Jump to content
TheodoreDogg

369.Dönem Askere Gidecek Üyeler

Tavsiye Edilen İletiler

TheodoreDogg    71
TheodoreDogg
orijinaryus, 2 sa önce tarihinde yazdı:

Hahahaha, bitirip geldiğimiz de dökeriz anıları :oleyo:

Acemilik bitip izne çıktığımızda eğer hatırlarsak, acemiliğin kısa bir özetini de çıkartabiliriz aslında :D

Şöyle bir düşündüm biz askerlik bittikten sonra buraya geliyoruz, anılarımızı paylaşıyoruz falan...... Off Offf :D:)

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.665
elbais

Arkadaşlar şöyle kısa kısa yazayım:

Orada en önemli meseleniz sağlığınızdır. Gerisi fasarya. Cep telefonunuz olmadan da yaşarsınız ama ayak tabanlarınız pişerse, bot ayağınızı vurursa sporda, eğitimde çok sıkıntı çekersiniz.

Ordu'da 52 gün yıkanmamış ve üzerinden kamuflaj çıkmamış biri olarak temiz kıyafet, çamaşır vs de çok önemli değildir, fırsat buldukça vücudunuzu siler devam edersiniz. 

Ayak bakımınıza dikkat edin, ayaklarınız hassas ise önlem alın. Her gün aynı botu tüm aktivitelerde kullanacağınız için ayaklarınız terler, botun tabanı bu teri emer. Kurutmak çok mümkün olmayacağı için tuzdan tabanınız pişecek ve şişme yapacaktır. Özellikle sabahları çok zorlar. Yanınıza hijyenik kadın pedi götürün, tabana koyun ve sık sık değiştirin. Bot ayağınızı vurursa topuğunuzun altına gazete kağıdını katlayıp koyun ve yanınıza yara bandı alın. Kıta'da terlik istirahati alabilirsiniz ama acemilikte zor.

Yine yanınıza dudak çatlamaları için eczanelerde satılan lip carelerden alın, kış askerliği yapacaksınız ve sabah ayaz vakti koğuştan çıkarırlar sizi. Yine yanınıza vazelinli bir krem alın, ayaz/rüzgar dudak, kulak ve burunda şişme-çatlama-yarılma yapar. Vazelinli krem sizi bunlardan korur, birde kulaklarınızı kapamayın o sıcak soğuk değişimi kulaklarda çok sorun yaratır. Ağız hijyeninize dikkat edin, üzerinizde mutlaka mendil taşıyın, burnunuz tıkanmasın ağzınız açık uyumayın, ÜSYE olursunuz. Cep tipi ıslak mendil taşıyın üstünüzde, tuvaletlerde tuvalet kağıdı yoktur :) 

Yemenize içmenize dikkat edin, bazı birliklerde kantin, hamburger, lahmacun fırını, çay ocağı gibi yerler olsa da hem kalabalıktan hemde acemi olduğunuz için tedarik edemeyebilirsiniz. Çıkan yemeği -bozuk olduğuna emin olmadığınız sürece- yiyin, öldürmez... Yeterli besin almazsanız vücudunuz artan aktivite ile hızla güç kaybedecek, immün sisteminiz bozulacak ve hasta olacaksınız. Gastronomik zevklerinizi yanınızda götürmeyin, evde kalsın ;)  Yemeklere protein, karbonhidrat, lifli gıda vs diye bakarsanız rahat edersiniz...

Aklıma gelen olursa yine yazarım...

• Beğeni 1
  • Teşekkür 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg
elbais, 5 sa önce tarihinde yazdı:

Arkadaşlar şöyle kısa kısa yazayım:

Orada en önemli meseleniz sağlığınızdır. Gerisi fasarya. Cep telefonunuz olmadan da yaşarsınız ama ayak tabanlarınız pişerse, bot ayağınızı vurursa sporda, eğitimde çok sıkıntı çekersiniz.

Ordu'da 52 gün yıkanmamış ve üzerinden kamuflaj çıkmamış biri olarak temiz kıyafet, çamaşır vs de çok önemli değildir, fırsat buldukça vücudunuzu siler devam edersiniz. 

Ayak bakımınıza dikkat edin, ayaklarınız hassas ise önlem alın. Her gün aynı botu tüm aktivitelerde kullanacağınız için ayaklarınız terler, botun tabanı bu teri emer. Kurutmak çok mümkün olmayacağı için tuzdan tabanınız pişecek ve şişme yapacaktır. Özellikle sabahları çok zorlar. Yanınıza hijyenik kadın pedi götürün, tabana koyun ve sık sık değiştirin. Bot ayağınızı vurursa topuğunuzun altına gazete kağıdını katlayıp koyun ve yanınıza yara bandı alın. Kıta'da terlik istirahati alabilirsiniz ama acemilikte zor.

Yine yanınıza dudak çatlamaları için eczanelerde satılan lip carelerden alın, kış askerliği yapacaksınız ve sabah ayaz vakti koğuştan çıkarırlar sizi. Yine yanınıza vazelinli bir krem alın, ayaz/rüzgar dudak, kulak ve burunda şişme-çatlama-yarılma yapar. Vazelinli krem sizi bunlardan korur, birde kulaklarınızı kapamayın o sıcak soğuk değişimi kulaklarda çok sorun yaratır. Ağız hijyeninize dikkat edin, üzerinizde mutlaka mendil taşıyın, burnunuz tıkanmasın ağzınız açık uyumayın, ÜSYE olursunuz. Cep tipi ıslak mendil taşıyın üstünüzde, tuvaletlerde tuvalet kağıdı yoktur :) 

Yemenize içmenize dikkat edin, bazı birliklerde kantin, hamburger, lahmacun fırını, çay ocağı gibi yerler olsa da hem kalabalıktan hemde acemi olduğunuz için tedarik edemeyebilirsiniz. Çıkan yemeği -bozuk olduğuna emin olmadığınız sürece- yiyin, öldürmez... Yeterli besin almazsanız vücudunuz artan aktivite ile hızla güç kaybedecek, immün sisteminiz bozulacak ve hasta olacaksınız. Gastronomik zevklerinizi yanınızda götürmeyin, evde kalsın ;)  Yemeklere protein, karbonhidrat, lifli gıda vs diye bakarsanız rahat edersiniz...

Aklıma gelen olursa yine yazarım...

Dediğiniz gibi ayaklar çok önemli. Bolca krem götürmek faydalı ve tuvalet kağıdı komik gibi görünse de en önemliler arasında. Islak mendil depolamakta da fayda var.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.665
elbais

Part II.

İlaçlar Meselesi:

Kaotik hastalığınız varsa, doktor raporu ile ilaç, insülin gibi şeylerinizi yanınızda götürebilirsiniz. 

Bunun dışındakilere müsaade edilmez. Ama bazı basit ilaçlar tehlike arz etmeyeceğinden içeriye sokmak gerekir.

Öncelikle yemek düzeni değişimi, iklim, hijyen ve özellikle eğitim alanlarındaki çeşmelerden su içme zorunluluğu yüzünden diare olma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden bir barsak antiseptiği alın. 

Eğer sivil yaşamınızda spordan uzak kaldıysanız ve kondisyonunuz zayıfsa başınız kas ve romatizmal ağrılar ile derde girebilir. Bol su için ve Naproksen etken maddeli ilaç alın.

Burun tıkanıklığı ciddi sorundur yanınıza bir burun spreyi alın.

Bu ilaçlar içinde gitmeden bir doktora danışın ;)  

Bunları içeri sokmak için kafayı çalıştırın ;) Mont yakasındaki kapşonun içine sarma, astara gizleme, şapka içi vs vs... 

Not: İlaç ismi veremiyoruz ;) 

• Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
iYASiR    0
iYASiR
TheodoreDogg, 20.10.2017 - 23:05 tarihinde yazdı:
Eğitim Birliği
1 İNCİ ZH.TUG. KH. VE KH.BL. / KIRKLARELİ BABAESKİ / KIRKLARELİ
Celp Grubu
1
Esas Birliği
1 İNCİ ZH.TUG. K.LIĞI GEN.N.İLDENİZ KIŞLASI EMN. VE MHF.TK. / KIRKLARELİ BABAESKİ / KIRKLARELİ
Kuvvet
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
Statü
KISA_DÖNEM ER
Sınıf
TANK

Sülüste sadece Eğitim Birliği yazıyor, usta birliği yazmıyor ama bu ekrandaki sorgulama sonucuna bakınca usta birliği de Kırklareli oluyor sanırım.

Selam kardeşim, Eğitim yerimiz aynı, Esas birlik farklı ama Aynı alan içindeyiz yine de. Tanışalım isterim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

Yol ve İaşe bedelini aldım bugün. İlk açıklandığında otobüs fiyatlarına bakmıştım. O ortalama para ile iaşe bedelinin 1 lira fazlasını vermemişler :D yani siz de gideceğiniz yerin ortalama fiyatına bakıp, iaşe bedelini üstüne ekleyerek hemen hemen alacağınız paranın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Artık bilemiyorum yani herkeste farklıdır belki ama ben de durum böyle.

Bu arada şubeye gidip alıyorsunuz parayı. Atm'lerden çekemiyorsunuz. Tc Kimlik no'ya yatıyor para. Ptt kart'a değil yani.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
iYASiR    0
iYASiR
TheodoreDogg, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Yol ve İaşe bedelini aldım bugün. İlk açıklandığında otobüs fiyatlarına bakmıştım. O ortalama para ile iaşe bedelinin 1 lira fazlasını vermemişler :D yani siz de gideceğiniz yerin ortalama fiyatına bakıp, iaşe bedelini üstüne ekleyerek hemen hemen alacağınız paranın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Artık bilemiyorum yani herkeste farklıdır belki ama ben de durum böyle.

Bu arada şubeye gidip alıyorsunuz parayı. Atm'lerden çekemiyorsunuz. Tc Kimlik no'ya yatıyor para. Ptt kart'a değil yani.

Ben PTT'den aldım. PTT kart gelmişti, gittim iki kimlik fotokopisi isteyip bi kaç imza attırdılar hesap aktif oldu, kart şifresi de verdiler. Parayı elden aldım.
Düzeltme: şubeden kastını askerlik şubesi olarak anladım. Doğru PTT şubesiden alınıyor, ama karta veya hesaba ne gerek var ki o zaman?

tarihinde iYASiR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

Benden kimlik fotokopisi filan istemediler. Nüfüs cüzdanı yetti.

O soruyu ben de sordum ve bana ''Herhangi bir şekilde para filan gönderecek olursa biri size, komisyonu çok az. 500 tl gönderse, 1.5 tl fark alıyor mesela'' dedi. Aslında pek bir önemi yok diyebiliriz bu kartın.

tarihinde TheodoreDogg tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

Köfte isteyen var mı arkadaşlar? :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
samet_419    174
samet_419

Alt devreler geliyor :oleyo:. 368. Dönem olarak şimdiden hayırlı teskereler diliyorum arkadaşlar. Verebileceğim tek tavsiye içlik götürün. Ben giymem hiç giymedim, rahat edemem demeyin. Şahsen sivilde ömrümde hiç giymemiş biri olarak çıkarmaz oldum. Malum kış geliyor. 

Bulunduğum karakol küçük, 26 askeriz. O yüzden telefon, devrecilik gibi konularda tavsiyem yok. Zaman geçiyor bir şekilde.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

Herkese şimdiden hayırlı teskereler dilerim. Şafak hesaplama nasıl oluyor anlamadım. İnternete bakıyorum ama her sayfa farklı bir şey söylüyor. O yüzden anlamadım gitti. Yanlış bilmiyorsam eğer 1 Kasım'da gidecek kişiler bugünden itibaren asker sayılıyor. 30 Ekim'de gidecek birini 16 Nisan'da dönecek diye gösteren var, 17 Nisan diyen var, 18 Nisan diyen var, şafağı bir site 172 gösteriyor, biri 167-68 vs vs. Benim bildiğim 180-12 gün-1 gün yol izni= 167 gün yapıyor. Tabi bunları hiç izin kullanmadan ve yol iznini de katarak söylüyorum.

Herkese hayırlı uğurlu olsun.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.665
elbais

@TheodoreDogg la bi dur bot bağlamadan şafağa geçtin :butwhy: 

Merak etme Ordu'da yapısal bilimlerde baş konudur şafak hesaplaması, bir kaç gün içinde lineer cebir ile çözecek hale gelirsin :olemaganda:

Bence daha çok beşeri bilimlere yönel sen; sosyoloji, psikoloji, edebiyat vs... Şafak şu an karanlık nasılsa, bir vukuat yersin, zimmeti bozarsın, kavga olur 3-5 uzar bunlar önemli değil ;) 

Önemli olan insan ilişkileri, aklı dimağı temiz tutmak :) 

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

Sayın @elbais gözünüzü seveyim bir askerlik mesajınızda da güzel bir şey söyleyin. Ya ne zaman şu başlıkta bana yönelik bir şey deseniz, hepsi mi olumsuz olur arkadaş. Şimdi de yok kavga çıkar, yok vukuat olur :oleyo: Oradayken bir şekilde öğrenilir belki ama insan ister istemez gitmeden birçok şeyi kafasında kurup duruyor :) 

Karşıma insan çıkarsa iletişim iyi kurarız da 'insan' çıkmazsa sıkıntı var zaten :D

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
birkante    130
birkante

@TheodoreDogg Kırklareli çıkmış şimdiden hayırlı teskereler tank-er :97:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SarRufa    60
SarRufa
elbais, Bir saat önce tarihinde yazdı:

@TheodoreDogg la bi dur bot bağlamadan şafağa geçtin :butwhy: 

Merak etme Ordu'da yapısal bilimlerde baş konudur şafak hesaplaması, bir kaç gün içinde lineer cebir ile çözecek hale gelirsin :olemaganda:

Bence daha çok beşeri bilimlere yönel sen; sosyoloji, psikoloji, edebiyat vs... Şafak şu an karanlık nasılsa, bir vukuat yersin, zimmeti bozarsın, kavga olur 3-5 uzar bunlar önemli değil ;) 

Önemli olan insan ilişkileri, aklı dimağı temiz tutmak :) 

Sevgideğer @elbais etrafınıza yaydığınız ışığı, bize de doğrulttuğunuz için müteşekkiriz. :respekt:

Fakat lütfen devrem @TheodoreDogg'a ışık oyunlarında bulunmayınız :blushsmiley:

Gerçi Theo kısa dönemdi değil mi, sayın elbais saldırın :85:

Vee uzun dönem kısa dönem dalaşı askere gitmeden başlar:25:

tarihinde SarRufa tarafından düzenlendi
  • Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

@birkante Çok teşekkür ederim. İçlikler hazır bekliyorum :D 

@SarRufa Haydaa! Çirkinlik yok efendim, lütfen! A aaaaa :oleyo: 

Allah insanın iyi kalplisine denk getirsin hepimizi. Hayırlısıyla gidip döneriz inşallah.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.665
elbais
TheodoreDogg, 45 dk önce tarihinde yazdı:

Şimdi de yok kavga çıkar, yok vukuat olur :oleyo: Oradayken bir şekilde öğrenilir belki ama insan ister istemez gitmeden birçok şeyi kafasında kurup duruyor :) 

Ben siz gitmeden uyarayım da gidince travma geçirmeyin diye söylüyorum. Orada mevzuları ne zaman umursayacağın ne zaman umursamayacağın çok önemlidir, bunun zamanlamasını öğrenmen ise kritik bilgi ;) Ne zaman ne olacağı belli olmaz, ihtiyat en büyük hazinendir. Anlatmak istediğim şu; aklında olan ne zaman bitecek sorusunun yerine her dakika askerlikten gidiyor olgusunu yerleştir.

İçeri girdiğinde ilk duyacağın sözü söyleyeyim sana "poşet" :) Buna tepki vermek yerine aklında şu olsun "onlar 12 ay yapıyor ben 5 ay yapıyorum" Zeki insanların en büyük mahareti "ignore" etme kabiliyetleridir. Zamansız tepki verirsen oradaki eski askerler ile bilmediğin bir yerde, müttefiklerin olmadan yalnız başına her türlü tehlikeye açık bir vaziyette bulabilirsin kendini. Genelde bu hikayelerin sonunda kişi bir battaniyeye sarılır, 200 metreye götürülür bir güzel dövülür, dövenleri göremez vücudunda izde olmayacağından dayağı da kanıtlayamaz ;)  

Bu yüzden orada devrelerin ile iyi arkadaş ol, paylaşamayacağın hiçbir şeyin olmasın ve elinden geldiğince yardım et. Askerliği iyi arkadaşlar, hoş sohbet bitirir :) Şafak falan da hikaye, bak orada sayan birine arada bir sor, söylesin sana kendini ne yoracaksın :butwhy:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

@elbais Şaka bir yana sayın elbais, şimdiye kadarki ilginiz için çok teşekkür ederim. Sağ olun, var olun :) 

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    71
TheodoreDogg

Katılım saati 13:00'e kadar yazıyor ama sanırım akşam 4-5'e kadar gidilse de sorun olmaz. Ben yine katılım saati civarlarında teslim olmaya çalışacağım. Kime sorsam ''İlk gün yatakta ağlamıştım'' diyor :) Bakalım hayırlısı.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.665
elbais

Vatan görevine giden tüm kardeşlerim, @ismuta @TheodoreDogg @SarRufa @orijinaryus şansınız ve bahtınız açık olsun.

Hayatınızda yaşayacağız en özel deneyimlerden birine başlıyorsunuz, emin olun döndüğünüzde edindiğiniz tecrübe hayatınız için önemli bir kilometre taşı olacak. 

Sağlığınızla sizi devlete emanet ediyor, sağlığınızla sevdiklerinize, aramıza dönmenizi diliyorum ;)

Kendinize ve silah arkadaşlarınıza iyi bakın, mukayyet olun! 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk