Jump to content
byaydin

Ağaçlar Ayakta Ölür (1964)

Tavsiye Edilen İletiler

byaydin    1
byaydin
Agaçlar ayakta ölür
  7.6/10
  /10
  • Ülke
    Türkiye
  • Tür
    Dram
  • Dil
    Türkçe
  • Süre
    88 dk
  • Vizyon Trh
    Nisan 1964

IMDb ID tt0283861

Agaçlar ayakta ölür (1964)

Son güncelleme

Ağaçlar Ayakta Ölür (1964)

Agaclarayaktaolur1964afis.jpg

Mütevazi konaklarında yaşamını sürdüren Asım bey ve eşinin ( Hulisi kentmen ve Yıldız Kenter) çocukları yıllar önce yaşamını yitirmiş, torunu Orhan da kendileriyle beraber yaşamaya başlamıştır. ancak orhan hırsızlık yaparken dedesine yakalanmış sonrasında evden kovulmuştur bu duruma üzülen Asım beyin eşi bu duruma üzülür ve sağlığı bozulur. 

Asım bey bu durumu toparlamak eşinin moralini düzeltmek için kendisine torununu yazmış gibi mektuplar yazar. bu mektupta Orhan, Amerika da yaşamaktadır ve Türk bir kadınlar evli olduğunu anlatır.Bu sırada Asım beyin eşi durumunu biraz toparlamıştır.günlerden bir gün gerçek torunundan gerçek bir mektup alır babaanne, mektubunda kendilerini ziyaret etmek istediğini yazmıştır. Eşinin kendisine Mimar olarak tanıtmış olduğu torunu onlara ziyarete gelmesi babaanneyi Heyecanlandırmış, konakta küçük tadilatlara girişmiştir.

kXZbqr.jpg

Asım bey ise bu durumdan nasıl çıkacağını ve aynı zamanda ne yapacağını şaşırmıştır. Birkaç gün geçmeden Asım bey gazetede bir uçak kazası haberi okur ve torununun öldüğünü düşünür..bu seferde bu haberi eşin duyunca daha kötü olacağını düşünür ve planlar yapmaya başlar.. 

Bu sırada bir iskelede intihara kalkışan Semra ile karşılaşır kendisiyle konuşup onu bu durumdan kurtarır ve kendisinden yardım ister. 
Durumu anlatır ve ondan torununun eşi rolü yapmasını ister. 
Asım bey olayları biraz toparlamaya başlamıştır, babaanne ise evde halen büyük bir heyecanla torunu gelecek diye bir şeyler yapmaya devam eder. 

Aynı zamanda bir hırsızlık çetesi de bu evi soymaya karar vermiştir. 
Adamlardan biri kendini elektrik teknisyeni olarak tanıtacak evi keşfe gider.. Asım bey durumu fark eder ve Elektrik teknisyeni rolünde olan izzete bir iş teklif eder, yani torunu yerine geçmesini ister..İzzet hemen bu teklifi kabul eder çünkü evi soymak daha kolay olacaktır.. 
Asım bey, dikkatini çeken İzzet'e da torunu olmayı teklif eder, evi soyma niyetindeki İzzet de teklifi hemen kabul eder. 
Semra ile İzzeti tanıştırır ve bir otele yerleştirir. 
Torunu ve babaanne nin arasında geçen mektuplaşmayı ve çocukluğunu hakkında bir kaç ipucu vererek bir nevi küçük eğitim vermiştir. Bir süre geçtikten sonra onların hazır olduğunu düşünür ve artık eve gelmelerini ister.Torunuyla ve Gelinini gören babaanne tekrar eski mutluluğuna kavuşur. 

ROE0mo.jpg

İzzetin hedefi evi soymaktır ancak Semra bu kandırmaca dan vicdan azabı duymaktadır.. 
Gel zaman git zaman izzet bu aileye çok ısınmıştır ve evi soymaktan vazgeçer, yaptıkları planı diğer çete üyelerine haber vermeyen izzet bir gece eve gelen soyguncular 
geldiklerinde, plandan vazgeçtiğini söyler ve kavga etmeye başlarlar, o sırada ses duyan soyguncular evden kaçar. İzzet bu plandan vazgeçtikten sonra Semra ya aşık olmuştur ve bu olay da olunca duruma tanık olan Semra'ya gerçekte ne yapmak istediğini, ama bu aileyi tanıdıktan sonra bundan vazgeçtiğini anlatır. 

Bu sırada Babaanne kararını vermiş yıllardır yaşadıkları köşkü Torunu ve Gelinine hediye etmek ister. Ancak İzzet bunu kabul etmez ve köşkten ayrılmaya karar verir.

Aynı zamanda dünyanın her yerinde arandığından bu yüzden deniz yoluyla gelen gerçek torunu olan Orhan Dedesi olan Asım bey'in karşısına çıkar.Asım bey çok şaşırmıştır. Bu durumdan bir şekilde çıkması lazımdır. Torunu asım bey den Para ister vermeyince de Asım beyi babaanne sine söylemek ile tehdit eder. 
İzzet ile görüşen Asım bey durumu anlatır ve İzzet Orhan la görüşür parayı kendisinin bulacağını söyler, ancak bu iyi aileyi tanıdıktan sonra kendisinde soygun yapma cesaretini bulamaz ve Orhan babaanesi ile karşılaşıp asıl Torununun kendisi olduğunu anlatır. Babaanne yıkılmıştır ve gerçek torunu olan Orhan ı evden kovar.. 
Artık babaanne oyunu anlamıştır ama her şeye rağmen İzzet ve Semra nın onlarla birlikte kalmasını ister. İzzet bunu kabul etmez ve o evden ayrılır ve Semra ile İzzet yaşamlarına birlikte devam etmeye karar verirler...

g9jqNQ.jpg

Filimin ismine sürekli arşivimde rastlıyordum, ancak bu tarz bir filimi izleme havasında değilim deyip erteleyip duruyordum.. 
Madem bu film çok gözüme çarpıp duruyor 2-3 film daha seçip şu filmleri bir seyredeyim dedim.. 
Film bittikten sonra diğer seçtiğim filmleri izlemek istemedim, nedeni iste filimin büyüsü kaçacak yada ne bileyim sanki yeni başlayacağım filmde bu hissi tadamayacağım diye düşünmüştüm.. 
Gerçekten de şimdiye kadar izlediğim 60 ve 70 ler dönemi Türk sinemasında en iyi drama filmlerde ilk sıraları yer alan bir filmdir "Ağaçlar ayakta ölür" 

Filmde bir ortak çalışma görüyoruz Memduh ün, Atıf yılmaz, Sefa önal bu üç isim olmasaydı ortada Türk sinema tarihi diye bir şey olmazdı. 
Müzikler o dönemin Müzik profesörü "Fecri Ebcioğlu" na ait. 

Yıldız kenter Annesi İngiliz babası Türk diplomat olan tiyatro kökenli olup 50 ve 70 dönemleri arasında sadece 12-13 filmde rol almış aynı zamanda Bu film ile ilk ödülü olan 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü nü almış (benim de bir dönem hocalığımı yapmış olan) ve her oynadığı filmde bir kat daha devleşen ülkemizin yetiştirmiş olduğu en büyük Tiyatro ustalarından biridir.. 
Hulisi kentmen, 60 lı yılların başına kadar "Deniz Kuvvetlerinde" astsubay olarak görev yapmış sonrasında emekli olmuş kendisini sanata atayan bizim o dönem filmlerinde izlediğimiz tonton amcamız, babamız dır. 
Semra sar, 61 yılında sinema dergisinin açtığı yarışmada 1. olmuş yeni yeni sinemaya adım atmış hanımefendimiz dir.. 
İzzet günay ise ilk bu filmle 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü nüne layık görülmüştür. Kendisi ilk 58 yılında Zeki müren ile bir filmde zeki müren in şoförü rolünde beyaz perdeye adım atmış yakışıklı, Sevimli, Muzur , Afili delikanlılarımız dan biridir.. 

Filimin asıl, İspanyol kökenli Alejandro Casona "Los arboles mueren de pie" 1949 tarihli kitabının uyarlamasıdır ve ayrıca 1951 yapımlı "Los árboles mueren de pie" filminin de Yerli versiyonudur..

Film kısa bir süre önce izmir devlet tiyatrolarında da sahnelenmiştir

Bu film aynı zamanda, 2000 yılında tekrar Eşref kolçak, Çolpan ilhan, Emre altuğ ve Sevinç erbulak tarafından tekrar çekilmiş ancak pek ilgi görmemiştir..

Ailecek izleyebilirsiniz ancak bi kenarda mendiliniz olsun
iyi seyirler

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk