Jump to content
benteksizhepiniz

Departure (2015)

Tavsiye Edilen İletiler

benteksizhepiniz    49
benteksizhepiniz

476482422d4bd367ec657d29bd1aa3d2.jpg

 

Departure (2015)

 

İngiliz bir ailenin on beş yaşındaki oğlu Elliot filmin kahramanı. Eşyaları toparlayıp, evlerini satmak üzere annesiyle Güney Fransa’da bir köydeki yazlıklarına gelirler. Büyümek yeterince zorken, ayrılmakta olan bir ailede büyümek çok daha zor bir süreç. Üstelik Elliot edebiyat tutkunu, şiir ve oyun yazan, yazar olmak isteyen biri. Bu demektir ki kırılgan bir yapıya sahip. Ama hep asker ceketiyle dolaşır. Kayıp bir asker gibi. Yemyeşil büyülü Fransa kırsalında dolanırken, barajda, yasak yerde, yüzen kendi yaşlarındaki Clément’i görür ve muhtemelen ona vurulur. Ondan sonra da peşinden ayrılamaz. Sakin Elliot’un tersine Clément, vahşi, teklifsiz ve içgüdüseldir. Zıt kutuplar. Biri şair bir asker, diğeri aldırmaz çekici bir gönülçelen. Anne ve oğlun yaşamına fena girer bu oğlan. O kadar ki Elliot’un annesinin bile aklını başından alır. 

 

7a69a61350ac3f27dfbf66c67640dac2.jpg

 

Film başlarken Elliot’un bir iç konuşması, sen bilmeden önce de birşeyler bildiğini düşünüyor musun? Bu replik Platon’un, herşeyi bilerek doğarız, öğrenmek sadece bunları hatırlamaktır, mealinden düşüncelerini hatırlattı. Bir başka replikte der ki Elliot… Annesinin ölmesi gerekiyordu Victor Hugo’nun sevdiği kişiyle birlikte olabilmesi için… Bütün konuşmalar ve görüntüler, hep ince cinsel göndermeler zaten. Departure, taşınma demekse evet kişilikler taşınıyor ya da evriliyor yerlerini buluyor bu yaz. Elliot ile Clément bir çok bakımdan birbirlerine tersler. Elliot’un annesiyle bazı erkek çocuklarının yaşadığı derin sorunları var. Clément ise, annesine düşkün ama annesi hastanede kanser tedavisi görmektedir. Buraya o nedenle halasının yanına gelmiştir. 

 

tumblr_op9sahtMcv1vc0t4mo2_540.jpg

 

Film tam da ana karaktere uygun olarak şiir gibi çekilmiş. Bulutlar, ağaçlar, nehirler, göller. Köy evleri ve sokakları. Görüntüler iç gıcıklayıcı. Müzikler çok güzel. Oyunculuklar ve mekânlar harika. Bazen bir gerilim filmi gibi, bazen basit ama çok içten etkileyici bir aile ve büyüme hikâyesi, bazen de yasak tutkular. Ama hepsi de çok yerinde birbiriyle uyumlu ve gerekli dozda. Elliot’u Alex Lawther canlandırıyor. Ama canlandırmıyor yeniden yaratıyor sanki. Son zamanların en güzel dizisi olarak gördüğüm The End of the F***ing World (2017)’de ki James karakterin de olduğu gibi ağzım açık izledim. Yine herşeye ok diye kısaca cevap veriyor. Enigma (2014)’de Alan Turing’in çocukluğunu canlandırmıştı. Naiflikle çılgınlığın tam arafında tertemiz büyülü bir suratı var. Tam bir Shakespeare karakteri. Bu çocuk, oyuncu olsun da herkesi kendine hayran bıraksın diye yaratılmış bir İngiliz işi. Aynı Freddie Highmore gibi. Beatrice yani Elliot’un annesi rolündeki Juliet Stevenson’da her zamanki gibi başarılı. Clément’i canlandıran Phénix Brossard, role cuk oturmuş. Oynamasına gerek yok tipi yeter. Filmde bir de İngiliz ve Fransız kültürlerine veya farklılıklarına ince göndermeler var. Alex Lawther’ın Fransızca konuşmaları, Fransızların çok hoşuna gitmiştir sanırım. Elliot ile Clément arasındaki bir diyalog.

 

Elliot- Proust okudun mu? 

Elliot- Rimbaut okudun mu?

Clément- Hayır o bir ibne

Elliot- Proust da öyle

Clément- O da mı?

Elliot- Ve Victor Hugo

 

Ve esas metafor. Gelirken arabayla çarptıkları geyik. Bunu hep sorar Elliot. Masumiyeti hep sorgular Elliot. Ama annesi kaçar. İstemez gerçeği. Kutsal Geyigin Ölümü (2017) filiminde olduğu gibi yine geyik…

 

 

 

 

Departure
  6.8/10
  8/10
 • Ülke
  İngiltere, Fransa
 • Tür
  Dram, Aile, Romantik
 • Dil
  İngilizce, Fransızca
 • Süre
  109 dk
 • Vizyon Trh
  1 Ekim 2015

IMDb ID tt2248739

Departure (2015)

Prömiyeri Londra Film Festivali´nde gerçekleşen ve olumlu eleştiriler toplayan bu ilk film, dokunaklı ve nostaljik bir büyüme öyküsü. 15 yaşındaki edebiyat tutkunu Elliot, annesi Beatrice ile Fransa´nın güneyindeki yazlık evlerine gelir. Evi boşaltmak için yapılan bu yolculuk delikanlının hayatında bir dönüm noktası olur. Elliot hem ailesindeki sorunlara tanıklık eder hem de ilk kez âşık olup eşcinselliğini keşfeder. Geçtiğimiz yıl Enigma´da Alan Turing´in çocukluğunu canlandıran İngiltere´nin yükselen genç oyuncularından Alex Lawther, ilk başrolünde iddialı bir çıkış yapıyor.
Son güncelleme

 

 

tarihinde benteksizhepiniz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

Haberler

FACEBOOK

TWITTER

×