Jump to content
Tuğrul Akça

The Goldfinch (2019)

Tavsiye Edilen İletiler

Tuğrul Akça    647
Tuğrul Akça

PrjGr5.png

 

Amazon - Warner Bros., Donna Tartt'ın The Goldfinch (Saka Kuşu) adlı romanını beyazperdeye uyarlayacak. Yönetmenliğini  John Crowley'in yapacağı film, annesiyle birlikte bir sanat müzesini ziyaret ederken meydana gelen bombalı terör saldırısında sağ kurtulan ve olayda annesini yitiriren 13 yaşındaki Theodore Decker'in yaşam hikayesini anlatacak.

 

http://variety.com/2017/film/news/goldfinch-film-amazon-warner-bros-1202531064/

 

Spoiler

Kitabın Tanıtım Bülteninden;

 

"Birini benim, annemi özlediğim kadar özlemek nasıl mümkün olabiliyordu? Onu öyle çok özlüyordum ki ölmek istiyordum; suyun altında havaya hasret kalmak gibi sert, somut bir özlem."

İlgisiz bir babanın ve hayatını ona adayan bir annenin oğlu olan on üç yaşındaki Theodore Decker bir patlamanın ardından mucize eseri hayatta kalır. Ancak New York gibi koca bir şehirde kimsesiz bir çocuk olarak felaketin ardından hayatta kalmak yeni bir felaketin içine düşmek gibi olur onun için. Bu yangın yerini andıran hayatın içinde ona annesini hatırlatan tek bir şeye tutunur Theo: küçük, sarı bir kuş; bir saka…

Büyüdükçe zenginlerin tablolarla dolu odalarında ve çalıştığı antikacının tozlu koridorlarında hayatın çok daha farklı yönlerini keşfeder genç adam. Aşkı bulur ama tılsım gibi yanından ayırmadığı Saka Kuşu tablosu kadar kırılgan ve ürkektir bu aşk. Ve onun kadar yakın ama bir o kadar da uzak…

Saka Kuşu ruhani bir yolculuk gibi. Oradan oraya sürüklenen bir hayatın, kaybın, ölümün, takıntının, bağımlılığın, aşkın, kaderin ve kadersizliğin romanı. Tablonun içinden bakan o küçük kuş, size evreni, iyiyi, kötüyü, güzeli, benliğin ve zaman kavramının derinliklerinde yatan sırrı sorgulatacak kadar güçlü ve tüneğine zincirlenmiş olmasına rağmen alabildiğine özgür.

"Saka Kuşu bir zafer. Donna Tartt ortaya olağanüstü bir kurgu eser çıkarmış."
-Stephen King-

"Keder, kayıp, kimsesizlik, kader ve iyiyle kötünün doğası üzerine kaygıları, zengin karakterleri ve toplumsal anlamda geniş tuvaliyle Proust, Dickens, Dostoyevski ve Nabokov ile karşılaştırılmayı hak ediyor. Çatısı ve temposu titizlikle oluşturulmuş; bu kitabı okumak Tartt'ın görüsü ve sesini bütünüyle özümseme deneyimidir. Güzel ve önemli bir kitap."
-Elaine Showalter-

"Modern bir destan ve eski usül bir kutsal yolculuk, maharetli bir maceraperest ve ağırsıklet bir başyapıt. Bu kitap Tartt'ın büyük ölçüde erkeklerden oluşan Büyük Amerikan Romanı kulübüne girip John Steinbeck, Harper Lee, Saul Bellow, Philip Roth ve diğerleri ile şerefine içmesini sağlayamayacaksa şayet, bu dükkânı kapatıp Büyük Evrensel Roman için başka bir yer açalım, zira bu tam da öyle bir şey."
-The Times-

"Hassasiyet ve dikkatle yazılmış bu kitap, Tartt'ın sahneler ve betimlemelerle uzun zaman geçirmesiyle ve hikâyeyi detaylıca kurmasıyla hem kısık ateşte pişiyor hem de okuyucunun dikkatini çekmeyi aksatmıyor. Saka Kuşu özenli fırça darbeleriyle gitgide derinleşen gölgelerin sürükleyici, destansı bir masalı halini alıyor."
-Tina Jackson, Metro-

"Daha ilk sayfadan sizi ensenizden yakalıyor ve kaçıp gitmenize izin vermiyor. Katman katman psikolojik detay ve hisle dolu."
-Viv Groskop, Red-

"Öylesine güzel yazılmış bir kitap ki aynı anda hem neler olacağını öğrenmek için son hızda okumak hem de ağır ağır tadına varmak isteyeceksiniz."
-Marie Claire-

"Uzun zamandır beklenen, zarif bir aşkın, anıların ve sanatın insana dadanan gücünün öyküsü. Unutulmayacak karakteriyle dokunaklı ve yere sağlam basıyor. Çarpıcı ve beklediğimize değiyor." -Kirkus Reviews-

"Gerçekten daha ilk sayfasından itibaren okuyucu yakalıyor… Karanlık sayılabilecek bir gerilim ile masalsı bir aşk hikâyesinin bir araya gelmiş hali."
-Daily Mail-

"Anlatının görkeminin baş döndürücü detaylarla birleşmiş hali."
-Guardian-

 

 

The Goldfinch
  0/10
  /10
 • Ülke
  ABD
 • Tür
  Dram
 • Dil
  İngilizce
 • Süre
  dk
 • Vizyon Trh
  10 Ekim 2019

IMDb ID tt3864056

The Goldfinch (2019)

Son güncelleme

 

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE    888
SABRE

 Amazon Stüdyoları ve Warner Bros. "The Goldfinch" İçin Ortak Oldu

59984350c7200.png

 

 

Variety'nin haberine göre Warner Bros. Donna Tartt'ın kitabı The Goldfinch'i film uyarlamasını finans etmek için Amazon Stüdyoları ile anlaşmada son aşamaya geldi.

Söylenenlere göre Amazon anlaşma gereği filmin bütçesinin 40 milyon dolarlık bir meblağa tekabül eden üçte birinden fazlasını karşılayacak. Karşılığında ise filmi kendi platformu olan Prime'de yayınlama hakkını kazanmış olacak. Filmi ayrıca gösterim tarihinden sonra HBO ve Showtime gibi paralı kanallarda da yayına sokabilecek.

 

Warner Bros. filmin dünya genelinde sinemalarda gösterim görevini üstelenecek. Projenin gösterim hakları ile ilgilenen başka gruplar da vardı ama Amazon içlerinde en hırslı olanıydı. Online perakendeci projenin seyirci çekeceğine inanıyor çünkü Tartt'ın kitabı kendi sitesinde çok satanlar listesindeydi. Ayrıca film üzerindeki ortaklık güzel bir markalaşma fırsatı olarak görülmekte.

 

Warner ve RatPac, Pulitzer ödüllü kitabın film haklarını 2014'te satın almıştı. RatPac yapımcı olduğu gibi filmin yatırımcısı konumunda. Dickenvari anlatımıyla eleştirilerin odağı olan Goldfinch, bir sanat müzesine düzenlenen bombalı terörist saldırısından sağ kurtulan ama annesini kaybeden Theodore Decker isimli genç bir adamın hikayesini anlatıyor. Bu hadiseden sonra bir takım maceralara atılıp boş gezenin boş kalfası babası ile Las Vegas'ta yaşamaya başlayan genç daha sonra sahtecilik işlerine bulaşır.

 

Genç adamın yakın arkadaşı Hobie rolü için Ralp Fiennes düşünülüyor. Stüdyo bir ara Hobie için Liam Neeson ile görüşürken Theodore'un annesini oynaması için Julianne Moore'a teklif götürmüştü ama herhangi bir anlaşma sağlanamamıştı. Filmin yönetmenliğini John Crowley yapacak.

 

Amazon'un son yıllarda film sektöründe, Manchester by the Sea ve The Salesman gibi Akademi'de yarışan filmlerle oldukça hırslandığı görülüyor. Bu yaz, başrolünde Kumail Nanjiani'nin yer aldığı romantik komedi The Big Stick büyük beğeni topladı. Sonbaharda ise Woody Allen'ın yeni filmi Wonder Wheel'i ve Richard Linklater'ın yönettiği Last Flag Flying'i yayınlayacak.

 

https://www.planetdp.org/article/amazon-stuedyolari-ve-warner-bros-the-goldfinch-icin-ortak-oldu-art217

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    499
Kill Master

Başrol Ansel Elgort'a (Baby Driver) teklif edilmiş.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    499
Kill Master

8N16DV.jpg

 

Aneurin Bernard (Dunkirk) kadroya katıldı.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Tuğrul Akça    647
Tuğrul Akça

ZOj0MZ.jpg

 

Sarah Paulson filmin kadrosuna katıldı.

http://variety.com/2017/film/news/sarah-paulson-the-goldfinch-adaptation-at-warner-bros-1202615775/

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
hasangdr    1.152
hasangdr

Film 11 Ekim 2019'da vizyona girecek.

 

http://www.comingsoon.net/movies/news/906199-warner-bros-release-dateschanges-for-shaft-tag-and-the-goldfinch

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Tuğrul Akça    647
Tuğrul Akça

9D0q2Z.jpg

 

Willa Fitzgerald filmin kadrosuna katıldı.

http://www.comingsoon.net/tv/news/909947-willa-fitzgerald-cast-in-the-goldfinch-movie-adaptation

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
hasangdr    1.152
hasangdr

jeffrey-wright.jpg?w=1000&h=563&crop=1

 

Jeffrey Wright filmin kadrosuna katıldı.

 

http://variety.com/2018/film/news/jeffrey-wright-the-goldfinch-adaptation-1202659241/

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Tuğrul Akça    647
Tuğrul Akça

XPy6VD.jpg

 

Finn Wolfhard (Stranger Things) filmin kadrosuna dahil oldu.

https://www.hollywoodreporter.com/news/stranger-things-star-finn-wolfhard-joins-ansel-elgort-goldfinch-1074809

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Tuğrul Akça    647
Tuğrul Akça

RnJg77.jpg

 

Luke Kleintank film kadrosuna katıldı.

http://variety.com/2018/film/news/luke-kleintank-the-goldfinch-1202669104/

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×