Jump to content
benteksizhepiniz

Powidoki (2016) - Afterimage

Tavsiye Edilen İletiler

benteksizhepiniz    49
benteksizhepiniz

MV5BMmUyNjcyYTUtMjc0YS00YTQ2LWFjYTktNmE4YTQ3NmNkYWRjXkEyXkFqcGdeQXVyMjMwOTA0Ng@@._V1_SY1000_CR0,0,682,1000_AL_.jpg

 

Powidoki / Afterimage (2016)

 

Sanatta farklı dünyalar çatışır, diyor Polonyalı ressam ve sanat teorisyeni Wladyslaw Strzeminski. Filmimizin de kahramanı. Bu cümle çok dikkatimi çekti. Aslında filmdeki bütün diyaloglar siyaset bilimi ve sanata ilgi duyanlar için çok öğretici. Bu tür filmlere hep kuşkuyla yaklaşırım. Bunlar bir filmde anlatılmalı mı diye düşündüğüm için. Yani sinema sanatı ile tiyatro ve kitaplarda anlatılması gereken şeyler arasına bir ayrım koymak gerekir mi? Bilemiyorum. Ama bu filmi ve bu sanatçıyı sevdim. Gerçek bir sanatçı ve iktidar arasında olması gereken anlaşamamazlığı dibine kadar yaşıyor ve öğrencilerine de herkese de gözüne soka soka anlatıyor. Üstelik savaşta bir bacağını ve kolunu yitirmiş bir adam; sanatçının uzuvlara değil sadece yaratıcılığa ve özgürlüğe sahip olmasının yeteceğini gösteriyor.

 

Film sanatçının 1948- 1952 yılları arasındaki yaşamından kesitler. I. Dünya Savaşı sonrası Doğu Avrupa ülkelerinin Sovyet blokuna katılmaları sonrası yeni devlet yapılanması. Her yerde Stalin kültü… Daha önce ne yaşıyorlardı ki, diyenler de çıkabilir tabi. Ama burda söz konusu olan beterin beteri var özdeyişi. Sanata ve sanatçıya karşı olan veya karışan… Ondan fayda sağlamaya veya kendine hizmet ettirmeye çalışan iktidar, iktidar olamaz. Filmin yönetmeni Andrzej Wajda’da böyle bir sanatçı. İzleyin derim.

 

7y735L.pngPOnJmd.pngg92ME0.pngg92ME0.png

 

Ardıl Görüntü / Powidoki / Afterimage filmfestankara bir alıntı

 

Andrzej Wajda’nın son filmi; sosyal gerçeklik akımına karşı bir duruş sergileyen ve politik engellere rağmen sanatçı olarak özgürlüğünü korumayı başarmış ressam Wladyslaw Strzeminski’nin 1948-1952 yılları arasında Łódź’da geçirdiği son günlerini anlatıyor. 20’li ve 30’lu yılların en önemli avangart sanatçılarından biri olan Wladyslaw Stzeminski aynı zamanda ressam, tasarımcı, grafik sanatçısı, sanat teorisyeni, sanat akademisyeni ve Unism teorisinin kurucusudur. 2016 yılında Polonya’nın resmi Oscar başvurusu olan bu son filminde de Andrzej Wajda eğilmeyi reddediyor. devamı 

 

 

 

Afterimage
  7.1/10
  0/10
 • Ülke
  Polonya
 • Tür
  Biyografi, Dram, Tarihi
 • Dil
  Lehçe
 • Süre
  98 dk
 • Vizyon Trh
  10 Eylül 2016

IMDb ID tt5186236

Afterimage (2016)

Andrzej Wajda’nın son filmi; sosyal gerçeklik akımına karşı bir duruş sergileyen ve politik engellere rağmen sanatçı olarak özgürlüğünü korumayı başarmış ressam Wladyslaw Strzeminski’nin 1948-1952 yılları arasında Łódź’da geçirdiği son günlerini anlatıyor. 20’li ve 30’lu yılların en önemli avangart sanatçılarından biri olan Wladyslaw Stzeminski aynı zamanda ressam, tasarımcı, grafik sanatçısı, sanat teorisyeni, sanat akademisyeni ve Unism teorisinin kurucusudur. 2016 yılında Polonya’nın resmi Oscar başvurusu olan bu son filminde de Andrzej Wajda eğilmeyi reddediyor.
Son güncelleme

 

 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

Haberler

FACEBOOK

TWITTER

×