Jump to content
rubens9999

Windows 7 64 bit Kuracağım Hakkında Sorularım Var

Tavsiye Edilen İletiler

rubens9999    0
rubens9999

Arkadaşlar merhaba,

1. Birkaç ay önce yeni harddisk satın almıştım, bu harddiski şimdilik yedekleme olarak kullanıyorum, ama bu hafta 64 bit Windows 7 kurmaya karar verdim (şu anda kullandığım Windows`lar 32 bit).

Sorum şu: Bu harddiskte ortalama 400 GB veri kayıtlı (filmler fotoğraflar oyunların kurulum dosyalarının yedekleri VB....) acaba bu harddiske Windows kurarsam bu harddiskteki veriler zarar görür mü?

2. Windows 7`yi kurarken 2 harddisk takılı iken kurulum yapabilirim dimi?   Yani Windows 7 kurarken 2. harddiski sökmeme gerek yok dimi? (Windows XP kurarken bunda sorun yaşamış, kurulumda hedef sürücü gösterdiğim halde diğer sürücüye kurulum yapmıştı)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    111
Kanpuu

Verilerin silinir, kuruluma başlamadan önce diskin biçimlenir.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kornsky    332
Kornsky

Formatsız olarak Windows 7 kurarsan windows old olarak önceki işletim sistemini yedekler. Daha sonra bunu da silebilirsin. Yalnız Windows 7 MBR stilindeki diske kurulanır.. Windows 10 kullanıyorsan, formatsız olarak diske Windows 7 kurulumu yapamazsın.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rubens9999    0
rubens9999

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Sevgili Kanpuu Disk Yönetimi`inden disk bölme işlemi ile harddiskte 200 GB alan ayırıp, bu alanı biçimlendirip Windows kurarak olur mu?  Eğer bu yöntemi yaparsam harddiskteki veriler zarar görür mü?

Sevgili Kornsky  açıkçası kafam karıştı.

Bahsettiğim harddiskte hiçbir işletim sistemi yok (ama şunu söyleyeyim; kullandığım Windows 8`i kopyala yapıştır ile kopyalayıp yeni harddiskte yedeklemeye çalışmıştım hata üstüne hata vererek kopyalama işlemini yarım yamalak yapmıştı, zaten bu yarım yamalak yedeklenmiş Windows 8`i sileceğim)

Ama sanırım sizin bahsettiğiniz; benim şu an kullandığım  işletim sistemi olmalı, ama şu an kullandığım işletim sistemi; bahsettiğim yeni harddiskten farklı sürücüde.

Şu an kullandığım 32 bit Windows 8 (C sürücüsü) yeni harddisk (D sürücüsü).

C sürücüsünde ayrıca Vista ve Windows 10 kurulu.

C sürücüsünde harddiskteki kurulu olan işletim sistemi diğer harddiskteki kurulacak işletim sistemini etkilemez diye biliyorum ben (yanlış mı biliyorum yoksa?).

tarihinde rubens9999 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kornsky    332
Kornsky

Disk bölme işleminde verilerin silinmez. Daha sonra istediğin işletim sistemini kurabilirsin. Yalnız daha önce de söylediğim gibi Windows 7 MBR stilinde disk kurulanır. GPT sitilinde olmadığı sürece Windows 7 kurmanda sakınca yok. :good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rubens9999    0
rubens9999

Arkadaşlar tekrar merhaba 

cevabım 2 gün geç geldi burada elektrikler kesilip durdu (2017`de Bakırköy`de elektrik kesintileri arasında yaşamaya çalışmak normal!)

Bunun için kusura bakmayın.

Sevgili Kanpuu verdiğinmiz linki inceledim başlığı açan kişinin ne dediğini tam olarak anlayamadım (sanki benim dediğimi söylüyor gibi) bu yüzden bunun için birşey söyleyemiyorum lütfen kusura bakmayın.

Sevgili Konsky cevabınız için çok teşekkür ederim ancak ben;   MBR ve GPT nedir bilmiyorum.

"stilinde disk kurulanır."

derken; "stilinde disk kurulur" demek mi isteniz?

tarihinde rubens9999 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kornsky    332
Kornsky

rubens9999 Daha önce o diske kurulum yapmamışsın o yüzde sorun yaşamazsın. :good:

tarihinde Kornsky tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rubens9999    0
rubens9999

Tamam çok teşekkür ederim :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rubens9999    0
rubens9999

Kurulumu yapmadan önce son bir soru [aslında konuyu açarken bunu sormuştum ama dikkatlerden kaçmış  ] : Windows 7`yi kurarken 2 harddisk takılı iken kurulum yapabilirim dimi?   Yani Windows 7 kurarken 2. harddiski sökmeme gerek yok dimi? (Windows XP kurarken bunda sorun yaşamış, kurulumda hedef sürücü gösterdiğim halde diğer sürücüye kurulum yapmıştı).

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kornsky    332
Kornsky
rubens9999, 4 sa önce tarihinde yazdı:

Kurulumu yapmadan önce son bir soru [aslında konuyu açarken bunu sormuştum ama dikkatlerden kaçmış  ] : Windows 7`yi kurarken 2 harddisk takılı iken kurulum yapabilirim dimi?   Yani Windows 7 kurarken 2. harddiski sökmeme gerek yok dimi? (Windows XP kurarken bunda sorun yaşamış, kurulumda hedef sürücü gösterdiğim halde diğer sürücüye kurulum yapmıştı).

Diğer diskler takılı iken de kurulum yapmanda sakınca yok. Kurulum yaparken, diskin boyutunu daha önce kontrol etmende fayda var.  XP içinde de bios'dan kurmak istedğin diski birincil olarak ayarlarsan sorun yaşamazsın. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rubens9999    0
rubens9999

Sevgili Kornsky cevabınız için çok teşekkür ederim

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk