Jump to content
Putte

Genel Sohbet

Tavsiye Edilen İletiler

Putte    1.378
Putte

Evet ne yapıyoruz? 

Öyle boş boş ikonlarınızı sergilemeyeceksiniz umarım. Şu iri kulakları olan Uzaylı mı?

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE    1.006
SABRE

Rise Lord Vader! 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
H5N1    253
H5N1

Hiç sevemedim şu star wars evrenini.

Bsg ve Sg1 nin tırnağı olamaz gözüyle baktım hep.

• Beğeni 2
  • Teşekkür 1
  • Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE    1.006
SABRE

Yok artık. O.o:46::worried: 

Gruba belli başlı katılım şartı getirilmeli?!?!?!?!?!  :oleyo: @mnfc

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nehirin~    999
Nehirin~

Uzay, bilim kurgu bayılırım... Heyecanla bekliyorum :fool:

Star Trek ilk sezonlarını, Uzay 1999 diye oldukça klasik bir diziyi ve hatta Logan's Run (uzayla alakası yok ama bilim kurgu bilim kurgudur) eski sunumu bile izlemişliğim var :19:

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
awalanche    323
awalanche

Hani uzaylı? Daş yok mu daş!!?? :alien:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    1.000
zarat

Star Trek çocukluğumda hayallerimi galaksilere taşıyan  bir dizi oldu. Uzaya gözümü onunla açtım. Telesafirlik yıllarıydı yani herkesin evinde televizyonun olmadığı zamanlardı. Evinde televizyon olanların bazen seve bazen de seve seve misafir kabul ettiği dönemlerdi. Ve ben de bunu ne tesadüfse hep Uzay Yolu 'nun (Star Trek) oynadığı günlere  denk getirirdim ve buna komşumuzun çocuğuyla ders çalışacağımız bahanesini gösterirdim. Ama hafızamda böyle bir ders çalışma anısı yok. Kendimi hep o siyah beyaz ekran kilitlenmiiş,  bilindik Star Trek meldoisi ile Kaptan Kirk ve Mister Spock ile maceralara çıkarken  hatırlıyorum. O zamanlar dizi arası reklam olmadığından dizi bitene kadar o trans halinden çıkmazdım. Bittiğinde de gelecek haftanın bir an evvel gelmesini isterdim. Uzay 1999 ise bir nevi Uzay Yolu'nun olmadığı dönemde bir boşluğu doldurdu benim için. Bizi Saylonlular ile tanıştıran Galactica ise ayrı bir macera. Bilim-kurgu ta o zamanlardan içimize işledi.

• Beğeni 4

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.378
Putte
zarat, 7 sa önce tarihinde yazdı:

Star Trek çocukluğumda hayallerimi galaksilere taşıyan  bir dizi oldu. Uzaya gözümü onunla açtım. Telesafirlik yıllarıydı yani herkesin evinde televizyonun olmadığı zamanlardı. Evinde televizyon olanların bazen seve bazen de seve seve misafir kabul ettiği dönemlerdi. Ve ben de bunu ne tesadüfse hep Uzay Yolu 'nun (Star Trek) oynadığı günlere  denk getirirdim ve buna komşumuzun çocuğuyla ders çalışacağımız bahanesini gösterirdim. Ama hafızamda böyle bir ders çalışma anısı yok. Kendimi hep o siyah beyaz ekran kilitlenmiiş,  bilindik Star Trek meldoisi ile Kaptan Kirk ve Mister Spock ile maceralara çıkarken  hatırlıyorum. O zamanlar dizi arası reklam olmadığından dizi bitene kadar o trans halinden çıkmazdım. Bittiğinde de gelecek haftanın bir an evvel gelmesini isterdim. Uzay 1999 ise bir nevi Uzay Yolu'nun olmadığı dönemde bir boşluğu doldurdu benim için. Bizi Saylonlular ile tanıştıran Galactica ise ayrı bir macera. Bilim-kurgu ta o zamanlardan içimize işledi.

1971-1975 arasından bahsediyorsunuz gibi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    1.000
zarat
Putte, 1 dk önce tarihinde yazdı:

1971-1975 arasından bahsediyorsunuz gibi

Aynen öyle, güzel günlerdi. Her şeyin bir tadı vardı .

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.378
Putte

Biz o siyah beyaz televizyonu olanlardandık. Grundig ya da benzeri bir Alman markaydı. Fındıkzade de otururduk. Mahallenin tek televizyonu idi. Açma düğmesini çevirerek açtığında yaklaşık 1 dk beklerdin. Tüp ısınır ve görüntü gelirdi. Siyah Beyaz. İstiklal marşıyla açılır kapanırdı. Günde 2-3 saat yayın vardı. Haftanın 3 günü o da. İnsanların maaşlarının 1000-2000 TL olduğu dönemde 6000TL gibi bir fiyatı vardı bunun. Çok pahalıydı. 

Sonra hali vakti olanlar yavaş yavaş TV almaya başladılar. Derken babam kucağında yeni bir TV ile geldi kasası beyazdı. Marka Tonberg. Bu TV müthişti bir kere çok büyük ekranı vardı 56 ekran :) Ayrıca düğmesini çevirdiğin anda görüntü geliyordu inanılmazdı. Yine en popüler TV bizim evdeydi.

Star Trek vazgeçilmezimdi. Sonraki yıllarda Vadideki Hayat diye bir başka dizi vazgeimezimdi. Yazlıkta TV yok çünkü çekmiyor. Babama ne eziyet ederdik bizi TV çeken bir yere götürür onu izlerdik.

Şimdi Star Trek in tüm takımları var bende TOS u seyrettiğimde bazen gülesim gelir. Ne kalitesiz çekimler. Ama o zamanlar ne kadar yeterli ve muhteşemdi. Demek eksiğini beynimiz işliyor tamamlıyordu. Ama hal onun atmosferi bir bambaşkaydı. Üstelik orada gördüğümüz teknolojilerin pek çoğu gerçek oldu enteresan bir şekilde. Mesela ilk cep telefonunu gördüğümde aklıma hemen TOS gelmiştir. Sadece fazla büyüktü. Daha sonra küçük ve kapaklı olanları gelince aha işte bu demiştim. Vizyonerliği zamanının çok ötesinde bir diziydi. Sanırım ondan bu kadar kalplerde yer etti. Herkesin adamı Kaptan Kirk tü. Benim adamım ise Mr Spock dı. Mahallede sokaklarda ki uzay yolu oyunlarımız da ben Mr Spock olurdum. 

Güzel zamanlardı.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    1.000
zarat
Putte, 15 dk önce tarihinde yazdı:

Biz o siyah beyaz televizyonu olanlardandık. Grundig ya da benzeri bir Alman markaydı. Fındıkzade de otururduk. Mahallenin tek televizyonu idi. Açma düğmesini çevirerek açtığında yaklaşık 1 dk beklerdin. Tüp ısınır ve görüntü gelirdi. Siyah Beyaz. İstiklal marşıyla açılır kapanırdı. Günde 2-3 saat yayın vardı. Haftanın 3 günü o da. İnsanların maaşlarının 1000-2000 TL olduğu dönemde 6000TL gibi bir fiyatı vardı bunun. Çok pahalıydı. 

Sonra hali vakti olanlar yavaş yavaş TV almaya başladılar. Derken babam kucağında yeni bir TV ile geldi kasası beyazdı. Marka Tonberg. Bu TV müthişti bir kere çok büyük ekranı vardı 56 ekran :) Ayrıca düğmesini çevirdiğin anda görüntü geliyordu inanılmazdı. Yine en popüler TV bizim evdeydi.

Star Trek vazgeçilmezimdi. Sonraki yıllarda Vadideki Hayat diye bir başka dizi vazgeimezimdi. Yazlıkta TV yok çünkü çekmiyor. Babama ne eziyet ederdik bizi TV çeken bir yere götürür onu izlerdik.

Şimdi Star Trek in tüm takımları var bende TOS u seyrettiğimde bazen gülesim gelir. Ne kalitesiz çekimler. Ama o zamanlar ne kadar yeterli ve muhteşemdi. Demek eksiğini beynimiz işliyor tamamlıyordu. Ama hal onun atmosferi bir bambaşkaydı. Üstelik orada gördüğümüz teknolojilerin pek çoğu gerçek oldu enteresan bir şekilde. Mesela ilk cep telefonunu gördüğümde aklıma hemen TOS gelmiştir. Sadece fazla büyüktü. Daha sonra küçük ve kapaklı olanları gelince aha işte bu demiştim. Vizyonerliği zamanının çok ötesinde bir diziydi. Sanırım ondan bu kadar kalplerde yer etti. Herkesin adamı Kaptan Kirk tü. Benim adamım ise Mr Spock dı. Mahallede sokaklarda ki uzay yolu oyunlarımız da ben Mr Spock olurdum. 

Güzel zamanlardı.

Star Trek seyrettiğim zaman o günleri hatırlamadan geçtiğim zaman olmuyor. Elbette tümüyle ahşap bir dekor içerisine sıkıştırılmış ışıkların yanıp söndüğü ve ortamı dolduran, biteviye tekrar eden, seni uzayda hissettiren bir ses ve gerisini beynimiz tamamlıyordu. Ama ne gam ilk göz ağrımızdı. Ben de Spock'ı severdim nedense, herhalde tanıştığım ilk uzaylı olmasındandı. Şimdi, tekrar seyrettiğimde  o naifliği algılıyorum. Başka dizilerde tolerans göstermediğim o eksikliklere Uzay Yolunda bir ayrıcalık yapıyor ve sadece tatlı bir gülümseme beliriyor yüzümde.

tarihinde zarat tarafından düzenlendi
  • Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Irmak    480
Irmak

Ben bahsi geçen dizileri izlemedim ama bilim kurgu ve uzay severim :D 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nehirin~    999
Nehirin~

Star Trek ilk sezonları TV'de gece kuşağında yeniden yayınlanıyordu. Sanırım 90'ların sonuydu. İzlemiştim :)

Nette de tüm sezonların bulunabileceğini düşünüyorum. Logans Run'ı birkaç yıl önce izlemiştik hatırlarsan @Irmak

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais

Arthur C. Clarke'ın Rama'sını filme çekmeyen Hollywood'un da abv...:tara:

Nehirin~, 8 sa önce tarihinde yazdı:

Logans Run'ı birkaç yıl önce izlemiştik hatırlarsan

Validemden hayatımda ilk ve soz kez duyduğum "manyak" lafını bu dizideki Farrah Fawcett yüzünden yemiştim :) Çok aşıktım, ben bununla evleneceğim demişim :butwhy:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames    779
DeanJames

Uzay filmlerinin atası :oleyoel:

Een avontuur bij de maan
  0/10
  7.9/10
  • Ülke
    Fransa
  • Tür
    |1 September 1902 (France)
  • Dil
    Fransızca
  • Süre
    0 dk
  • Vizyon Trh
    1 Eylül 1902

IMDb ID tt0000417

Een avontuur bij de maan (1902)

Prof. Barbenfouillis başkanlığında bir grup astronom Ay'a gitmek üzere planlar yaparlar. Sonuçta dev bir toptan gönderilen mermi şeklindeki uzay gemileri ile hedeflerine ulaşırlar. Ancak burada Aylılar tarafından kaçırılıp Ay kralının sarayına götürülürler... George Méliès'in çoğu Jules Verne'e dayanarak yaptığı yüzlerce kısa filmden bu en ünlüsü, -açıkça H.G.Wells'in First Men in the Moon'undan da esinlenerek- sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak haklı bir üne sahiptir. Méliès'in filmleri janra ait klişelerin tümüne sahiptir neredeyse; çılgın bilim adamları, dehşet verici icatlar, roketler vs vs.. Roketin Ay'a varışını simgeleyen sempatik sekans, kuşkusuz sinemanın en bilinen sahnelerinden birine vesile olmuştur.

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.378
Putte
elbais, 13 sa önce tarihinde yazdı:

Arthur C. Clarke'ın Rama'sını filme çekmeyen Hollywood'un da abv...:tara:

Validemden hayatımda ilk ve soz kez duyduğum "manyak" lafını bu dizideki Farrah Fawcett yüzünden yemiştim :) Çok aşıktım, ben bununla evleneceğim demişim :butwhy:

Faraş gibi ağzı vardı onun. O kadar da güzel değildi.

• Haha 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnfc    715
mnfc
Putte, 5 sa önce tarihinde yazdı:

Faraş gibi ağzı vardı onun. O kadar da güzel değildi.

Dönemimde gideri varmış :D

• Haha 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Irmak    480
Irmak
Nehirin~, 07.11.2017 - 11:39 tarihinde yazdı:

Star Trek ilk sezonları TV'de gece kuşağında yeniden yayınlanıyordu. Sanırım 90'ların sonuydu. İzlemiştim :)

Nette de tüm sezonların bulunabileceğini düşünüyorum. Logans Run'ı birkaç yıl önce izlemiştik hatırlarsan @Irmak

Unutmak ne mümkün, açılış müziği hep aklımda :D 

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nehirin~    999
Nehirin~
Irmak, 1 sa önce tarihinde yazdı:

Unutmak ne mümkün, açılış müziği hep aklımda :D 

Telefon zil sesi yapacaktım açılış müziğini ama acıdım sana :fool:

• Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CinTonik    218
CinTonik

Biz de Ay üssü Alfa'ya Kartal-1'i az indirip kaldırmadık. :oleyo:

• Beğeni 1
  • Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.