Jump to content
oTToMaNeK

[Game of Thrones] #7x07 "The Dragon and the Wolf"

Tavsiye Edilen İletiler

ritel    365
ritel
eyoruk, 9 sa önce tarihinde yazdı:

İçeriği Gizle

Hala mı oluyor ? Kafa karıştı da.

Rhaegar Targaryen, Daenerys Targeryan'ın kardeşi. Bu durumda Daenerys, Jon'un halası oluyor.

@namunsan, Bran, Rhaegar'ın Elia Martell'den boşanıp Lyanna Stark ile evlendiğini bilmiyor. Rhaegar'ın evliyken Lyanna ile olduğunu sanıyor. Her şeyi bilen birinin bunu bilmemesi bana göre de yanlıştı.

Başlangıçta burayı takip edenler bu diziyi ne kadar çok bilir yazmıştım ama pek bilinmiyormuş. Keşke önceki forumdan mesajları alabilseydim. Her bölümü sadece iki paragrafla geçiştirmeyip, haritalarla, dizideki eksikleri kitaplardan kapatacak sayfaları tek tek bulup yazdıklarımı burada gösterebilseydim. 

Bu arada bu serinin en bahtsız karakteri Elia Martell. Kocası boşuyor, kendisine tecavüz ediliyor, çocukları duvarlara vurularak öldürülüyor, ölümünden sonra intikam alması gereken Doran Martell bir şey yapmıyor.

tarihinde ritel tarafından düzenlendi
ekleme

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE    984
SABRE
eyoruk, 15 dk önce tarihinde yazdı:

Bu arada yukarıda yazılmış Tyrion nasıl olur da ablasını tanımaz hemen vazgeçeceğini bilemez falan diye .Bence Tyrion biliyor ve ona göre anlaşma yapmış olabilir ? Hani bir bakıma ihanetcik kandırmaca falan olabilir 

Bu kısım mantıklı geldi bana da.

Spoiler

Aynı şekilde çocuk olayını da söylemeyecek zaten. Adam en nihayetinde Lannister ve ailesinin yok olmasını istemiyor. Jon ve Dany'i pis pis dikizlemesinin başka bir açıklaması yok gibi. Hele bir de Jon'un Targaryen olduğunu öğrensin bakalım asıl ona nasıl tepki verecek. :) 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dracarys    13
dracarys

Robert ın isyanı bir yalana dayanıyor diyor bran.O kısıma kimse değinmemiş.

Daha önceden bilinen bir bilgimiydi ki bu.Ben ilk kez duyuyorum.jon un annesi doğum yaparken mi ölüyor.

Oralarda ne olmuş belli mi ?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ritel    365
ritel
dracarys, 1 dk önce tarihinde yazdı:

Robert ın isyanı bir yalana dayanıyor diyor bran.O kısıma kimse değinmemiş.

Daha önceden bilinen bir bilgimiydi ki bu.Ben ilk kez duyuyorum.jon un annesi doğum yaparken mi ölüyor.

Oralarda ne olmuş belli mi ?

Rhaegar'ın Lyanna'yı kaçırdığı, tutsak ettiği, tecavüz ettiği sanılıyordu.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SirRonyon    73
SirRonyon

Şunu belirteyim, bu başlık altına yazacağım bu mesajı forumdaki birkaç GoT başlığında daha kopyalayıp paylaşacağım. Çünkü söyleyeceğim şeyler sadece bu bölüm özelinde olmayacak.

Şimdi bu yazıyı yazma gereği duymamın başlıca sebebi @zarat 'ın yazdığı iletide paylaşımlarımdan dolayı teşekkür etmesi ve @ritel 'in girdiği son iletiler. Şunu fark ettim arkadaşlar, hayatımda tarifsiz bir yeri ve etkisi olan bu dizinin bitmeye yüz tutmuş son bölümlerine ben yorum bile yapmadım bu sezon doğru düzgün. Dizinin yayınlanmaya başladığı 2011 senesinden bu yana aşağı yukarı her bölüm için paragraflarca yazı yazardım. Tüm kitapları okudum, ilk 4 sezonun özellikle tüm bölümlerini üçer-dörder defa izledim. Daha dizi o kadar popüler değilken çevreme deli gibi anlattım, aşılamaya çalıştım. Çok defa okuldan, işten hatta uykumdan feragat edip zamanımı bu diziye harcadım. Dizideki birçok karakteri gerçek hayatta insanları sevemeyeceğim kadar sevdim. Dünya tarihinden iyi bir Westeros tarihi bilgisi edinmiştim zamanında, şuan artık çok şeyi unutmuş olsam da. Şimdi ortada bu derece ciddi bir hayranlık durumu varken nasıl oldu da iş buraya geldi ben bunu sorguluyorum kendimce?

Hala Pazartesi sabahlarını iple çekerek bekliyorum bölümleri, hala sabahın körüne alarm kurup ilk iş izliyorum ama kalmadı o eski heyecan. Özellikle kitaplardaki her şeyi tüketip de senaristler bayrağı devraldıktan sonraki kısımda dizi yokuş aşağı gitmeye başladı.Kurulan eşsiz evrenin, yaratılan düğümlerin, olay örgüsünün gücü ve kudreti hatırına hala sağlam şekilde ayakta kalabiliyor, hikayenin gidişatının yapı taşları, kritik dönüm noktaları zaten belli olduğundan bir şekilde o hikaye akışı sağlanıyor ama GoT'u GoT yapan şey belli iki nokta arasında gidilen yoldu. O yol öyle eşsiz anlatılıyordu ki biz o yola aşık oldu. Artık ortada yol falan kalmadı, sadece iki noktayı görüyoruz. Örneğin bir nokta buzdan gölde esir kalmış tayfamız, diğer nokta Dany'nin ejderlerle gelmesi. Bakın arada yol yok, sadece bunları görüyoruz. George R.R. Martin'in elinBuna beden çıkmış ustalık eseri karakterlerin tadına doyum olmayan diyaloglarının yerini ben dahil hepimizi uyuşturan, izleyince gazlayan bol efektli aksiyon sahneleri öyle bir aldı ki artık son bölümdeki Tyrion - Cersei sahnesi gibi sahneler görünce gerçekten gözlerim doluyor eski günlerin hatırına. 

Geriye kala kala 6 bölüm kaldı. Bu destanın sonunu bir şekilde öğreneceğiz artık ama keşke kıytırık bir Hollywood filmi gibi bitirilmesiydi bu iş. Keşke incelikle işlenen Jaime karakteri rezil edilmeseydi, keşke Baelish'in sonu böyle anlamsız olmasaydı. O kadar çok keşke var ki, GRRM'in emeğine yazık gerçekten. O adamın yerinde olsam kahrolurdum şu bölümleri görünce. Gerçi o da vakitsizlikten izleyemediğini söylemiş ama hiç izlemesin daha iyi zaten. Dizi için şuan öyle hissediyorum ki sanki çocukluktan bari kardeş bildiğim bir arkadaşım üniversiteye okumaya gitmiş de saçma sapan bir insan olarak geri gelmiş gibi. O eskiye dayanan dostluktan kaynaklı koparamadığın bir bağ var. Hala bazen eski günleri yad edip duygulanıyorsun, o arkadaşın içinde eski karakterinden ışıltılar görüp umutlanıyorsun yine aynı olur muyuz diye ama heveslenmene bile izin vermeden o yine normale dönüyor, yeni normaline. 

Eskiden dizi hakkında forumda, ekşisözlük'te, IMDb'de yazılan her yorumu okurdum ve değerlendirirdim. İnsanlarla münakaşaya girerdim. Artık inanın forumda yazılanlara bile göz ucuyla bakıp geçiyorum. Çünkü aşağı yukarı herkes aynı şeyi yazıyor, üstüne tartışacak derinlikli bir şey kalmadı. Eskiden bir karakterin bir eylemi yapmasındaki sebeplerden tutup çok basit bir kararın ne gibi sayısız sonuç doğurabileceğini konuşuruduk. Artık yorumlar bile sığlaştı. Yanlış anlamayın kimseyi eleştirmiyorum, ben de dahilim bu sığlaşan yorumlara. Hepimizin söyledikleri belli. ''OFFFF be abi, Drogon nasıl dağıttı ortalığı ama'', ''Abi efsane bölümdü ya, Night King ortalığın anasını belleyecek!!!'' ayarında yorumlar var ortada maalesef. 

Olmasaydı sonumuz böyle. Son olarak The North Remembers diyip kapatayım mevzuyu, öyle değil mi @heroson ? Kuzey hatırladı aslında neredeyse hatırlayacağı her şeyi ama hiçbir intikamın bile bir tadı, anlamı kalmadı artık bende. Ne Freyler için, ne Baelish için ya da yarın öbürgün olursa Cersei için.

• Beğeni 4

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
eyoruk    16
eyoruk

Bir de şu var ; Bran 

Spoiler

madem geleceği de görüyor ?  Ejderha olayını nasıl bilemedi haber olmadı haber etmedi ? Şu Bran ile gece kralı'nın temeli çok boş.Neredeyse hiç birşey anlatmadılar bu ikisi hakkında.Bran hadi kuzgun oldu tamam oldu bitti ,gece kralı ejderi aldı savaşa gidiyor oldu bitti.Beni çok rahatszı ediyor bu tür şeyler.Kalan 6 bölümde de bunları anlatacaklarını sanmıyorum beklemiyorum da.Çok daha önceden yapacaklardı ki savaş sahneleri daha etkili daha dolu olsun bizde daha çok keyif alabilelim.Şimdi gece kralı hakkında pek birşey bilmeden savaşta göreceğiz adamı ! 

tarihinde eyoruk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ben geldim    51
ben geldim
eyoruk, 11 sa önce tarihinde yazdı:

İçeriği Gizle

Hala mı oluyor ? Kafa karıştı da.

Spoiler

Soy Ağacı

Aegon V

Betha
Blackwood

Duncan

Eskitaş'lı
Jenny

Jaehaerys II

Shaera

Daeron

Rhaelle

Ormund
Baratheon

Aerys II

Rhaella

Baratheon
Hanesi

Rhaegar

Elia
Martell

Shaena

Ölü Doğan Çocuk

Jaehaerys

Drogo

Daenerys

Hizdahr
zo Loraq

Rhaenys

Aegon

Daeron

Aegon

Viserys

Rhaego

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
steg    69
steg

Bana göre doyurucu ve nasıl geçtiğini yine anlamadığım bir final bölümü oldu. Uzun bir süre bekleyecek oluşumuz kötü bu arada.

Spoiler

Tyrion'dan sezon başından beri bir kıl kapmıştım. Gerek bu bölümde ablasıyla konuşmaları gerekse de en son sahnedeki bakışları falan. Bu adamın başının altından bir şeyler çıkacak galiba.

John'un Dany ile durumu beklenmedik bir şey olmamakla beraber açığa çıkan detaylar bana "oha" dedirtti. Peki gerçek tahtın varisi olduğuna göre şimdi Dany ne yapar?

Ice Dragon'un duvara tek atması da çok acayip geldi bana nedendir bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Paradigma    114
Paradigma
ritel, 2 sa önce tarihinde yazdı:

Bu arada bu serinin en bahtsız karakteri Elia Martell. Kocası boşuyor, kendisine tecavüz ediliyor, çocukları duvarlara vurularak öldürülüyor, ölümünden sonra intikam alması gereken Doran Martell bir şey yapmıyor.

Kitapta Doran Martell bazı uzun vadeli şeyler yapıyor ama birden savaş açmıyor. Tywin ayarında bir zeka deniyor kendisine. Dizide gereksizce harcandı yani, başka oğulları var falan. 

