Jump to content
rabiadelpueblo

I, Tonya (2017)

Tavsiye Edilen İletiler

rabiadelpueblo    252
rabiadelpueblo
I, Tonya
  7.7/10
  7,5/10
 • Ülke
  ABD
 • Tür
  Biyografi, Komedi, Dram, Spor
 • Dil
  İngilizce
 • Süre
  120 dk
 • Vizyon Trh
  8 Eylül 2017

IMDb ID tt5580036

I, Tonya (2017)

Tonya Harding, 1991 yılında katıldığı bir müsabakada zorlu üçlü atlayışları tamamlayarak figür pateninin kutsal hareketini gerçekleştiren ilk Amerikalı kadın oldu. Buz üzerindeki başarısını kişisel hayatındaki mutluluğa yansıtamayan Tonya her daim anlaşmazlık içinde olduğu ve kötü muameleye maruz kaldığı bir anneyle büyürken sahip olduğu her şeyi büyük savaşlar sonucunda elde etti. Direncini kanıtlamış başarılı bir patenci olmasına rağmen sanatsal nitelik eksikliği ve buz pistleri için alışılmamış olan "karavan kampı" güzelliği yüzünden eleştirilerin odağında yer aldı. Tonya, Jeff Gillooly ile tanıştığında içindeki sese kulak vererek uzun süredir beklettiği annesinden kaçışını gerçekleştirdi.
Son güncelleme

 

Yönetmenliğini Craig Gillespie'nin, senaristliğini Steven Rogers'ın yaptığı ve Margot Robbie'nin Tonya Harding rolünde "efsaneleştiği" bir film; I, Tonya.
Övgülerle bahsedilen film, yıl içerisinde çeşitli ödüller almasının yanı sıra 75. Altın Küre Ödüllerindede "En İyi Müzikal - Komedi" ve "En İyi Kadın Oyuncu" dallarında adaylığı bulunuyor.

------SPOİLER------

Film "triple axel" denilen atlayışı gerçekleştiren ilk Amerikalı kadın olan Tonya Harding'in hayatını anlatıyor. Tabii Tonya Harding paten kaymak için her şeyin vermiş bir kadın. Kendisi "redneck" diye tabir edilen bir toplumdan geliyor. Ki bu "redneck" olayı filmin temel taşlarından birisini oluşturuyor. Tonya Harding'in hayatının bu kadar sansasyonel olmasının en önemli sebebi ise; çevresindeki insanlar.
 • Annesi, LaVona Golden, garsonluk yapan ve Tonya'yı döven, hakaret eden, baskılayan birisi. Daima fazlasını isteyen, hiçbir zaman tatmin olmayan, çocuğu ile gurur duymayan bir anne.
 • Jeff Gillooly ise Tonya Harding ile bir buz pateni sahasında karşılaşan ve sonrasında olaylı bir evlilikleri ve inişli çıkışlı bir ilişkileri olan birisi.
 • Ve Jeff Gillooly'nin arkadaşı ve beraber ,Tonya Harding'in kariyerini mahveden Shawn diye birisi var. Kendisi tuhaf, şişko, aptal, yalancı, orosp...
Ayrıca film, Tonya Harding'in hayat hikayesin anlatırken bir yandan da "redneck", "olimpiyat komiteleri" ve "Amerika seyircisi" gibi konulara da biraz öz eleştirel bir bakış açısıyla anlatıyor.
MV5BMjE1NjM2MTI4Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwODIwMDYxMzI%2540._V1_.jpg
Film, Tonya Harding'in neredeyse bütün hayatına değinen ama özellikle olaylı "paten kaydığı" döneme ve Nancy Kerrigan'a yapılan saldırıya odaklanan bir yapıya sahip. Filmin, başarı öykülerini ya da bir döneme damga vurmuş insanları anlatan "biyografik" filmlerden pek farklı bir hikayesi yok denilebilir. Ama bu filmin bu kadar sevilmesinin, övülmesinin sebebi; anlatış biçimi, kurgu.
Filmde, olaylar hem izleyiciye olduğu gibi aktarılırken hem de bir belgesel gibi karakterlerin bakış açılarıyla da izleyebiliyoruz. Bu hem yaşanan olaylara olan bakış açımızı değiştiriyor hem de filmdeki tempoyu istenilen şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Bu sayede sanki filmde izleyici tarafından bariz bir şekilde görülmesi gereken tempo sorunu yok oluyor, halı altına süpürülüyor.
Bu anlatış biçimindeki seçim oldukça akıllıca ve ayrıca sahneler sırasında karakterlerin kameraya bakıp o anki düşüncelerini, tepkilerini görmemiz güzeldi. Bu da filmdeki mizah yükünün büyük bir kısmını karşılıyor. Yani filmde espriler falan uçuşmuyor ama bu kameraya yakalanan anlık tepkiler oldukça güzel bir akış ve "komiklik" sağlıyor. Ayrıca filmdeki müzikler ve kullanılış tarzları da oldukça güzeldi, özellikle de Bad Company'den Shooting Star.
 
Her neyse işte... Nasıl bittiğini anlayamadığınız, kara mizah soslu ve Margor Rabbie'nin şov yaptığı "iyi" bir biyografik film.
 Keyifli seyirler dilerim, blogumdaki aynı yazı. | Not: 8/10.
 • Beğeni 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×