Jump to content
  • Duyurular

• Mickey

Tarih Kulübü Hakkında   16-11-2017

Tarih Kulübü, bir süre için tüm üyelerimizin katılımına açıktır. "Kulüpler" sekmesi üzerinden Tarih Kulübü'ne ulaşabilirsiniz.    

Tavsiye Edilen İletiler

VUR4L    54
VUR4L

Aslında böyle konu açmam abes ama gerçekten araba sektörüne hiç hakim değilim. Maksimum 60 bin liraya. Fiyat/Performans olarak en iyi ne alınabilir. Sedan araç istiyorum. Bir de otomatik olmalı. Benim sağdan soldan öğrendiğim kadarıyla Focus, Civic, Astra falan alınabilinir diyolar. Ama yakıtı nasıldır, konfor-güvenlik durumu nedir pek bilmiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
crohn    5
crohn

2007 model honda civic sahibiyim. Manuel viteste 60 bin tl ye istediğin arabayı alabilirsin. Ama tercihin otomatikse Dünya da 1 numara olan honda dan şaşma derim. Otomatik konusunda en iyisidir bütün ustalara sorabilirsin. Motor ve elektronik sorunsuzdur. Yakıt konusuna gelince diğer araçlara göre daha fazla yakar.  Benim araç benzi lpg li. Lpg fiyatlarına baz alırsak şehir içi 28 kuruş heşir dışı 20 -22 kuruş arası değişir. Tabi kullanıma bağlı yakıt masrafı artar ve ya azalır.  Piyasası çok iyidir ilana koy temiz ise 3 günde satarsın. Haliyle aracın parası da diğer araçlara göre daha fazladır. Honda çok pahalı gelir ise Toyota dan şaşma derim. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VUR4L    54
VUR4L

Yıl olarak kaçtan aşağısını almak mantıklı değil?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    264
AasgaarDvoLuNDagR
VUR4L, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Yıl olarak kaçtan aşağısını almak mantıklı değil?

1 senede arabayı perte çıkaran da var, 20 senede üzerindeki sıfır kokusunu koruyan da... Aracın önceki kullanıcısı çok önemli. Tamamen şans bence... :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
horatio    38
horatio

2010-2011 model honda civic ya da corolla bakabilirsin o fiyatlara. Çok km yapmamış olsun, kazası falan minimum olsun, alınabilir. Diesel hatcbak arıyor olsaydın sana i30 önerirdim az km olanlardan.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VUR4L    54
VUR4L

Hala işin içinden çıkabilmiş değilim. Şöyle güzel bir forum var mıdır bildiğiniz, karşılaştırmaların, eksilerin-artıların yazıldığı nispeten tarafsız olan bir yer?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.080
Putte

Son kullanıcı tarafsız olmaz. Herkesin atı en iyisidir. Elde olan en iyisidir. Bizim millette bunun tek istisnası komşunun tavuğu kazdır. 

Hülasatül kelam sektörün içinden biriyle konuşmak lazımdır. Mesela hiç ummadığın bir markanın boyası zayıf. Başka bir markanın beyni farın arkasında mesela. En ufak bir kazada ayvayı yedin. Başka bir marka iyi ama bir modelinde şanzıman dandik. Bu liste uzar gider böyle. Bunu sektörün adamı bilir. Böyle birini tanıyorsan ya da biliyorsan onunla konuş derim.

Hülasatülkelam son kullanıcı tarafsız değildir. 

Yayın olarak harbi eksilerin yazıldığı bir yer ben bilmiyorum. Biraz zor zaten böyle bir bildirim. Onun başka sıkıntıları olabilir yayınlayana.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VUR4L    54
VUR4L

@Putteağabey, zaten anlamıyorum  pek arabalardan. Forum kültüründen geldiğim için bakıyorum inceleme, yorum, forum falan ama dediğin gibi herkesin atı "Burak". Salt bilgiye ulaşılmıyor. Öyle tanıdığım falan da yok açıkçası, keşke olsa. Çok da kış gelmeden alıp yavaş yavaş alışayım arabaya diyorum  ama olmayacak sanki. En kötü  diyorum; alacağım fiyat skalasında en çok hangi modelin ilanı varsa, "bunun piyasası var, demek ki güzel araba" deyip alayım. Nasıl fikir :dansaleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.080
Putte

Araba alırken dikkat edilecek şeyler şunlar:

1- Önce bütçen nedir?

2- Amacın nedir? 

İşe gidip gelmek mi? Yani olsun ayağımızı yerden mi kessin? Havam olsun mu? Yoldan manita almak mı? Aile için mi? Sadece senin için mi? Amacın arabayı belirler biraz.

3- Sağlamlık Güvenlik mi? Estetik mi?

4- Yerli mi Yabancı mı? 

5- Daha iyisine basamak mı yapacaksın? O zaman 2.Eli güçlü kolay satılır bir araba.

6- Prestij mi? Kartvizit mi olacak? İşin icabı gerekiyordur. O zaman yerli araba olmaz.

vb leri.

Böyle bir liste yaptın mı. Elinde 2-3 seçenek kalır. Onları da internette müşteri memnuniyeti bağlamında incelersin. Muradına erer kerevete çıkarsın. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ree    35
ree

Kişisel olarak Ford'un otomatik vitesli araçlarını tavsiye etmem şanzımanlarında bir sorun var gibi gelmişti bana hep. Yokuşlarda kaydırır biraz. Citroen fena değildi c3 otomatik. Dolu olan modelline bakarsanız baya bir şey var araçta. Kör nokta, koltuklarda masaj vs..

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
LuftWaffe    175
LuftWaffe

60 bin lira bütçen varsa 2007-2008'den itibaren olan Audi A4'lere bakabilirsin. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VUR4L    54
VUR4L
LuftWaffe, 1 sa önce tarihinde yazdı:

60 bin lira bütçen varsa 2007-2008'den itibaren olan Audi A4'lere bakabilirsin. 

Duyduğum kadarıyla 100 binden yukarı dizel alınmamalı diyorlar. Şehir efsanesi mi bilmiyorum ama öyle okumuştum. Yoksa audi'ler çok güzeller gerçekten.

Putte, 4 sa önce tarihinde yazdı:

Araba alırken dikkat edilecek şeyler şunlar:

1- Önce bütçen nedir?

2- Amacın nedir? 

İşe gidip gelmek mi? Yani olsun ayağımızı yerden mi kessin? Havam olsun mu? Yoldan manita almak mı? Aile için mi? Sadece senin için mi? Amacın arabayı belirler biraz.

3- Sağlamlık Güvenlik mi? Estetik mi?

4- Yerli mi Yabancı mı? 

5- Daha iyisine basamak mı yapacaksın? O zaman 2.Eli güçlü kolay satılır bir araba.

6- Prestij mi? Kartvizit mi olacak? İşin icabı gerekiyordur. O zaman yerli araba olmaz.

vb leri.

Böyle bir liste yaptın mı. Elinde 2-3 seçenek kalır. Onları da internette müşteri memnuniyeti bağlamında incelersin. Muradına erer kerevete çıkarsın. 

1- 70bin max.

2- Ayağımı yerden kessin + Sadece benim için.

3- Güvenlik>Sağlamlık>Estetik

4- Yabancı

5- Orası net değil.

Cevap: Civic , A4 müdür acaba :oleyo:

Not Eden: LuftWaffe,

Benzinli bak, benzinli A4 de çok var. Dizel evet, bakımı ayrı, masrafı daha çok, uyuz uyuz arızalar verir vs. Benzinliden şaşmamak lazım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VUR4L    54
VUR4L

@LuftWaffe benzin belimizi bükmesin :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
LuftWaffe    175
LuftWaffe

Atmosferik motor var onlarda, tüpe son derece uyumlu. Tüp takarsın bükerse. :) 

Ki şekil dekor yapayım :oleyo: demezsen çok da yakmıyorlar, şehir içi 8 lt, uzun yol 6 lt civarı. 

Şahsen 1 tane de ben almayı düşünüyorum o modellerden, kaç aydır araştırıyorum, gayet makul bir paraya D segment araç alıyorsun, ultra konforlu, üstelik de Audi. ;) 

Bir geyik vardır, bilmem bilir misin, Almanlar şöyle dermiş; "Biz Mercedes ve BMW'yi satmak için üretiriz, Audi'yi ise binmek için" ;) 

Son kertede şu da var, "Aslan besleyen yeminden şikayet etmez." :oleyo: 

tarihinde LuftWaffe tarafından düzenlendi
Not Eden: elbais,

Ama asıl Alman amalesi :) Golf GT'mi çok özledim en :(

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.529
elbais
VUR4L, 37 dk önce tarihinde yazdı:

@LuftWaffe benzin belimizi bükmesin :oleyo:

Yılda kaç km. yaptığın önemli, 25-30.000 km. yapacaksan ve yılda bir kaç kez uzun yola çıkıyorsan Dizel, sadece şehir içi kullanımı dersen benzinli ;) Birde yaşadığın coğrafya da önemli, -10 derece altında uzun kışlar yaşıyorsan dizel sıkıntılıdır. Örneğin ben süratli kullanırım, devirli severim bu yüzden hep çok yakıt tüketirim. Genel olarak sadece yakıta odaklanma bence, bakım ve yedek parça fiyatları, markaya göre kronik rahatsızlıklarda önemlidir ;) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.080
Putte
LuftWaffe, 2 sa önce tarihinde yazdı:

Atmosferik motor var onlarda, tüpe son derece uyumlu. Tüp takarsın bükerse. :) 

Ki şekil dekor yapayım :oleyo: demezsen çok da yakmıyorlar, şehir içi 8 lt, uzun yol 6 lt civarı. 

Şahsen 1 tane de ben almayı düşünüyorum o modellerden, kaç aydır araştırıyorum, gayet makul bir paraya D segment araç alıyorsun, ultra konforlu, üstelik de Audi. ;) 

Bir geyik vardır, bilmem bilir misin, Almanlar şöyle dermiş; "Biz Mercedes ve BMW'yi satmak için üretiriz, Audi'yi ise binmek için" ;) 

Son kertede şu da var, "Aslan besleyen yeminden şikayet etmez." :oleyo: 

Iyyykkk Audi !

En sevmediğim araba. Orta sınıf Muhafazakar arabası. Üst sınıfı da Range Rover a biner. BMW tek geçerim. Long kasalar da Mercedes S350 .

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
umitkaraogl    16
umitkaraogl

60 liralık araç düşünüyorsan seçimini öncelikle kesinlikle kazasız, kilometresi düşük araçlardan yapmalısın ki satarken rahat satabilesin, diğer tavsiyeler için kullanım tipini coğrafyanı vb. unsurları belirtmelisin. Ama ülkede Renault çabuk satan araba 1,5 dizel Megane 4 düşürebilirsen veya düşmesini biraz beklersen modelli iyi bir seçenek olabilir.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dracarys    10
dracarys

Reno- fiatdan uzak durmanı öneririm.Fransız arabalarından uzak durmak lazım.yine citroen ve pejo gibi.

Alacaksan ya alman ya japon.toyota corolla olur ww jetta olur.honda civic olur.opel de olur.

Honda fabrika çıkışlı lpg li araçlar senin için ideal olabilir.otomatik vites alacağın için seçtiğin araçların

şansıman yorumlarını okuyabilirsin. Donanımhaberde vardır bir sürü ama modelini belirle öyle oku.

Araba alırken bir kaç seçeneğe düşüp öyle araştırılmalı.misal audi a3 bmw 116 mercedes a180 den hangisi olmalı diye.

Araba çok kişiseldir.Benim için servis yedek parça çok önemli o yüzden ww ve toyota ön planda olur.2 . el piyasası da önemli

tabi.Sana öğretmen arabası toyota corolla öneririm.Bul bir öğretmen hatta ondan satın al :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
omeringen    6
omeringen

@VUR4L,

Konu açılalı çok olmuş. Otomatik vites işi biraz detaylı. Mantıklı olan tam otomatik bir şanzıman tercih etmektir. Türkiye'de neredeyse çoğu servis ve kullanıcı şanzıman bakımı yaptırmadığı için benim önerim en fazla 50-60k km bir araç alıp direkt bakıma sokmak olacaktır. Bazı markalar var örneğin bazı yıllarda yarı, bazı yıllarda tam, bazı yıllarda ise hem yarı hem tam otomatik araç çıkartmış olabiliyor. O yüzden araştırmanızı iyi yapmanızı öneririm. Tam otomatik sınıfına da iki tip şanzıman sokabiliriz, biri klasik planet dişli serisi şanzımanlar, diğeri ise CVT şanzıman. Ancak en başta dediğim gibi bakım işi önemli, yetkili servislerin bir çoğu dahi şanzıman bakımı yapmamakta, bilinçli kullanıcılar da genelde dışarıda kendileri yaptırıyorlar. Jatco, Aisin, Getrag, ZF üretimi herhangi bir şanzıman tercih edebilirsiniz.

Bütçenizin azami değerini belirtmişsiniz, aklıma gelenler:

Renault Fluence CVT (2013-2016)
Renault Megane III CVT (2013-2016)

Renault Clio (eski modeller CVT ancak bakımı yapılmışını ya da km düşüğünü bulmak çok zor)

Mitsubishi Attrage 1.2 CVT
Mitsubishi Lancer 1.8 CVT

Mitsubishi Spacestar 1.2 CVT

Nissan Pulsar (yeni araç ancak hasar kayıtlara bakabilirsiniz)

Nissan Juke (2010 sonrası modellere bakınız)

Suzuki Baleno (bu da aynı)

Honda Jazz ES - Elite (2004 - 2008) CVT / (2012-) Jazz Joy+Fun CVT

Honda Civic HB 1.8 Sport (2009) (İngiltere üretimi olanlara  bakılacak sadece)

Toyota Auris (2013) Multidrive CVT
Toyota Avensis (2011) 1.8 / 2.0 Multidrive CVT
Toyota Corolla (2013) Multidrive CVT

Subaru (model pek önemli değil, zaten CVT kullanıyor)

Citroen-Peugeot EAT6 şanzımana sahip araçlar (tabi bahsettiğiniz fiyatlara zor ama hasar kayıtlılara bakabilirsiniz)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk