Jump to content
Tuğrul Akça

[Game of Thrones] #7x03 "The Queen’s Justice"

Tavsiye Edilen İletiler

Tuğrul Akça    665
Tuğrul Akça

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pirpir    192
Pirpir

İşte 7 yıldır beklenen bu fragmandaki son sahne.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dagon    120
dagon

Fena savaş izleyeceğiz gibi.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Burhan Guclu    188
Burhan Guclu

Savaş Kral'ın Şehri için mi yoksa Casterly Rock için mi olacak merak ediyorum. Büyük ihtimalle Casterly Rock gibi duruyor ama fragmandaki ejderhaların da bulunduğu savaş bu mudur bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dagon    120
dagon
Burhan Guclu, 45 dakika önce tarihinde yazdı:

Savaş Kral'ın Şehri için mi yoksa Casterly Rock için mi olacak merak ediyorum. Büyük ihtimalle Casterly Rock gibi duruyor ama fragmandaki ejderhaların da bulunduğu savaş bu mudur bilmiyorum.

Kuşatmadan çok meydan savaşına benziyor. Tabi Lekesizler Casterly Kayası'nı kuşatmışken arkadan gelen Lannister ordusu olabilir ama sezon öncesi fragmanlarda gördüğümüz DOthraki'lerle yapılan savaş olması daha muhtemel.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Paradigma    115
Paradigma
Spoiler

Jaime, Robb'un kendisine uyguladığı taktiği uyguladı; takdir ettik. Tyrell ailesi finito. Queen of Thorns ölmeden önce güzel çaktı lafı, son şakasını yaptı derler ya hani :) Jon - Daenerys sahneleri normal düzeyde geçti. Gerçi dizinin genel sorunu da bu oldu, herkeste beklenti aşırı yüksek. Çok fazla olay ve karakter var bunların hepsine değiniyorlar eyvallah ama yine de tatmin olmamış, süre yetmemiş gibi hissediyorsun. Bran - Sansa sahnesi gibi. E baksak şimdi yarısı bitti neredeyse sezonun. Olaylar da olmadı değil gerçi ama işte...

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
pckolog    482
pckolog
Spoiler

Dizideki olay örgüsü çok hızlı gidiyor. Yara göreve çıktığı gibi alt ediliyor. Dorne pat diye devreden çıkıyor. Tyrelller şipşak yeniliyorlar. Euron hep kazanıyor. Jaime, Tyrion'ı alt ediyor. Her şey Cersei'ye yarayacak şekilde ilerliyor. Dany müttefiklerini ve lekesizlerini çok acemice kaybediyor. Sürekli de zayıflıyor.

Dizide nedense Martelller'e bağlık yemini etmiş sancaktarlarından hiç bahsedilmiyor. Koca Dorne üç maymunu oynuyor. Bunun dışında Tyreller'in ordusu diyarın açık ara en büyük ordusuydu kitaplardan hatırladığım kadarıyla. Yüksek Bahçe de yapı ve konum itibariyle ele geçirilmesi zor bir yerdi. Yıllar sürecek bir kuşatmadan fazlası gerekirdi bence. Sadece Tarly Hanesi'nin veya birkaç küçük hanenin desteğiyle bu kadar zayıflamalarını mantıklı bulmadım o sebeple. Öte yandan Euron'un elini kolunu sallayarak Kral'ın Şehri'ne giriş çıkışını anlamlandıramıyorum bir türlü. Ejderhakayası denen Dany'nin bulunduğu yer koyun tam ağzında bir adacık. İki tarafta da binlerce gemi var ve hiç birbirlerine rastlamadan gelip geçiyorlar nasıl oluyorsa.

Bunlar sırf Cersei güç kazansın, heyecan olsun. Dany, Jon'a ihtiyaç duysun diye yapılmış bir sürü şey işte. Senaristler Dany'ye savaşı kazandıracak kilit rolü Jon'a yazalım da romantik bir aşk hikayesi de çıkarırız buradan, iyi prim yaparız bile demişlerdir eminim. Ben bu serinin sonuyla ilgili daha karanlık şeyler bekliyorum GRRM'den. Dizi popülarite uğruna inandırıcılığına zarar veriyor bence.

Bunun haricinde benim diziden umudumu keseli çok oldu da Tyrion'ı ezip Cerseri ve Jaime'yi zeka küpü yapan senaristlere acayip gıcık olmaya başladım. Cersei'nin kitaptaki düşüncelerini bilmesem çok zeki olduğuna inanacağım ama cidden değil. Tamam, Jaime akıllı adamdır da bir Tyrion değildir. Bu kadar kolay alt edilmesi çok basit geliyor.

Bu arada önceki bölümden bir sahneyi @eşekherif yanlış çevirmiş, doğru çevirisi bu. :foleyo:

Mv2m69.jpg

tarihinde pckolog tarafından düzenlendi
  • Beğeni 5

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SirRonyon    74
SirRonyon

Dizinin bu kadar tahmin edilebilir bir çizgide ilerlemesi canımı sıkıyor arkadaşlar. Hala muazzam zevkle izliyorum ama eskiden sezonun bu geçiş bölümlerinde bile, kitaplardan bildiğimiz olaylar bile bizi yine etkileyip şok edecek şekilde verilebiliyordu. Şuan çoğu sahnede öyle bir hisse kapılıyorum ki sanki birebir kafamda canlanan şeyleri kamerayla kayda almışlar gibi. Keşke diziyi bitirmek için böyle acele etmeselerdi de eskisi gibi yavaş yavaş pişiyor olsaydı olaylar, oradan oraya atlamaktan başımız dönüyor, hiçbir karaktere veya sahneye de doyamadan yeni bir kısma atlamak durumunda kalıyoruz.

Spoiler

Jaime'yi sevdirmek için çok çaba harcadılar önceden, özellikle Brienne'in ellerinde King's Landing'e dönerken. Ama bu ''kötüden iyi çıkarma'' hikayesi boşa gitmiş gibi görünüyor. Cersei'nin ellerinde acınası bir karaktere dönüştü gitti yine. Şaşaalı zırhının içinde, soyadının ve ünvanının verdiği kudretle şuan etkileyici bir karakter olarak görünebilir ama gözümde gerçekten hiçbir değeri yok, zavallı bir kukla. Keşke bu askeri zaferler onun elinde olmasaydı, bu itibarı hak etmiyor. Keza Tyrion da plan yaparken bu kadar geriden gelecek bir karakter olarak gösterilmeyi hak etmiyor. Cersei'nin de Jaime'nin de birer adım önünde olmalıydı her planında, dizideki en zeki karakterden bahsediyoruz. Jaime konusunda tek avuntum Euron'un buna altından kalkmaz laflar sokuyor olması. Laflar demişken Olenna Tyrell'in son sözleri de giderayak söylenecek en sağlam şeylerdi herhalde. Eğer ki bu laflar Cersei'ye giderse elde ettiği zaferin bile tadını çıkaramayacaktır öfkeden. Ve bu konuda öfkesini senelerdir Tyrion üstüne odakladığını düşünürsek içi içini yiyecektir. Ellaria Sand'e yaptığını, favori oğlu Joffrey'i öldüren kadına yapamayacak asla.

Daenerys ve Jon sahneleri girişte yazdığım eleştirinin en temel sebebi. Bakın sahnenin kötü olduğundan değil ama ne bileyim hiç mi şöyle kimsenin ummadığı bir şeyler olmaz, hiç mi altı dolu dolu yazılmış bir diyalog olmaz? Diziyi izleyenler 2011'den beri, kitapları okuyanlar ise belki de 20 senedir bu anı bekliyorlar. Serinin ismi hayat bulmuş, Buz ve Ateş buluşmuş ama sahnede bir Bran - Sansa buluşması kadar duygu yok. Bakın mesela Jaime, Highgarden'a girerken arkada nefis bir müzik başladı. Rains of Castamere melodisini uyarlamışlar, muhteşemdi tek kelimeyle. Ya da Cersei'nin sahnesinde çalan doğru hatırlıyorsam The Light of the Seven'in kısa bir melodisiydi. Şu büyük buluşmanın şerefine gerekirse yeni bir müzik bile üretilebilirdi sahnenin ağırlığına ağırlık katacak. Bu sahnelere ait hoşuma giden şeylerse Jon'un ejderhalara karşı tepkileri ve Tyrion - Jon buluşması. Şahsen ilk sezondaki anlarına yaptıkları göndermelere benim adıma Dany - Jon karşılaşmasından çok daha kıymetli ve heyecanlı oldu.

Jorah iyileşti ve tahminen koşarak Dany'e dönecek, bulabilirse. Acaba diyorum senaristler Sam ve Jorah vasıtasıyla bir şekilde Jon - Dany ittifakına katkı sağlayacak bir hikaye mi ortaya çıkartacaklar. Eğer değilse Jorah'ın greyscale hikayesine ayrılan süre tamamen boşa gitmiş olacak, bir amaca hizmet etmiyor olacak.

Son olarak da Casterly Rock ve Highgardan'ın dizide ilk defa gösterilmesinin 7. sezonu bulması ayrı bir tuhaflıkken tek bir bölümün son 10 dakikasında geçiştirmelik gösterilmesi ise daha ilginç. Düşününce Harrenhall'a 2. sezonda bir sürü vakit ayrıldı mesela. Harrenhall önemli bir yer olabilir ama bunda sezondur dizinin resmen merkezinde yer alan bir aile olan Tyrell'lerin kalesinin hiç gösterilmemiş olması gerçekten ilginç. Hiçbir ciddi etkisini göremediğimiz Dorne'a bile o kadar süre verilmişti.

Ekleme: Bölüm introsunda Pyke gözüküyordu, kendi kendime düşündüm ne alaka şimdi diye, bölümde de Pyke yoktu doğru hatırlıyorsam. Theon'u gemiye aldıkları yer mi acaba diyeceğim ama ne alaka? Greyjoy donanması nerede battı, Pyke nerede. Alakasını çözebilen beni de aydınlatsın.

tarihinde SirRonyon tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Burhan Guclu    188
Burhan Guclu
Spoiler

Yavaş yavaş kaybedip kaybedip, en sonunda Dany'ye kazandırırlarsa kötü olur. Dövüşte kazanacak olan adamın baştan dayak yemesi gibi. :) Game of Thrones'tan böyle bir klişe beklemiyorum ama umarım böyle bir şey yapmazlar. @pckolog'un dediği gibi Dany ile Jon'u yakınlaştırmak için yapıyor olabilirler, veya benim aklıma başka bir şey de geldi. Jaime'nin Azor Ahai teorisine zemin hazırlıyor da olabilirler. Cersei Çılgın Kral gibi olup, tüm mevkilerde kazanırken ölümü Jaime'nin elinden olabilir.  

Veya en sonunda Daenerys Kuzey'e kaçar, Jon ile ordularını birleştirirler, Cersei de bunları takip eder, tam savaş başlayacakken Ölüler Ordusu gelir ve Hobbit'teki cüceler ve elfler gibi bunlar da orduları birleştirip onlara karşı savaşırlarsa rezalet olur. :) 

tarihinde Burhan Guclu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
montediaz    2
montediaz
Spoiler

Ben savaşın kazananının Cersei olacağını düşünüyorum. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
orijinaryus    74
orijinaryus
Spoiler

Bölüm bir saat ama tatminlik bende sıfır. Bazı sahneleri gereksiz buluyorum ilerletesim geldi resmen. Keşke böyle olmasa yahu o kadar da bekledik. Şimdi gene 1 hafta bekleyeceğiz. Yayınla karşim tüm bölümleri de izleyelim 1 gecede rahatlayalım yahu.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Coilbone    488
Coilbone
Spoiler

"Kötülerin hep bir adım önde olması" teması tam sürat devam ediyor. Kime sorsan bir tarafta yedi krallığın en zeki adamı, savaşmak için doğmuş, taktiksel açıdan kusursuzlaşmış bir ordu var ama her yere kafalama girip telef oluyorlar. Nerede Lord Varys'in küçük kuşları? İstihbarat ağından kimse mi kalmadı? Bir taraf eliyle koymuş gibi her hareketi ön görüyor, her savaşı lehine çeviriyorken neden diğer tarafın hiç bir şeyden haberi yok ve dünyaya yeni gelmiş gibi hatalar yapıyor? Euron koskoca bir armadayı nasıl bu kadar hızlı ve gizli hareket ettirebiliyor?

Koskoca Tyrell Hanesi nasıl bir kasaba gibi ele geçirilebiliyor? Savaşın eşiğinde, kime sorsan "muazzam kaynaklara" sahip bir hane nasıl bu kadar hazırlıksız olabiliyor? "Teslim olunan" savaşlar daha uzun sürdü bu dizide, komedi.

Şimdi işin komedisi asıl burada başlıyor. İşler tam tersi olsaydı, Ölü Ordusu güneyden geliyor, önlerinde King's Landing olsaydı, Lannisterlar beyhude savaşları kazandıktan sonra gerçek düşmana heba olup, Jaime'nin öne atılmasıyla ellerinde kalan ordularıyla kuzeye çekilip orada son savaşın verilmesi mantıklı gelebilirdi. Ama şu an oda olmayacak. Ya Cersei kazanmaya devam edip karşısında rakip bırakmayacak ve Ölü Ordusu ile karşılaştığında dizi şanına yakışır biçimde bütün karakterlerin birer birer ölüp telef olması ve fanların çıldırmasıyla bitecek, ya da Daenerys "dayak yiyen boksörün bir anda ayağa kalkması" klişesiyle savaşın gidişatını ejderhalarıyla değiştirecek, bu esnada ejderhaları kaybedecek, ya da en fazla biri güç bela Ölü Ordusu ile savaşmak için hayatta kalacak. İki sonuç da hayal kırıklığı.

Nereden bakarsan bak dizinin gidişatı sonun hiç bir şekilde tatmin etmeyeceğine delalet. İkinci bir "Lost" vakası gümbür gümbür geliyor.

tarihinde Coilbone tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TRueS    13
TRueS
Spoiler

Sona dogru gelirken bu bölümde pek bir hareketlilik olmamasi sasirticiydi. Büyük savas gelse de artik herkes rahatlasa :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aap    38
aap
Spoiler

Yedinci sezon itibariyle dizi her bölüm biraz daha sıradanlaşıyor. Oysa dizi genel itibariyle karakter gelişimine odaklı ilerliyordu. Her karakterin bir derinliği vardı. Diyaloglar, klişeden uzak ve düşündürücüydü. Olaylar oldukça derinlikli ve etkileyici bir şekilde izleyiciye aktarılıyordu. Ancak yeni sezon itibariyle bunların tam tersi bir şekilde ilerliyor. Önceki sezonlarda her bölüm yukarıda tarif ettiğim şekilde değildi muhakkak. On bölümde iki üç bölüm kalitesi nispeten daha düşük bölümler olabiliyordu. O yüzden ilk iki bölümü izlediğimde sezonun geri kalanı için umutluydum. Ancak üçüncü bölüm, ilk iki bölümden de kötüydü. Farklı farklı olaylar o kadar yavan bir şekilde işlendi ki! Zevk aldığım tek bir yanı olmadı bu bölümün.

Madem olayları bu kadar hızlı işlemeyi seçtiniz. En azından sahneleri etkili bir şekilde seyirciye aktarın. En azından kullanılan diyaloglar biraz özgün olsun. Ama bunların hiç biri yok. Geriye dört bölüm kaldı ve yeni sezon iki yıl sonra yayınlanacak. Dizi bu kadar uzun aralıklara yayılmışken, zaten yedi bölümlük bir sezonun üç bölümü nasıl böyle harcanır anlayabilmiş değilim. Dizi, şu an ki gidişatıyla, ilerisi için bir hayal kırıklığı oluşturacağının ipuçlarını vermekte adeta.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Cane®    44
Cane®

Atmosfer dışında çöp bir bölümdü. Dizinin inandırıcılığı baya azaldı. Daenerys sahneleri sıkılıcılıkta tavan yaptı iyice. Cersei ve Euron sahneleri zevk veriyor biraz o kadar.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames    504
DeanJames

Geçtiğimiz bölüm herkes ayılıp bayılınca bölüme ,çok fazla bir şey yazmak istemedim genel havayı bozmamak için ama 1-2 savaş sahnesi görünce herkes diziye ayılıp bayılıyor , ne zaman biraz duruyor o zaman da çok bozdu diyor. Genel olarak bu sezon bence her şey çok ama çok hızlı gelişiyor.Tamamen şaşırtmaca ve kişisel tatmin üzerine kurulu artık. Eskiden gerçekten çok ama çok iyi düşünülmüş detaylar üzerinden güç dengeleri değişirken şimdi o kadar sıradan oluyor ki bunlar , her an her şey olabilir havası veriliyor.

Spoiler

Özellikle Dorne ve Tyrelleri çok kolay harcadılar.Yok mu Dorne da başka adam göremiyoruz. Tyreller zaten öylesine varmış gibi. Euron her yeri hallediyor ama çok yüzeysel görüyoruz bunu. Cercei'nin yaptıklarına rağmen halktan bu kadar destek bulması ilginç,en azından nasıl oluyor bu pek üzerinde durulmuyor.

Daenerys güç kaybediyor Cercesi güç kazanıyor.Hatta Cercei ejderhalara da çözüm buldu ama muhtemelen sezon finalinde ejderhalar şov yapacak ve herkes ovv süper diye tatmin olacak. Yine uzun süre konuşulup ,tartışılacak.Bu bölümde beni en çok etkileyen Bran'ın dönüşüydü ama o da biraz havada kaldı. Bu sezon neden 7 bölüm anlamak mümkün değil. 10 bölümü rahat çıkarırlardı buradan. Muhtemelen maliyetten kaçıyorlar böylece. Böyle düşününce de ben sezonun son iki bölümü için büyük beklentiye giriyorum. Paraya kıymışlardır herhalde.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mangdasire    66
mangdasire

Uzun uzun yazmak istemiyorum. Ancak kitabın önünde daha fazla ilerledikçe kendi doğasına kıyasla mantık hatalarının, oldu bittilerin ve tahmin edilebilir gelişmelerin ağır basmaya başladığı bir diziye dönüştü. Dizinin biraz hızlanmasını ben de istiyordum fakat bunlar gaza biraz fazla bastı. 

Spoiler

Özellikle Euron Greyjoy faktörünün dizide fazla abartılması beni rahatsız etti. Adamın donanması resmen ışınlanmayı bulmuş. Bir orada bir burada önüne geleni tokatlıyor.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rabiadelpueblo    267
rabiadelpueblo
Spoiler

Öncelikle yazacaklarım için şimdiden özür dilerim. Senaristler böyle büyük bir hikayeyi iyi yazamıyorlar, beceremiyorlar.

Ya bu Euron Greyjoy nasıl 1000 gemiyle King's Landing'e gidip gelebiliyor ve Dragonstone adasındaki hiç kimse kocaman donanmayı nasıl görmüyor?! Yapacağınız işi izleyeyim...

Harita burada;

the-map-of-dragonstone-and-kings-landing

tarihinde darkness_age tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate    235
Mr.Hate

Eskiden ben de çok yorum yapardım bu diziye ama artık tek satır yazmak gelmiyor. Ne yazmalıyım? Vasatlığını mı? Klişeliğini mi? Saçmalığını mı? Bunlar doymuşlar her şeye, artık bitse de gitsek havasındalar. Hani zengin masa başı işi olur ya, akşama kadar soliter oynayıp, akşam olsa da gitsem diye saat başı saate bakanlar gibi. Bir de spin-off ları duyuruldu onun da etkisi var, bundan ekmek yiyebildiğimiz kadar yedik, artık bitse de yeni dizilerden ekmek yiyelim diye düşünüyorlar galiba..

Son olarak, bu yazım da burada not edilsin. Bu dizi final verdiğinde tüm hayranları lanetler okuyarak sövecekler. Çünkü diziyi öyle bir dağıttılar ki, artık toparlamaları mümkün değil... Lost dizisinden beter final verecek. demedi demeyin...

• Üzgün 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ismuta    213
ismuta

Spoiler

Arkadaş ilk defa bu dizinin bir bölümü hakkında yazıyorum çünkü bölümü beğenmedim. Çünkü mantıksal hatalar gırla. Hele hele mesafe denilen kavram dizide uçup gitmiş. Bölümde çok kritik buluşmalar gerçekleşti orası gerçek ama bu kadar yavan metinlerle ya da arka fon olmadan zevki hissedemiyorsun. Dizi popülerliğin verdiği yetkiye dayanarak seyircinin gazını alıyor bu. Üstteki üye çok haklı koskoca Euron teeee denizleri aşıp aşağıdan Casterly Kayası'na gelsin, Bran teeee Duvar'dan Winterfell'e gelsin, bizim Arya gelmesin çünkü kış :D Ama Bran'e kış değil. Neyse dizi izlerken gazımı alıyor eyvallah ama bu hatalar göz ardı edilemez. Bile bile seyirci ne istiyorsa onu veriyorlar. Zaten haberlerde çıktı 1.5 TB veri HBO'dan kaçırmışlar arada diziden bir şeyler de varmış diyorlar, bekliyoruz.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk