Jump to content
Jarndyce

Kobo Kullanıcıları Topluluğu

Recommended Posts

Jarndyce    24
Jarndyce

Önceki forumda sevgili @Nayi nin emekleriyle dopdolu bir konu mevcuttu. Buradan devam edelim.

Elektronik kitap okuyucu öncelikli amacı dijital e-kitapları okunmak olan ve bu amaca uygun olarak tasarlanmış taşınabilir elektronik bir cihazdır. Günümüzde birçok cihaz e-kitap okumak için kullanılabilir. Fakat e-kitap okuyucu taşınabilirlik, okunabilirlik (özellikle güneş ışığı altında) ve pil ömrü gibi özellikleri kitap okumaya en uygun hale gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bir elektronik kitap okuyucu üzerindeki hafızanın boyutuna bağlı olarak yüzlerce ya da binlerce kitabı saklayabilir.

Piyasadaki bilinen e - kitap okuyucular : Kindle, Kobo, Onyx, Sony, Cybook, PocketBook

Bunlardan Türkiye'de daha çok bilinenleri Kindle Ve Kobo dur. Kobo, Rakuten firmasının cihazıdır. Ve yakın zamanda D&R işbirliğiyle Türkiye'ye getirildi.Kindle ise Amazon tarafından üretilmektedir. Bu iki cihaz arasında performans bakımından büyük farklılıklar bulunmamakta küçük işlevsel farklılıklar bulunmaktadır.Kindle kendine özel .mobi formatını desteklemekte iken Kobo piyasada yaygın olarak kullanılan .epub formatını desteklemektedir. Calibre adlı program vasıtasıyla epub dosyalarını mobi ye çeevirmek oldukça basittir.

Kobo'nun şu anda Türkiye'de 3 modeli satılmaktadır.

home-ereaders.jpg

Kobo Aura Edition 2 : Aura'nın bir üst modeli. 2016 yılında çıktı. Ancak herhangi bir yenilik içermiyor. Tasarımsal bir kaç farklılık var. Yakın zamanda üretimi durdurulan Glo HD, Edition 2 ile aynı fiyat olmasına rağmen daha iyi özelliklere sahip. Bulunabiliyorsa Glo HD tercih edilmelidir. Şu anda D&R de Kobo Aura diye satılan model Edition 2 modelidir. Ben de şu anda bu modeli kullanmaktayım.

Kobo Aura One : 7.8 inc lik büyük ekranlı model.

Kobo Aure H2O : Su geçirmemezlik özelliği bulunan model.

Cihazları kullananlar görüş, öneri ve bilgi birikimlerini aktarırlarsa yine güzel bir konu olur. :fl:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nightstalker    91
Nightstalker

O başlık dopdolu, çok güzel bir kaynaktı. yazık oldu >:( Neyse, @Nayi burayı da doldurur kısa sürede ^_^

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    155
Nayi

Hiç yaramı deşmeyin. Eski forumla ilgili en çok üzüldüğüm konulardan biridir.

Orada çok emek harcamıştım. Başlık diğer kullanıcıların da katılımıyla çok zengin bir içeriğe sahip olmuştu. Kobo cihazlarla ilgili Türkçe kaynak olarak o kadar derli toplu, yoğun içerik maalesef başka bir yerde yok.

Bildiklerim konusunda yardımcı olmaya devam ederim elbette ama oradaki rehberleri tekrar hazırlamam çok zor görünüyor. En azından kısa vadede vakitsizlik nedeniyle yapmam zor. 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Jarndyce    24
Jarndyce
1 hour ago, Nayi said:

Orada çok emek harcamıştım. Başlık diğer kullanıcıların da katılımıyla çok zengin bir içeriğe sahip olmuştu. Kobo cihazlarla ilgili Türkçe kaynak olarak o kadar derli toplu, yoğun içerik maalesef başka bir yerde yok.

Bildiklerim konusunda yardımcı olmaya devam ederim elbette ama oradaki rehberleri tekrar hazırlamam çok zor görünüyor. En azından kısa vadede vakitsizlik nedeniyle yapmam zor. 

archive.org üzerinde konunun ilk sayfasının ekran görüntüsü mevcut. Rehberlere ulaşmayı denedim. Ancak onlara yönelik bir kayıt yok.  Kullanıcılardan geri dönüş oldukça bu başlık altında da zamanla iyi bir içerik oluşacaktır diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
doctor_jivago    95
doctor_jivago
Nayi, 2/13/2017 - 16:15 tarihinde yazdı:

Kanka baştan yapacaksın artık çaresi yok. Kobo dünyası sana güveniyor :oleyo:

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nosferatu    2
Nosferatu

Kindle ile kobo arasında kaldım  arkadaşlar. Ne dersiniz kesinlikle kobo derseniz kindle'a karşı ne tür artıları var?

Kullanım olarak daha çok okumadığım eski kitapları okumayı düşünüyorum. Yeni kitapları basılı olarak almaya devam ediyorum. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    155
Nayi

Merhaba, kesinlikle demek zor. İkisinden de pişman olmayacağınızı, keşke onu alsaydım demeyeceğinizi düşünüyorum. Kindle'ın durumunu pek bilmiyorum ama Kobo'nun Türkçe menü, Türkçe sözlük, epub'ları direk açmak gibi üstünlükleri(?) var.

Başka bir konuda yazmıştım, eski forumdan bütün rehberleri de kurtardım. İlk fırsatta gözden geçirip yararlı bilgileri buraya da aktaracağım. Dolayısıyla oradaki yan uygulamalarla Kobo okuma keyfini daha da artıracak. İlk mesajda da yazdığı gibi şu an F/P cihazı Kobo Aura ama bir yerlerden bulabilirseniz Kobo Glo HD çok daha iyi bir cihaz.

tarihinde Nayi tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Renard    3
Renard

Ben de Kobo Aura'm ile kulübe katılıyorum. :21:

Eski forumda @Nayi 'nin rehberlerinin farkındaydım ama ayrıntılı bakma fırsatı bulamamıştım. Şimdi merakla bekliyor olacağım. 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Jarndyce    24
Jarndyce
11 hours ago, Nosferatu said:

Kindle ile kobo arasında kaldım  arkadaşlar. Ne dersiniz kesinlikle kobo derseniz kindle'a karşı ne tür artıları var?

Kullanım olarak daha çok okumadığım eski kitapları okumayı düşünüyorum. Yeni kitapları basılı olarak almaya devam ediyorum. 

Kindle PaperWhite ile Kobo Glo HD özellik olarak eşdeğer. @Nayi ninnin bahsettiği gibi ufak bir takım farklılıklar bulunmakta.

Kobo Aura Edition 2 ise 212 dpi Kindle PW ile en büyük farkı bu. Ancak Kindle PW 600 lira iken Kobo Aura 480 lira. Hatta ben indirimden 380 liraya almıştım. Aradaki dpi farkı için 220 liraya varan bir fark ödemek istememiştim. Kobo Glo HD ise PW den bir farkı yok. Ancak üretimi durduruldu. Fiyat farkına göre kararınızı verirsiniz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Paradigma    93
Paradigma

Eski bir Kindle PW2 kullanıcısıyım. Açıkçası eski sitedeki uzun inceleme ve emekler bende bir Kobo sempatisi oluşturmuştu ama D&R'da ne zaman incelesem hep hantal geliyordu alet. Yazılımla falan halledilebilen bir mevzu ise düşünüyorum açıkçası. Yoksa Kindle alırım yine. Kışın pek aramıyorum da yazın e-kitap okuyucular çok kullanışlı oluyor. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    155
Nayi
Paradigma, 23.02.2017 - 00:53 tarihinde yazdı:

Eski bir Kindle PW2 kullanıcısıyım. Açıkçası eski sitedeki uzun inceleme ve emekler bende bir Kobo sempatisi oluşturmuştu ama D&R'da ne zaman incelesem hep hantal geliyordu alet. Yazılımla falan halledilebilen bir mevzu ise düşünüyorum açıkçası. Yoksa Kindle alırım yine. Kışın pek aramıyorum da yazın e-kitap okuyucular çok kullanışlı oluyor. 

Hantallık kısmını pek anlamadım. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Paradigma    93
Paradigma
Nayi, 47 dakika önce tarihinde yazdı:

Hantallık kısmını pek anlamadım. 

Sayfa geçişleri, font değişimi, metin işaretleme vs. yavaş gelmişti, takılıyordu hatta...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    155
Nayi
Paradigma, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Sayfa geçişleri, font değişimi, metin işaretleme vs. yavaş gelmişti, takılıyordu hatta...

Eski forumda da bu konuya değinmiştik. Şahsen ben hiçbir Kindle ürününü bizzat görüp, dokunup, kullanmadım. Dolayısıyla net bir şey söylemem zor. Fakat videolardan incelediğim kadarıyla ve başka arkadaşların yorumlarına dayanarak Kobo'nun tepki süresinin Kindle'a göre biraz geç olduğunu söyleyebilirim. Fakat bana göre o kadar abartılacak bir durum değil. 

Bu fark muhtemelen ekran teknolojisinden kaynaklanıyor. Bildiğim kadarıyla Kindle'da "capacitive" ekran kullanılıyor, Kobo'da ise "Infrared ekran" (sadece ilk Aura modelinde capacitive kullanıldı sanırım). Bunun pratikteki kullanıcıya yansıması (tepkime süresinden başka) nasıl bilmiyorum ama Kindle capacitive olduğu için normal ekranın üzerinde bir de dokunmatik katman bulunuyor. Bu da cihazı biraz daha e-ink'ten uzaklaştırıp tablet/telefon ekranlarına yaklaştırıyor. Kobo'da ise arada başka bir katman olmadan direkt olarak aktif ekrandan okuma yapılıyor. Capacitive olduğu için Kindle'da çoklu parmak kullanımı daha iyi, Kobo ekranı bu konuda biraz daha kötü. Ancak söylenenlere göre Kindle capacitive ekran olduğu için çıplak parmak haricindeki dokunmalara tepki vermiyorken Kobo ekranı eldiven, kumaş, dokunmatik kalemi gibi şeylerle de yönetilebiliyor. 

Daha önemli bir konu Kindle'la ilgili en önemli şikayet tipografi.  Mesela bildiğim kadarıyla Kindle'da hâlâ hyphenation (hece bölme) yok, kerning'in (harf aralığı) de iyi olmadığı söyleniyor. Başta Kobo'da da yoktu ama kullanıcılar yaptıkları patchlerle bu sorunları Kobo'da en aza indirmiş durumdalar. Mesela Türkçe hyphenation'ı eski forumdayken (şu an nerelerde bilmiyorum) üyemiz olan Gerge yapmıştı, dediğine göre bu patch'i Kobo almış ve yeni firmware'lerde bu uygulama yüklü olarak geliyor.

Bana kalırsa her iki markanın da birbirine karşı üstünlükleri mevcut. Fakat bu üstünlükler okuma keyfini aşırı derecede etkileyecek şeyler değil bence. Dolayısıyla f/p oranına bakıp o şekilde tercih yapmak daha mantıklı. Mesela, Kindle istiyor olsanız ve PW3 500 TL olsa bir yerde 400'e Kobo Glo HD bulursanız, direkt Kobo'yu alın derim. Kindle 100 TL farka değecek bir farklılık sunmayacaktır. 

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pulsar    21
Pulsar

E-kitap okuma cihazı kullanan arkadaşlar sizlerin fikrini merak ediyorum. Ben tablet üzerinden mavi ışık uygulaması ile ekran ayarı yapıp pdf kitapları okuyorum.

Acaba Kobo Aura ONE alsam bu pdfleri rahatlıkla okuyabilir miyim? Ya da dosya dönüştürme yapıldığında bir olumsuzluk yaşanıyor mu?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
NeC    168
NeC

Ben de epeyden beri bu sektöre girmek istiyorum ancak maddi durumum el vermediği için henüz adım atamadım. Şimdi bizi yarı yolda bırakmayacak en uygun fiyatlı cihaz hangisidir ve nasıl temin edebiliriz? @Nayi

tarihinde NeC tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    155
Nayi
Pulsar, 13 saat önce tarihinde yazdı:

E-kitap okuma cihazı kullanan arkadaşlar sizlerin fikrini merak ediyorum. Ben tablet üzerinden mavi ışık uygulaması ile ekran ayarı yapıp pdf kitapları okuyorum.

Acaba Kobo Aura ONE alsam bu pdfleri rahatlıkla okuyabilir miyim? Ya da dosya dönüştürme yapıldığında bir olumsuzluk yaşanıyor mu?

Merhaba,

Ağırlıklı olarak PDF okuyorsanız tavsiye etmiyorum. Rahat edemezsiniz. Bu cihazların esas amacı Epub gibi html tabanlı e-kitap formatlarıyla kitap okumak içindir. PDF'lerin bir tıklamayla epub'a dönüşmesi mümkün değil. İnternette bulunabilen illegal epub kitaplar pdf'lerden dönüştürülüyor ama bu dönüşüm gerçekleştirilene kadar ciddi bir mesai harcanıyor. 

İlla bu e-okuyuculardan alacağım ama kitaplarım da pdf diyorsanız çok ideal olmasa da ufak bir alternatif mevcut. Ben çoğunlukla epub okuyorum. Bazen epub'ını bulamadığım kitaplar oluyor bu durumda "k2pdfopt" adlı ufak bir programla pdf'leri e-reader ekranına uygun hale dönüştürüyorum. Çok ideal ve pratik bir çözüm değil ama hiç yoktan iyi oluyor. "k2pdfopt" pdf dosyasını alıyor, sayfaları e-okuyucu ekranına uygun olacak şekilde kırpıp, biçip, ekleyip yine pdf dosyası olarak dönüştürüyor. 

NeC, 9 saat önce tarihinde yazdı:

Ben de epeyden beri bu sektöre girmek istiyorum ancak maddi durumum el vermediği için henüz adım atamadım. Şimdi bizi yarı yolda bırakmayacak en uygun fiyatlı cihaz hangisidir ve nasıl temin edebiliriz? @Nayi

Garantili olsun, başım ağrımasın, iki günde bana ulaşsın diyorsanız en ideal çözüm Kobo Aura Edition 2. İdefix'ten ya da D&R'dan 479 TL'ye alabilirsiniz.

Maalesef döviz kurunun da yükselmesi ile artık bu cihazlar için fiyat eşiği 500 TL oldu. İyi bir e-okuyucu için 500 TL'yi gözden çıkarmak gerek.

İkinci el olarak daha uygun cihazlar da bulunabiliyor ama Kobo Glo gibi cihazlara 300 TL istiyorlar. Bence mantıklı değil. Zorlayıp sıfır Aura Edition 2 almak daha mantıklı.

Malum bize ebay kapısı kapandı. ebay'den alma yolunu bulurum derseniz Kobo Glo HD 136 dolar civarlarında bulunuyor. Aşağıdaki linkte ise Aura  var ve eski model bir cihaz olmasına rağmen fiyatı çok iyi. Kargo dahil 66 dolara geliyor. Ebay sıkıntısı olmasa ben de kendime bir tane alacaktım. 

Kobo Aura 

Sahibinden.com'da bugün yayınlanan bir ilan gördüm. Birisi sıfır ayarında olduğunu söylediği Glo HD'yi 500 TL'ye satıyor. Dediği gibi cihaz temizse düşünebilir. 

Glo HD_ Sahibinden.com

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    155
Nayi

Bu "k2pdfopt" programının nasıl çalıştığını da resimlerle göstereyim.

Resimleri Kobo'dan ekran görüntüsü olarak aldım. Tarayıcıya bağlı olarak resimler burada farklı ebatta görünüyor olabilir. Bu ekranın köşeden köşeye 6 inç (15 cm) olduğunu düşününün. Yani en boy oranı yaklaşık 9 * 12 cm. Dolayısıyla aslında ilk resimde yazılar Kobo'nun kendi ekranında çok daha küçük, okunmayacak kadar küçük çıkıyor. İkinci resimdeki bile küçük sayılır ama yine de idare eder durumda denebilir.

İlk resim, basılı nüshasının aslına uygun olarak taranmış PDF formatlı bir kitabın Kobo Glo HD'de görünümü.

İkinci resim ise bu PDF kitabın k2pdfopt'tan geçirilmiş hâli. Görülebileceği gibi program PDF'teki boşlukları silmiş, cihazın ekranına uyacak şekilde kitabın sayfalarını düzenlemiş. Bu dönüşüm sonunda dosya boyutu çok artıyor. Bunu belirtmiş olayım. Mesela bu resimdeki kitap 350 sayfalık bir kitap. Normal taranmış hali 4 mb civarında ama k2pdfopt'tan dönüştürülmüş hâli 50 mb oldu. Tabii ki kitap resim olarak tarandığı için çıktı da aynı şekilde resim tabanlı ve dolayısıyla metin seçmek, karakter büyütmek, not almak gibi işlemler yapılamıyor.

screen_002-2.png  screen_001-2.png

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Paradigma    93
Paradigma

Crop uygulayıp denemiştim ben de ama yine de PDF için değil bu aletler hakikaten. Ha, Word tabanlı temiz PDF'leri makale düzeyinde okurdum ama sayfayı böl, ekranı yatay kullan falan yoruyordu.

Bir şey soracağım, Kobo Glo HD'de ekran görüntüsü alma özelliği var mı? Çok kullandığım bir özellikti. Bir de, yurtdışından getirtme durumu var diyelim; Aura mı alayım Glo HD mi ne önerirsiniz? Yani arada 50-100 USD oynuyorsa iyisini almayı düşünebilirim...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nayi    155
Nayi
Paradigma, 54 dakika önce tarihinde yazdı:

Crop uygulayıp denemiştim ben de ama yine de PDF için değil bu aletler hakikaten. Ha, Word tabanlı temiz PDF'leri makale düzeyinde okurdum ama sayfayı böl, ekranı yatay kullan falan yoruyordu.

Bir şey soracağım, Kobo Glo HD'de ekran görüntüsü alma özelliği var mı? Çok kullandığım bir özellikti. Bir de, yurtdışından getirtme durumu var diyelim; Aura mı alayım Glo HD mi ne önerirsiniz? Yani arada 50-100 USD oynuyorsa iyisini almayı düşünebilirim...

Aura Edition 2'den bahsediyoruz sanırım. Öncelikle bu cihazı hiç görmedim dolayısıyla söyleyeceklerim yine teorik şeyler olacak.

Her iki cihaz da neredeyse aynı özelliklere sahip. Carta E-ink, aydınlatmalı ekran, 4 GB depolama, 6 inç ekran vs...

Ancak tek ve önemli bir fark var.

Glo HD 1448 x 1072 çözünürlük ve 300 ppi ile geliyor, Aura Edition 2 ise 1024 x 768 çözünürlük ve 212 ppi ile geliyor.

Dediğim gibi Aura'yı hiç görmedim ama Aura'nın çözünürlük değerleri Kobo Glo (eski, HD olmayan) ile aynı. Tek fark, Glo Pearl e-ink'ti, Aura Carta e-ink. Bu nedenle siyah-beyaz doygunluğu, kontrast muhtemelen Aura'da bir miktar daha iyidir ama çözünürlük aynı.

Bu bilgilerden hareket ederek hem Glo hem de Glo HD sahibi biri olarak, ikisinin arasındaki farka dayanarak kesinlikle öncelikli tercih Glo HD olmalı derim. Çünkü bariz biçimde yazılarda keskinlik, siyahlarda doygunluk, beyazlarda saflık vs mevcut. 

Cihazda Screenshot default olarak bulunmuyor ama cihazın yapılandırma ayarlarının bulunduğu config dosyasına ufak bir komut eklenerek açma kapama (power) tuşu screenshot butonuna dönüşüyor. Ancak tuş, açma kapama işlevini kaybediyor. Uyku özellikli kılıf varsa pek sorun olmuyor. Tabii komutu silerek eski haline döndürmek mümkün.

Glo HD ppi:330 >300
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Pulsar    21
Pulsar

@Nayi Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Acaba ".kepub" formatına dönüştürüp atmak mümkün mü? Bu yolla Kobo'nun desteklediği özellikler kullanılabilir mi?

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Hakkımızda

2004 yılında Divxplanet domain adıyla başlayan gelenek, daha sonra altyazi.org ve şimdi de planetdp.org olarak devam ediyor. Türkiye'de popülizm tuzağına düşmeden, tüm sinemaseverlerin uğrak noktası, kaliteli çeviri geleneğinin adresi planetdp.org

Yenilenen Site ve forum yapısı, her gün geliştirilen portal ve altyazı veritabanı, kullanıcıların katılımı ve yönetimin desteği ile kısa sürede sinemaseverlerin beğenisini kazandı. Siz üyelerimizden gelen görüş ve eleştirilerle sistemi maksimum fayda sağlayacak şekilde dizayn etmeye devam ediyoruz.

Yöneticilerimiz

• mnfc
    mnfc *Admin
  • awalanche
    awalanche Admin
  • SABRE
    SABRE Admin
  • Putte
    Putte *Admin
  • Lazarus
    Lazarus Admin
  • yoruk
    yoruk Admin
  • Tuğrul Akça
    Tuğrul Akça Admin

Bizi takip Edin

FACEBOOK

TWITTER

Değerli Üyeler,

Forumumuza eklenmiş küçük bir özelliği not etmek isteriz. Artık editörden bir URL linki eklediğinizde o sitenin faviconu otomatik olarak çekildecek ve sol başında gösterilecektir. Aşağıdaki örnekler gibi:

Clipboard01.jpg

Değerli Üyeler,

Forumumuza eklenmiş küçük bir özelliği not etmek isteriz. Artık editörden bir URL linki eklediğinizde o sitenin faviconu otomatik olarak çekildecek ve sol başında gösterilecektir. Aşağıdaki örnekler gibi:

Clipboard01.jpg