Jump to content
lisabeth313

Merak ettiklerim var.

Tavsiye Edilen İletiler

lisabeth313    1
lisabeth313

Merhabalar ben sitede yeniyim ama altyazı işinde yeni değilim. Daha çok makale çevirileri yaptım.

Neyse konuya geleyim. Siteyi birazcık kurcalayınca çok fazla çevirmen ve çeviri olduğunu fark ettim ve bütün bunlar ücretsiz yapılıyor. 

Sizin işiniz, okulunuz, aileniz yok mu mesela, çünkü bu çeviriler saatler alıyor, ayrıca Amerika saatiyle (gece 4-5 gibi) başlamanız gerekiyor.

Yani çok merak ettim para kazanmadan, sırf hobi diye saatlerinizi harcamak... Ben kendimden bahsedeyim. Dizi ve film izlemeye bayılıyorum. Bir o kadar çeviri yapmaya da ama saatler alıyor ve ucunda ücret kazanamıyorum. İşte çalışmam yada makale çevirileri yapmam gerekiyor.  Bu işten nasıl ücret kazanıyorsunuz, kazanıyor musunuz? Kazanıyorsanız beni de yönlendirebilir misiniz? 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    667
Kill Master

Sizin de dediğiniz gibi, hobi. Bir karşılık beklemeden, isteyerek yapılan şeyler. Hobiniz/hobileriniz vardır mutlaka. Saatlerinizi harcadığınız hobiler. Mesela ben, eski hobilerimden bir örnek vereyim; site kurmak. Bir site açar, tasarımını yapar ve rafa kaldırırdım. Böyle yüzlerce (evet, yüzlerce) site oluşturdum. Basit bir tanesi günlerimi alırdı. Ama hobi, bir site yapmak hoşuma gidiyordu. Bittiğinde mutlu olurdum ama ertesi gün yeni bir tanesine başlardım.

Site tasarımı sayesinde edindiğim bir hobim de grafik tasarımdır. Gün içinde, en basitinden Photoshop açmazsam içim rahat etmez. :D Yapacak bir şeyim olmasa bile bir sayfa açar, bir şeyler çizerim ya da birkaç resim atıp onlar üzerinde oynamalar yaparım.

Bu güne kadar hangisi para kazandırdı? Hiçbiri. Ama mutlu oldum. Tıpkı bu siteye bir altyazı yüklediğimde yaşadığım bir mutluluk gibi. Yani hobiler için, insanların sevdikleri şeyleri yapmaları için ne vakite ne de paraya ihtiyaç vardır. :) Altyazı çevirmenliğine sizi de bekleriz. :78::flaugh:

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
lisabeth313    1
lisabeth313

Peki okulunuz, işiniz yok mu yani mesela ben dizi çevirmeye başladığımda ki hızlı olduğumu düşünüyorum, bir bakıyorum saat olmuş 03.00-04.00 sonra bir kaç saat sonra maalesef işe gitmem gerekiyor. Keşke para kazansam da işi bıraksam diye düşünüyorum. :) Çok teşekkür ederim, eğer isterseniz ortak bir çeviriye girebiliriz :) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kill Master    667
Kill Master

Herkes kendi vaktine göre ayarlar çevirilerini. Uzun zamandır dizi çevirmiyorum. Çünkü işten geç çıkıyorum ve o saatten sonra da pek bir şey çeviremem. O yüzden daha çok filmlere yönelirim. Bir günde çevrilmesine gerek yok. :) Eğer vaktiniz darsa siz de film çevirilerine yönelebilirsiniz. :good:

Teklif için teşekkür ederim. Ama şu an yeterince yoğunum. Belki ileride. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
lisabeth313    1
lisabeth313

Öneriniz için teşekkür ederim :) Son olarak, çevrilmemiş filmleri bulabileceğim bir liste falan var mı ? 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
CoolKat    80
CoolKat

Çeviri istek bölümünde, çevrilmesi istenilen dizileri ya da filmleri görebilirsiniz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
lisabeth313    1
lisabeth313

Teşekkürler :)

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
haydarz    3
haydarz

Benim gibi yabancı dili lise öğrenim seviyesinde kalmış arkadaşlar için çeviri çalışmaları takdir edilecek müthiş bir uğraş. Sekans adlı sinema dergisinin Ağustos.2012 sayısında birkaç çevirmen arkadaşla yapılan uzun bir röportajı ilgiyle okumuştum. O röportajda, neredeyse hepsinin para almaksızın, salt hobi olarak bu işi yaptığı anlatılıyordu. TV'de yayınlanacak filmlerin Türkçe dublajı veya o günlerin ünlü CNBC-e kanalı için altyazı çevirileri yapan birkaç kişi ise bu iş için çok az para ödendiğini belirtmişti. O sebeple çeviri işi para için yapılsa da çok fazla getirisi olan bir şey olmamalı. Ama sinemayı seven birine olağanüstü bir zevk vereceğini tahmin ediyorum. Öyle ki, keşke benim de üst düzey bir yabancı dilim olsa da çeviri yapabilsem diyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.