Jump to content
Mickey

Türk Futbolunda Yabancı Sınırı

Yabancı futbolcu sınırının düşürülmesi  

31 oy

Ankete oy verme veya sonuçları görme yetkiniz yok. Please sign in or register to vote in this poll.

Tavsiye Edilen İletiler

Mickey    939
Mickey

Buyurun ankete. 

 

Söyleyecek bir şeyi olan varsa o da buyursun. 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames    779
DeanJames

Benim anlamadığım Cumhurbaşkanının başka işi yokta ligde kaç yabancı futbolcu oynamalı onu mu düşünüyor ? Hayır memlekette çözüme ulaştırılması gereken  o kadar önemli konu varken neden bu gündeme getiriliyor ?

 

Ayrıca yabancı sınırı geldiğinde dünya kupası mı alacağız, hedef nedir? Yabancı sınırı var da  çok yetenekli yerli futbolcular yedek mi kalıyor? Kimse kusura bakmasın ama birileri bu işten iyi paralar kazanıyor ve olayları kendi isteklerine ve çıkarlarına göre yönlendiriyorlar.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
hashus    342
hashus

Milli Takımın başarısız olmasının sebebi sizce nedir?

Diğer şıkkını işaretledim çünkü;

Kusura bakılmasın ama bizim milli takım hiçbir döneminde taktikle başarılı olmadı. Taktikle bir şeyler yapmaya çalışan hocalar da zaten bir-iki futbolcuyu milli takıma çağırmadı diye ya gönderildi ya da istifa etti. Zaten ülkede herkes futboldan çok iyi anladığı(!) için mesele milli takım olunca işler iyice çığrından çıkıyor. Hal böyle olunca milli takım birkaç tane bir yerleri kalkmış futbolcunun at koşturduğu bir konuma geliyor. Milli takıma yeni katılan gözde gençlerimiz de "ağabey"lerinin peşinden gitmeye heveslenince milli takım futbolculuğu sadece kelimelerde kalan "ruh, vatan millet sakarya" açıklamalarının esiri oluveriyor.

Uzun lafın kısası bu başarısızlığın temelinde bir "diğer" yatıyor. O şıkların hepsini kapsayan ama hiçbirine de girmeyen bir diğer...

Ülkemizde futbol eğitimi çok yanlış veriliyor. Birkaç altyapı dışında "ahlak"tan yoksun topun ve paranın peşinden koşan topçular yetiştiriyoruz. Maalesef sporcu diyemiyorum onlara. Futbolun fiziki bir spor olduğu kadar zeka sporu olduğunu, beyin kaslarıyla da depar atılabileceğini öğretmiyoruz çocuklara. Dolayısıyla tek becerisi çalım atmak, bir yerlerinde top sektirmek olan çocuklar "yıldız" oluveriyorlar. Bir de büyük takıma kapağı attı mı tamam. Parasını kazanıyor, arabasını alıyor, taraftarları da arkasına alıyor. Ondan sonra hocasına hatta ait olduğu takıma kafa tutuyor bu "çocuk". Neden? Çünkü futbolu layığıyla öğrenmemiş. Öğretilmemiş. Cebine yılda en az 1 milyon TL girdi mi, kontratı da 4 yıllık yaptı mı kendisini başarılı atfeden bu çocuklar milli formayı da amaç değil sadece hedefine ulaşması için bir yolüstü mekanı olarak görüyor. Bazen takım gaza geliyor 45-50 dk pres yapıp, baskı kuruyor bunun adı da "işte milli takım ruhu" oluveriyor. Oysa ortada cereyan eden şeyin arkasındaki ruh değil. Olsa olsa hırs olurdu herhalde adı. Çünkü bu çocukların harcında "ispat" temelli bir çıkış noktası var. Altyapı hocaları diyor ki: ne yaparsan yap kendini ispatla! Maçlardan sonra gol atan futbolcu diyor ya hani "önemli olan takımın kazanmasıydı" o cümleyi kurmak işin en keyifli kısmı onlar için. Hem kendini göstermiş hem de tribünlerin kalbini kazanıyor boru mu... Yine yoksunluğunu hissettiğimiz şey ahlak oluyor.

Bunun çözümü nedir? Maalesef tek bir yerden çıkmıyor bu sorun. Oldukça geniş bir yelpazesi var. Temeli her ne kadar altyapı gibi gözükse de ülke olarak futbola bakışımızın da değişmesi gerekiyor. Futbolculardan beklediğimiz ve onların performansına göre anlık değişen tepkilerimiz vs.

İlk önce: Futbolun en komplike sporlardan biri olduğunu; sadece 100 metreyi 10 saniyede koşmak ya da 5 kişiyi geçip gol atmak değil, doğru zamanda doğru tercihlerle vücudunu aklınla koordineli bir şekilde kullanman gereken, bazen sadece bir duvar, bazense bir jimnastikçi kadar esnek olman gereken belki de en zor spor dalı olduğunu kavramamız, kavratmamız gerekiyor. Ve ne zamanki topçularımız "kazandığı paranın hakkını vermek" için oynamayı bırakıp (çoğu bunu da yapmıyor ya) "hakkıyla oynadığı için" para kazanmaya başlar, belki o zaman bir şeyler düzelir.

  • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
_gncilker_    15
_gncilker_

Milli takımın gelişmesi için yabancı sınırı konması gerekmiyor bence. Alyapıya önem verilmesi gerekiyor. Gerekirse TFF şart koşacak yardımcı olacak ve Almanya Hollanda gibi ülkelerde uygulanan altyapı teknikleri kulüplerimizde uygulamaya konulacak. Altyapısı sağlam olan çok az sayıda kulüp var ülkemizde. Ülkede altyapı kaliteli bir sisteme oturtulduktan sonra yabancı sınırının getirilip getirilmeyeceği konuşulur. Onun dışında yabancı sınırlaması ülkemizde çoğunlukla 5 para etmeyecek futbolcuların yüksek meblağlarla ligdeki büyük takımlara gidip hem kendilerini hemde gittikleri takımları rezil etmekten başka bir işe yaramaz şu durumda.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×