil de ejderha olması daha mantıklı olur.

Şu Brienne de artık Tormund'a biraz pas versin.

Sam'in "o" sahnelerinden ben de çok rahatsız oldum. Ordaki konuştuğu kişinin "olur böyle şeyler ama Sur ayakta kalır" derkenki  rahatlığını anlayamadım.

Jorah'a yazık oldu bir daha göremeyeceğiz diyordum ama Sam'in kolunu tutan o idi sanırım.

Daenerys Targaryen seneler sonra (kendine ait olduğunu düşündüğü) topraklara gelmesi hiç de o kadar etkileyici değildi.

Sandor Clegane'ın ev sahiplerini gömme sahnesi duygulandırdı. Beric Dondarrion'un bu kadar önemli bir konuma geleceğini hiç ummazdım. 

Her şeye rağmen güzeldi.

tarihinde ritel tarafından düzenlendi
  • Beğeni 5

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Coilbone    485
Coilbone

BAbZ7v.jpg

Intro'dan bir detay. Ak gezenlerin duvarı aşması umarım bu kadar basit olmaz :D Özellikle Tazı'nın sahnesinden sonra ciddi ciddi şüphelerim var.

FRPnet

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
eyoruk    16
eyoruk

Artık 6.bölümden sonra spoiler yeme ihtimalim daha da arttığından başlamak lazımdı ,yoksa 2 yıl bekleme niyetindeydim.Başladım diziye "umarım hortlama olarak görmezsiniz bu yorumu."

Girişi ve sonu hariç pek bir vasat idi.İşte böyle bölümler yüzünden neredeyse soğuyorum diziden.Çok oyalıyorlar uzatıyorlar.Yukarıdaki haritada arkadaş fotoğraf paylaşmış gerçekten de öyle olursa çok kötü.Çünkü artık vakit kalmadı ne ara anlatacaklar ? Ne ara ölüler ile gece nöbetlerinin savaşını göreceğiz de sıra asııl savaşa gelecek ?

Spoiler

Bran Stark kaleye gelmiş işte göstersene anlatsana durumları bizlere ,boş beleş sahneler yerine ! 

Jorah göründü ,Gendry göründü de arkadaş nasıl geldiler oraya ? Hele Gendry ? Bu adamı nasıl anlatmazlar doğru düzgün şaşıyorum resmen.

Daenerys geldi gelmesine de Cersei bu kadın evine gelecek diyerek nasıl önlem almamış onu düşündüm ? En azından bir hamle yapardı ? 

Ayrıca dizi boyunca hep karıştırmışımdır kim nereden nereye göç etti burada da Bran hangi yollardan geçti de duvara kadar geldi ? Şöyle haritalı falan bakmak lazım.

tarihinde eyoruk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk