Jump to content
Kanpuu

Laptobumun harddiski arızalı mı?

Tavsiye Edilen İletiler

Kanpuu    107
Kanpuu

Laptobumda herhangi bir konumdan herhangi bir konuma dosya kopyalarken  saniyede 110mb ile başlayıp " 20mb ila 30mb " arası değişen bir hızla kopyalamaya devam ediyor. Şu an bu yazıyı yazarken de kopyalama devam ediyor ve disk sanki tam kapasite çalışıyormuş gibi bilgisayar kasıyor. Herhangi bir açılıp kapanma sorunu tarzı bir sorun almıyorum. Bu bir arıza mı? 

burada 5gb'lık bir dosyayı masaüstümden yerel disk D'ye kopyalıyorum.

rJPdaN.jpg

7yR8pW.jpg

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ismail0100    143
ismail0100

Hddtune programı ile badsector taraması yapabilirsin. Kırmızı nokta çıkarsa sıkıntı var demek. Ama hızlı ayarda yapma yavaş olsun

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu

Daha önce hiç laptop kullanmadığım için bilmiyorum, 5400rpm bir laprop hard diski saniyede kaç mb veri aktarır? Hardiskinin sağlam olduğuna inanlar bana bilgiyi verebilirler mi lütfen?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
skypet    27
skypet

O olay aslında biraz da işlemciyle alakalı. HDD'nin hızı hem RPM hem de önbellek ile alakalı. Eğer o an çok işlem yaptırıyorsan veya kopyalama devam ederken başka bir kopyalama işlemi daha başlatırsan yavaşlar. Bana kalırsa harddiskinde bir problem yok. Hard Disk Sentinel kur bak ve kopyalama hızını daha sağlıklı görmek için TeraCopy kullan.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SunGod    230
SunGod

İkiye bölünmüş disk mi?

İki farklı disk mi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu
SunGod, 11 sa önce tarihinde yazdı:

İkiye bölünmüş disk mi?

İki farklı disk mi?

İkiye bölünmüş disk.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    149
mnth

5400 rpm ve ön belleği düşük ise olabilir. Birde yazma ön belleğiniz açık mı ona bakınız.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu

5400rpm ve 128mb önbelleği var.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu

Usb'den yereldisk d'ye dosya kopalarken saniyede 80mb bir hızla kopyalayabiliyor ama masaüstünden ortalama 25mb hızla koplama yapıyor bunu bir türlü anlayamadım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SunGod    230
SunGod

Disk ikiye bölünmüş, yani tek disk üzerinde bir yerden bir yere kopyalama yapıyor aslında.

Kanpuu, 12/25/2017 - 11:44 tarihinde yazdı:

İkiye bölünmüş disk.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu

Hiç de sevmem laptopları sanırım bu laptobun normali bu. Mecburiyetten aldım işte bir laptop.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate    233
Mr.Hate

İşletim sisteminiz Windows 10 gibi görünüyor. Win8 ve üstü işletim sistemlerinde (özellikle son güncellemelerini almış win10) çok fazla iş parçacığı dosyaları çalışır. Sabit disk kolay kolay durmaz, sürekli o küçük iş parçacıklarını işler durur. Sabit diskiniz de notebook diski olduğu için (5400 rpm) bu yavaşlık normal, en önemlisi de disk doluluk oranı da yüksek ise (örn. %80) diskin kopyalama hızı düşer sürekli. Kısacası o kopyalama hızı gayet normal. Aynı deneyi Windows 7 de deneyin daha hızlı kopyalama yaptığını göreceksiniz, bir de diskinizde biraz temizlik yapıp yer açarsanız daha da hızlanır.  %90'ı dolu olan 250 Gb kapasiteli  sabit diskin kendi içinde dosya kopyalama hızı ile %90'ı dolu 1TB diskin kopyalama hızları farklıdır, disk ne kadar büyük olursa ve doluluk oranı ne kadar artarsa (dosya sayısı) disk o kadar yavaşlar. Döner disk olduğu için disk doldukça ve kapasite büyüdükçe disk yavaşlar. Sonuç? SSD alıp rahatlamak. :fool: 

• Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    445
byesiler

En kötü en dandik SSD bile çok şey fark ettirir. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu

@Mr.Hate, bu daha önceden içinde ssd olmaya bir laptoba ssd tatırmak için boş yer var bırakmışlar mıdır laptop üreticileri?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate    233
Mr.Hate

Çift HDD yuvalı laptoplar çok nadir oluyor, tam modelini yazarsan internetten bakarım var mı yok mu diye. Eğer yok ise eski harddiskini söker yerine SSD olan takabilirsin, bunun için önünde engel yok. @byesiler arkadaşın da dediği gibi, en kötü, en dandik ve en ucuz SSD bile taksan, mevcut HDD hızın en az 5 katına çıkar.  Çok fazla dosyan yoksa ve çok oyun yüklemiyor isen  120 GB'lık bir SSD senin işini görür. Onların da fiyatları 200-250 TL arası. Eski HDD'ni de 20 TL ye harici HDD kutusu alıp ona takarak USB den yedekleme için kullanabilirsin. Eski HDD boşa düşmemiş olur. :good:

tarihinde Mr.Hate tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
sir_mahony    4
sir_mahony

Laptop'ta cd sürücüyü iptal ederek o bölmeye SSD taktırabilirsin. Windows 10 kullandığın için 120 gb SSD sana yetmeyecektir bence en az 240 almalısın ki aralarında 100-140 TL fiyat farkı var sonra yer kalmadı derdi olmaz. Windows ve sürekli kullandığın programları SSD'ye depolama için de HDD yi kullanabilirsin. Genel olarak 5400 RPM düşük bir hız. Aynı disk içinde yapmana rağmen hızı düşük alman bu sebeple. Tabii başlangıçta bir anda çok yüksek bir hızdan başlayıp sonra düşerek stabil bir hızda ilerlemesi HDD'nin doluluk oranı,kopyaladığın dosya içerisinde ki belge sayısı (mesele ben FM oyunu için facepack kopyaladığımda 400.000 den fazla resim kopyalıyorum) devamlı kopyala-sil yaparak ya da örneğin film indirdin,izledin,sildin. oyun yükledin oynadın bitirdin sildin gibi HDD nin üzerinde devamlı işlem yapmanda bir süre sonra diskin yavaşlamasına neden olur...

• Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu

Burada anlatılanları anladım yardımcı olanlara teşekkürler. Peki HddTune programı şöyle bir uyarı veriyor bunu neye yormalyım.

YO1ll2.jpg

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate    233
Mr.Hate
Kanpuu, 49 dk önce tarihinde yazdı:

Burada anlatılanları anladım yardımcı olanlara teşekkürler. Peki HddTune programı şöyle bir uyarı veriyor bunu neye yormalyım.

YO1ll2.jpg

Yeniden Atanan Sektör Sayısı anlamına gelen, sabit diskin üzerindeki fabrikadan çıkışından bu yana bozulup emekliye ayrılan, artık kullanılmayan kısım sayısını gösterir.  Her sabit diskte bozuk kısımlar için ayrılmış belli bir miktar yedek sektör sayısı vardır. Örneğin yukarıdaki tablodaki sabit diskte yedek sektör sayısı 63. fakat sabit diskte şimdiye kadar 63 sektör bozulmuş. Yani limitini doldurmuş. Limit tamamen dolduğunda sabit disk artık bozulan sektörlerin yerine yedeğini atayamayacak ve verilerde bozukluklar meydana gelecek. Şimdilik sorun yok gibi çalışsa da disk ömrünü tamamlamak üzere. En kısa sürede yeni bir disk almanı ve verilerini yedeklemeni tavsiye ederim. Alacaksan da SSD almaya çalış. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu
Mr.Hate, 2 sa önce tarihinde yazdı:

Yeniden Atanan Sektör Sayısı anlamına gelen, sabit diskin üzerindeki fabrikadan çıkışından bu yana bozulup emekliye ayrılan, artık kullanılmayan kısım sayısını gösterir.  Her sabit diskte bozuk kısımlar için ayrılmış belli bir miktar yedek sektör sayısı vardır. Örneğin yukarıdaki tablodaki sabit diskte yedek sektör sayısı 63. fakat sabit diskte şimdiye kadar 63 sektör bozulmuş. Yani limitini doldurmuş. Limit tamamen dolduğunda sabit disk artık bozulan sektörlerin yerine yedeğini atayamayacak ve verilerde bozukluklar meydana gelecek. Şimdilik sorun yok gibi çalışsa da disk ömrünü tamamlamak üzere. En kısa sürede yeni bir disk almanı ve verilerini yedeklemeni tavsiye ederim. Alacaksan da SSD almaya çalış. 

Ya iyi de ben bu bilgisayarı alalı daha 4 ay oldu. 4 ayda hdd mi bozulurmuş? 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kanpuu    107
Kanpuu

Ben bu laptobu garantiye göndersem bana sıkıntı çıkarırlar mı? Sonuçta hdd sağlam gibi çalışıyor.  Hani direk bri WD marka hdd alsam desem 1tb'lik fiyatları 250-350 arası değişiyor? Acaba teknik servise gönderttirip yeni bir WD marka hdd taktırsam daha ucaza denk gelir mi?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Emre
    Emre Admin
  • yoruk