Jump to content
benteksizhepiniz

Nebel im August (2016)

Tavsiye Edilen İletiler

benteksizhepiniz    49
benteksizhepiniz

MV5BNDRmMDM4ZTYtMGViZC00NTJhLTk3ZjMtODg4NDMxOGY0NGExXkEyXkFqcGdeQXVyMjEwNTYxNDY@._V1_SY1000_CR0,0,706,1000_AL_.jpg

 

Nebel im August (2016)

Ağustosta Sis

 

II. Dünya Savaşını bir akıl ya da ölüm hastanesinde olanların penceresinden anlatan başarılı bir Alman film. Savaşın acımasızlığı içinde; hastalar üzerinde uygulanan acımasız deneyler ve ölümlerle sonuçlanan olaylar. Üstelik hastane sakinlerinin içinde çocuklar da bulunmaktadır. Üç ana karakter üzerine oturuyor film. 

 

Dr. Werner Veithausen hastanenin başhekimi. Bu rolü, Başkalarının Hayatı (2006) filmiyle Oscar kazanan Sebastian Koch canlandırıyor. Bu acımasız doktora göre; aşağılıklar, aptallar, seks suçluları, tembeller halktan aldıklarından daha az şey topluma kazandırmaktadırlar. Dolayısıyla toplum için öldürülmeleri faydalıdır. Zayıflara acılarını dindirecek kararlılıkta davranmak gerekir diye düşünmektedir.

 

Oberschwester Sophia hastanenin dindar baş rahibe veya hemşiresi. Başhekimin aksine, insanı Tanrı yaratmıştır; ölmesine veya yaşamasına o karar verir, der bir replikte.

 

Ernst Lossa daha önce bulunduğu ortamlarda disiplinsiz davranışlarının olduğu iddiasıyla bu hastaneye kapatılan cesur yürek bir çocuk. Film bu13 yaşında çocuk etrafında dönüyor. Ernst gezgin Yeniş toplumunun bir parçasıdır. Daha çok Fransa, Almanya ve Avusturya çevresinde yaşarlar. Naziler, Yahudiler gibi onlardan da pek hoşlanmaz. Ernst, hastanede olan bitenin farkına varınca, rahibe Sophia ve diğer çocuklarla birlikte mücadele etmeye ve ölümlere engel olmaya çalışır.

 

MV5BYTE0ZjgxOTQtYjU1Ny00MWNmLTg1YjQtOTNiODBhMWJkMTU4L2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNDM1NDUyOTI@._V1_SX1777_CR0,0,1777,999_AL_.jpg

 

Nazilerin ötenazi programı, Tiergartenstrasse 4 isimli bir evde gerçekleştirdikleri infazlar nedeniyle, T4 olarak adlandırılır. Üstün Alman ırkının geleceğinin sağlama alınması amacıyla Yahudilerden, çingenelerden ve diğer etnik kökenliler gibi; zihinsel ve fiziksel engelli, yaşlı, kalıtsal hastalığı olan çocuklar veya yetişkinler çürük olarak tanımlanır ve ayıklamaya tabi tutulur. Filmin tanıtımlarında, hastanede ötanazi uygulandığı bilgisi veriliyor. Ötenazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak, olarak tanımlanıyor. Yasal veya değil ama tıbbi bir uygulama, denebilir. Ama bu hastanede uygulanan tıbbi değil siyasi bir şiddet. Gerçi Nazizm batı iğvasının bir günah keçisinden başka birşey değil. Çünkü aynı tarihlerde Amerika’da da, bazı hastalar üzerinde benzer uygulamaların yapıldığına dair iddalar da bulunuyor. Ama bir şeyi Amerika yapınca doğru olduğu için bu iddalar pek de dillendirilmiyor.

 

poster_NebelImAugust.jpgvJpqXr.jpg213547.jpg

 

Film teknikleri açısından çok bir anlam ifade etmese de, bir roman okur gibi zevkle, üzüntüyle ve hayretle izlenebiliyor. Mekânlar ve kostümler başarılı inandırıcı. Oyunculuklar oldukça iyi. Özellikle çocuk oyuncular ve tabii Ernst Lossa rolünü harika canlandıran Ivo Pietzcker. Onun diğer filmi olan Jack (2014) de çok güzel ve iç burkucu bir filmdi.

 

 

 

 

Fog in August
  7.2/10
  8/10
 • Ülke
  Almanya
 • Tür
  Dram, Savaş
 • Dil
 • Süre
  121 dk
 • Vizyon Trh
  14 Nisan 2016

IMDb ID tt4250566

Fog in August (2016)

Son güncelleme

 

 

 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pegasus    1
Pegasus

Güzel film anlaşılan. Türkçe çeviri yapılmayı hak ediyor bence.

 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×