Jump to content
mnfc

Uzayda Etik Problemi

Tavsiye Edilen İletiler

mnfc    715
mnfc

Evet uzay temalı içerikleri ayıla bayıla seviyoruz.

Kendimce bu şekilde 5 ana gruba ayırıyorum.

1. Dünyalının uzayı keşfi sırasında karşılaştığı farklı türlerle olan "türün devamlılığı için karşı türü yok etme girişimi" ( Alien, Predator  )

2. Bütün evrendeki türlerin birbirini tanıdığı ve belli bir konsensüsün yönetimi altında iyinin ve kötünün mücadelesi. ( Star Trek-Star Wars-Guardins of The Galaxy)

3. Dünyayı bir sebepten ötürü terk etmek zorunda kalıp hayatta kalma mücadelesi ( BSG Evreni - Interstellar)

4. Kendi dünyasında takılan ama bir şekilde gene kurtarıcı olan hikayeler ( Firefly )

5. Gezegenler arası bir geçip bulup oradan buraya savrulan bilim adamları ( Stargate, Maymunlar Cehennemi )

Genel olarak kanunsuzların sevildiği malum. Star Wars'da Hansolo'yu ne kadar çok sevsek de geçmişi kanunsuzluklar barındırıyor, Guardians takımının alayı kanunsuz, benzer şekilde Firefly ekibi vs vs.

Bu kanunsuz arkadaşlar bir noktada kirişi kırıp iyilerin safında kendi yöntemlerince iyi işler yapıyorlar. Hangi etik kuralı bunların geçmişini silip de bize bunlar "iyi adam aslında" öğretisini veriyor. 

Edit :

Xandar ile Thanos'u karıştırmışım onu düzelttim 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.378
Putte

Güzel gruplama:

Ancak madde 1 de Predator pek yokedici sayılmaz. Avcı spor için öldüren. Dünyadan belli bir grup insanı sportif mücadeleyle avlanma için kaçırabilir ama Dünyada ki insanlığı işgal ve yok etmek gibi bir işe girişmez.

2.Madde ye 1.sırada koyman gereken Babylon 5 olmalıydı diye düşünürüm. Hatta bu hangi diziyi özetler diye soru şeklinde sorsaydın Babylon 5 derdim.

Kötünün sonunda iyiye evrilmesi iyilerin safında savaşan birine dönüşmesi seyirciyi tatmin açısından her zaman satar. Bence satmaktan başka bir şey yapmaya çalışmıyorlar. Bir pazarlama taktiği diye bakıyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnfc    715
mnfc

Predator'un Alien ile mücadelesi hayatta kalma şeklinde, bu yüzden o kategoride yer alabilir. Alien serisinin devamında bunun daha belirgin işleneceğini bekliyorum.

Babylon 5,Farscape gibi örnekler mevcut herhangi birini öne çıkararak vermedim yazdıklarım pek çoğu tarafından takip edilenler şeklinde. Zira şu an Star Trek yeni hikayeyi tutmasam da izliyorum.

Kötünün iyi tarafa geçmesinde problem yok, sadece o tarafa geçtiğinde geçmişi temizleyen argümanı arıyorum. Uzayda ortak bir anayasa olmadığı için sanıyorum bu etik problemi giderilebilir.

Riddick için de ayrı bir kategori açılabilir, tek başına hayatta kalma mücadelesi ve sonunda en tepeye çıkma. 

Bu kategorilerden hangisini seviyorsun derseniz, sanırım seçim yapamam.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    1.000
zarat
Spoiler

Putte, 07.11.2017 - 17:44 tarihinde yazdı:

Güzel gruplama:

Ancak madde 1 de Predator pek yokedici sayılmaz. Avcı spor için öldüren. Dünyadan belli bir grup insanı sportif mücadeleyle avlanma için kaçırabilir ama Dünyada ki insanlığı işgal ve yok etmek gibi bir işe girişmez.

2.Madde ye 1.sırada koyman gereken Babylon 5 olmalıydı diye düşünürüm. Hatta bu hangi diziyi özetler diye soru şeklinde sorsaydın Babylon 5 derdim.

Kötünün sonunda iyiye evrilmesi iyilerin safında savaşan birine dönüşmesi seyirciyi tatmin açısından her zaman satar. Bence satmaktan başka bir şey yapmaya çalışmıyorlar. Bir pazarlama taktiği diye bakıyorum.

Dostum, Babylon 5 için iyi ile kötünün mücadelesinden ziyade ilerlemenin zorunlu şartı  olarak çatışmalar ve savaşları gören ile ilerlemenin yolu düzen ve disiplinden geçer ideasına sahip iki üstün kadim ırkın görüşlerinin doğrululuğunu gösterme ve birbirlerine üstün gelme çabası demek daha doğru olur, zannımca. Bu gelişmiş ırkların yeni, görece genç ırkları kendi ideolojileri etrafında eğitmesinden ve doğal olarak zıt anlayışlara sahip çatışan tarafların bundan kaynaklanan iyilik kötülük kavramları oluyor. 

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.378
Putte
Spoiler

Katılmam bu yoruma.

İlerlemenin çatışma savaş kaosla olacağını söyleyen karanlık (kötü) taraf, ilerlemenin düzen disiplin ile olacağını söyleyen (Melek Işık) Vorlanlar (aydınlık taraf) ve bunlara hizmet eden kendi taraflarına benzeyen varlıklar gibi. Tam anlamıyla İyiler ile Kötülerin savaşı onların uşakları ve onları takip eden uzaylı türlerin çarpışması. Sağlam bir senaryosu var. Zaten senaryosu bunun kadar çalışılmış başka bir bilimkurgu örneği görmedim. İyi güçler ile kötü güçler dinlerden alınma zaten. hatta dinleri bunlara dayandırıyor diyelim daha doğru olur. 

Örneğin Vorlanlar insanlara kanatlı Işık varlıklar Melekler olarak görünüyorlar. her tür onu kendi türünde ki kanatlı bir melek gibi görüyor. Shadowlar ise her dinde ki şeytansı iblis karanlık varlıklar gibi görünüyorlar. 

Mutlak iyilik ile Mutlak kötülüğün savaşı gibi dizi zaten.

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
zarat    1.000
zarat

Dostum ne Vorlonlar ne de Shadowlar kendilerini iyi ya da kötü kavramları ile ifade etmiyorlar. Son kertede son büyük savaşta bu iki kadim ırkın ne mal olduğunu anlayarak aralarında savaşmayan, taraf seçmeyen genç ırklar bu iki kadim ırkı ya kendilerini yok etmeye ya da kendilerini yalnız bırakmaya zorluyorlar. Netice de kadim ırklar bilinen uzayın ötesine giderken,  genç ırklar başlarında çobanları olmadan kendi sorumluluklarını alarak gelişimlerini devam ettirmeye bırakılıyorlar. Sonunda başarılı olanlar bilinen uzayın ötesinde kadim ırkların safına katılacaklardır

Spoiler

İnsanlar da bu kadim ırklara 1000 yıl(yanlış hatırlamıyorsam) sonra katılacaktır

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Coilbone    551
Coilbone

Aslında ortada geçmişin silinmesinden ziyade, göz ardı edilmesi var. Zira bu tarz kanunsuz hikayelerinde, hikayenin bir kısmında hep "sende sütten çıkmış ak kaşık değilsin" konusu işlenir, geçmiş deşilir, suçlar, pişmanlıklar, dönüm noktaları göz önüne serilir. Derinlemesine işlenmese bile, "daha iyi" birisi tarafından bir şekilde atıf, iğneleme yapılır.

İzleyenin göz ardı etmesindeki en büyük sebebi de "şu an" yapılan iyilerin, "geçmişteki" kötüleri telafisine bağladığını düşünüyorum. Bunun seviyeleri var bir de mesela DnD'de "alignment" olarak geçer, Türkçe'ye çeviremedim şu an, mesela Han Solo başta chaotic neutraldır, bildiğimiz kaçakçı herif, parasına bakar, iyiymiş, kötüymüş, dünya kurtulacakmış umurunda değildir, kendini ve iş bittiğinde cebine girecek parayı düşünür. Konseptin içinde bakıldığında diğer etkenler sebebiyle chaotic gooda dönüşür zamanla, pervasızdır, kendini düşünür, cebini düşünür ama aynı zamanda çevresindeki insanları ve yine bu insanlar üzerinden dolaylı yollardan iyi tarafı düşünür. 

Durum böyle olunca, bu tarz karakterlerin göz ardı edilemez karizmaları da işin içine girince, dediğim dedik, her şeyi doğru yapmalıyız, başarıya giden her yol mübah değildir diye etrafta dolanan lawful good kategorisindeki "iyiler" yerine, bu kanunsuzları benimseyip, geçmişlerine bir perde çekip, şu an yaptıkları iyilerle yargılıyoruz onları.

Ama bir de kötünün iyiye dönmesi var ki tamamen farklı bir konu. Ne kadar iyilik yaparsa yapsın, ne kadar doğru yola girmeye çalışırsa çalışsın, bazı karakterler vardır hiç bir şekilde geçmişleri göz ardı edilemez. Öldürmek en büyük tabulardan biridir mesela bu konuda. O karakter şu an belki de dünyayı kurtarıyor olabilir, ama geçmişinde kötü niyetle, intikam sebebiyle birini ya da birilerini öldürmüşse, izleyen bunu kolay kolay sineye çekemez, karakterin de her fırsatta yüzüne vurulur. Süper kahramanların "ne olursa olsun öldürmeme" kanunları buna bir örnektir mesela. Suçluları öldüren ve öldürmeyen olarak iki kategoriye ayrılan süper kahramanlar hem izleyenler tarafından, hemde bizzat kendileri açısından her zaman bir çatışma içerisindedir. Antikahramanlar, öldürmeyen kahramanlar tarafından her zaman haksızdır, ne olursa olsun bu hak onların değildir. Kahramanların yöntemi ise antikahramanların gözünden bakıldığında hep yetersiz görülmüştür.

Etik kavramının uzayda farklı bir boyutu da var tabi. İşin yasal boyutu bir yana, koca evrende farklı medeniyetler, farklı kültürler derken "etik" kavramı bir hayli esniyor. Bizim açımızdan geçmişe perde çekilmesinin sebebini yine geçmişte yaşananların seviyesine ve şu an yapılan eylemlerin telafi edip etmemesine bağlıyorum. Bazı kanunsuzlar en başından beri iyi olmayıp "iyi" gibi gözükse de, bazıları da ne yaparsa yapsın "kanunsuzun" ötesine geçemiyor.

tarihinde Coilbone tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.378
Putte

Riddic de sağlam seri.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais

Visitors'u unutmayalım :)

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
RyK    426
RyK

Bu işin birde oyun boyutu var. Warhammer 40.000, Star Craft en ünlüleri arasında. Evreni elegeçirmeye çalışan güçler istilacı topluluklar yaşam savaşı verenler... Aslına bakarsanız konu olarak birbirine yakın seriler. WarCraft da portallarla boyutlar arası geçişe örnek olarak verilebilir. HomeWorld ise evini arayan koloni olarak  oyun dünyasında yer bulur. Aslında bu oyun tam bir Galaktica gibidir gemilerle seyahat edip uzayda çarpışırsın.

SC ve WH 40k ise çeşitli uzaylı ırkların savaşını konu alır.  Bu iki oyunda da  insan ırkı ikiye bölünmüştür. SC'da hepimizin bildiği üzere Karrigan'a yamuk yapılmıştır Jim Raynor da isyan etmiş yeni bir insan birliği kurmuştur. İhaneti hatırlayalım.:oleyoel:

Akabinde Karrigan Queen of Blade olmuştur. 

WH 40k'da ise "fight fire whit fire" diyen karanlık güçleri karanlıkla savaşmak için kullanan Chaos Marine lerle, karanlığı hepten red eden tapınak şövalyesi kıvamında Marine olarak insanlık ikiye bölünmüş. Zerk ve Protosların karşılıkları burada da mevcuttur. Tam hakim değilim bu evrene ama WH 40k evreni çok geniş ve baya karışık diye okumuştum zamanında ama benim yetiştiğim zamanda fazlaca oyununu göremedim. Oynayabildiklerim az. Bilgimde az ama baya geniş bir uzay evreni çizer. 

tarihinde RyK tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.690
elbais
RyK, 2 sa önce tarihinde yazdı:

Tam hakim değilim bu evrene ama WH 40k evreni çok geniş ve baya karışık diye okumuştum zamanında ama benim yetiştiğim zamanda fazlaca oyununu göremedim. Oynayabildiklerim az. Bilgimde az ama baya geniş bir uzay evreni çizer. 

Çok geniş bir seridir, oyunu ben getirmiştim Türkiye'ye. International beta tester takımındaydım ayrıca, geliştirme aşamasında pek çok Warhammer oyununu yüzlerce saat oynadım. PC oyunları için çok kötü bir dönemdi lakin Carrefour'da bile kopya oyun satılırdı. Bu yüzden 9600 serisi ilk Playstationlarda kopya oyun olmadığı için genelde Playstation versiyonlarını getiriyordum. Warhammer: Shadow of the Horned Rat'ten TR'de satış rakamımız 10k. üstünü bulmuştu. Güzel paralar kazanmıştık :) Anılarımı canlandırdın, teşekkür ederim. Bak o dönemden kalan betalar arasında neler buldum :oleyo:

20171113_160022.jpg

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.