Jump to content
benteksizhepiniz

Äideistä Parhain (2005) - Mother of Mine

Tavsiye Edilen İletiler

benteksizhepiniz    49
benteksizhepiniz

MV5BOGZlMTI4NDktNTg0NS00MmZjLTk3OWMtODMwMDQ4ZjE4MzAwXkEyXkFqcGdeQXVyMjA0MzYwMDY@._V1_SY1000_SX695_AL_.jpg

 

Äideistä Parhain (2005) - Mother of Mine

 

 

İkinci Dünya Savaşında en talihsiz ülkelerinden biridir Finlandiya. Almanlar, Norveç ve İsveç’ten üs isteklerini koparmışlar ama Finlandiya'ya bunu kabul ettirememişlerdir. Durumu fırsat bilen Sovyet Rusya, Finlandiya’ya saldırır işgal amacıyla. Finlandiya ordusu kendinden çok büyük bir orduya epey direnir. Ama sonunda hat kırılır. Bu süreçte Almanya, kılını bile kıpırdatmaz. Avrupa ülkeleri de Almanya’ya direnen Sovyet Rusya’ya karşı olan biteni izler sadece. Düşmanımın düşmanı düşmanımdır hikayesi. Filmin kahramanı dokuz yaşındaki Eero Lahti de babasını işte bu savaşta kaybeder. Üstelik babası giderken döneceğine söz vermiştir. Rus uçakları saldırırsa onları yok edeceklerini söylemiştir. Verilen hiç bir söz tutulmaz.

 

ca902b07fe8181d55f9da6611cd55f59.jpg

 

Bu dramı ya da genel olarak savaş olgusunu ve insan yaşamına etkisini aile ve çocuklar özelinden bakarak filmde çok güzel anlatmış Fin’ler. Üstelik top, tüfek, tank bomba olmadan. Güzel doğa manzaraları, yeşillikler, deniz… Bolca insan malzemesi eşliğinde. Finlandiya, Sovyet Rusya bombalarının tehdidine karşı, yetmiş bin çocuğu ailelerinden kopararak İsveç’e gönderir. Eero da bu savaş çocukları kervana katılır. Onu alan aile iki yıl önce kendi kızlarını bir kazada kaybetmişlerdir. Evin annesi Signe Jönsson bu nedenle  bir kız çocuk beklemektedir. Bir türlü ısınamaz gelen çocuğa. Sert davranır. Eero da pek pes edecek bir çocuk değildir. 

 

ch=350

 

Annesi ve yeni evdeki yeni anne. Bu filmin savaş dışında ikinci ekseni bu iki kadın aslında. Belki de ana eksen. Kadınların çocuklarına karşı; sevgi, acımasızlık, umursamazlık, vazgeçememek… Ama bir anda vazgeçivermek. Dengesiz ruh halleri. Kim bilir belki de bunlar hep yaşanıyor. Savaş olan bitenin bahanesi mi? Asıl savaşı kendi içimizde mi yaşıyoruz. Medusa?

 

 

 

Mother of Mine
  7.7/10
  5,5/10
 • Ülke
  Finlandiya, İsveç
 • Tür
  Dram, Savaş
 • Dil
  Fince, İsveççe
 • Süre
  111 dk
 • Vizyon Trh
  25 Ağustos 2005

IMDb ID tt0343221

Mother of Mine (2005)

2. Dünya Savaşı sırasında, 70.000'den fazla Finlandiyalı çocuk, savaştan korunmak için tarafsız konumdaki İsveç'e gönderilir. Yönetmen Klaus Härö, bu acılı dönemin, annesi tarafından terk edildiğini hisseden ve henüz vekil annesine yeterince bağlanamamış olan, 9 yaşındaki Eero aracılığıyla izini sürer.
Son güncelleme

 

 

 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
toros06    11
toros06

Filmi ilk gördüğümde; A Shine of Rainbows ( Beni Bırakma ) filmi sanmıştım ama, inceleyince o olmadığını anladım. Bu film gözümden kaçmış, ilk fırsatta izleyeceğim. A Shine of Rainbows beni ağlatmıştı, bakalım bu filmin etkisi bende nasıl olacak?

 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×