Jump to content
  • Duyurular

• kocakafa

Yeni Üyelik   11-02-2017

Merhaba, herkes foruma yeniden üye olmalı. Üye olduktan sonra lütfen posta kutunuzun spam - gereksiz klasörünü kontrol ediniz. Hala sorun yaşıyorsanız mail adresinizi veya kullanıcı adınızı: infoplanetdp@gmail.com'a mail atınız.
Castiel

Interstellar (2014)

Recommended Posts

Castiel    181
Castiel

interstellar3.jpg

Interstellar
  8.6/10
  7,6/10
  • Ülke
    ABD, İngiltere, Kanada, İzlanda
  • Tür
    Macera, Dram, Bilim Kurgu
  • Dil
    İngilizce
  • Süre
    169 dk
  • Vizyon Trh
    26 Ekim 2014

IMDb ID tt0816692

Interstellar (2014)

Film, Kip S. Thorne'nun evrende '" solucan deliklerinin " gerçekten var olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak yaratılmıştır. Filmin hikayesi bir grup cesur kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, birlikte kalabilmek için verdikleri mücadele her birini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.
Last update:

2014 yılında adından en çok söz ettiren ve en beklenen filmlerden biri, Interstellar. Benim için 2014’ün en iyisi. Christopher Nolan’ın bilim kurgu çekeceği haberlerini ilk duyduğumda oldukça sevinmiştim. Nolan’ı çok severim. The Dark Knight ile olsun The Prestige ile olsun, kendini kanıtlamış bir yönetmen. Kendisinin henüz kötü bir filmini görmediğimden, filmden ilk haberdar olduğumda kesinlikle iyi bir film olacaktır diye düşündüm. Memento ve Following hariç diğer tüm filmleri ile beni oldukça etkileyen, zekası ile kendine hayran bırakan Nolan’ın yeni filmi Interstellar ile de beni hayal kırıklığına uğratmayacağından şüphem yoktu. (Memento ile Following de başarılı filmler fakat diğer filmlerinin yanında biraz sönük kalıyorlar.)

Filmle ilgili bilgiler, ayrıntılar gelmeye başladıkça heyecan ve beklenti iyice artmaya başladı. Filmin konusu çok güzel. Dünya sonu gelmeyen toz fırtınaları ile mücadele ediyor ve küfün yayılmasıyla tüm ekinler ölmekte. İnsanlık yiyecek kıtlığı çekiyor. Bir grup bilim insanı, insanlığın hayatta kalmaya devam edebilmesini sağlayabilmek için uzayda solucan deliğinden geçip yıldızlararası yolculuk yaparak yaşanabilir bir gezegen arıyor. (Evet aslında pek orijinal sayılmaz ama işin arkasında Nolan olunca durumlar değişiyor.) Bunların üstüne set fotoğrafları, fragmanlar, afişler de gelince insan iyice sabırsızlanıyor. Afişteki “THE END OF EARTH WILL NOT BE THE END OF US” yazısı bile sabırsızlığıma sabırsızlık kattı. Zaman geçmiyor diye diye sonunda vakit geldi ve Nolan’ın yeni mucizesiyle tanıştım.

Filmin başrolünde True Detective dizisindeki performansıyla beni kendine hayran bırakmış Matthew McConaughey var. Kendisi daha önce Carl Sagan’ın kitabından uyarlama bilim kurgu filmi Contact’de oynamış bir aktör. Oyunculuğu ile yine hayal kırıklığına uğratmadı. Zaten hiç şüphem yoktu. Rolün altından oldukça başarılı bir şekilde kalkmış. Bir diğer isim ise Anne Hathaway. Normalde pek sevdiğim bir oyuncu olduğunu söyleyemem ama Interstellar’da sevdim kendisini. Bir diğer isim ise Nolan’ın olmazsa olmazı usta isim Michael Caine. Kadro çoğunlukla iyi. Jessica Chastain ve Mackenzie Foy da iyi seçim. İki problem var sadece. Biri Casey Affleck isimli yetenek yoksunu oyuncu. Başka oyuncu mu kalmadı bu adamdan başka? Bir diğeri ise Matt Damon. Matt Damon iyi bir oyuncu ama bir türlü sevemiyorum bu adamı.

Film vizyona girdiğinden beri büyük tartışmalara sebep oldu. Bir grup, filmin bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu söylerken diğer grup ise buna karşı çıkıyor. Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson filmi bilimsel açıdan başarılı bulduğunu söylüyor. Bir videoda “Filmin bilimsel gerçekliğine 10 üzerinden kaç puan verirsiniz?” gibi bir soruya “8 veya 9” cevabını vermişti. Stephen Hawking de filmi beğendiğini söyleyenlerden. Tabii ki aksi düşünen bilim insanları da var. Bu tarz bir filmden %100 gerçekçilik beklemek saçmalık olur zaten. Birkaç kısım dışında beni çok rahatsız eden bir durum olmadı.  Bu bir bilim kurgu olduğundan filmin kurgu kısmına sahip olduğunu unutmamak gerek. Film en nihayetinde. Ben gayet memnun kaldım. Ayrıca şu da var. Nolan bu filmde astrofizikçilerin en önde gelen isimlerinden biri olan Kip Thorne ile birlikte çalışmış. Zaten film Kip Thorne’nun evrende solucan deliklerinin gerçekten var olduğu ve onlar ile uzayda seyahat edilebileceği teorisinden esinlenerek ortaya çıktı. Filmin bilimsel yanı ile ilgili kafasında sorular olanlar The Science of Interstellar (Yıldızlararası Bilimi) belgeselini izleyebilir veya Kip Thorne’un aynı isimli kitabını okuyabilir. Ben kitabın okunmasından yanayım çünkü belgesel kısa süresinden dolayı doğal olarak az bilgi veriyor.

Interstellar’ın türünden dolayı herkese hitap ettiği söylenemeyebilir. Inception, The Dark Knight ve The Dark Knight Rises kadar gişe yapamadı. Bunun sebebi filmin diğerlerinin aksine herkese hitap etmiyor oluşu. Bana kalırsa diğerlerinden daha iyi bir film. (The Dark Knight’tan iyi değil ama daha güzel.)

Film tek kelime ile olağanüstü. Karadelik, solucan deliği, görelilik kuramı vs. Bunlar çok iyi ele alınmış. Nolan kardeşlerin hayal gücü kesinlikle inanılmaz. Sınırları zorlamışlar filmde. Bizi güneş sisteminden çıkararak farklı galaksilere, sistemlere, uzayın derinliklerine götürüyorlar.

O kadar harika ki insan filmi izlerken kendini uzayın içinde gibi hissediyor, film izleyiciyi alıp başka bir boyuta götürüyor. İnsanın tam anlamı ile ufkunu açıyor, merak uyandırıyor, hayal kurmasını sağlıyor. Her film bunu layıkıyla yapamaz. Uzaya gitme isteği oluşuyor insanda. Uzaya biraz bile ilginiz, merakınız varsa bu filmin sizi etkilememesi çok zor. Ben bayıldım. Interstellar, Nolan’ın içi en dolu, felsefesi en bol filmi. Ayrıca imax teknolojisini en çok kullandığı filmi.

Nolan genelde filmlerinde duygu yoksunluğu olduğu ile eleştirilen biri. Fakat bu kez farklılık yapmış. Filmin dram yanı da oldukça etkileyici. Baba ve kız ilişkisi çok güzel ele alınmış. Dram ve bilim kurgu birlikte oldukça başarılı işlenmiş. Ama benim filme hayranlığım büyük ölçüde bilim kurgu kısmından geliyor. Fakat dram da içeriyor olması bilim kurgu türüne çok ilgisi olmayan insanların da filmi beğenmesini sağlayabiliyor.

Filmin ufak tefek eksiklikleri de yok değil. Bazı yan karakterler zayıf. Dünya’nın yaşanamayacak duruma gelecek olmasının altı yeterince doldurulmuyor. Ve en önemlisi ise eksiklik sayılmasa da filmde geçen bir söz. “Zaman ve mekanı aşabilen tek şey sevgidir.” Filmi izlerken sinir olduğum tek kısım buydu herhalde. Sevgi gerçekten güzel ve etkili bir şey ama böyle basit bir repliğin bu filmde kullanılması oldukça yersiz olmuş.

Müzikler de çok çok iyi. Her zamanki Hans Zimmer kalitesi. Ne kadar doğrudur bilmem ama müzikleri filmin senaryosunu okumadan yapmış diye biliyorum. Eğer öyleyse daha da büyük bir başarıya imza atmış demektir. En beğendiğim müzikler Mountains, Cornfield Chase, No Time For Caution ve Coward.

Eleştirdiğim bir iki nokta olsa da film benim için harikaydı. Sinemada seyrettiğim en iyi filmdi. İzlediğim en iyi film değil ama kesinlikle favorilerim arasında ve asla unutmayacağım bir film. Interstellar’ın yaptığı işler ve artıları o kadar büyük ki ufak eksiklikleri göz ardı edilebiliyor. Tekrar tekrar izleyeceğim bir film. Kurgusuna, hikâyesine, hayal gücüne, bize gösterdiklerine hayran kaldım. Tabii ki de bu filmden iyisi olmaz demiyorum ama kesinlikle izlenmesi gereken önemli bir film, önemli bir iş. Her yönetmenin altından kalkabileceği bir film değil. Sıradan bir yönetmen bu filmi çekmeye kalkışsaydı eline yüzüne bulaştıracaktı muhtemelen.

Günümüzde hikaye açısından hiçbir şey sunmayan, sadece görsellik ve aksiyon ile dolu birçok film varken Interstellar gibi bir film kahraman niteliğinde bir film. Bundan 30-40 yıl sonra klasik olarak anılacak bir film olacak diye düşünüyorum. Adından her zaman söz ettirecektir. Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey filminde olduğu gibi Interstellar’ın değeri de zaman ilerledikçe artacak.

Benim için Christopher Nolan’ın en iyi değil ama en güzel ve en etkileyici filmi Interstellar oldu. Benim için zirvesi bu olacak sanırım. Interstellar mutlak bir başyapıt değil, tamamen kusursuz da değil ama kusursuza oldukça yakın, çok ama çok iyi bir film. Bilim kurgu türünü biraz bile olsa seven herkesin izlemesi gereken bir film. Zihninizi açık tutun, hayal gücünüzü kullanın ve filmin tadını çıkarın. Böyle bir deneyimi her zaman yaşayamazsınız.

Notum: 9,5/10

Yeni forumun ilk eleştiri yazısı da benden olsun.

, hasangdr düzenlendi
IMDb tag eklendi.
  • Like 15

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
chuckypancamoz    4
chuckypancamoz

Hayatımı, hayata bakış açımı, yeni ilgi alanlarımın doğmasına sebep oldu. Bu filmin bende çok ayrı bir yeri var. Hayatımda izlediğim en mükemmel şeysin sen Interstellar. PC'de 4GB'lık 1080p versiyonu var, hâlâ ara ara açar o muhteşem sahneleri tekrar tekrar izlerim. Interstellar, hayatımın filmi oldu. Çocuklarıma da ilerde izleteceğim. Aklıma, zihnime, hayatıma kattığın önemli şeyler için Nolan'a sonsuz teşekkürler. | 9.5

Bu arada inceleme de harika olmuş, bir solukta okudum.

, chuckypancamoz düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
kilicmezarligi    3
kilicmezarligi

Çok güzel bir filme çok şahane bir eleştiri yazısı olmuş Bora :D Gerçi ben Nolan filmi çekti diye değil de, çeviriyi @ferio yaptı diye oturup izledim, iyi ki de öyle yapmışım, geçen gün twitter'da sorduğun sorunun cevabını da böylece bir çırpıda bulmuş oldum. Interstellar hayatımda izlediğim en iyi bilim-kurgu B| Tam 10/10 veriyorum. Niye, çünkü 9,5 az :oleyo:

• Like 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
MustafaALKAN    52
MustafaALKAN

Interstellar bir belgesel değil bir bilim kurgu filmi ancak bilimsel öğelerden feyz alınarak hazırlanmış muhteşem bir kurgu. Karadeliklerin gerçekte var olup olmadığı astrofizikçilerin tartışma konularından biri benim şahsi fikrim yoklar. Ama yine de insanın ileri gelecekle alakalı bazı şeyleri düşünmesini ve hayaller kurmasını sağlayacak bir yapım.

Aklımda kalan repliği:

"We're not meant to save the world, we're meant to leave it"

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
!nvoker    0
!nvoker

tam bir başyapıt, inceleme için teşekkürler.

On ‎12‎.‎02‎.‎2017 at 23:22, Castiel said:

Filmin ufak tefek eksiklikleri de yok değil. Bazı yan karakterler zayıf. Dünya’nın yaşanamayacak duruma gelecek olmasının altı yeterince doldurulmuyor. Ve en önemlisi ise eksiklik sayılmasa da filmde geçen bir söz. “Zaman ve mekanı aşabilen tek şey sevgidir.” Filmi izlerken sinir olduğum tek kısım buydu herhalde. Sevgi gerçekten güzel ve etkili bir şey ama böyle basit bir repliğin bu filmde kullanılması oldukça yersiz olmuş

+1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
aex1    67
aex1

Beni olağanüstü etkiledi bu film...sonlara doğru gözümden yaş geldi...Kızın babasına olan inancı , sevgisi...Babanın çocuklarına olan ilgisi ..onlarla arkadaş gibi olması...uzay-zaman eğrisi daha pek çok etken....notum 10+/10....Uzun yıllardır beni etkileyen bir film olmamıştı...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
orka126    1
orka126

Güzel yazı eline sağlık... nolan da olmasa ne yapardık bilmiyorum...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ree    33
ree
On 12.02.2017 at 23:22, Castiel said:

Film tek kelime ile olağanüstü. Karadelik, solucan deliği, görelilik kuramı vs. Bunlar çok iyi ele alınmış. Nolan kardeşlerin hayal gücü kesinlikle inanılmaz. Sınırları zorlamışlar filmde. Bizi güneş sisteminden çıkararak farklı galaksilere, sistemlere, uzayın derinliklerine götürüyorlar.

On 12.02.2017 at 23:22, Castiel said:

Günümüzde hikaye açısından hiçbir şey sunmayan, sadece görsellik ve aksiyon ile dolu birçok film varken Interstellar gibi bir film kahraman niteliğinde bir film. Bundan 30-40 yıl sonra klasik olarak anılacak bir film olacak diye düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Son yıllarda izlediğim en etkileyici filmlerden biriydi. Kendi dalında sanırım tek. Üzerine daha iyi bir bilim-kurgu izlemedim. 9/10

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
courtes    161
courtes

Fırsat bulup sinemeda izleyemediğim, evde izledikten sonra ise sinemada izlemediğime pişman olduğum film.  Son yılların en iyi bilim kurgu filmi, müziklerini yabana atmamak lazım. Film ile çok uyumlu olmuş. 10/10

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    853
Putte

En az iki kere seyretmeli bu filmi 9/10

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nehirin~    591
Nehirin~

Bir defa sinemada, iki defa evde ve her defasında çok keyif alarak  izledim :) Böyle bir filmin hakkını verdiğimi düşünüyorum.

Ama yine izleyebilirim 10/10 :good:

• Like 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Vikernes    11
Vikernes

Bir kere tek başıma bir kere de annemle birlikte seyrettim. Sinemada da seyretseymişim keşke. Mükemmel bir film. Daha çok seyrederim.

Benim puanım da 10/10 B|

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pegasus38    3
Pegasus38

Nolan'ın İnception ve Prestige filmlerinden sonra izlediğim en iyi filmlerden bir diğeri oldu Interstellar filmi. Atmosferi, müzikleri, kurgusu, oyunculukları, senaryosu, çekimleri...yani kısacası her şeyiyle defalarca kez izlenecek ve her izlendiğinde ayrı bir tat alınacak harika bir başyapıt. 10/10

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Hikigaya-kun    4
Hikigaya-kun

Mükemmel bir film. 2 kere izledim ve daha da izlerim hiç sıkılmadan. Yapımı, hikayesi, kurgusu her şeyi yerinde olmuş. Bitiş sahnesi "Gelecekte böyle olur mu acap" dedirten bir yapım olmuş. Bilm-kurguya hayranım zaten. Böyle şeyleri düşünen ve yapan herkesin emeğine sağlık. 10/10 veriyorum bende hak ediyor çünkü.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Clint    36
Clint

Yeni forumda ilk film cümlelerim de bu film için olsun.

Interstellar'ın aslında ilk planlandığı hali ile şu anki halinden çok daha farklı bir film olması düşünüldüğü, belki de o hali ile yapılmış olsa çok daha iyi bir film olabileceği ile ilgili bir çok yorum var ortalıkta. Belki de gerçekten de daha iyi bir flm olabilirdi. Aslında belki de bir çok film için söylenebilecek bir şey bu. Sinemalarda izlediğimiz hali ile Interstellar eksikleri olsa da Nolan'ın  zirvesidir benim için yine de. Belki en iyi filmi değildir ama durum şöyle, mesela The Good The Bad And The Ugly çok iyi bir filmdir The Godfather Part 1 ve 2 çok iyi filmlerdir. Matrix, Memento, Terminator 2 müthiş filmlerdir. Interstellar belki bu filmler kadar iyi bir film değil ama bıraktığı iz ve etki ile bir filmden çok daha ötesidir benim için. Sanırım bu konuda Interstellar'ın yanına koyabileceğim bir başka film de yok.

, Clint düzenlendi
imla!

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
neco_z    21
neco_z

Sinemada izleme fırsatı bulamamıştım. Evde de çok büyük umutlarla başına geçtiğim bu film benim için tam bir hüsranla sonuçlandı. Sebebi filmin kendisi değil, ki 10 numara film çevirinin berbat ötesi olmasıydı. Çevirinin kötü oluşu resmen filmin güzelliğine balta vurdu. Altyazı yeşil onay almasına rağmen çok ciddi hatalarla doluydu. Bu filmi en kısa zamanda İngilizce altyazıyla tekrar izlemek istiyorum. İçimde kaldı.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kusotaku    139
Kusotaku

8/10'luk, güzel film. 1 kere sinema, 1 kere de evde izledim. İnceleme için eline sağlık...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.BIYIK    27
Mr.BIYIK

Söz konusu Nolan ise gerisi teferruattır. 10/10:21:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pulsar    20
Pulsar

Bir defa sinemada,  iki defa blu-ray versiyonunu izledim. Üzerine Yıldızlararası Bilimi belgeselini izleyip aklımdaki bazı sorulara cevap bulamayınca filmin bilim danışmanı teorik fizikçi Kip Thorne'un Yıldızlararası Bilimi kitabını aldım. Kitabı da tavsiye ederim. Aklınıza takılan sorulara spekülasyon ya da bilimsel açıklamalar üzerinden cevap veriliyor. 2001 Space Odyssey'nin devamı niteliğinde mükemmel bir film. 10/10

Yıldızlararası'nın Bilimi

, Pulsar düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
walkerfillis    0
walkerfillis

Kaç kere izlediğimi bilmiyorum. Bilim-Kurgu olarak favori filmim "yıldızlararası" seyahat adlı temayla yeni bir film çıkana kadar en iyisi budur
Puanım: 10/10

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.