Jump to content
benteksizhepiniz

Sixty Six (2006)

Tavsiye Edilen İletiler

benteksizhepiniz    49
benteksizhepiniz

MV5BMTAyNDY1ODk5OTleQTJeQWpwZ15BbWU3MDYwMjk3NzE@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

Sixty Six (2016), yönetmenliğini Paul Weiland'ın üstlendiği, komedi-dram türündeki 2006 yapımı Birleşik Krallık filmi. Başrollerini Gregg Sulkin, Helena Bonham Carter ve Eddie Marsan'ın paylaştığı film gerçek bir hikâyeden esinlenilmiş olup, İngiltere'nin ev sahipliği yaptığı 1966 FIFA Dünya Kupası'nın final maçıyla aynı gün Londra'da gerçekleşen bir Bar Mitsva'da yaşananları konu alır. (wikipedia)

Bar Mitsva töreni, yani, erkekliğe adım günü. Bernie Reubens (Gregg Sulkin) 12 yaşında, Yahudi bir ailenin oğlu. Ailesi yaramaz olan abisi ve kendi işlerine odaklanmış olduklarından Bernie kendini dışlanmış hissetmektedir. Tek umudu abisinin ki gibi kalabalık, eğlenceli ve bol hediyeli bir Bar Mitsva törenidir. Bernie’nin şanssızlığı tören gününün 1966 Dünya Kupası final gününe denk gelmiş olmasıdır. 

Mayaza.jpg

Kendi törenine gelmek yerine herkesin maça odaklanacağını bildiğinden; Bernie İngiltere finale kalamasın diye dualar etmektedir. Babası Manny Rubens (Eddie Marsan), ilginçtir çocukluğunda abisi ile; Bernie ve abisinin yaşadıklarına benzer şeyler yaşamıştır. Belki de bu nedenle takıntılı değişik bir adamdır. Filmden Bar Mitsva’yla ilgili ilginç bir diyalog.

Haham: 

- Bar Mitzva ne demek?

Barnie: 

- Emirlerin oğlu olmak.

Haham: 

- Bu ne demek?

- Erkek olmak.

- Erkek olmak ne demek? 

- Bunca aydır çalışıyorsun ama cevap veremiyorsun. 

- Erkek olmak davranışlarının sorumluluğunu üstlenmek demektir. 

- Kendi günahlarını.

- Bar Mitzva gününde gerçek bir şey oluyor.

- Hayatının sonuna kadar olacağın erkek oluyorsun.

- Bunu düşün, hediyeleri, daveti değil.

- Kim olduğunu düşün ve kim olmak istediğini.

Sonunda Bar Mitsva günü geldiğinde; çok ilginç ve güzel şeyler yaşanacaktır. Tutuk ve takıntılı babasıyla aynı gün ikisi de yaşarlar adeta kendi Bar Mitsvalarını. Babalar oğullarıyla beraber büyürler misali.

kXgX2m.jpg

1966 Dünya Kupası maç görüntüleri eşliğinde çok güzel bir film. Gregg Sulkin, Helena Bonham Carter ve Eddie Marsan’ın oyunculukları çok iyi. Konu çok ilginç. Ve son sahneler enfes ötesi anlamlı geldi bana. 

Ve Barnie’nin film biterken ki düşünceleri.

- Erkek olunca,

- Babanı mükemmel olmadığı için suçlamayı bırakıyorsun.

- Onun da bir insan olduğunu ve olduğu kişiyi sevdiğini öğreniyorsun.

- Bar Mitsvam’da, babam bir günlüğüne arkadaşım oldu ve ben onu sevdim.

- Hep seveceğim!

Sixty Six
  6.8/10
  8/10
  • Ülke
    Fransa, İngiltere
  • Tür
    Biyografi, Komedi, Dram
  • Dil
    İngilizce
  • Süre
    93 dk
  • Vizyon Trh
    1 Kasım 2006

IMDb ID tt0493450

Sixty Six (2006)

Yıl 1966, yer İngiltere. Dünya kupasının heyecanı bütün İngiliz halkını sarmış durumda. Yahudi bir ailenin 12 yaşındaki oğlu küçük Bernie için ise hayatının en önemli günlerinden biri olan "erkekliğe adım günü"ne çok az kalmış durumda. Fakat Bernie'nin ailesi kendi işleri ve Bernie'nin yaramaz ağabeyi ile ilgilenmekten Bernie için bu çok özel olan gün önemini yitirmektedir. Daha da kötüsü, Bernie'nin erkekliğe adım günü İngiltere'nin dünya kupasındaki bir maçı ile çakışmaktadır. Zavallı Bernie'nin sabırsızlıkla beklediği bu önemli gün, acaba bir felakete mi dönüşecek?
Son güncelleme

8/10

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk