Jump to content
Fallout

CCleaner & Winapp2 Mod Rehberi

Tavsiye Edilen İletiler

Fallout    51
Fallout

mJq4Yy.jpg

Özellikle Windows 10 sonrası işletim sisteminin aksaklıkları ve telemetri servislerinin gereksiz sistem kaynakları tüketmesi ve daha bir çok neden ile yavaş çalışan sistemlere müdahale kısmında aslında daha büyük sorunlar görmekteyiz. Yoğun kullanıma sahip olan tüm bilgisayarlar da bu sorun Windows'un mimarisi gereği bir süre sonra performansın düşmesine yönelik sıkıntılar çıkarmaktadır. Her ne kadar artık belli başlı temizlik, sistem performansını arttırmaya yönelik yöntemlere ve uygulamalara herkes internet üzerinden ulaşıp gerekeni yapmaya çalışsa da daha bir dip köşe ve profesyonel biçimde bu işlemleri yapacak çoğu bilgisayar kullanıcısın da haşır neşir olduğu CCLEANER isimli kullanıcı dostu bir yazılım mevcut. Windows 7'den beri aktif olarak kullandığım bu yazılım ile neler yapabileceğimizi birlikte görelim istedim.

Bu rehber de okuyacağınız bu yazılımı daha kullanıcı dostu hale getirip sistemleriniz de vazgeçilmez bir yardımcı haline çevirmek olacak. Bu sayede ileri düzey bir Windows kullanıcısı olmadan sisteminizde gereksiz yer işgal eden dosyaları, sistem yavaşlamasını ve  donanımların özellikle SSD'lerinizin okuma ömrüne katkı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Hali hazırda gayet kullanışlı olan CCleaner, ''Winapp2'' ile modlayacağız. Winapp2'nin burada bize kazandırdığı 2500'e yakın parametreyi CCleaner'a ekleyerek güncel kullanımda takibini imkansızlaştıran ve sisteme herhangi katkısı olmayan tabir-i caizse dijital atıkları temizlemek olacak.

Lafı uzatmadan ihtiyacımız olan malzemeleri ve uygulanacak yöntemlere yemek tarifi havasında geçelim:

CCleaner

*Önemli Not: Tüm uygulamaları mutlaka sağ tık '' Yönetici Olarak Çalıştır'' diyerek başlatıyoruz.

1-  İndirme ve Kurulum

Yukarı da verdiğim link'ten güncel sürüm CCleaner indirdikten sonra kuruluma geçiyoruz.

3p27pj.png

Masaüstüne kısayol ekle dışında diğer tikleri kaldıralım ve kur diyelim. Özellikle masaüstü ekranında sağ tık'da ne kadar az şey olursa performans için o kadar faydalı.

YO3D6a.png

•  Windows sekmesinde görüntü de en altta yer alan ''Boş Alanı Temizle'' kısmında ki tik'i kaldırıyoruz. Zira işletimi gereksiz uzatmak ve donanımı yormak dışında bir espirisi güncel kullanım için yok. 
  •  Windows sekmesinde yer alan tüm browserlar için ihtiyaca göre ''kayıtlı form bilgileri'' ve ''kayıtlı şifreler'' tik'lerini de kaldırabilirsiniz.
  •  Uygulamalar kısmına sonra geçeceğiz çünkü Winapp2 ile mod sonrası yeni parametreler bu kısma eklenecek. Bu işlem öncesi girip baktığınız da ne kadar sade olduğunu görebilirsiniz.

Kayıt defteri kısmı otomatik seçili geliyor aynı şekilde bırakıyoruz.

ByorWv.png

• Araçlar kısmı özellikle her temiz kurulum sonrası yoğun olarak kullandığım bir kısım. 

Geri Yükle (Kaldır) sekmesinde Windows 10 gömülü gelen kullanmadığım bir çok uygulamaya buradan kaldırıyorum. Örnek olarak Xbox eklentiler, OneNote, Wallet ve bir çok Microsoft uygulamaları.

o6njJR.png

• Başlangıçta kısmında ise Windows'un açılırken kontrol ettiği ve açılışta çalıştırdığı uygulamaları iptal edebiliyorsunuz. Nvidia servisleri java servisleri vb açılışta ne varsa burada . Virüs kuruma programı hariç her şeyi kaldırmakta fayda var ciddi anlamda sistemin açılma süresine etki eden bir kısım. Ancak açılışta aktif olmasını istediğiniz uygulamaları burada bırakabilirsiniz.

9DvQkr.png

• Zamanlanmış Görevler kullanılan uygulamaların güncelleştirme kontrol ayarlarının olduğu kısım düzenli kontrol yapan biri olarak hepsini ''Pasif'' duruma çekiyorum. Alakasız bir durumda arkadan servisin çalışıp işlem yapmasına gerek yok. Bende görüntü temizlediğim için boş gözüküyor ancak sizde içi dolu dolu olacaktır.

XE26B5.png

** Ben genel olarak ''Pasif'' yaptıktan sonra bu ayarları siliyorum. İlk defa tecrübe edeceksiniz silmeyin derim daha sonra ''Etkin'' hale alabilirsiniz. Sildiğiniz zaman servisin tekrar çalışması için uygulamayı tekrar kurmanız gerekiyor. Örnek olarak Adobe Flash Player gibi.

•  Sağ Tık Menüsü bildiğiniz üzere masaüstü sağ tık yaptığınız uygulamaların bu bölümden kaldırmanızı veya pasif hale getirmenize yarıyor.

İnternet Gezgini Eklentileri kısmında kullandığınız tarayıcınız ve üzerine bağlı eklentileri yönettiğiniz bir ekran. Örnek verecek olursak internet Explorer fazla kullanmadığım için hali hazırda gelen tüm eklentilerini ''Pasif'' olarak ayarladım. Size istediğiniz tarayıcı ayalarını buradan yapabilirsiniz.

WGWQnY.png

Araçlar kısmında kalan Disk Analizci, Aynı Dosya Bulucu ve diğer özellikler isteğe bağlı kısımlar pek fazla ihtiyacınız olmuyor. Sistem Geri Yükleme kısmını hiç tecrübe etmedim.

2-  Program Ayarları

Ayarlar kısmında seçenekler, çerezler, özel, hariç ve takvim kısmı fazla kullanacağınız bölümler değil. Detayına ihtiyaç durumunda girebiliriz.

mJq3D0.png

Ancak kurulum kısmında hızlı gittiyseniz Seçenekler kısmından bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlat veya çöp kutusuna CCleaner ekle seçeneklerini buradan kaldırabilirsiniz.

• Gözetleme sekmesi CCleaner'ın kendi servisinin bulunduğun yer benim gibi kendi kafasına göre iş yapan ve çalışan servislere gıcık olan bir kullanıcıysanız direk gözetlemeleri kapatıyoruz. Değilseniz de yine kapatın çünkü sistemi boş yere kasıyor. :)

Dyod2o.png

• Gelişmiş kısmı bizim için önemli olan bir kısım. Varsayılan olarak burada gelen bazı seçenekleri kapatmak ve bir tanesini de açmamız gerekiyor. Ayarları şöyle yapalım;

AyZLdB.png

Bu işlemlerden sonra standart sağlıklı çalışan bir CCleaner'a kavuşmuş oldunuz. Şimdi CCleaner için modlama yapacağımız bölüme geçiyoruz.

3- WinApp2 Mod İndirme

Link üzerinden ihtiyacımız olan 2 tane dosya indireceğiz. İndirdiğimiz dosyalardan biri .ini dosyası diğeri de bu ini dosyasını programa eklemek için kullanacağımız .bat yani Windows Toplu İş Dosyası.

WinApp2

• Yukarıdaki linkten Winapp2 indirme sayfasına giriyoruz.

V32MOr.png

• Winapp2.ini  tıkladığımız da bizi github.com sitesine yönlendiriyor, açılan ekranda sağ tarafta Clone Or Download tıklayıp Winapp2'yi ''Download Zip'' diyerek indiriyoruz.

4GYM3Q.png

• Tekrar Winapp2 sayfasına dönüp Trim.Bat tıklayıp indiriyoruz.

**Chrome .bat dosyasını zararlı dosya olarak görebiliyor, sakla diyerek indirmeyi tamamlayalım.

CCleaner'ın kurulu olduğu klasöre indirdiğimiz Trim.bat ve Winapp2-master zip dosyası içerisindeki Winapp2.ini'yi kopyalıyoruz. - Masaüstündeki CCleaner kısayoluna sağ tık dosya konumunu aç diyerek ulaşabilirsiniz.

rJY2Pa.png

* *Winapp2-Master dosyasından sadece görüntüdeki Winapp2.ini almanız yeterli diğer dosyaları almayın.

4- WinApp2 Mod Kurulum

Bu kısımda yapacağımız işlemler de gayet basit,  CCleaner'ın kurulu olduğu klasöre atacağız indirdiğimiz dosyalardan biri .ini dosyası diğeri de bu ini dosyasını programa eklemek için kullanacağımız .bat uygulaması.

*Bundan sonra yapılacak işlemleri dikkatli gitmemiz gerekiyor. Yoksa baştan yapmanız gerekebilir.

*İşlemler sistem özelliklerine göre zaman alabilir.

*Çok nadir de olsa işlem donabiliyor, baştan başlamak dışında herhangi sorun olmayacaktır.

İndirdiğimiz 2 dosyayı CCleaner konuma attıktan sonra trim'e sağ tık ''yönetici olarak çalıştır'' diyoruz.

1- Açılan komut ekranında ''Organize (alphabetic) WinApp2.ini - (O)rganize or (S)kip : (O or S) ?'' sorusuna ''O'' ya basıp enter diyoruz.

yz2zd7.png

2- Ekran da çıkan Replace Chaos by Order in .\WinApp2.ini - (R)eplace or (S)kip : (R or S) ? Sorusuna ''R'' diyip enter diyoruz.

nJYJGa.png

3-  YOU  MUST  NOT  "Run Cleaner"  -  ONLY  Click "Analyze"  After Analysis please CLOSE CCleaner so script may continue. Press any key to continue . . . Uyarısı geldiğinde herhangi bir tuşa basacağız ardından CCleaner DEFUG mod ile açılacak ve sadece ''Analiz'' tuşuna basacağız.

*** Analyze butonu biraz geç gelebilir geldiğinde buton mavi renkte basılabilir olacak. Gelene kadar herhangi başka bir tuşa basmayın.

**** Analyze bastığınız CCleaner açık olan tarayıcıyı kapatmak isteyecek, mutlaka kapatın ancak işlemi buradan takip ederek yapıyorsanız bundan sonraki kısmı bir not defterine kayıt etmeniz faydanıza olacaktır.

***mJqJLR.png

****rJYJ2m.png

4- Analiz bittikten sonra herhangi başka bir şey basmadan programı çarpı işaretine basarak kapatın komut işlemi otomatik olarak devam edecektir.

5- @_#_7_BAD_FULL.LST Volatile Detections - (P)reserve or (S)kip : (P or S) ? Sorusuna S basıp enter diyoruz.

Ma9adM.png

6- NEW=12.09.2017 15:58 109889  .\#TRIMMER\WINAPP2.INI  = 180 Configs

OLD=12.09.2017 15:40 896849  .\WINAPP2.INI - (U)pdate or (S)kip : (U or S) ?  Sorusuna U basıp enter diyoruz. Yani yaptığımız eklentileri güncellemesine izin veriyoruz.

7y2yaL.png

7- Child Folder .\#TRIMMER\ - (D)elete or (S)kip : (D or S) ? Sorusuna D yazıp enter diyoruz. 

8- Press any key to continue . . . Enter diyip işlemi bitiriyoruz.

Tebrikler! Artık CCleaner modlandı. Bundan sonra yapacağımız ayar programa girdiğimizde ''Uygulamalar'' kısmında winapp2 modun bize eklediklerini seçmek ve bazılarını seçmemek olacak. İşin derya deniz kısmı burası kullanıcı tabanlı değişebilen bu ayarlardan da bahsedeceğiz. Modladığımız için eklenen ayarlar Uygulamalar kısmında sonunda ''*'' işareti ile gösterilmekte. Özellikle Windows kısmında oldukça fazla eklenti göreceksiniz.

LOdO0b.png

rJYJv1.png

Uygulamalar kısmı bahsettiğimiz gibi derya deniz ancak işin detay kısmı ve işinize yaracak kısmı da burada yatıyor. Uygulamalar menüsünde yukarıdaki resimler de göreceğiniz gibi yüklü olan her uygulamanız için seçenekler mevcut. Mantık olarak hepsini seçip istemediklerimizin tikini kaldırmak daha kolay oluyor. Hepsini seçmek için uygulama adına sağ tık yapıp ''hepsini işaretle'' diyebiliyorsunuz.

•  Google Chorme için kaldırmamakta fayda olan bazı ayarlar var. Mesela ''Oturum'', ''Kayıtlı Form Bilgileri'', ''Kayıtlı Şifreler'' gibi bu seçenekler kalırsa bilgileriniz gidiyor eğer Google hesabınız ile senkronizasyon kullanıyorsanız geri gelebiliyor ancak gelmediği durumlar da yaşadım. Ancak burada ne kadar ayarı değiştirsem de Temizlik yaptıktan sonra Google hesabınız ile Chrome için tekrar oturum açmanız gerekiyor. Yine senkronizasyon yapıp tarayıcınızı yedeklemenizi öneririm.Kendi yaptığım ayarı paylaşayım.

7y2yjW.png

• Windows Store kullanmadığım için tüm ayarları seçiyorum. Kullansanız da buradan gereksiz olan ayarları seçip kaldırabilirsiniz. 

• Uygulamalar kısmında hepsini seçiyorum. Bilgisayarınız da yüklü olan uygulama sayısına göre bu liste değişkenlik gösterecektir, ancak kullandığım tüm uygulamalar da bile hepsi seçili olduğu zaman herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Ma9a7N.png

• İnternet kısmını hepsini seçiyoruz. Zira İnternet Explorer ve Egde barındıran özellikler.

• Çoklu ortam kısmınında hepsini seçiyorum. Örnek olarak Winamp üzerinden her gün radyo dinlediğim halde ve kayıtlı müzik listelerimde olmasına rağmen bunlardan herhangi bir kayıp yada silinme yaşamadım.

• Yardımcı Yazılımlar da aynı şekilde hepsini seçtiklerim arasında.

**En önemli kısım olan Windows bölümüne geldik.

Burada çok fazla parametre olduğu için ilk başta da dediğim gibi hepsini seçmek en mantıklısı çünkü kapatacaklarımız çok az. Genel olarak parametrelere baktığınız da Windows'un gerekli gereksiz ne kadar çok girdiği  tuttuğunu göreceksiniz. Bunlar boyut olarak fazla olmasa da minik dosya olması bakımından özellikle sistem açılışı ve SSD'nin okuma ömrüyle zıt olan ayarlar. Bu arada bu zamana kadar kurduğum Windows 7, 8.1 ve 10 işletim sistemlerinin olduğu bilgisayarlar da program üzerinde Windows ve Uygulamalar kısmını temizlediğimde toplamda 15GB'a kadar veri temizlendiğini tecrübe ettim. Özellikle sadece işletim sistemi kurmak için 120 GB'lık SSD kullanan sistemler de açılan bu boş alan oldukça faydalı. 

Windows bölümünde ayarlara devam edelim, listenin en alt kısmından başlayacak olursak;

1- Windows ShellBags klasör ve görünüm ayarlarımız bozulmasın diye bu ayarı kaldırmakta fayda var.

2- MS Search ve MS Search More* Windows üzerinden arama yapıyorsanız kaldırmıyoruz. Çünkü arama yapyorsanız Windows neyin nerede olduğuna dair indeks yapıyor bu ayarı seçip temizlerseniz ve tekrar aramayı kullanmak istediğin tekrar indeks oluşturuyor ve arama süreniz uzayabiliyor. SSD kullanıyorsanız bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak boş yere sistemi kastırmanın anlamı yok. Ancak kullanmıyorsanız hizmetlerden MS Search hizmetini kapatıp bu ayarı seçebilirsiniz. Genellikle dağınık bir sistem kullanan ve arama yapanlar için önermiyorum.:)

3- Jump List bu ayar araç çubuğunda yer alan uygulamaya sağ tık yaptığınız da uygulamanın içeriğindeki bölümlere hızlı ulaşmanızı sağlıyor. Kaldırmazsanız eğer bu özelliği kullanamazsınız.

Örnek verecek olursak araç çubuğunda yer alan CCleaner'a sağ tık yaptığımız da açılan bu menü'de tik'i kaldırmazsak sadece CCleaner kalıyor.

rJYO8z.png

Genel olarak Windows Ayarları kısmından bir görüntü;

0Gbz4Z.png

Games kısmında ne varsa seçili kullanıyorum. Aktif olarak Steam, Battle.net kullanan biri olarak herhangi bir sorun yaşamadım.

Tüm ayarları bitirdiğimize göre artık CCleaner'ı çalıştırabiliriz. ilk başta Windows sekmesinde sonrasında Uygulamalar sekmesinde isteğe göre direk ''Temizliğe Başla'' yada ''Analiz'' sonrası ''Temizliğe Başla'' diyip işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem sonrası size ne kadar temizlenecek girdi olduğunu boyutunu ve hangi uygulamalardan yapacağını listeyecek.

V32Dvy.png

Uzun bir yazı oldu ancak sonuna geldik. Şunu kesinlik söylemeliyim ki,  bu işlemleri yapacak olursanız ortaya  uğraştığınıza değecek bir iş çıkacak. Rehber kısmı uzun ancak uygulama kısmı kısa olan bir işlem. Winapp2'yi yapan arkadaşlar buradaki parametreleri düzenli olarak güncellemekte ayda bir rehber de anlattığım tarz hali hazır olan modlu CCleaner'ı tekrar modluyorum. Eklenen yeni parametreler sistem performansı için oldukça faydalı oluyor.

Genel olarak internet ortamında bu tarz inceleme ve paylaşımları pek sevmiyorum biraz bencilce bir düşünce olabilir ama ben araştırdım uğraştım okudum denedim öyle bedavadan yapılmışı var demek normalde sevmediğim bir iş.:) Ancak yanlış hatırlamıyorsam 2006 yılından beri içinde olduğum planet ailesi beni her zaman paylaşmaya bir şey öğrenmeye ve paylaştıkça önemi artan değerlerin var olduğuna ikna etmiştir. Özellikle 2. baharımızdan sonra gündelik hayatın ve işlerin verdiği yoğunluktan dolayı fazla aktif ve paylaşımcı olamamak uzun zamandır beni rahatsız eden bir durumdu. 

Bundan sonraki rehber de size uygulama kullanmadan telemetri servislerini rahat ve efektif  bir şekilde kapatmak ve sistem kaynaklarını rahatlatmak adına bir yazı daha paylaşacağım. Konu ile alakalı sorularınız için buradan yada ÖM yoluyla ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım. Kurulum ve modlama kısmında sıkıntı çekerseniz uygun vakitte sisteminize bağlantı yapıp yardımcı da olabilirim. 

Ayrıca burada olan burada kalır, lütfen diğer forum sitelerinde paylaşmayınız.

Teşekkürler.

Eren Yavuz

ereenyavuz@gmail.com

tarihinde Fallout tarafından düzenlendi
  • Beğeni 7
  • Teşekkür 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
JKramer    0
JKramer

https://www.theverge.com/2017/9/18/16325202/ccleaner-hack-malware-security

http://blog.talosintelligence.com/2017/09/avast-distributes-malware.html

Programı kullanmadığım için çok ayrıntılı okumadım ama sistemin 15 Ağustos öncesine geri yüklenmesi tavsiye ediliyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Fallout    51
Fallout

Bahsedilen sıkıntının 32 bit versiyon v5.33.6162'de olduğu söyleniyor. Bizim konumuzla alakası yok.

Orjinal kaynağı ekleyeyim.

Security Notification For CCleaner

tarihinde Fallout tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    264
AasgaarDvoLuNDagR

@Fallout başlığı yeni gördüğüm gibi böyle bir eklenti veya modlamadan da ilk kez haberim oldu. CCleaner'ı yıllardan beri severek kullandığım gibi bu modlama işlemini de ilk fırsatta yapıp sonuçlarını görmeyi çok istiyorum. Ancak asıl önemlisi bu kadar detaylı ve uzun inceleme, anlatımla ortaya çıkarılan rehber için çok teşekkür ederim. Burada değil de başka bir yerde görseydim heralde, sadece göz ucuyla inceler sayfayı kapatırdım. Siz bunda iş var diyorsanız uygulamak da kendi adıma farz oldu. Şahane anlatım ve erinmeden hazırlanan bu döküman için tekrar teşekkür ederim. Eminim benim gibi bir çok arkadaşımızın uzun yıllar müdavimi olacak bir başlık olacaktır. Ellerine kollarına sağlık. :fl:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Paradigma    114
Paradigma

İş bilgisayarı i3 işlemcili bir Windows ve çileden çıkarıyor. Ccleaner zaten düşünüyordum ama bu rehberle daha verimli bir ayıklama olacak çok teşekkürler. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk