Jump to content
  • Duyurular

• kocakafa

Yeni Üyelik   11-02-2017

Merhaba, herkes foruma yeniden üye olmalı. Üye olduktan sonra lütfen posta kutunuzun spam - gereksiz klasörünü kontrol ediniz. Hala sorun yaşıyorsanız mail adresinizi veya kullanıcı adınızı: infoplanetdp@gmail.com'a mail atınız.
RyK

Yunanistan Seyahati

Recommended Posts

Fildir    235
Fildir
RyK, Şimdi tarihinde yazdı:

Git Belgrat başlığı aç orada konuş kirletme başlığımı.:olemaganda:Sen kirletebilirsin @mnth :dansoleyo:

Başlık açmışsın, bari bir işe yarasın işte. :foleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
RyK    291
RyK
Fildir, 1 dakika önce tarihinde yazdı:

Başlık açmışsın, bari bir işe yarasın işte. :foleyo:

Yine yüce bir insanım yüceliğim okadar büyük ki konuşmanıza vereceğim. Birde mütavaziyim.:butwhy: Git bari de birşeyler karala detaylı bir işe yara. Bir işe yaracağın günlerde varmış ama dereyi görmeden mayomu giymem. Övgüler gidip geldikten sonra.:oleyoel:

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    78
Kanpuu
RyK, 1 saat önce tarihinde yazdı:

Yine yüce bir insanım yüceliğim okadar büyük ki konuşmanıza vereceğim. Birde mütavaziyim.:butwhy: Git bari de birşeyler karala detaylı bir işe yara. Bir işe yaracağın günlerde varmış ama dereyi görmeden mayomu giymem. Övgüler gidip geldikten sonra.:oleyoel:

Mütevazi birbirine paralel olan demektir.Mutevazı, olmadığın konusunda haklısın. :21:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.139
elbais

4,1246 > 4,2126 :ole1: hız yaptınız dimi gençler

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    185
AasgaarDvoLuNDagR

:offtp:

Fildir, 3 saat önce tarihinde yazdı:
RyK, 3 saat önce tarihinde yazdı:

Sen evden çıkabiliyor muydun da Yunanistan'a gideceksin?!:foleyo: Bildiğin ev kızı değil misin sen? :olemaganda:Yunanistan da senle karşılaşmak istemiyorum kafadan değiştirdim tatil yerini. :tesbihleyo:Değişiklik olsun diye gidecektim tüm site benle gelecek neredeyse. Ne anladım bu işten.:butwhy:

Seni sallayan yok ki konuştuğumuz şey hakkında. :foleyo: Belgrad'ı konuşuyoruz. :dansoleyo:

@Fildir ben seni yıllardır erkek sanıyordum, metalci uzun saçlı falan.. Hatta avatarından yola çıkarak aşağıda en soldaki arkadaş gibi hayal ederdim.  :foleyo:

6716_photo.jpg.7f935c13a3141708825888f2e5415221.jpg

@RyK 'nın başlığını kirlettim ama kendisi de günün şokunu yaşattı bana... :tara:

Başlığı ilgi ve merakla takip ediyorum ve aradan çekilirken; Belgrad ve Yunanistan sefer hazırlıklarımıza devam edebiliriz.  :sayoleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Fildir    235
Fildir

@AasgaarDvoLuNDagR

Öyleyim zaten. :fool:  RyK dalgaya alıyor. :oleyo: Ama o adamki kadar karizma değilim. 10da biri bile yok o ayrı mesele. :dansoleyo:

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
RyK    291
RyK
elbais, Bir saat önce tarihinde yazdı:

4,1246 > 4,2126 :ole1: hız yaptınız dimi gençler

Ağzımı ne zaman açsam elimde patlıyor zaten. Adamlar kötü durumda dediğim için Marsa halen kloni kurmamış olmalarına şaşıyorum.:butwhy:

@AasgaarDvoLuNDagR

İstediğin gibi kirletebilirsin, biri kirletmesin yeter.:oleyoel:

, RyK düzenlendi
  • Like 1
  • Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    185
AasgaarDvoLuNDagR
Fildir, 7 dakika önce tarihinde yazdı:

@AasgaarDvoLuNDagR

Öyleyim zaten. :fool:  RyK dalgaya alıyor. :oleyo: Ama o adamki kadar karizma değilim. 10da biri bile yok o ayrı mesele. :dansoleyo:

Tamam o zaman problem yok. Ctrl+Del yapmamıştım zaten :foleyo:, geri dönüşüm kutusundan tekrar hayalimdeki yerine geri koydum seni. :tesbihleyo:

@RyK  :dansoleyo:

• Haha 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    129
mnth

eee Belgrad ve Yunanistan ne oldu şimdi ?

Kasım'da bende Budva da olacağım :smurf:

İtalya vizeye çok para istiyor. Hem € da arttı daha çok istiyordur şimdi :oleyoel:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    303
byesiler

Saray Bosna- Mostar 2 günlüğüne annem ile gitmeyi düşünüyorum. Araç kiralayabilirmiyim. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
****GhOsT****    9
****GhOsT****

Başlık açılalı bir süre olmuş yeni gördüm. Başlık Yunanistan seyahati olsada konuşmalarda başka ülkeler geçtiği için araya sıkıştırayım. (Yazdıktan sonra bi okudumda çok uzun yazmışım ya gereksiz sanki ama silmedim isteyen okusun :)) Şimdi kendi içinde ne kadar ucuz olsada paramızın değer kaybetmesiyle bizden ucuz uygun ülke bulmak zor. Herkesin dediği gibi eskisi gibi krallar gibi yaşayacağımız ortam pek yok malesef. Euro bölgesi dışında olan balkanlar ülkeleri bütçeye daha uygun planlarımızı buna göre yapalım  :)

Haziran ayında Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya şeklinde bir seyahatım oldu. Genel bir bilgilendirme olması açısından aklımda kaldığınca bazı şeyleri yazayım. Saraybosna gidiş Üsküp dönüş olarak uçak fiyatlarına göre bir rota yapmıştım ama bu sırada çok önemli birşeyi atladım.. Araba kiralayacaksanız gidiş dönüş ülkeniz aynı olsun :)Yoksa kafadan 1.500 - 2000 tl civarı esktra biniyor. Bizim durum belli değildi o yüzden böyle bir hata yaptım ama araştırınca ülke şartlarına göre en iyi seçenek bir sürü yer gezecekseniz araç kiralamak olacağı için biraz sıkıntı yaşadık. Çünkü balkan ülkerinde yollar genel olarak kötü, ulaşım süreleri uzun. (normal gösterilen sürelerden daha uzun sürüyor.) En önemlisi otobüs saatleri önceden araştırıp bulmanız ve doğru çıkması pek olası değil. Her saatte kolayca şehirler yada ülkeler arası ulaşım bulmanız pek mümkün olmuyor bu programı bozabilir. Çok gezecekseniz ve özellikle 3-4 kişiyseniz kesinlikle araç kiralamayı öneririm.Benzin mazot zaten ucuz. Biz 3 kişiydik ve tahmini düz hesap ödediğimiz ücret kişi başı her şey dahil araç için ödediğimiz ücret 250 tl olmuştu. Tek tek ödeyeceğiniz otobüs ulaşım ücretlerinden kesinlikle daha ucuz olacaktır. Bir örnek verirsem Saraybosna dan trenle sadece Mostara gidip gelseniz 100 tl üzeri bir rakam çıkıyor ve kendinizi bu saatlere göre ayarlamak zorunda kalmanızda işin ekstra sıkıntısı.

Bu bilgiler doğrultusunda planlamayı tekrar yapıp şöyle bir rota çıkardık ''Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Saraybosna, Belgrad, Üsküp, Ohrid, Bitola, Üsküp''. Arnavutluk düşünsekte ulaşımı ve maliyeti düşürme adına rotadan çıkartmak zorunda kaldık. Bu rotada 2 ayrı araba kiraladık. Bosna - Sırbistan - Makedonya geçişlerini otobüs ve trenle yapıp, sefer saatlerini geceye getirip bu uzun yolculukta 2 günlük konaklamayı da aradan çıkardık :)

Öncelikle Saraybosna dan bir araç kiralayıp ''Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Saraybosna'' olacak şekilde 7 günlük bir ilk etap belirledik. Aracıda ilk 1-2 gün çok gerekli olmasada dahil edip 7 günlük ''406TL'' ye tuttuk. Ülke değiştireceğimiz içinde yeşil kart araç vizesi alıp ekstra 35 euro verdik. (Hem sonradan okuduğum hemde orada şahit olduğum bazı firmalar müşterileri kazıklamaya çalışıp ekstra ücretler çıkarıyorlar. Hatta bu araç vizesinden 100 euro istedikleri bile oldu. Kabul etmeyin şikayet edeceğinizi söyleyin başınıza gelirse. Kendi sözleşmenizini ve detaylarınızı da iyi okuyun.) Yakıt olayına gelirsek şimdi km hesabı söyleyemem ama haritadan bakarsanız az çok fikir sahibi olursunuz o kadar yol yaptık hani fazla fazla diyim 200 tl benzine verdik. Normalde araçlar full depo verilir bizimkinde az vardı yetermi yetmez mi diye düşünürken en son 20 euro fazladan koyup full depoya yakın adamlara vermiş olduk :)  yani bu rotayı 150 tl ye yakın bir yakıt masrafıyla atlatabilirsiniz. Konaklamaya gelirsek 3 kişi için 6 gün kişi başı 53 tl gibi bir fiyata hallettik.Tuttuğumuz her yer rahat ve merkezi konumdaydı. Daha ucuza da hallederdik ama 1-2 yerde daha ucuzları olmasına rağmen yüksek tercihle bu fiyata çıktı siz daha da ucuzu halledebilirsiniz.

Araç teslimi için Saraybosna ya dönüp 2. etap planımıza geçtik. ''Belgrad, Üsküp, Ohrid, Bitola, Üsküp''  şeklinde 5 günlük yeni rotamıza geçtik. Saraybosna dan otobüsle Belgrad a ve 1 gün orada konaylayıp trenle Makedonya-Üsküp e geçtik. Üsküpte tekrar araç kiralayıp direkt Ohrid-Bitola yapıp en son Üsküp e dönüp seyahati bitirdik. Bu güzergahta Üsküpte yine araç kiraladık ama bu sefer online rezarvasyon yaptırmayıp biraz pahalıya aldık. 2 gün için 80 euro para ödedik ama 3 kişi otobüslere de bu civarlarda belkide daha fazla vereceğimiz için yinede uygundu. Hem dediğim gibi uzun süren yolların sıkıntısı ve otobus saatlerine bağlı kalmak daha can sıkıcı olacaktı. Konaklama için 4 gün kişi başı 37 tl civarı bir para ödedik. Yine daha da ucuza getirebilirdik.

----

Buraya kadar genelde güzergah, araç fiyatları ve konaklama için kendi tecrübeme göre fikir olsun diye yazdım. Şimdi para birimi Euro olan Karadağ haliyle pahalı. Alkol kısmen uygun olsada yemek ve diğer herşey bu seyahatte en pahalı olan ülkeydi.Tabi bizdeki turistik yerlerle karşılaştırınca yerine göre görece olarak bu durum farklılık gösterebilir. Kotor turistik bir bölge olmasına rağemen Budva ya göre sönük. Kotor kalesinin manzarası çok iyi.Giderseni çıkmaya üşenmeyin.Çıkış 45 dk - 1 saat sürüyor merdiven çıkarak ama o manzaraya değer. Budva ya gelirsek çok keyifli bir yer en turistik bölgesi. Çok daha canlı bir şehir, bir sürü plajı var yaz tatili için ideal. Ayrıca Budva ya kadar gitmişken çok yakında olan ''Sveti Stefan'' a uğramamazlık etmeyin.

Bosna ya gelirsek fiyatlar yemek - içme hemen hemen bizdekiyle aynı. Ekonomik açıdan çok zorlamaz. Saraybosna aslında küçük bir şehir herşey yürüme mesafesinde. Toplu taşıma kullanmadan yürüyerek bile her yere kısa sürede gidebilirsiniz. Konaklama için Başçarşı ya yakın yerler tercihiniz olsun. Zamanınız olursa biraz şehir dışında kalan havaalanına daha yakın bir yerde olan milli parkları ''Vrelo Bosne'' ya uğrayabilirsiniz. Mostar ise çok daha küçük bir şehir öyle günlerce kalmak fazla gelebilir. Ama güzel keyifli bir yapısı var tüm çarşısı köprünün 2 yakasına uzanıyor. Bölgede en iyi manzara Cami minaresinden görülüyor, giriş çok pahalı değil. Mostar köprüsü manzaralı cafeler de güzel zaman geçirebilirsiniz. Zaman zaman yeterli ücreti alınca köprüden atlayan çocuklar oluyor onlarıda izleyebilirsiniz. Köprü altından suya girenleri görüp sakın sizde gaza gelip suya girmeyin.Genel olarak malesef pis ve hastalıklıymış bilginiz olsun. Yüzmek demişken Mostar a gitmişken yaklaşık 1 saat uzaklıkta milli parklarında bulunan ''kravice falls'' a uğrayabilirsiniz. Çok güzel bir yer ister yüzün, ister kano kiralayın oralarda dolanın , ister oturup şelaleyi dinleyin :)Girişte ufak bir ücreti var. Genel olarak Bosna Herksek Yaz kış her dönem ayrı bir keyifle gidlebilir düşüncesindeyim.

Sırbistan ise malesef arkadaşlarımın mantıksız bir biçimde çok konaklamak istememelerinden dolayı 1 buçuk gün kalabildim. Hala üzülüyorum.. Belgrad ta konaklama için onların ünlü bizim İstiklal caddesine benzer ''Knez Mihailova'' caddesine yakın olmaya çalışın.Hatta direk uygun fiyat olursa oradan bi yerden tutun. Yine ''Knez Mihailova'' ya yakın geleneksel sırp canlı müziklerinin olduğu restoranların bulunduğu Skadarlija bölgesinde mutlaka uğrayın. Fiyatlar aşırı yüksek değil. Zaten Sırbistan da yemek ve içmek baya uygun. Ama hediyelik eşya ve diğer alışverişler pahalı. Örnek verirsek diğer ülkelerde 4 tl ye aldığımız hediyelik magnetler burda 7 tl den satılıyor. Ama ilginçtir bir acfe de oturup magnetten ucuza yemekte yiyebilirsiniz :) Kale bölgesinde akşamları gece kulüpleri oluyor.Tuna nehrinde tekne turu yapabilirsiniz yanı şekilde tuna nehrin üstünde restoranlar ve gece kulupleride bulunmakta. Çok az kaldığım için keyfini çıkamasam da güzel bir şehir tekrar gidip bir kaç gün kalıp tam anlamıyla şehri yaşamak isterdim.

Son olarak Makedonya ya gelirsek, fiyat olarak bence en uygun ülke. Denilene göre buraya eskiden geldiğinizde krallar gibi yaşıyormuşsunuz tanımı tam burası içinmiş. Şimdi biraz güç kaybetsekte yinede ekonomik olarak en rahat edilebilecek ülke bizler için.Üsküp e giderseniz merkeze taş köprüye yakın nehrin hangi yakasında olduğunuz farketmeksizin konaklayabilirsiniz.Birbirine yakın herşey.Üsküp her yerde yazar hakikaten tam bir heykeller şehri. Gitmişken dağın tepesinde ki ''Milenyum Haç''ına çıkabilirsiniz. Oraya tamamen yürüyerek yada teleferikle çıkılabilir ama uyarayım teleferikle çıkarız oraya kadar gideyim demeyin sakın. Teleferik dağın neredeyse ortasında.. 1 saat dağ çıkmanız gerekir. En iyisi oraya kadar taksi yada otobüsle çıkıp öyle teleferiğe binmek. Üsküp yakınında ''Matka Kanyonu'' diye bir yer var zamanınız olursa orayı da araştırıp gitmenizi tavsiye ederim. Ohrid daha küçük yazlık bir şehir gibi. Göl manzarası çok keyifli tekne turuna çıkmak isterseniz ordaki kişi başı 35-40 euro luk turlara atmayın hemen. Küçük takalardaki dayılar çok daha makul kaç kişiyseniz farketmez 300 dinar a gölde sizi dolaştırabilir.Bu da yaklaşık 5 euro yapıyor. Bitola ise konaklamaya değer çok ekstra bir şeyi olan bir yer değil ama çok önemli ve özel bir artısı var. Mustafa Kemal Atatürk ün Makedonya da okuduğu askeri okul burada bulunuyor. İçinde Atatürk müzesi de bulunuyor. Müze çok büyük değil ama o topraklarda ona duyulan saygıyı görmek, atamızın okuduğu okulu ziyaret etmek, ziyaretçi defterini okuyup oraya duygularınızı yazmanız ayrı bir his..

Bitirirsem sanırım belkide gereksiz çok şey yazmışımdır kısa zaman olsada hatırlayamadığım çok detay var dahada unutmadan başlayınca kendim içinde bir ufak rehber notu düşmüş oldum kusura bakmayın..Hele Yunanistan seyahati başlığı altında bunları yazmam :):) Neyse daha ayrıntılı sorularınız olursa bildiğim ve hatırladığım kadarıyla seve seve yardımcı olabilirim.

@byesiler araç kiralamanda ehliyetin varsa hiç bir problem yok. Ama tepede yazmayı unuttum  kredi kartınızdan 500 euro gibi bir miktar ekstra olarak güvence için çekiliyor. Araç tesliminden sonra kartınıza geri yükleniyor.Kartınızda böyle bir limit olmalı. Onun dışında araba kiralamada bir sorun varsa ayrıca sorabilirsin.

• Like 2
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pirpir    154
Pirpir

Temmuz ortasında Atina'da 4 gün geçirdik oradan Bükreş'e geçtik. Bir Ucuz falan değil küllüyen yalan. İki bir daha gider miyim? hiiç gerek yok gördüm ettim.

Atina'ya giderseniz Sarı City Turlarından alın başka türlü şehri çözemezsiniz adamların Alfabeyi anlamak mümkün değil! Sarı renkli şehir turları günlük olarak istediğiniz kadar indi bindi yapmanıza izin veriyor ulaşım derdiniz kafanızdan silinir.

Deniz kenarında para ve hayat var orası kesin, Atina'da oteli Booking.com dan bulmuştuk bir nevi oranın Tarlabaşına düşmüşüz 4 kız çok eğlendik :93: yine de güzeldi tabi ama hayallerim arasında bolca deniz ürünü yemek vardı paso pastahane ürünü yedik ( bizden çalmış olsalarda bizden iyiler ) Bu arada tatilden döndüm döneli salata yiyorum yemin ediyorum yeşilliği özlemişim önceden hayatta yemezdim!

Neyse ucuz bir ülke değil 4 günden fazla kalınır mı derseniz ona da hayır derim.

Sahiden batıyorlar herhalde bir tek deniz kenarında görkem ve para var Atina resmen ölmüş. Akropolis hoştu yalnız arkadaşım Efes'e daha evvel gitmiş ve aynen şunu dedi bu ne ki Efes'in tırnağı etmez orası koskocaman şehir. Akropolis dediğiniz şey şehri gören tepede 3 harabe bedeli de 30 eurocuk.

Neyse konaklama, yemek ve transporting pahalı orada olup da burada bulamayacağınız ise hiç bir şey yok müsterih olun!

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    129
mnth

Kasım ayındaki planım Karadağ...

2 kişilik gidiş dönüş uçak bileti 700 TL 'na mal oldu. Konaklama yeri olarak Budva'yı seçtim. 5 gecelik bir aparta 560 TL 'na kiraladım. Ayrıca 2 arkadaşımız daha bizimle bu yolculuğa katılacak. Tivat 'a Turkiye'den direk uçuş olmadığından dolayı Karadağ'ın Başkent'i Podgorica 'ya ineceğiz. Karadağ € kullandığından dolayı fiyatlar biraz yüksek gibi gibi geliyor. Podgorica ile Budva arası ortalama 1 saat. Araba kiralamayı düşünüyorum. Araştırmalarıma göre Türk Ehliyetleri 6 ay süre ile Karadağ'da geçerliymiş. Budva dışında Kotor ve kıyı şeridini gezip görmeyi düşünüyorum...

• Thanks 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.