Jump to content
rabiadelpueblo

Blade Runner 2049 (2017)

Tavsiye Edilen İletiler

rabiadelpueblo    266
rabiadelpueblo
Blade Runner 2049
  8.2/10
  7,1/10
 • Ülke
  ABD, İngiltere, Macaristan, Kanada
 • Tür
  Dram, Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim
 • Dil
  İngilizce, Fince, Japonca, Macarca, Rusça, Somali, İspanyolca
 • Süre
  164 dk
 • Vizyon Trh
  3 Ekim 2017

IMDb ID tt1856101

Blade Runner 2049 (2017)

Bir devam filmi olan Blade Runner 2049'da; ilk filmdeki öykünün üzerinden geçen 30 yıl sonrası anlatılmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı'nda görev yapan Memur K (Ryan Gosling); insanlığı büyük kargaşaya sürükleyecek, hatta sonunu bile getirebilecek bir sırrı ortaya çıkarmıştır. Memur K'nın, bir felaketi önleyebilmek için; eski ödül avcısı Rick Deckard'ı (Harrison Ford) bulup, ondan bazı sorularına yanıt alması şarttır.
Son güncelleme

 

 

Blade Runner (1982); Ridley Scott'un Philip K. Dick'in romanından uyarlanan kült bir bilim-kurgu filmi. Zamanında yapılan öyle bir film ki, kendisi "Cyberpunk" türüne büyük etki eden ve harika bir evren yaratan bir film. Gerçi 1982 yapımı Blade Runner filmi, Philip K. Dick'in "Do Androids Dream Of Electric Sheep?" romanından farklı olsa da romanda yaratılan atmosfer ve filme aktarılan alt-metinler ile başarılı bir uyarlama olduğu göz ardı edilemez. Öyle ki filmin sonlarında yer alan "tears in rain" tiradı ile hala akıllardaki yerine koruyan kült hatta sonradan gelen bilim-kurgu/cyberpunk filmleri için bir kilometre taşı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ve 2017 yılında Türkiye'ye sansürle gelen Blade Runner 2049 devam filmiyle de bilim-kurgu efsanesini hak ettiği şekilde devam ettirdi.

 

------SPOİLER------

Blade Runner 2049 (2017); Denis Villeneuve'ün Blade Runner hikayesini ufak bir zaman atlamasıyla devam ettirdiği 2017 yılının "en iyi sinematografiye" sahip olan bir film. Devam hikayesini ise 1982 yapımı Blade Runner filminin senaryo ekibinde de yer alan Hampton Fancher yazmış. Yine filmde eski yapımdan süregelen birkaç karakter de bulunuyor; Harrison Ford'un oynadığı Rick Deckard, Gaff ve Rachael karakterleri bulunuyor. Filmin merkezinde bulunan K. isimli replikantı ise Ryan Gosling oynuyor. Filmde yer alan diğer oyuncular ise; Robin Wright, Ana de Armas, Sylvia Hoeks, Jared Leto ve Dave Bautista gibi isimler bulunuyor.

 

 

Film; K. karakterinin eski Nexus'lardan birisi olan Sapper'ın yaşadığı yere gidip onu emekliye ayırması ve orada gömülü bir kutu bulması ile başlıyor. Sonrasında kutudan çıkan saç ve bir kadın replikant kemiklerinin incelenmesini görüyoruz ve ilk defa bir replikantın doğum yaptığını öğreniyoruz. Ki bu replikantın önceki filmde yer alan Rachael olduğunu filmin ilerisinde öğreniyoruz ve K. karakterine bu çocuğu bulup öldürülmesi emrediliyor. Filmin işlediği konulardan birisi işte bu; bir replikantın üremesi.

 

K.'in bu soruşturma sırasında normal hayatını da görüyoruz ve Wallace şirketinin ürünü olan Joi ile tanışıyoruz. Buradaki K. ile Joi arasındaki ilişki ve karakterlerin gerçekliği hissetme açlığı harika işlenilmiş, ki bu da filmin işlediği bir diğer konuydu. Özellikle Joi'nin çatıda yağmuru hissetmeye çalıştığı ve filmin sonundaki K.'in kar altında yattığı sahneler, bu gerçeklik olgusuna dair vurgu yapılan çok iyi sahnelerdi. K. ile Joi arasındaki ilişki ise, muhtemelen gördüğün en iyi fikir ile oluşturulan sevişme sahnesi ile zirve noktasına çıkıyor.

 

blade-runner-2049-image-ryan-gosling-ana-de-armas.jpg

 

K. soruşturmayı devam ettirdikçe farklı ortamlarda bulunuyor ve Wallace'ın replikantı Luv sayesinde "seçilmiş/doğmuş" çocuğu aramayı sürdürüyor. Kutudaki saçlar yardımı ile iki çocuğun aynı DNA'ya sahip olduğunu ve birisinin ölüp diğerinin de kaybolduğunu öğreniyoruz. Çocuğu aradığı kısımda, gittiği çocukları çalıştıran bir "hurdacı" yerinde önceden gördüğümüz K. karakterinin anısının yaşandığı yeri buluyoruz ve bu anının gerçek olduğunu öğreniyoruz. K.'nın yaşadığı bu ikilemi; yani seçilmiş/doğmuş çocuğun kendisinin olma ihtimalini güçlendiriyor. Ayrıca sonrasında ziyaret ettiği bir anı yaratıcısı ile görüşmesiyle de gördüğü bu anının "gerçekten de" yaşandığını öğreniyoruz. Tabii filmde bazı yaşanmış anıların replikantlara yerleştirildiğini de biliyoruz.

 

Soruşturma devam ettikçe K.'nın kişilik kazandığını, Joi ile olan ilişkisinin ilerlediğini ve derinleştiğini; bu yüzden de Voight-Kampff testinden geçemediğini ve filmin K. üzerinde öyküyü kişiselleştirdiğini görüyoruz.

 

blade-runner-2049-ryan-gosling-mackenzie-davis.jpg

 

K.'nın hikayesi bir yandan ilerlerken diğer yandan da Wallace şirketinin seçilmiş/doğmuş çocuğu arayışını izliyoruz. Niander Wallace'ın bu görev için ise replikantı Luv'ı görevlendiriyor ve Luv ise Rachael'ın kemiklerini alıyor, K. karakterini yönlendiriyor, Teğmen Joshi ile "fikir" çatışması yaşıyor...

Yeni bir replikantın "doğum sahnesi" sırasında Luv'ın tepkisiz yüzüne karşın ağlaması muazzam bir sahneydi. Ayrıca bu sahnenin tamamı yaratıcı-melek/insan bağlamının en iyi anlatıldığı sahneydi, tabii bu durumun Niander Wallace tarafından çeşitli sahnelerde tekrar ve tekrar dile getirmesi biraz sıkıcı bir durumdu.

 

Sonrasında filmin temposu görece olarak hızlanıyor ve geri kalanını özet geçmem gerekirse; K. karakteri Rick Deckard ile tanışıyor, ikili arasında "tuhaf" bir dövüş/çatışma sahnesi yaşanıyor. Bu sırada Wallace şirketi ve Luv, peşlerinde oldukları K. ve Rick Deckard ikilisini yakalıyorlar, K.'nın ilerleyen öyküsü boyunca yanında olan Joi bu olaylar sırasında ölüyor/yok oluyor. Ardından Rick Deckard'ı alan Luv ve peşlerinden giden K. arasında yaşanan dövüş/çatışma sahnesi ile iki replikant arasındaki yaşam mücadelesini çarpıcı bir sahne ile tanıklık ediyoruz.

 

Ve filmin çok güzel bir şekilde sakladığı "plot twist'i" sonunda öğreniyoruz ve bir replikantın hiçbir neden veya fayda sağlamadan bir insana yardım ettiğini görüyoruz. K.'in seçilmiş/doğmuş çocuk olmadığını öğrensek bile K.'nın sonunda hissetmeye en yakın olduğu ana şahitlik ediyoruz.

Not: Bazı sahneleri atladığımı fark ettim ve geri dönemedim. (Bkz: Rachael'ın geri dönüşü.)

 

blade-runner-2049-robin-wright-sylvia-hoeks.jpg

 

Bir Replikantın Doğum Yapması:

Filmin temel konusu, bir replikantın doğum yapması ve bu durumun iki tür arasında yaşadığı gerilimdi. Replikant denilen şey, Isaac Asimov'un 3 robot yasasına göre tasarlanan, biyolojik yapıya sahip, belirli bir yaşam süresi olan ve kısa süre boyunca deneyim sahibi olan ve yeterince stabil duygu duruma gelmeleri için yapay anı yerleştirilen biyolojik robotlardır. Replikantları, insanlardan ayıran en önemli unsurlar; üreyememeleri ve gerçeklik olgularının olmaması yani hissedememeleri. Eğer bir replikant üreyebilir bir duruma gelirse, filmde olduğu gibi, insan ile replikant arasında farkın büyük bir ölçüde kapanmasına yol açacaktır, ki yine filmde bu durum Teğmen Joshi tarafından bahsediliyor.

 

Ayrıca Blade Runner evreninde yaratılan replikantların köle olarak kullanılmaları ve evrendeki sistemin bu durum ile yıkılacak olması da, bir replikantın doğum yapması evrende ne denli bir öneme sahip olduğunu da anlayabiliriz.

 

 

blade-runner-2049-ryan-gosling-ana-de-armas.jpg

 

K ile Joi karakterleri ve gerçekliği hissetme arayışı:

Filmdeki K. karakteri ile Joi arasında geçen çatı sahnesinde, Joi'nin ilk defa "evden" dışarı çıkması ile yaşadığı mutluluk ve hemen ardından gelen yağmura dokunma dürtüsü ile gerçekliği hissetme arayışında olan bir yapay zeka için oldukça güzel bir sahneydi. Filmin sonlarında da K. karakterinin yağan kara elini uzatmasıyla yine benzer sahnenin canlandırılmasını izliyoruz. Ve söylemeden edemeyeceğim, son yıllarda gördüğüm en iyi fikre sahip sahne; K. ile Joi'nin sevişme sahnesiydi. Sadece bu fikir ve sahne için bile izlenmeli.

 

Ayrıca K. karakterinin gördüğü bir anı peşine düşmesi ve bu anın gerçekleşmiş olduğunu öğrenmesi de, evrenin replikantlar üzerinde ne denli acımasız olduğunu da görüyoruz. İnsanın içi acıyor be...

 

blade-runner-2049-sylvia-hoeks-image.jpg

 

Niander Wallace ve Yaratıcı - Melek Sözleri:

Filmde kısa süre boyunca gördüğümüz Niander Wallace kendisini bir yaratıcı ve replikantları ise melek olarak görmekte. Önceki filmde de buna benzer bir yaklaşım vardı, ancak o filmdeki eski sürüm replikantlar daha bozulmaya müsait oldukları için oradaki bağlamın yaratıcı - insan ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz. Niander Wallace'ın sürekli replikanlardan melek olarak bahsetmesinin en önemli nedeni, replikantların Isaac Asimov'un 3 robot yasasına göre tasarlanmaları diye düşünüyorum. Aynı melekler gibi yaratıcısına sorgusuz sualsiz biat eden yaratıklardır. Bu durumun anlatıldığı en güzel sahnelerden birisi; Luv'ın, Niander Wallace'ı yeni doğmuş bir replikantı bıçakla zarar verdiği sahnede hiç tepki vermemesine karşın ağlamasıydı.

 

Yalnız Niander Wallace'ın, sahnelerinde sürekli tirad atması ve "melek" konuşmaları bir yerden sonra sıkıcı olabiliyor, ama bu durumu da Jared Leto'nun oyunculuğu kotarıyor.

 

11iWwdbZ_o.jpg

 

Eski Filme Olan Göndermeler ve Bağlantılar:

Öncelikle Blade Runner 2049 filminin öyküsü tamamen eski filmin üzerine kurulmuş ve harika bir devam hikayesi yazılmış. Filmde Rick Deckard, Gaff ve Rachael karakterlerini görüyoruz. Ayrıca aynı karakterler olmasa da eski filmde de aynı işleve sahip birkaç karakter var; Niander Wallace, Mariette ve K.'nın ziyaret ettiği kaçakçı denilebilecek Doc Badger vb...

 

Ayrıca önceki filmde kullanılan "origami" ve "piyano", bu filmde de "küçük tahta at" ve "piyano" şeklinde yer alıyor. Bir de iki filmde de aynı "temizleme aracı" kullanılıyor.

 

------SPOİLER------ 

Blade Runner 2049, son dönemin popüler ve en iyi yönetmenlerinden olan Denis Villeneuve'un bilim-kurgu filmi. Son yılların en iyi sinematografısine ve tüm zamanların en iyi devam hikayesine sahip bir film. Önceki film olan Blade Runner sevenlerinin ve iyi film izlemeyi seven izleyicilerin hayal kırıklığına uğramayacağı, her şeyiyle "iyi" bir film.

 

Keyifli seyirler dilerim. | Not: 9/10

Not: Yazıyı aynı zamanda blogumda da yayınladım.

 • Beğeni 7

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SABRE    990
SABRE

Güzel bir yazı olmuş, emeğine sağlık. :fl:

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
100000    92
100000

Çok değerli bir kaynak olmuş.

Sayenizde birkaç nokta daha aydınlanmış oldu.

Film kesinlikle çok iyi.

Efekt, kamera, oyunculuk ve bir çok konuda başarılı.

Fakat ilk filmdeki kadar derinliği yok gibi geldi.

Daha grift olmasını beklemiştim.

Gerçi bu haliyle bile yeteri kadar tatmin etti.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

 

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

  Yöneticilerimiz

 • mnfc
  mnfc *Admin
 • awalanche
  awalanche Admin
 • SABRE
  SABRE Admin
 • Putte
  Putte *Admin
 • Emre
  Emre Admin
 • yoruk
  yoruk Admin
 • Tuğrul Akça
  Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

×