Jump to content
  • Duyurular

• Mickey

Tarih Kulübü Hakkında   16-11-2017

Tarih Kulübü, bir süre için tüm üyelerimizin katılımına açıktır. "Kulüpler" sekmesi üzerinden Tarih Kulübü'ne ulaşabilirsiniz.    
    • Mickey

Kitap Kulübü Hakkında.   20-11-2017

Edebiyat Başlığı altındaki tüm konular, Kitap Kulübü'ne taşınmıştır. Kitap Kulübü tüm üyelerimizin kullanımına açık olup, "Kulüpler" sekmesi altından ulaşabilirsiniz. 
19Tufan03

The Wizard of Oz (1939) Sublimal Mesajlar ve Filmin İllumina'tideki Yeri

Tavsiye Edilen İletiler

19Tufan03    14
19Tufan03
The Wizard of Oz
  8.1/10
  6/10
  • Ülke
    ABD
  • Tür
    Macera, Aile, Fantastik, Müzikal
  • Dil
    İngilizce
  • Süre
    102 dk
  • Vizyon Trh
    12 Ağustos 1939

IMDb ID tt0032138

The Wizard of Oz (1939)

Halası ve amcasıyla çiftliklerinde mutlu bir yaşantısı olan Dorothy, sevimli köpeği Toto komşusu tarafından elinden alınmak istenince evden kaçar. Pişman olup geri dönmeye çalıştığı sırada bir hortuma yakalanır ve kendisini Oz'un renkli dünyasında bulur. Üzerine düştüğü ev, Doğu'nun Kötü Cadısı'na aittir. Onu öldüren Dorothy, birden bire Oz'un en ünlü şahsiyeti haline gelir. Kardeşini öldüren Dorothy'den intikam almak isteyen Batı'nın Kötü Cadısı, genç kızın peşine düşer. Cadıdan kaçan Dorothy, Oz Büyücüsü'nün yardımını istemek için onun yaşadığı Zümrüt Şehri'ne gider.Dorothy, yolda 3 yeni arkadaş edinir. Kalpsiz Teneke Adam, beyinsiz Korkuluk ve korkak Aslan, uzun yolculuklarında Dorothy'e yardım eder ve onu korurlar. Yolculuğu başarıyla atlatmaları, kahramanlarımızın dileklerinin olmasını sağlayacaktır.
Son güncelleme

The Wizard of Oz

10 / 10

Kendinden sonra birçok filme öncü olmuş, İlluminati bağlantıları ve subliminal mesajlarıyla alt metnin dibine vurmuş, ürkütücü bir film, bariz bir İlluminati filmi.

Bu filmin bir çocuk filmi olduğunu düşünen arkadaşlarla yollarımızı burda ayıralım, zira bu kadar ürpertici, bu kadar esrarengiz ve bu kadar alt metni olan bir film çocuk filmi olamaz.

Hele bir sahne var ki, anlatmaya kelimeler yetmez. Hayatımda o sahneden daha ürkütücü, zekice ve farkedilmesi zor bir ayrıntı görmedim. The Eyes Wide Shot'ta Tom Cruise'nun sırtındaki göz bile, beni bu kadar ürpertmedi.

Analize hemen geçiyorum;

YO9XBj.jpg

ZOqbDz.jpg

Filmin hemen başında, filmin belirli bir kesime hizmet ettiği ve bunu dile getirmekten çekinmediği net şekilde ortada. Film 39 yapımı ve 40 yıllık bir geçmişten söz ediyor. İlluminati'nin geçmişinin nerdeyse 115-120 yıllık olduğunu söylemeye gerek yok. Sadece şu sahne bile, bu filmin bir İlluminati filmi olduğunu düşünmemiz için yeterli sebeptir diye düşünüyorum.

Bu arada ekleyeyim, benim İlluminati hakkında ortalama bir insandan daha fazla bilgim yok. Bilgim tamamen yüzeysel. Yaptığım çıkarımlarıma sinema bilgime güvenimden yola çıkarak ulaşıyorum. Bu filmde bir sinema filminden çok çok daha fazlası var.

LO6VNV.jpg

Dorothy'nin sihirbazın evine girdiği sahne, ilk göze çarpanlar The Eyes Wide Shot'ta da gördüğümüz ve İlluminati ayinlerinde kullanıldığı bildiğimiz garip maskelerin duvarda asılı olması ve sağ alttaki güneş sembolü.

zJDPq4.jpg

Bildiğiniz üzere İlluminati latince bir kelime ve aydınlanma anlamına geliyor. Güneş de İlluminati'nin kuruluşundan bu yana en çok kullandığı sembollerin başında geliyor, çünkü yine bildiğimiz üzere Güneş en büyük aydınlanma kaynadır, devam ediyoruz...

Sihirbaz küresine bakmadan önce, Dorothy'den teyzesiyle olan fotoğrafını ister. Fotoğrafta Dorothy ve teyzesi masonlukta mistizme girişi sembolize eden 2 kolona benzeyen çitin arasındadır.

V37qRj.jpg

Aynı zamanda üst düzey mason yöneticisi olan, Stanley Kubrick'in The Eyes Wide Shot'ının açılış sahnesinde gördüğümüz Nicole Kidman'lı sahnenin bir benzeridir bu.

bL0zaG.jpg

Hz. Süleyman'ın tapınağından alıntı olduğuna inanılan ve mistizme girişizm sembolize eden bu tasvir, masonluğun önemli sembollerinden biridir.

NOovdQ.jpg

Devam ediyoruz, küçük Dorothy'miz masumane bir şarkı mırıldanıyor kendi kendine.  :)

5Gv5vD.jpg

Gökkuşağı da masonlukta çok fazla kullanılan bir tabirdir. Gökkuşağının sonuna gitmek ise masonlukta olayları öğrenmek, sırları açığa çıkarmak olarak yorumlanır. The Eyes Wide Shot'a gidersek, Kubrick'in gerizekalıya anlatır gibi anlattığı sahneye bir göz atalım.

kXDNDy.jpg

Hala filmin sevimli bir çocuk müzikali olduğunu düşünmüyorsunuzdur umarım. Bu arada beni çok ürküttüğünü ve daha önce hiçbir filmde böyle bir mesaj görmediğimi iddia ettiğim sahneyi biraz daha sonlara saklıyorum.  :)

g9G3gZ.jpg

Her yönüyle ürkütüyor beni film. Bu kadar cüceyi bir arada görmek bile ürkütüyor, insanın dünyada bu kadar cüce olduğuna inanası gelmiyor. İyi ki çocukken izlememişim bu filmi. 

g9G3gb.jpg

Her şeyden önce, bu kadar korkutucu bir cadı tasvirinin olduğu film nasıl çocuk filmi olabilir? Ben ki evde kimse yokken, gece ışıkları kapatıp korku filmi izleyen adamım. Bu film beni çok korkuttu diyemem ama ürküttü, ürpertti. Aklımdan çıkmıyor.

yzD7W7.jpg

Beyni olmayan saman adamın, Oz büyücüsüne beyin istemeye gitmesiyle çiftçinin ve kırsal kesimin aptallığı anlatılıyor.  :) Şaka bir yana bu benim tespitim değil ama doğru bir tespit. Ancak bu sadece bir orta metin, tamamen alt metnin üstünü örtmek için yapılmış muazzam bir zeka oyunu. Ana resme odaklandığım için biraz şımarıyorum elbette.  Bu tespit doğru, lakin bifteğin yanında garnitür bile kalmıyor. Ana resim çok daha farklı. Filmi izlemeden önce hiçbir şekilde bu filme dair bir yorum veya inceleme okumadım, bunu da belirteyim ayrıca. Filmi izledikten sonra da, sadece Ekşi Sözlük yorumlarına baktım, 9 sayfalık bir boş yorum yığılması arasında  gerçekten filmde neler döndüğünü anlayabilmiş tek bir kişi var. Ekşi'de filmi yorumlayıp da, filmde neler döndüğü hakkında fikri olan tek kişi. O yorumu eklemeden önce, Yüzüklerin Efendisi'nin alıntılar yaptığı 1-2 sahneyle devam edeyim.

zJDPk9.jpg

Eneee Tatilya'daki konuşan ağaç değil mi lan bu? :)

lbDa5E.jpg

Şaka bir yana devam ediyorum. Filmin alt metin mesajlarına ara verip, araya şu muazzam fırtına sahnesini eklemek istiyorum. Dile kolay nerdeyse 80 senelik bir filmin, bu kadar kalite bir sahne yapmasına şapka çıkartırım.

Bu arada sinemada müziğin öneminden hep bahsetmişimdir. Müzik sinemanın yarısıdır. Dolar serisinden, Cinema Paradiso'dan Ennio Morricone'yi çıkarsak, ya da Kieslowsky filmerinden Zbigniew Priesner'ı çıkarsak o filmlerin hali ne olurdu mesela? Ulan İlluminati konuşuyorduk, müziğe nerden geldik demeyin, bağlıyorum. Filmin müzikleri çok hoş, bağlayıcı. Yapım yılını göz önüne aldığımızda da yine film gibi haddinden fazla kaliteli.

Özellikle şu şarkıya bayıldım. Acayip dilime dolandı gitti, yarısını ezberledim bile şimdiden. Evde bikozzzz bikozzzzz bikozzzz bikozzzz diye dolaşıyorum.

The Eyes Wide Shot'ta da gerçekten İlluminati ayinlerin de kullanıldığına inandığım şu müzik insanın ruhuna ruhuna işliyordu. Bunu dinleyen bir adamın etkilenmemesi namümkün. Zihin kontrolünü yöntemi için bütün faktörleri doğru kullanan adamlar bunlar. Şu ayine gerçekten katılmamış birinin, bu kadar detaycı bir şekilde sunabilmesi mümkün müdür? Muazzam bir seçim bu ya.

Bu da The Eyes Wide Shot'ın diğer müziği ;

Her neyse, tekrardan ana konuya dönüyorum, bu kadarı yeterli. Size 9 sayfalık boş Ekşi yorumlarının arasında bataklıkta açan çiçek misali bir yorumu gösterecektim. Zamanı geldi.

zJDP9D.jpg

Ben Ekşi Sözlük'ü ara sıra takip ederim ama kim neciymiş tanımam. 2003 yılında yapılmış bu yorum dışında, film hakkında gerçekten fikri olan biri yok. Bir zihin kontrolü işlemi nasıl yapılıra örnek bir filmdir bu. Diyorum ya, çocukken izlemiş olsaydım bu filmi gerçekten korkardım. Şimdi size yazının girişinde tüylerim diken diken eden bir sahne olduğunu söylemiştim, beklentilerinizi uzaya çıkartmayayım, gerçekten korktuğum ve öncesinde bu kadar zekice bir mesajın verildiğini görmediğim bir sahne. O sahneyi koymadan önce Tom Cruise'un sırtında beliren gözü tekrar hatırlayalım, çünkü yüksek ihtimalle benim yakalamış olduğum bu sahneden esinlendi Kubrick reis.

d7JypL.jpg

Bu sahneyi Sikkofield'ın yaptığı inceleme de görmüştüm. Filmi izlerken nasıl göremedim diye de kendime kızmıştım. En azından kendimi fazlasıyla teselli edecek bir sahnem var. Bu arada The Eyes Wide Shot izleyen birinin, filmi tam anlamıyla anlayabilmesi için Sikkofield'ın incelemesine mutlaka ama mutlaka göz atması lazım. Her neyse, beni asıl ürküten ve kendimle gurur duymama neden olan sahneye geldik.

vJDMdz.jpg

Evet, o sahne bu sahne. Hala elim ayağım titriyor be. Ne olduğunun hala farkına varmadıysanız, sizin için çembere alıyorum. 

2ElGmA.jpg

Kuledeki cüce gözünü kameraya, yani bizlere çevirmiş durumda. Halbuki bu sahnede cücenin kafası ve yüzü Dorothy'nin olduğu yola çevrilmiş durumda. Üzerindeki şapkasını sağ tarafında bir çift ışıldan göz belirmekte.

DyAnXv.jpg

Saniyelik bir sahne, devamı da şu ;

qJD79d.jpg

Sizi biz gözetiyoruz mesajının Allahıdır bu ve içerisinde ego ve tehdit barındırır. En başından beri cücenin kafası yola dönüktür.  Sinemanın ayrıntıda yattığını çok iyi bilirim. Hayatımda bundan daha zekice, bundan daha ürkütücü ve bundan daha zor bir mesaj görmedim ben. Hala tüylerim ürperiyor. Aynı zamanda yukarıda koyduğum Tom Cruise'lu sahneye de belli ki ilham olmuş sahne.

Hani bilim kurgu filmlerinde yeni yaşam formu bulunur da, insandan daha zeki yaşam formları/yaratıklar ortaya çıkar ya, heh o yaratıklar gerçekten varlar, ancak uzayda değil dünyada varlar. Bizim aramızda yaşıyorlar, bizim gibi giyiniyorlar, bizim gibi konuşuyorlar. Ancak bizden çok daha fazla zekiler. Her zaman söylediğim bir şeyi tekrardan söyleyeyim, dünyayı algı yönetiyor.

Dünyayı Irak'a barış amacıyla girdiğini iddia edip, bütün kaynaklarını sömüren ve yıllar yıllar sonra algıyla bilerek/kasten kendilerini yazılı ve görsel medyada başarısız olarak lanse ettirip, diğer müdahalelerini meşrulaştırıp, insanlara "nasıl olsa başarısız olacaklar" düşüncesini yerleştiren insanlar yönetiyor.

Bir çocuk filminin o dönemde 3 milyon bütçeyle çekilmesinin hiçbir mantığı yok. Zaten de film 1 milyon dolar civarında zarar etmiştir. Ancak günü zarar, geleceği çok fazla yarar getiren nice eserden birisidir bu.

90'lı yıllarda Türkiye'de pizza kültürünün tutmaması ve pizza dükkanlarının açıldığı gibi kapanması akabinin de, Ninja Kaplumbağalar'la pizzayı bize sevdiren ve, deli gibi yaygınlaşmasını sağlayan adamlar bunlar. Çocukluğumuzda, izlediğimiz çizgi filmlerde, gökkuşağı sembolünün sonunda bulunan altındır bu kazanım. İnce ince, zekice yedirilir bizlere. Süt tozunu önce bedava, sonra 30 kuruştan veren zihniyettir bu. Üretimini durdurup, kimyasallı ürünleri kakalayıp, yıllarca hastalıklı çocuk doğmasına ve ölmesine sebeptir bu oluşum.

Yukarıdaki cücenin gözlerinden bizlere ulaşan ışık ise, ego ve tehdit kokar. Tanrı değiliz ama sizleri gözeten biziz mesajıdır bu.

Yazının yavaştan sonlarına yaklaşıyoruz, ancak henüz bitirmedim. Şimdi Oz Büyücüsü'nün kim olduğunu, daha doğrusu gökkuşağının sonunda neler olduğunu ve filmin mesajın belki de en net şekilde verildiği sona doğru yavaşça yürüyelim.

o6mBYX.jpg

Ayrıca bu sahne de, Superman'de dahil olmak üzere birçok filme ilham olmuştur. Devam ediyoruz;

Ey0vbg.jpg

Meğer bizim Oz Büyücüsü etten kemikten, senin benim gibi bir adammış. Devam ediyoruz;

lbDnkQ.jpg

İlluminati'nin kendini Oz Büyücüsü biziz adlı subliminal mesajı bu. Düzenbaz olabiliriz ama iyi insanlarız mesajı, devam ediyoruz.

V374Lj.jpg

Capsteki repliklere dikkat;

WGPJEP.jpg

Tanrı değiliz ama siz de var olanı çıkarmaya yardımcı oluyoruz, insanlığa yatırım yapıyoruz. Biz olmasak dünya çok daha kötü bir yer olurdu. Hatırlayın, The Eyes Wide Shot'ta hayattan beklentisi olmayan, insanlığa zerre yararı olmayan fahişeler bunların düzenlediği parti ve ayinlerde çok rahat ölürken, bizim her şeye burnunu sokan ve sürekli kaşınan Tom Cruise'a pek zarar vermemiş ve bir hayli toleranslı davranmışlardır. Çünkü Tom Cruise bir doktordur ve insanlığa yararı vardır.

d7JYZ7.jpg

Devam ediyoruz;

nJD1LR.jpg

3pVyYr.jpg

Aslan cesaretini, teneke adam kalbini, korkuluk ise beynini kazanmış durumda. Tanrı değiliz, siz de olmayanı size veremeyiz ama içinizde olanı bulmaya yardım edebiliriz mesajı bu 3 karakter üzerinden net şekilde veriliyor. Bu 3 karakter, toplum içinde gelecek vaat eden, insanlığa veya ülkesine yararı dokunabilecek insan tasviridir. Biz içinde cesareti, zekayı, insanlığı (kalbi) barındıran, toplum ve de insanlık için uğraşan bir oluşumuz mesajı çok derin olmadan veriliyor bunda, bundan daha açık ve net mesaj yok. Filmin belki de en açık ve anlaşılabilir yeri Oz Büyücüsünün ifşası ve repliklerinde yatıyor.

Toplumda önemli yerlere gelebilecek ve insanlığa yararı dokunabilecek insanları harcamayarak ve bunu göstererek biz öyle teoriler kurduğunuz kötü adamlar değiliz mesajı Eyes Wide Shot'ta olduğu gibi verilmiş. 

Sona geliyoruz;

5GvWVA.jpg

Dorothy evine ve kabasına dönmek üzereyken,  Güneş gözümüze çarpıyor.

rJDPEz.jpg

Ve film Dorothy'nin evine dönmesi ve bütün bunların hepsinin rüya olduğunu anlamasıyla bitiyor. Öncelikle Judy Garland'ı çok tatlı bulduğumu ve shame on you dediği sahnelerde kendimden geçtiğimi belirteyim.

Saman adamın beyninin olmamasıyla çiftçinin ve kırsal kesimin aptal oluşu ve teneke adamın pas tutmasıyla sanayi ve iş kolunun girdiği ağır ve buhranlı dönemin de anlatılması da cidden takdire şayan. Ama bu orta metinlerin alt metinleri saklamak için yapılmış bir zeka oyunu olduğu bariz. Hayatımda bundan daha zekice ve kusursuz işlenmiş, detaycılıkta seviyeti Allah-u ekber dağlarına çıkarmış bir film görmedim.

Bitirmeden önce şunu söylemek istiyorum. Ben İlluminati konusunda bu forumdaki herangi bir üye kadar, yüzeysel bir bilgiye sahip bir insanım. Bu analizleri yapıyor olmam, atladığım veya yanlış yorumladığım yer olmadığı anlamına gelmez. İlluminati yahut genel dünya siyaseti hakkında bilgili olduğum hususunda bir iddiam yok. Ancak burdaki oluşum, işin siyasi yahut toplumsal algı boyutu sinemaya yansıdığı için analizleri severek ve isteyerek yapmaya çalıştım. Sinemada ayrıntıyı, detaycılığı çok seviyorum. Salt sinema bilgisi olan birinin bu filmleri daha ince eleyip, sık dokuması gerektiğini düşünüyorum. Şu cücenin şapkasındaki göz sahnesinin etkileyiciliğini ve o an yaşadığım ürpermeyi sanırım çok çok uzun zaman unutamam. 

2 Gündür uğraştığım analiz beni yeterince yordu, en kısa zamanda Alice Harikalar Diyarında'yı izledip, onu da inceleyeceğim.

Sağlıcakla.

tarihinde 19Tufan03 tarafından düzenlendi
yazım hatası
  • Beğeni 1
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk