Jump to content
Franz_K

Idi i Smotri (1985) - Come and See - Gel ve Gör

Tavsiye Edilen İletiler

Franz_K    355
Franz_K
Come and See
  8.2/10
  6,1/10
 • Ülke
  SSCB
 • Tür
  Dram, Savaş
 • Dil
  Belarusian, Rusça, Almanca
 • Süre
  142 dk
 • Vizyon Trh
  10 Temmuz 1985

IMDb ID tt0091251

Come and See (1985)

1943 yılında Belarus’ta Naziler tarafından gerçekleştirilen vahşeti küçük bir çocuğun hikayesi üzerinden bu sarsıcı ve rahatsız edici film, gelmiş geçmiş en korkunç savaş filmlerinden biridir. Savaşın olayların doğal akışını mahveden yakıcı gücünü anlatıyor. Gerçeklere dayanan filmin kahramanı, Beyaz Rusya'lı on altı yaşındaki Flyora. Başta yalnızca bir çocuk olan Flyora, ormana kaçar ve partizanlara katılır. Nazilerin vahşetini yaşadıktan sonra ise Flyora büyür, hatta yaşlanır. Bir zamanlar taptaze olan çocuksu yüzü artık kırışıklıklarla doludur.
Son güncelleme

 

1943’te Almanlar, Sovyetler Birliğinin içlerine doğru ilerleyişi esnasında Beyaz Rusya’da 626 köyü içinde bulunan insanlarla birlikte yakıp yıkar. Film, Alman ilerleyişini durdurmak ve kuşatmaya direnmek amacıyla partizanların direnişine katılan bir çocuğun gözünden savaşın çirkin yüzünü anlatır.

 

Idi i Smotri belki de II. Dünya Savaşına dair çekilmiş en rahatsız edici, en sarsıcı ve sert filmlerin başında gelir. Zira film II. Dünya Savaşı boyunca Almanların sadece Yahudi halkları üzerinde bir soykırım gerçekleştirmediğinin, başka coğrafyalarda da sivillere büyük trajediler yaşattığının belgesi niteliğinde. Üstelik film, anlatmak istediklerini hiç sakınmadan, tüm çıplaklığı ile gerçekçi bir biçimde aktarıyor izleyiciye. Özellikle başrol oyuncusu Aleksei Kravchenko’nun üst düzey oyunculuğunun da filmin etkisini birkaç kat arttırdığını söylemek gerek. Gerek makyaj kullanmadaki ustalık, gerekse oyuncunun performansı filmin başarısına önemli katkı sağlıyor.

 

Aslında basit bir hikâyeye sahip film asıl etkileyici tarafını yukarıda da belirttiğimiz gibi anlatımındaki gerçekçi tavır ile yakalıyor. Bu tavır ikinci yarıda daha sert bir anlatımla zirveye ulaşıyor ve deyim yerindeyse seyirciyi şoke ediyor. Almanların köyde gerçekleştirdiği kıyıma dair son bölüm, insanlık kavramını bir kez daha sorgulatıyor seyirciye. Toplu bir cinnet halinin sergilendiği ve Alman askerlerinin “nasıl daha fazla canavarlaşabiliriz” konusunda adeta kafa yordukları bu bölümde insanlığın ne kadar alçalabileceğini görüyoruz. Bu bölümde askerlerin planladıkları acımasızlık, üstelik neredeyse açıktan hiçbir ölüm, kan ya da şiddet sahnesi gösterilmediği halde seyirciyi dehşete düşürecek kadar doruğa çıkar. Acının, ölümün, vahşetin karşısında kahkaha atan Alman askerlerinin tavırları ise kan donduracak cinstendir. Bu tavır, abartılı ya da yanlı bir anlatımın sonucu gibi görünse de tüm savaş esnasında Nazizm’in Avrupa’ya yaşattığı vahşet akla gelince bunun olasılık dâhilinde olduğunu kabul etmekten kaçınmak mümkün olmaz.

 

come-and-see-1200-1200-675-675-crop-000000.thumb.jpg.6da86fdf5041e97825877eae218788d0.jpg

 

Filmde hemen hemen hiç görsel efekt kullanılmaması filmin en başarılı yanlarından biri ki bu da filmi görsel açıdan daha etkili kılıyor ve anlatımındaki gerçekçiliğe katkıda bulunuyor. Özellikle Florya’nın patlayan bir bombadan dolayı geçici işitme kaybının olduğu bölümlerde seslerin çınlamayla karışık verilmesi ve sonrasında yaşanan dramatik sahneler bu ses efektleri ile daha derin bir etki bırakıyor seyircide. Yine az önce belirttiğimiz gibi başarılı makyaj sayesinde, tanık olduğu tüm trajik olayların ardından Florya’nın filmin başından sonuna kadar bir çocuktan neredeyse bir yaşlıya dönüştüğünü görüyoruz. Karakteri canlandıran Aleksei Kravchenko’nun savaşın trajedisine tanık olmanın bir insan üzerinde yarattığı yıkımı bakışları, yüz ifadeleri ile adeta tüm bunları yaşamış etkisiyle vermeyi başarabiliyor.

 

Belki de filmin en can alıcı bölümü tüm film boyunca bir kez bile ateş etmemiş Florya’nın nehre atılmış Hitler fotoğrafına art arda ateş ettiği ve sıktığı her mermiyle savaşı geri aldığının hayalini kurduğu kapanış sahnesi.

 

5a088f7835da1_Come_and_See_1985.avi_snapshot_02_11.40_2017_11.12_21_13_35.jpg.07c52e17731de66fbc9968f72cae22cb.jpg

 

Bu sahnede II. Dünya Savaşına ait gerçek görüntülerle karşılaşıyoruz ve bir delinin nasıl olup da bu kadar geniş kitleleri peşinde sürükleyebildiğine, milyonlarca insanın acısına sebep olduğuna bir kez daha hayret ediyoruz.

tarihinde Franz_K tarafından düzenlendi
 • Beğeni 3
 • Teşekkür 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Putte    1.153
Putte

:97:

 

Merak ettim bu filmi. Hanımla berbaer seyrederim. Kendisi Rustur zaten.

 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.638
elbais

İstanbul Film Festivalinde izlemiş, sonra üzerine 4-5 kez daha izlediğim filmdir. WWII filmleri "Idi i Smotri" perdeye düştüğünde kalkıp saygı duruşunda bulunmuştur. Bu kadar ayrıdır, çünkü savaşta Pearl Harbor dışında sivil zayiatı neredeyse hiç olmayan Amerikanın gözüyle değil milyonlarca sivilin öldürüldüğü Doğu cephesinin yürek parçalayan ağıdı ile anlatır. Psikolojiniz bozuksa uzak durun hiç yaklaşmayın, adamı paralar geçer. Cesareti ve dirayeti olanlar ise sakın kaçırmasın ;) Filmi izlerken alttan gelen hafif Tarkovsky rahiyasını kaçırmayın...

 

@Franz_K bu çok önemli filmi hatırlattığın için teşekkürler, savaş filmlerine özel ilgi duyan biri olarak özellikle WWII konusunda çok isabetli ve doğru yönü işaret eden bir seçim yaptığını düşünüyorum. 

 

Filmi izleyen arkadaşlara 1972 yapımı,  Rostotski'nin yönetmenliğini yaptığı  "A Zori Zdes Tikhie" filmini de ben tavsiye etmiş olayım ;) 

 • Beğeni 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
awalanche    318
awalanche

Güzel inceleme :fl: izlemek farz oldu artık. 

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames    468
DeanJames
elbais, 12 sa önce tarihinde yazdı:

İstanbul Film Festivalinde izlemiş, sonra üzerine 4-5 kez daha izlediğim filmdir.

 

Benim de  beğendiğim bir filmdir ama bu filmi 4-5 kez izleyebilmek için gerçekten sabırlı olmak lazım. Sizi tebrik ediyorum.

 • Beğeni 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×