Lyanna'nın kaçırıldığı yalanını Littlefinger yayıyor sanırım, öyle bir şey okudum. Gerçi bunlar da ilan etselermiş yani, ailene kuzgun yolla hiç değilse. Gerçekten karambol olmuş. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ritel    365
ritel

Ben de kitapta zeki olduğunu bildiğim için, dizide Doran Martell çıktığında arkadaşlara bu adam çok şey yapacak çok zeki dedim. 2 sezonda hiçbir şey yapmadan öldüğü için haklı olarak dalga geçtiler.

Doran Martell karakterini canlandıran Alexander Siddig'in Game of  Thrones'un tüm bölümlerinde yaptığı konuşmayı toplayın, Da Vinci's Demons'un bir bölümündeki konuşmasına eşit ise hiç şaşırmam. 

Bran demeyin bana. Başlangıçtan bu yana bu serinin sonucunda Bran'ın çok büyük rolü olacak dedim. Bu sezon sadece Serçeparmağı öldürmede işe yaradı. (Öfkeyi anlatacak mimik bulamadım)

ekleme
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames    496
DeanJames

Dizi müthiş gidiyor ile ,dizi yokuş aşağı gidiyor diyenler arasinda bence şöyle bi fark var ;

Benim de içine dahil olduğum ve kitaplardan ayrıldıktan sonra mantik hatalari ve kopmalar var diyenler , görsellikten çok, eserin derinliğine hayran olan , belkide epik fantezi türüyle(çoğunlukla edebi tarafıyla] got'un ötesinde bağı olanlar diyebilirim.

Diğer taraftan dizinin pr çalişmalarindan görsel efektlerine kadar müthiş bir produksiyon. Belki de bir diziden beklenen de bu ve yapimcilar son 2 sezonu buna göre organize ettiler.Sonuç olarakta diziyi bu hali ile seven onemli bir cogunluk var.

Ayrica dizi bittikten sonra da okunacak kitaplar olacak ve ilk yazdiğim kesim daha mutlu olacak.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate    235
Mr.Hate

Gelecek sezondan spoiler....

Spoiler

:oleyoel:

JD.jpg.a6cc5f4ae3d9d7b0482b065f4c44cd35.jpg

• Beğeni 1
  • Haha 6

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
eyoruk    16
eyoruk

Önceden de sormuştum da atlandı sanırım ; 

Spoiler

Nöbetçiler falan hepsi öldü mü ? Öldüyse onlar da orduya katılacak ? 

Benim hatırladığım kadarı ile duvar ile nöbetçilerin yerleri arasında çok kısa mesafe var dip dibe değiller diye hatırlıyorum ? Duvar yıkılınca kampında yerle bir olmamasını umuyorum.Bir de kamptakiler görsünler orduyu 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SirRonyon    73
SirRonyon

@eyoruk

Sur'un tamamının yıkıldığını düşünmüyorum. Sadece denizle birleştiği nokta olan Eastwatch kısmında gedik açıldı benim gördüğüm. Çünkü Sur dediğimiz şey bayağı uzun. Eastwatch gibi toplam 17 tane kale var Sur boyunca. Sur'un üstünden diğer taraflara doğru kaçtığını düşünüyorum bizim ekibin. Night's Watch'tan figüranlar ölmüştür, Tormund ve Beric gibi adamları şimdiden harcamazlar. Tahminen Castle Black'te ortaya çıkarlar bir sonraki sezon. Öleceklerse de senaristlerin şuan bayıldıkları gibi gereksiz bir dramatize yöntemle ölürler. Winterfell hudutlarına dayanmış wightlara saldırırken kahramanca can verirler falan. Hatta belli mi olur, belki diyarda Ölüler ordusuna inanmayan biri varsa diye yine bir wight yakalama operasyonuna falan kalkışabilirler :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    849
zarat

Bir de toplu halde böyle keyifle tadını çıkara çıkara seyretmek var

Acaba biz de de böyle izleme etkinliği var mıdır ?

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Coilbone    485
Coilbone

Bir buçuk saatlik bölümü, muhtemelen çoğunu tanımadığı, yer yer aşırı tepkiler veren insanlarla, AYAKTA izliyor insanlar :oleyo: Kafama sıkarım herhalde :D

Tanıdığın, az çok tv-sinema kültürüne hakim insanlarla, daha rahat bir ortamda çerezinle, içeceğinle izlemek varken böylesi çok saçma geliyor bana açıkçası.

tarihinde Coilbone tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ritel    365
ritel

Önceki bölümlerin yorumlarından birinde (adını hatırlayamadığım bir arkadaş) dizi, seyircilerin isteğine göre yapılıyor galiba türünden bir yorum vardı. @zarat'ın eklediği videoya baktım da

Spoiler

Dany'nin ejderhayla alana gelmesine, Jon Snow'un Daenerys'in odasına girerken ve Baelish'in öldürülürkenki tepkilerini izledim. Aynen de öyleymiş seyirci ne istiyorsa veriyor. Diğer gizemli şeylerin açıklanmasını bekleyen kısıma da hafiften bir şeyler gösterip bitiriyorlar. 

Alıntı

sanki çocukluktan bari kardeş bildiğim bir arkadaşım üniversiteye okumaya gitmiş de saçma sapan bir insan olarak geri gelmiş gibi. O eskiye dayanan dostluktan kaynaklı koparamadığın bir bağ var. Hala bazen eski günleri yad edip duygulanıyorsun, o arkadaşın içinde eski karakterinden ışıltılar görüp umutlanıyorsun yine aynı olur muyuz diye ama heveslenmene bile izin vermeden o yine normale dönüyor, yeni normaline.

Şu bölümden sonra aynı şeyleri düşünüyorum. 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    849
zarat
Coilbone, 31 dk önce tarihinde yazdı:

Bir buçuk saatlik bölümü, muhtemelen çoğunu tanımadığı, yer yer aşırı tepkiler veren insanlarla, AYAKTA izliyor insanlar :oleyo: Kafama sıkarım herhalde :D

Tanıdığın, az çok tv-sinema kültürüne hakim insanlarla, daha rahat bir ortamda çerezinle, içeceğinle izlemek varken böylesi çok saçma geliyor bana açıkçası.

Yahu dostum, meselenin özünü kaçırmayalım. benim demek istediğim birlikte dostlarla keyif alarak seyretmek  :giveup:

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    849
zarat
ritel, 8 dk önce tarihinde yazdı:

Önceki bölümlerin yorumlarından birinde (adını hatırlayamadığım bir arkadaş) dizi, seyircilerin isteğine göre yapılıyor galiba türünden bir yorum vardı. @zarat'ın eklediği videoya baktım da

İçeriği Görüntüle

Dany'nin ejderhayla alana gelmesine, Jon Snow'un Daenerys'in odasına girerken ve Baelish'in öldürülürkenki tepkilerini izledim. Aynen de öyleymiş seyirci ne istiyorsa veriyor. Diğer gizemli şeylerin açıklanmasını bekleyen kısıma da hafiften bir şeyler gösterip bitiriyorlar. 

Şu bölümden sonra aynı şeyleri düşünüyorum. 

Sevgili dostum bütün sanatlar günümüzde önce yaratıcısının elinden özgün olarak çıkar ve sonra toplumsal beğeniyle şekillenir. Ne yazık ki, Popüler Kültür bu demektir. Burada müziği, edebiyatı, sinemayı hele hele TV dizilerini bundan ayrı tutamayız. Ayrıca bu toplumsal beğeninin ticari yönünü göz ardı edemeyiz. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ritel    365
ritel

Doğru da yine de zoruma gidiyor. Bunlara toplu ortamda Red Wedding'i izleteceksin.

Spoiler

Son ana kadar biri gelip kurtaracak diye beklerken ekran, Catelyn Stark'ın boğazlanmasından

birkaç saniye sonra siyaha dönüşecek. O zaman da yihhu diye bağırsınlar.

Videoda biri de Tyrion'a gülmüş de (sızan senaryoyu okumadım) ikisinin de ölümüne Tyrion sebep olacak sanki.

her zamanki salakça yaptığım imla hatalarından birini düzeltme

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk