Jump to content
Kobalamin

Evde Alkollü İçecek Yapımı

Tavsiye Edilen İletiler

Kobalamin    109
Kobalamin

Aramızda evinde bu işlerle uğraşanların deneyimlerini paylaşabileceği bir başlık olmasının iyi olabileceğini düşündüm.

Hazır kitlerle şuana kadar 2-3 farklı tipte bira çeşidi ve hazır etil alkolle rakı ve viski yaptım. Evde üretim yapmak isteyenler veya bu konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere deneyimlerimi paylaşabilirim. Konu hakkında fikir sahibi olmayanlara ise tek söyleyebileceğim, evinizde yapacağınız biranın seri üretim biralardan çok daha lezzetli olacaği, rakının ise hiçbir farkı olmadığıdır.

Bunu meşgale edinmiş kişiler var mıdır aramızda? :beer:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
d3d3    113
d3d3

çevremde şarap yapan çok var ,şarapla aram pek iyi olmadıgından ilgimi cekmedi, birayı merak etmişimdir hep denemek lazım :beer:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.670
elbais

Ben yıllardır vişne ve portakal likörü yaparım. Bir de Limonhello.

Diğer alkolleri denemedim, şarap ve rakı yaşlılık planlarım arasında ;) Çok abartıp single maltta deneyebilirim :oleyo:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
d3d3    113
d3d3

yapıyorum demekle olmuyor tarif istiyoruz @elbais @Kobalamin :oleyobira:

tarihinde d3d3 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.670
elbais
d3d3, 09.01.2018 - 08:50 tarihinde yazdı:

yapıyorum demekle olmuyor tarif istiyoruz @elbais @Kobalamin :oleyobira:

Tabii ki, memnuniyetle :)

Limonhello tarifimi veriyorum;

Malzeme:

500 ml saf alkol. (96 derece olursa süper, 96,5 derece de kabul)
6 adet limon (kalın kabuklu)
650 ml, kaynatılıp soğutulmuş su (kaynak suyu kullanın mutlaka)
400 gram esmer şeker

Yapılışı:

Limonların kabuklarını bir soyacak yardımı ile çok ince soyun. Kabukların içinde beyaz kısmın olmaması lazım, yoksa acı olur. Temizlediğiniz kabukları bir kavanoza alın ve üzerine alkolü dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve ışık almayacağı, hareket etmeyeceği karanlık bir yere kaldırın, 4 tam gün uyuyacak. Bu esnada limon kabuğunun özü/yağı/esansı alkolde çözülecek. 4 tam günün sonunda bir tülbentten geçirip iyice sıkın, hatta pestilini çıkartın. 

Şimdi burası çok önemli; şekeri suyu ısıtmadan, karıştırarak eritin. Büyük bir kavanoza boşaltın ve üzerine limon özlü alkolü alın. Alkole su katmıyoruz, suya alkol veriyoruz ;) Kavanozun kapağını yine sıkıca kapıyoruz.

Dairesel olarak bir 5 dakika kadar kavanozumuzu çeviriyoruz, sonra bir 2 dakika kadarda çalkalıyoruz. İçine madeni, tahta vs kaşık falan sokmayınız :) hiç bir alet edevatınıza deterjan değdirmeyin, iki su sıcak sudan geçirin kafidir ;) 

Limonhello hazır, şimdi dinlenmesi için yine ışık almayan bir yere kaldırıyoruz. 4-5 gün kafidir ben en az 7-8 gün tutuyorum. 

Sürenin sonunda tercihen daha önce kullanılmamış şişelere doldurup, buzdolabına alıyoruz. Limonhello çok ama çok soğuk içilir, bu sebeple içmeden önce şişenizi derin dondurucu kısmına alın ve en az 2 saat bekletin, ayrıca bardaklarınızda dondurucuda olsun. 

Bu tarif ile yaklaşık %40 derece alkollü bir likör üretmiş olursunuz, isterseniz suyu daha da arttırarak alkolün derecesini düşürebilirsiniz ama bence gereksiz. Çünkü bu bir likör ve koyu kıvamlı yüksek alkollü olmalı, shot atacaksınız zaten ;) 

Ben aynı tarifi Kumkuat ile denedim o da çok güzel oldu, kalın kabuklu güzel kokan portakalla da olur herhalde.

Afiyet olsun, çok kaçırmayın hızlı alışmayın, alkol keyif için içilir kendinizi fazla kaptırmayın ;) 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk